Férové manželství ve světě: Pokrokové Nizozemsko slaví dvacetiny

První legalizované manželství pro všechny letos slaví dvacetiny. V zemi, která dodnes platí za jednu z nejprogresivnějších, co se lidských práv týče, zákon prošel pouhé dva roky poté, co tam zavedli registrované partnerství.

V roce 2001 se Nizozemsko rozhodlo umožnit gay a lesbickým párům uzavírat sňatky a adoptovat děti. Jednalo se o vyvrcholení dlouholetého boje za práva LGBT lidí, který v zemi tulipánů, goudy a větrných mlýnů sahá až do 40. let minulého století.

Homosexuální pohlavní styk je v zemi dokonce legální už od roku 1811, od doby po vpádu Napoleonovy armády. A co se týče úrovně LGBT práv, ať už v oblasti právní nebo sociální, platí Nizozemsko dodnes za jednu z nejvyspělejších a nejliberálnějších zemí světa.

První hovory o manželství pro všechny

Ve většině západního světa byla existence podobných organizací nemyslitelná až do doby Stonewallských nepokojů v roce 1969. V Nizozemsku to bylo trochu jinak. První tamní organizace, která se na LGBT tématiku zaměřila, byla založena v roce 1946. Spolu s COC Nederland vzniklo také komunitní centrum, Shakespeare Club. I když zatím existovalo v jisté ilegalitě, bylo pořád důstojným místem k setkávání.

Na přelomu 60. a 70. let se činnost LGBT organizací v zemi začala stávat čím dál víc legitimní. Díky vyškrtnutí homosexuality ze seznamu nemocí a zrušení rozdílného věku způsobilosti k pohlavnímu styku se nizozemská společnost pomalu a jistě přestávala dívat na gaye a lesby jako na devianty. Díky tomu mohly být zahájeny první diskuze na téma registrovaného partnerství, potažmo manželství pro všechny.

Nepsaná soutěž s Dánskem

První krok, ke kterému se Nizozemsko odhodlalo, byla legalizace registrovaného partnerství (geregistreerd partnerschap) se všemi právy a povinnostmi, která vyplývají z manželství, v roce 1998. Stalo se tak druhou zemí, která svým občanům a občankám tuto možnost nabídla, první bylo Dánsko v roce 1989.

Pomyslné závody nakonec Nizozemsko přece vyhrálo. Jako první totiž úspěšné prosadilo manželství pro všechny. Zásluhu na tom má mimo jiné fakt, že se v době příslušných diskuzí na vládě nepodílela Křesťanskodemokratická výzva (CDA), tedy strana, která byla výrazně proti.

Dobrovolný svazek dvou osob

Oběma komorami nizozemského parlamentu prošel zákon v roce 2000, účinným se stal 1. dubna 2001. Nebyl to žádný apríl. „Manželství je trvalý a dobrovolný svazek dvou osob různého či stejného pohlaví,“ píše se od té doby v tamním zákoníku.

Gay a lesbické páry tam za určitých okolností můžou uzavřít i církevní sňatek a brát se mohou také v Karibském Nizozemsku (Bonaire, Sabba a Svatý Eustach). Zákon však zatím neplatí ve třech zemích Nizozemského království: na Arubě, Curaçau a Svatém Martinovi.

 

Zatím poslední zemí, která manželství pro všechny přijala, je Tchaj-wan. Má to ovšem pár háčků… Přečtěte si, co nám k tomu řekla aktivistka Jennifer Lu.

 

Foto: Jeroen Ploeger / Facebook Pride Amsterdam

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

5 důvodů, proč je ústavní zákaz rovných sňatků nebezpečím pro celou společnost

Letošní 29. červen byl pro nás velkým dnem. Poslanecká sněmovna konečně hlasovala o zákonu o manželství pro všechny páry a poslala ho do druhého čtení. Zároveň přišla noční můra – poslanci a poslankyně totiž stejně podpořili i ústavní zákaz rovných sňatků. (Někteří ve Sněmovně dokonce hlasovali pro oba zákony, byť jdou zcela proti sobě.) Proč je ústavní zákaz nebezpečím pro celou společnost?

66 firem vyzvalo premiéra Fialu k přijetí rovných sňatků

Téměř 70 firem působících v Česku vyzývá v otevřeném dopise premiéra Petra Fialu k přijetí rovného manželství. Kromě morálních a lidskoprávních důvodů uvádí i negativní dopady nerovného přístupu na ekonomickou kondici země. Přijetí manželství pro všechny páry a odstranění diskriminace LGBT+ lidí má totiž podle ekonomické analýzy výzkumné organizace Open For Business potenciál ušetřit až 38 miliard korun ročně. Výzvu inicioval generální ředitel Vodafonu Petr Dvořák a společně s dalšími signatáři a signatářkami nabízí premiérovi osobní schůzku.

Příští dva měsíce rozhodnou o rovných sňatcích. Jak se zapojit?

Během příštích dvou měsíců se skutečně rozhodne, zda poslanci a poslankyně pošlou zákon o rovných sňatcích do závěrečného čtení ve Sněmovně. Během této doby se budou rozhodovat, jak k hlasování přistoupí: budou zvažovat změny v zákoně nebo jestli odsouhlasí zákon bez jakýchkoliv zásahů nebo změn. Naším společným cílem a přáním je samozřejmě plnohodnotné rovné manželství se všemi právy, povinnostmi a stejným názvem. Jakékoliv jiné řešení si nikdo nepřeje. Aby vše dobře dopadlo, budeme potřebovat vaší pomoc.

Senátní konferenci Jsme fér zahájí prezident Petr Pavel a irský premiér Leo Varadkar

Mezinárodní konferenci Manželství a rodičovství pro gay a lesbické páry: domácí a zahraniční zkušenosti pořádá iniciativa Jsme fér ve středu 28. června v Senátu Parlamentu ČR pod záštitou jeho předsedy Miloše Vystrčila. Cílem odborného setkání je vyvrátit nejasnosti, lži a nepodložené obavy, které občas zaznívají i z úst některých poslanců a poslankyň, a zprostředkovat České republice aktuální vědecké poznatky i zkušenosti ze zemí, kde se gayové a lesby mohou brát již několik let, či dokonce desetiletí.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.