13. 6. 2019
Jan Fiala
Ústavní soud rozhodl: Ekvádor umožní manželství i gayům a lesbám
Ekvádorský ústavní soud podpořil manželství pro všechny. Počet zemí, které umožňují sňatky nejen heterosexuálním, ale i gay a lesbickým párům, se tak pomalu a jistě přibližuje ke třiceti.
Nález, pro který hlasovala nejtěsnější možná většina ústavních soudců (5 pro, 4 proti), vyšel shodou okolností v den, kdy se před naší Poslaneckou sněmovnou konal happening na podporu manželství pro všechny v Česku. Zatímco u nás návrh příslušného zákona teprve čeká na druhé čtení, za oceánem už mohou gayové, lesby a jejich blízcí pomalu připravovat první veselky.
Ekvádor tak navázal na rozhodnutí Meziamerického soudu pro lidská práva (IACHR) z loňského ledna, díky kterému se minimálně na americkém kontinentu bude možnost manželství pro všechny i nadále rozšiřovat.
IACHR totiž došel k závěru, že Americká konvence o ochraně lidských práv a základních svobod přiznává právo na uzavření sňatku všem párům bez ohledu na pohlaví. Všechny státy, které k ní přistoupily, zavázal k přijetí příslušných legislativních změn. Jedná se celkem o 16 zemí a tou první, která zákon o manželství pro všechny skutečně přijala, byla Kostarika.
Trnitá soudní cesta
Parlamenty většiny latinskoamerických zemí jsou spíše konzervativní, a tak je téměř vyloučené, že by se zákon o manželství pro všechny dal prosadit jen jejich prostřednictvím, bez ohledu na rozhodnutí IACHR. To si uvědomovali i Efrain Soria a Javier Benalcazar – partneři, kteří se spolu s dalším párem rozhodli soudit s matrikou v Cuence o právo na vydání manželské licence.
„Rád bych pozdravil Javiera, který je momentálně v Guyaquil, a vzkázal mu, že ho miluju,“ řekl Soria novinářům krátce poté, co ústavní soud rozhodl v jejich prospěch. Své LGBT spoluobčany a spoluobčanky vyzval, aby si maximálně užili veškerého štěstí, které jim přináší rovnost s ostatními.
Ekvádorská ústava dosud manželství definovala jako svazek muže a ženy. Čtyři ústavní soudci, kteří hlasovali proti, pak zastávali názor, že by o její změně měli rozhodovat tamní politici. Rozhodnutí IACHR má ovšem podle všeho větší právní sílu. Proto změnu nakonec přijal právě ústavní soud. Autority v Ekvádoru tak mají od nynějška povinnost oddat i dvě ženy nebo dva muže.
Stejná práva pro všechny
To, že je soudní nález závazný, potvrdil i bývalý předseda ekvádorského nejvyššího soudu Gustavo Medina. „Znamená to, že v Ekvádoru ctíme princip rovnosti a že jsme všichni bez výjimky nositeli a nositelkami stejných lidských práv,“ dodal k tomu advokát Christian Paula, který zastupuje gay a lesbické páry.
Ekvádor umožnil v roce 2008 gayům a lesbám uzavírat registrované partnerství, ovšem s výslovným zákazem adopce dětí. V roce 1998 byly přijaty zákony proti diskriminaci LGBT lidí, ale teprve od roku 2014 je v zemi zakázaná konverzní terapie.
První jihoamerickou zemí, která umožnila gayům a lesbám uzavírat manželství, se stala v roce 2010 Argentina. Následovaly Brazílie (2013), Uruguay (2013) a Kolumbie (2016). Podobný průběh jako v Ekvádoru by mohl v blízké době nastat v Bolívii a Paraguayi, jejichž ústavy rovněž zatím omezují manželství pouze na páry tvořené mužem a ženou.
Manželství pro všechny už uzákonilo 29 zemí světa. Budeme třicátí? Jen pokud poslanci a poslankyně co nejrychleji přistoupí k hlasování a návrh zákona pošlou do druhého čtení. Žádáme o to ve férové výzvě, kterou jsme předali předsedovi Poslanecké sněmovny.
Foto ekvádorské političky a LGBT aktivistky Diane Rodríguez Zambrano: Casitti / Wikimedia Commons