Férové manželství ve světě: V Belgii pomohli i křesťanští demokraté

Země pralinek a piva se k legalizaci manželství pro všechny odhodlala hned dva roky po sousedním Nizozemsku. Ostatně i Belgie se tradičně řadí mezi velmi liberální a progresivní země, zejména ve vztahu k právům LGBT lidí.

Legalizaci manželství pro všechny, které tam letos oslavilo šestnáctiny, předcházelo takzvané statutární soužití. Byl to institut, který obsahoval prvky francouzského Paktu solidarity i nizozemského registrovaného partnerství. Belgickým gay a lesbickým párům ovšem zatím nedávalo stejná práva a neukládalo stejné povinnosti, jaké měli heterosexuální manželé.

Zákon o statutárním soužití prošel v roce 1999, ale bezprostředně poté už bylo tématem voleb do federálního parlamentu samotné manželství pro všechny. Podporu mělo u Vlámské sociální demokracie, Agalev a Vlámských liberálů.

Zelená pro manželství, ale bez adopcí

Rozvoj LGBT práv pak v zemi dostal zelenou zejména poté, co vznikla vládní koalice Guy Verhofstadta složená převážně ze zelených a socialistických stran. Naopak konzervativní a křesťansko-demokratické strany se v roce 1999 musely potýkat s volební prohrou, kterou utržily v souvislosti s dioxinovou krizí.

V politických diskuzích o manželství pro všechny byla v Belgie problematická hlavně otázka adopce dětí, s níž nesouhlasili tamní liberálové. Poté, co zákon o sňatcích gayů a leseb v roce 2001 přijalo sousední Nizozemsko, rozhodla se však belgická vláda začít jednat. Do karet jí hrál i fakt, že rovné manželství na mimořádném sjezdu podpořili i křesťanští demokraté. Hodně se o to zasloužilo jejich mládežnické křídlo.

Královský podpis a srovnání práv

Vládní návrh belgický parlament odmítl a přišel s jeho vlastní verzí. Po několika obstrukcích se o něm nakonec těsně před koncem volebního období stihlo hlasovat. Na přelomu let 2002 a 2003 návrh přijaly obě komory parlamentu.

Podporu měl napříč celým politickým spektrem, vyjma krajně pravicových stran Vlámský blok a Národní fronta a konzervativního Humanistického středu. 1. června 2003 po podpisu krále Alberta II. – se Belgie stala druhou zemí na světě, v níž je manželství přístupné všem.

Gay a lesbické páry se tam nejprve mohly brát bez možnosti adopce dětí. O několik let později belgický parlament přijal novelu zákona o manželství pro všechny, která jim to umožnila. Účinná je od 30. června 2006. Belgie pak dodnes platí za jednu ze zemí, kde se LGBT lidem žije nejlépe. V roce 2013 například podle průzkumu společnosti Ipsos s manželstvím pro všechny souhlasilo 77 % Belgičanů a Belgičanek.

U nás je to zatím 61 % a podpora každým rokem roste. Jenže návrh zákona leží ve Sněmovně už rok a stále se o něm nehlasovalo. Pojďme to změnit!

 

Foto: Romaine / Wikimedia Commons

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Návrh senátora Hraby a senátorky Chalánkové zhorší situaci a omezí práva stejnopohlavním párům, ale i všem lidem v Česku

Senátor Zdeněk Hraba a senátorka Jitka Chalánková předložili při projednávání novely o partnerství na Ústavně-právním výboru Senátu pozměňovací návrhy, které by výrazně zhoršily Sněmovnou schválený návrh partnerství a situaci stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Mimo to by schválení takových zákonných úprav omezilo také práva heterosexuálním lidem. Shrnutí těchto návrhů přinášíme v právní analýze.

Napsali jsme do Senátu: Děti v rodinách s dvěma mámami nebo táty potřebují společná práva rodičů

Práva gay a lesbických párů a rodin s dětmi se tento týden opět vrací do Parlamentu ČR. Tak jako v Poslanecká sněmovně, i v Senátu se musí k návrhu zákona – tentokrát tedy ne k manželství pro všechny páry, ale k novele o partnerství – nejprve vyjádřit několik senátních výborů. I proto jsme napsali všem senátorům a senátorkám zprávu, především z důvodu ochrany dětí v rodinách s dvěma mámami nebo dvěma táty, ale i proto, že desetitisíce gay a lesbických párů schváleným mezikrokem získají některá nová důležitá práva, je potřeba zvážit další postup v legislativním procesu.

Analýza: Co čeká novelu o partnerství v Senátu?

Novelu o partnerství čeká 17. dubna projednávání v Senátu. Bohužel Sněmovna navzdory přání většiny společnosti přijala pouze další legislativní mezikrok. Ten nepřináší rovnoprávnost, ale poskytne větší právní a sociální jistoty tisícům stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Přijetí partnerství, jak je v tuto chvíli schváleno Sněmovnou, ale neznamená konec našeho úsilí na cestě za manželstvím pro všechny páry. Přinášíme analýzu, co současná situace pro stejnopohlavní páry a jejich rodiny s dětmi v naší zemi znamená a jaký další vývoj může přijít.

Otázky a odpovědi k novele o partnerství

Hlasování Sněmovny ve 3. čtení o manželství pro všechny páry přineslo řadu zklamání a smutku, ale také některé dobré zprávy, které se týkají hlavně rodin dvou matek nebo dvou otců s dětmi. Přinášíme odpovědi na vaše nejčastější otázky. Tento návrh zákona zatím schválila Sněmovna. V Senátu se může ještě změnit. Finálním krokem v legislativním procesu je podpis prezidenta republiky.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.