Eurovolby se blíží! Máme 5 důvodů, proč je manželství pro všechny evropskou hodnotou

Od 23. do 26. května budeme volit politiky a političky, kteří nás budou v průběhu dalších pěti let reprezentovat v Evropském parlamentu. Nás samozřejmě zajímá i to, jak se jednotliví kandidáti a kandidátky stavějí k manželství pro všechny. Spolu s představiteli a představitelkami EU považujeme rovné manželství za zásadní evropskou i lidskou hodnotu – přečtěte si proč.

1. Rovnost LGBT lidí podporuje většina Evropanů a Evropanek

Téměř 60 % občanů a občanek Evropské unie má pocit, že diskriminace založená na sexuální orientaci je stále velmi rozšířená. V roce 2015 to zjistil Eurobarometr zaměřený právě na diskriminaci menšin a marginalizovaných skupin. 71 % respondentů a respondentek zároveň uvedlo, že podporují rovnost práv LGBT lidí.

„Diskriminace by v Unii neměla mít žádné místo… Tato čísla by měla fungovat jako urgentní výzva pro vlády členských států,napsala k tomu česká  eurokomisařka Věra Jourová v úvodu publikace nazvané Seznam akcí Evropské komise vedoucích k větší rovnoprávnosti LGBT lidí.

Nezbytným krokem k úplné rovnoprávnosti v Česku je právě uzákonění manželství pro všechny. Podporu tuzemské veřejnosti přitom má. Ze tří na sobě nezávislých průzkumů vyplynulo, že „ano“ rovnému manželství říká 61 % Čechů a Češek, což odpovídá více než 5,2 milionu českých voličů.

2. Lidská důstojnost, svoboda a rovnost jsou základní kameny EU

Klíčové hodnoty Evropské unie jsou zakotvené v článku 2 Smlouvy o EU. Jsou jimi úcta k lidské důstojnosti, svoboda, demokracie, rovnost, právní stát a dodržování lidských práv. Umožnit gay a lesbickým párům, aby se mohly brát, je logickým vyústěním těchto hodnot. Zvlášť s přihlédnutím k tomu, že Evropská unie svobodu a rovnost LGBT občanů a občanek podporuje dlouhodobě.

3. Svobodná společnost = rovné příležitosti = ekonomický rozvoj

Není náhoda, že ekonomicky nejrozvinutější země světa už manželství pro všechny zavedly. Týká se to téměř celé západní Evropy, jedinými výjimkami jsou nyní Itálie a Švýcarsko. Ekonomice se nejlépe daří v zemích, kde jsou lidé svobodní a všichni mají stejné příležitosti; jinak země plně nevyužívá svůj potenciál.

Zaměřila se na to studie výzkumníků ze tří světových univerzit, kteří během 45 let sbírali data ve 132 zemích světa. Výsledky zveřejnili letos v dubnu: zjistili, že každý legislativní krok, který zlepšil postavení leseb, gayů a bisexuálů v dané společnosti, doprovázelo zvýšení HDP na obyvatele o 2 000 dolarů. To je asi 46 000 korun.

4. Dvojí kvalitu nemají v EU pouze potraviny...

...ale i rodiny. České duhové rodiny a registrované páry mají oproti občanům a občankám jiných evropských zemí řadu nevýhod. Jsou například omezeny ve svobodném pohybu osob. V případě, že by se jeden z partnerů za prací stěhoval do jiného členského státu, nebude pod zákonnou ochranou, kterou by mu zajistilo manželství.

5. Manželství pro všechny je prověřený krok k lepší společnosti

Bezproblémově už tato instituce funguje ve 28 vyspělých demokratických státech, a to v Severní i Jižní Americe, v Austrálii, v JAR a ve většině západní Evropy. V žádné z těchto zemí po jeho přijetí nenastala pohroma, celospolečenský úpadek ani „rozpad tradiční rodiny“, kterými tak často straší opozice. Rovné manželství má naopak příznivé dopady, například v USA se po jeho přijetí snížila sebevražednost dětí a teenagerů.

 

Jak to vidí čeští kandidáti a kandidátky v eurovolbách?

Připravili jsme si pro ně anketu o manželství pro všechny a možnosti osvojení dětí. Kromě toho jsme je požádali, aby připojili svůj podpis ke slibu Come Out, který má podpořit respekt k lidské důstojnosti a právům LGBT lidí v Evropě.

V průběhu května budeme zveřejňovat výsledky ankety, zajímavosti z předvolební superdebaty a další zajímavé informace spojené s volbami do Evropského parlamentu.

Nechceme vám říkat, koho máte volit, ale chceme vás seznámit s názory jednotlivých kandidátů i kandidátek. A inspirovat vás, abyste k volbám šli. Není to jedno.

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Návrh senátora Hraby a senátorky Chalánkové zhorší situaci a omezí práva stejnopohlavním párům, ale i všem lidem v Česku

Senátor Zdeněk Hraba a senátorka Jitka Chalánková předložili při projednávání novely o partnerství na Ústavně-právním výboru Senátu pozměňovací návrhy, které by výrazně zhoršily Sněmovnou schválený návrh partnerství a situaci stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Mimo to by schválení takových zákonných úprav omezilo také práva heterosexuálním lidem. Shrnutí těchto návrhů přinášíme v právní analýze.

Napsali jsme do Senátu: Děti v rodinách s dvěma mámami nebo táty potřebují společná práva rodičů

Práva gay a lesbických párů a rodin s dětmi se tento týden opět vrací do Parlamentu ČR. Tak jako v Poslanecká sněmovně, i v Senátu se musí k návrhu zákona – tentokrát tedy ne k manželství pro všechny páry, ale k novele o partnerství – nejprve vyjádřit několik senátních výborů. I proto jsme napsali všem senátorům a senátorkám zprávu, především z důvodu ochrany dětí v rodinách s dvěma mámami nebo dvěma táty, ale i proto, že desetitisíce gay a lesbických párů schváleným mezikrokem získají některá nová důležitá práva, je potřeba zvážit další postup v legislativním procesu.

Analýza: Co čeká novelu o partnerství v Senátu?

Novelu o partnerství čeká 17. dubna projednávání v Senátu. Bohužel Sněmovna navzdory přání většiny společnosti přijala pouze další legislativní mezikrok. Ten nepřináší rovnoprávnost, ale poskytne větší právní a sociální jistoty tisícům stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Přijetí partnerství, jak je v tuto chvíli schváleno Sněmovnou, ale neznamená konec našeho úsilí na cestě za manželstvím pro všechny páry. Přinášíme analýzu, co současná situace pro stejnopohlavní páry a jejich rodiny s dětmi v naší zemi znamená a jaký další vývoj může přijít.

Otázky a odpovědi k novele o partnerství

Hlasování Sněmovny ve 3. čtení o manželství pro všechny páry přineslo řadu zklamání a smutku, ale také některé dobré zprávy, které se týkají hlavně rodin dvou matek nebo dvou otců s dětmi. Přinášíme odpovědi na vaše nejčastější otázky. Tento návrh zákona zatím schválila Sněmovna. V Senátu se může ještě změnit. Finálním krokem v legislativním procesu je podpis prezidenta republiky.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.