Férové manželství ve světě: Pokrokové Nizozemsko slaví dvacetiny

První legalizované manželství pro všechny letos slaví dvacetiny. V zemi, která dodnes platí za jednu z nejprogresivnějších, co se lidských práv týče, zákon prošel pouhé dva roky poté, co tam zavedli registrované partnerství.

V roce 2001 se Nizozemsko rozhodlo umožnit gay a lesbickým párům uzavírat sňatky a adoptovat děti. Jednalo se o vyvrcholení dlouholetého boje za práva LGBT lidí, který v zemi tulipánů, goudy a větrných mlýnů sahá až do 40. let minulého století.

Homosexuální pohlavní styk je v zemi dokonce legální už od roku 1811, od doby po vpádu Napoleonovy armády. A co se týče úrovně LGBT práv, ať už v oblasti právní nebo sociální, platí Nizozemsko dodnes za jednu z nejvyspělejších a nejliberálnějších zemí světa.

První hovory o manželství pro všechny

Ve většině západního světa byla existence podobných organizací nemyslitelná až do doby Stonewallských nepokojů v roce 1969. V Nizozemsku to bylo trochu jinak. První tamní organizace, která se na LGBT tématiku zaměřila, byla založena v roce 1946. Spolu s COC Nederland vzniklo také komunitní centrum, Shakespeare Club. I když zatím existovalo v jisté ilegalitě, bylo pořád důstojným místem k setkávání.

Na přelomu 60. a 70. let se činnost LGBT organizací v zemi začala stávat čím dál víc legitimní. Díky vyškrtnutí homosexuality ze seznamu nemocí a zrušení rozdílného věku způsobilosti k pohlavnímu styku se nizozemská společnost pomalu a jistě přestávala dívat na gaye a lesby jako na devianty. Díky tomu mohly být zahájeny první diskuze na téma registrovaného partnerství, potažmo manželství pro všechny.

Nepsaná soutěž s Dánskem

První krok, ke kterému se Nizozemsko odhodlalo, byla legalizace registrovaného partnerství (geregistreerd partnerschap) se všemi právy a povinnostmi, která vyplývají z manželství, v roce 1998. Stalo se tak druhou zemí, která svým občanům a občankám tuto možnost nabídla, první bylo Dánsko v roce 1989.

Pomyslné závody nakonec Nizozemsko přece vyhrálo. Jako první totiž úspěšné prosadilo manželství pro všechny. Zásluhu na tom má mimo jiné fakt, že se v době příslušných diskuzí na vládě nepodílela Křesťanskodemokratická výzva (CDA), tedy strana, která byla výrazně proti.

Dobrovolný svazek dvou osob

Oběma komorami nizozemského parlamentu prošel zákon v roce 2000, účinným se stal 1. dubna 2001. Nebyl to žádný apríl. „Manželství je trvalý a dobrovolný svazek dvou osob různého či stejného pohlaví,“ píše se od té doby v tamním zákoníku.

Gay a lesbické páry tam za určitých okolností můžou uzavřít i církevní sňatek a brát se mohou také v Karibském Nizozemsku (Bonaire, Sabba a Svatý Eustach). Zákon však zatím neplatí ve třech zemích Nizozemského království: na Arubě, Curaçau a Svatém Martinovi.

 

Zatím poslední zemí, která manželství pro všechny přijala, je Tchaj-wan. Má to ovšem pár háčků… Přečtěte si, co nám k tomu řekla aktivistka Jennifer Lu.

 

Foto: Jeroen Ploeger / Facebook Pride Amsterdam

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Předvolební průzkum: 43 kandidátů a kandidátek do Senátu podporuje rovné manželství.

V průzkumu iniciativy Jsme fér mezi kandidáty a kandidátkami ve volbách do třetiny Senátu Parlamentu ČR odpovědělo zatím celkem 73 z téměř 150 oslovených. U dalších 40 kandidujících byly postoje zjištěny z veřejných zdrojů nebo z předchozí komunikace. Z celkového počtu 103 známých postojů by 43 kandidujících podpořilo rovnoprávné manželství pro stejnopohlavní páry, včetně práva společně osvojit děti. Naopak 45 kandidátů odpovědělo negativně a 16 nemá jednoznačný názor.

Partnerství nestačí: Proč stejnopohlavní páry stále čelí nerovnosti?

Český Parlament letos schválil "partnerství" pro stejnopohlavní páry, namísto rovnoprávného manželství. Jak se to stalo a proč se Česká republika stále vyhýbá plné rovnoprávnosti pro všechny páry? Pro časopis Soukromé právo vydavatelství Wolters Kluwer (letní dvojčíslo 7-8/2024) připravila naše právnička Adéla Horáková právní analýzu. První část je ohlédnutí za celou cestou od roku 1989 do současnosti.

Senátoři a senátorky navrhují změny v zákoně o partnerství: Omezí práva stejnopohlavním i heterosexuálním párům.

V prvním červencovém týdnu se senátní opozice opět pokusila zvrátit konsenzus ohledně zákona o partnerství, který nedávno schválila Poslanecká sněmovna a prošel Senátem. Na jednání Podvýboru pro rodinu Výboru pro sociální politiku předložila jeho předsedkyně, senátorka Jitka Chalánková, společně se senátory Jiřím Oberfalzerem (ODS a TOP 09), Patrikem Kunčarem (KDU-ČSL a nezávislí) a senátorkou Danielou Kovářovou (nezávislá) senátní návrh zákona, který by měl změnit právě schválený zákon o partnerství.

Eurovolby se blíží. Máme 5 důvodů, proč je rovné manželství evropskou hodnotou

V pátek 7. a sobotu 8. červne budeme volit politiky a političky, kteří nás budou v průběhu dalších pěti let reprezentovat v Evropském parlamentu. Nás samozřejmě tradičně zajímá i to, jak se jednotliví kandidáti a kandidátky stavějí k manželství pro všechny páry. Spolu s představiteli a představitelkami EU považujeme rovné manželství za zásadní evropskou i lidskou hodnotu – přečtěte si proč.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.