Ústavní soud rozhodl: Ekvádor umožní manželství i gayům a lesbám

Ekvádorský ústavní soud podpořil manželství pro všechny. Počet zemí, které umožňují sňatky nejen heterosexuálním, ale i gay a lesbickým párům, se tak pomalu a jistě přibližuje ke třiceti.

Nález, pro který hlasovala nejtěsnější možná většina ústavních soudců (5 pro, 4 proti), vyšel shodou okolností v den, kdy se před naší Poslaneckou sněmovnou konal happening na podporu manželství pro všechny v Česku. Zatímco u nás návrh příslušného zákona teprve čeká na druhé čtení, za oceánem už mohou gayové, lesby a jejich blízcí pomalu připravovat první veselky.

Ekvádor tak navázal na rozhodnutí Meziamerického soudu pro lidská práva (IACHR) z loňského ledna, díky kterému se minimálně na americkém kontinentu bude možnost manželství pro všechny i nadále rozšiřovat.

IACHR totiž došel k závěru, že Americká konvence o ochraně lidských práv a základních svobod přiznává právo na uzavření sňatku všem párům bez ohledu na pohlaví. Všechny státy, které k ní přistoupily, zavázal k přijetí příslušných legislativních změn. Jedná se celkem o 16 zemí a tou první, která zákon o manželství pro všechny skutečně přijala, byla Kostarika.

Trnitá soudní cesta

Parlamenty většiny latinskoamerických zemí jsou spíše konzervativní, a tak je téměř vyloučené, že by se zákon o manželství pro všechny dal prosadit jen jejich prostřednictvím, bez ohledu na rozhodnutí IACHR. To si uvědomovali i Efrain Soria a Javier Benalcazar partneři, kteří se spolu s dalším párem rozhodli soudit s matrikou v Cuence o právo na vydání manželské licence.

„Rád bych pozdravil Javiera, který je momentálně v Guyaquil, a vzkázal mu, že ho miluju,“ řekl Soria novinářům krátce poté, co ústavní soud rozhodl v jejich prospěch. Své LGBT spoluobčany a spoluobčanky vyzval, aby si maximálně užili veškerého štěstí, které jim přináší rovnost s ostatními.

Ekvádorská ústava dosud manželství definovala jako svazek muže a ženy. Čtyři ústavní soudci, kteří hlasovali proti, pak zastávali názor, že by o její změně měli rozhodovat tamní politici. Rozhodnutí IACHR má ovšem podle všeho větší právní sílu. Proto změnu nakonec přijal právě ústavní soud. Autority v Ekvádoru tak mají od nynějška povinnost oddat i dvě ženy nebo dva muže.

Stejná práva pro všechny

To, že je soudní nález závazný, potvrdil i bývalý předseda ekvádorského nejvyššího soudu Gustavo Medina. „Znamená to, že v Ekvádoru ctíme princip rovnosti a že jsme všichni bez výjimky nositeli a nositelkami stejných lidských práv,“ dodal k tomu advokát Christian Paula, který zastupuje gay a lesbické páry.

Ekvádor umožnil v roce 2008 gayům a lesbám uzavírat registrované partnerství, ovšem s výslovným zákazem adopce dětí. V roce 1998 byly přijaty zákony proti diskriminaci LGBT lidí, ale teprve od roku 2014 je v zemi zakázaná konverzní terapie.

První jihoamerickou zemí, která umožnila gayům a lesbám uzavírat manželství, se stala v roce 2010 Argentina. Následovaly Brazílie (2013), Uruguay (2013) a Kolumbie (2016). Podobný průběh jako v Ekvádoru by mohl v blízké době nastat v Bolívii a Paraguayi, jejichž ústavy rovněž zatím omezují manželství pouze na páry tvořené mužem a ženou.

Manželství pro všechny už uzákonilo 29 zemí světa. Budeme třicátí? Jen pokud poslanci a poslankyně co nejrychleji přistoupí k hlasování a návrh zákona pošlou do druhého čtení. Žádáme o to ve férové výzvě, kterou jsme předali předsedovi Poslanecké sněmovny.

 

Foto ekvádorské političky a LGBT aktivistky Diane Rodríguez Zambrano: Casitti / Wikimedia Commons

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Společná výzva mládežnických politických organizací ke zrovnoprávnění manželství

Mladí politici a političky napříč politickým spektrem ku příležitosti svátku lásky a všech zamilovaných 14. února vyzvali společným hlasem zvolené poslance a poslankyně ze všech klubů, aby co nejdříve projednali zákon o zrovnoprávnění manželství. Protože není na co čekat. Protože chceme patřit na Západ nejen v předvolebních heslech, ale i fakticky. Protože láska je jen jedna.

Nově zvolený prezident republiky podporuje rovné sňatky. Zákonu o manželství pro všechny páry tak nestojí nic v cestě

Před několika týdny proběhlo druhé kolo voleb, v nichž jsme si zvolili novou hlavu státu a jednoho z nejvyšších ústavních činitelů. Zvítězil Petr Pavel, který se stal třetím prezidentem zvoleným v přímé volbě. Přinášíme vám pět zásadních postřehů, co nám tyto volby ukázaly z hlediska manželství pro všechny páry. To nejdůležitější můžeme ale říct již na úvod: prosazení zákona v Parlamentu České republiky nestojí nic v cestě.

Zavedení manželství pro všechny páry odradí mladé lidi od sebevražd

Manželství pro všechny páry přinese pozitivní změnu do života nejen lidem, kteří si chtějí vzít svou lásku stejného pohlaví. Pokud zavedeme skutečnou rovnost, ve společnosti zavládne přijímající atmosféra, která bude mít dopad i na další skupiny obyvatel a další oblasti života. Například na výrazný pokles sebevražd u teenagerů, jak se ukázalo ve Spojených státech i dalších zemích. 

Jak je to s manželstvím pro všechny páry ve světě

V 34 zemích světa na všech sedmi kontinentech si v současnosti páry stejného pohlaví užívají svobody vstupovat do manželství. Přes 16 % světové populace, tj. přes 1,4 miliardy lidí, dnes žije ve státech, které uznávají manželství všech párů. Řada dalších poskytuje svým gay a lesbickým obyvatelům nějakou jinou formu právní ochrany než manželství. Politici, političky, byznys i široká veřejnost po celé zeměkouli začínají postupně chápat, že ochrana všech milujících se párů a rodin s dětmi bez rozdílu pomáhá všem rodinám a posiluje jednotlivé komunity i celé státy. Manželství pro všechny páry, spravedlnost, svoboda a respekt k lidským právům se proto bude nadále šířit do dalších částí světa.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.