Eurovolby se blíží! Máme 5 důvodů, proč je manželství pro všechny evropskou hodnotou

Od 23. do 26. května budeme volit politiky a političky, kteří nás budou v průběhu dalších pěti let reprezentovat v Evropském parlamentu. Nás samozřejmě zajímá i to, jak se jednotliví kandidáti a kandidátky stavějí k manželství pro všechny. Spolu s představiteli a představitelkami EU považujeme rovné manželství za zásadní evropskou i lidskou hodnotu – přečtěte si proč.

1. Rovnost LGBT lidí podporuje většina Evropanů a Evropanek

Téměř 60 % občanů a občanek Evropské unie má pocit, že diskriminace založená na sexuální orientaci je stále velmi rozšířená. V roce 2015 to zjistil Eurobarometr zaměřený právě na diskriminaci menšin a marginalizovaných skupin. 71 % respondentů a respondentek zároveň uvedlo, že podporují rovnost práv LGBT lidí.

„Diskriminace by v Unii neměla mít žádné místo… Tato čísla by měla fungovat jako urgentní výzva pro vlády členských států,napsala k tomu česká  eurokomisařka Věra Jourová v úvodu publikace nazvané Seznam akcí Evropské komise vedoucích k větší rovnoprávnosti LGBT lidí.

Nezbytným krokem k úplné rovnoprávnosti v Česku je právě uzákonění manželství pro všechny. Podporu tuzemské veřejnosti přitom má. Ze tří na sobě nezávislých průzkumů vyplynulo, že „ano“ rovnému manželství říká 61 % Čechů a Češek, což odpovídá více než 5,2 milionu českých voličů.

2. Lidská důstojnost, svoboda a rovnost jsou základní kameny EU

Klíčové hodnoty Evropské unie jsou zakotvené v článku 2 Smlouvy o EU. Jsou jimi úcta k lidské důstojnosti, svoboda, demokracie, rovnost, právní stát a dodržování lidských práv. Umožnit gay a lesbickým párům, aby se mohly brát, je logickým vyústěním těchto hodnot. Zvlášť s přihlédnutím k tomu, že Evropská unie svobodu a rovnost LGBT občanů a občanek podporuje dlouhodobě.

3. Svobodná společnost = rovné příležitosti = ekonomický rozvoj

Není náhoda, že ekonomicky nejrozvinutější země světa už manželství pro všechny zavedly. Týká se to téměř celé západní Evropy, jedinými výjimkami jsou nyní Itálie a Švýcarsko. Ekonomice se nejlépe daří v zemích, kde jsou lidé svobodní a všichni mají stejné příležitosti; jinak země plně nevyužívá svůj potenciál.

Zaměřila se na to studie výzkumníků ze tří světových univerzit, kteří během 45 let sbírali data ve 132 zemích světa. Výsledky zveřejnili letos v dubnu: zjistili, že každý legislativní krok, který zlepšil postavení leseb, gayů a bisexuálů v dané společnosti, doprovázelo zvýšení HDP na obyvatele o 2 000 dolarů. To je asi 46 000 korun.

4. Dvojí kvalitu nemají v EU pouze potraviny...

...ale i rodiny. České duhové rodiny a registrované páry mají oproti občanům a občankám jiných evropských zemí řadu nevýhod. Jsou například omezeny ve svobodném pohybu osob. V případě, že by se jeden z partnerů za prací stěhoval do jiného členského státu, nebude pod zákonnou ochranou, kterou by mu zajistilo manželství.

5. Manželství pro všechny je prověřený krok k lepší společnosti

Bezproblémově už tato instituce funguje ve 28 vyspělých demokratických státech, a to v Severní i Jižní Americe, v Austrálii, v JAR a ve většině západní Evropy. V žádné z těchto zemí po jeho přijetí nenastala pohroma, celospolečenský úpadek ani „rozpad tradiční rodiny“, kterými tak často straší opozice. Rovné manželství má naopak příznivé dopady, například v USA se po jeho přijetí snížila sebevražednost dětí a teenagerů.

 

Jak to vidí čeští kandidáti a kandidátky v eurovolbách?

Připravili jsme si pro ně anketu o manželství pro všechny a možnosti osvojení dětí. Kromě toho jsme je požádali, aby připojili svůj podpis ke slibu Come Out, který má podpořit respekt k lidské důstojnosti a právům LGBT lidí v Evropě.

V průběhu května budeme zveřejňovat výsledky ankety, zajímavosti z předvolební superdebaty a další zajímavé informace spojené s volbami do Evropského parlamentu.

Nechceme vám říkat, koho máte volit, ale chceme vás seznámit s názory jednotlivých kandidátů i kandidátek. A inspirovat vás, abyste k volbám šli. Není to jedno.

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Rovné sňatky ve Sněmovně 2023: Manipulace, nesmysly, obstrukce, ale také fakta a slova podpory

Novela zákona o manželství pro všechny páry byla předložena v červnu 2022. Debata ve Sněmovně se konečně otevřela 31. května 2023 a pokračovala 1. a 2. června 2023. Podle analýzy této debaty bylo 64 % času věnováno nesouhlasným projevům. Na hlasování zatím bohužel nedošlo. Přinášíme vám přehled podpůrných i oponentních výroků.

Rovné sňatky zpět ve Sněmovně. Co se děje?

Včera, 17. května 2023, byl Mezinárodní den boje proti homofobii, bifobii a transfobii. Měli jsme velkou šanci dostat k němu ten nejlepší možný dárek – manželství pro všechny páry. Jak je to možné? Máme pro vás shrnutí a aktuální informace k vývoji projednávání ve Sněmovně. Pojďme na to.

Česká vláda dala zelenou cenzuře LGBT lidí v Evropské unii

Vláda preméra Fialy se rozhodla nepodpořit Evropskou komisi v žalobě proti Maďarsku. Důvodem žaloby je to, že Orbánova vláda v roce 2021 přijala cenzurní zákon, namířený ostře proti LGBT lidem, včetně LGBT dětí. Zákon například zakazuje přístup nezletilých k jakémukoli obsahu, který „propaguje nebo zobrazuje odchylku od vlastní identity odpovídající biologickému pohlaví při narození, změnu pohlaví nebo homosexualitu“. Což znamená vygumování LGBT lidí z veřejného prostoru. Jasná cenzura médií, vzdělávacího systému, ale třeba i kontrola toho, jaké knihy mohou rodiče svým vlastním dětem číst. 

Stanovisko OSPDL k výchově a adopcím dětí stejnopohlavními páry

Odborná společnost praktických dětských lékařů v ČR (OSPDL) vydala stanovisko k otázce výchovy a společným adopcím dětí stejnopohlavními páry. Vzhledem k tomu, že dítě podle OSPDL potřebuje vyrůstat "v milující rodině, kde má oporu v dospělém, kde má svoje pevné zázemí, pocit jistoty a bezpečí", není rozhodující, zda ho vychovávají matka s otcem, nebo dva tatínkové nebo dvě maminky. 

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.