Evropské volby: Kdo z českých lídrů podporuje manželství pro všechny?

Eurovolby jsou tu. My jsme v minulých týdnech oslovili parlamentní strany a jejich kandidáty a kandidátky do Evropského parlamentu s otázkou, zda podporují manželství pro všechny. Nyní přinášíme shrnutí, jak se k tématu stavějí lídři a lídryně stran.

Lídři a lídryně ODS, ČSSD, KSČM, Pirátů, KDU-ČSL, ANO 2011, SPD a koalice TOP09 + STAN nám odpovídali na otázku: „Souhlasíte s tím, aby i gayové a lesby mohli vstupovat do manželství, a tím měli všechna práva a všechny povinnosti manželů včetně práva společně osvojit děti nebo osvojit dítě druhého manžela?“

Odpovědi jsme se dočkali téměř od všech lídrů oslovených parlamentních stran vyjma SPD, KDU-ČSL a KSČM. Ivan David, Pavel Svoboda ani Kateřina Konečná na naši otázku nereagovali. Už z jednání ve Sněmovně ale víme, že SPD a KDU-ČSL v případě tématu manželství pro gay a lesbické páry nacházejí dlouhodobou shodu nepodporují ho.

Kdo je jednoznačně pro?

Jednoznačné „ANO“ na naši otázku odpověděli lídryně ANO 2011 Dita Charanzová, lídr ČSSD Pavel Poc a lídr TOP09 + STAN Jiří PospíšilLídr ODS Jan Zahradil k souhlasu připojil také komentář, že osobně rovná práva podporuje, a to i v otázce manželství.

Zahradilův osobní postoj je dlouhodobý a konzistentní. Od začátku svého působení v Evropském parlamentu ve shodě s ním hlasoval i na plénu. Za své hlasování byl například oceněn v inventuře hlasování posledního volebního období mezi roky 2014 a 2019, kterou prováděla European Parliament Intergroup on LGBTI Rights.

„I v příštím volebním období, pokud budu zvolen, budu podporovat rovnost všech občanů, bez ohledu na jejich pohlaví nebo sexualitu. Je však potřeba doplnit jednu důležitou věc, část zmiňované problematiky, například rovnost manželství není v kompetenci EU. Toto rozhodnutí musí učinit každý stát doma na své národní úrovni a EU jim právní úpravu této problematiky nemůže nařizovat,“ dodal Jan Zahradil.

Lídr Pirátů Marcel Kolaja byl ve své odpovědi o něco stručnější: „ANO! Stejná láska, stejná práva,“ napsal v odpovědi na otázku iniciativě Jsme fér.

Manželství pro všechny jako evropská hodnota

Cílem tohoto shrnutí není dávat doporučení, koho volit. Téma LGBT práv je však pro nás velmi důležité a rovné manželství spolu s představiteli a představitelkami EU považujeme za zásadní evropskou i lidskou hodnotu.

Pokud je i pro vás toto téma důležité, bavte se s přáteli, rodiči a známými o tom, kteří kandidáti a kandidátky tuto hodnotu podporují. Máme pro vás také kompletní přehled toho, jak jednotliví kandidáti a kandidátky odpovídali.

Teď už zbývá jen jediné: jděte v pátek 24. a v sobotu 25. května volit!

 

Foto Evropského parlamentu: Jan Beckendorf / Flickr

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Návrh senátora Hraby a senátorky Chalánkové zhorší situaci a omezí práva stejnopohlavním párům, ale i všem lidem v Česku

Senátor Zdeněk Hraba a senátorka Jitka Chalánková předložili při projednávání novely o partnerství na Ústavně-právním výboru Senátu pozměňovací návrhy, které by výrazně zhoršily Sněmovnou schválený návrh partnerství a situaci stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Mimo to by schválení takových zákonných úprav omezilo také práva heterosexuálním lidem. Shrnutí těchto návrhů přinášíme v právní analýze.

Napsali jsme do Senátu: Děti v rodinách s dvěma mámami nebo táty potřebují společná práva rodičů

Práva gay a lesbických párů a rodin s dětmi se tento týden opět vrací do Parlamentu ČR. Tak jako v Poslanecká sněmovně, i v Senátu se musí k návrhu zákona – tentokrát tedy ne k manželství pro všechny páry, ale k novele o partnerství – nejprve vyjádřit několik senátních výborů. I proto jsme napsali všem senátorům a senátorkám zprávu, především z důvodu ochrany dětí v rodinách s dvěma mámami nebo dvěma táty, ale i proto, že desetitisíce gay a lesbických párů schváleným mezikrokem získají některá nová důležitá práva, je potřeba zvážit další postup v legislativním procesu.

Analýza: Co čeká novelu o partnerství v Senátu?

Novelu o partnerství čeká 17. dubna projednávání v Senátu. Bohužel Sněmovna navzdory přání většiny společnosti přijala pouze další legislativní mezikrok. Ten nepřináší rovnoprávnost, ale poskytne větší právní a sociální jistoty tisícům stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Přijetí partnerství, jak je v tuto chvíli schváleno Sněmovnou, ale neznamená konec našeho úsilí na cestě za manželstvím pro všechny páry. Přinášíme analýzu, co současná situace pro stejnopohlavní páry a jejich rodiny s dětmi v naší zemi znamená a jaký další vývoj může přijít.

Otázky a odpovědi k novele o partnerství

Hlasování Sněmovny ve 3. čtení o manželství pro všechny páry přineslo řadu zklamání a smutku, ale také některé dobré zprávy, které se týkají hlavně rodin dvou matek nebo dvou otců s dětmi. Přinášíme odpovědi na vaše nejčastější otázky. Tento návrh zákona zatím schválila Sněmovna. V Senátu se může ještě změnit. Finálním krokem v legislativním procesu je podpis prezidenta republiky.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.