Eurovolby se blíží. Máme 5 důvodů, proč je rovné manželství evropskou hodnotou

V pátek 7. a sobotu 8. červne budeme volit politiky a političky, kteří nás budou v průběhu dalších pěti let reprezentovat v Evropském parlamentu. Nás samozřejmě tradičně zajímá i to, jak se jednotliví kandidáti a kandidátky stavějí k manželství pro všechny páry. Spolu s představiteli a představitelkami EU považujeme rovné manželství za zásadní evropskou i lidskou hodnotu – přečtěte si proč.

1. Rovnost LGBT lidí podporuje většina Evropanů a Evropanek

54 % občanů a občanek Evropské unie má pocit, že diskriminace založená na sexuální orientaci je stále velmi rozšířená. V roce 2023 to zjistil Eurobarometr zaměřený právě na diskriminaci menšin a marginalizovaných skupin. 72 % respondentů a respondentek zároveň uvedlo, že podporují rovnost práv LGBT lidí, včetně manželství pro všechny páry.

„Diskriminace by v Unii neměla mít žádné místo… Tato čísla by měla fungovat jako urgentní výzva pro vlády členských států,napsala k tomu česká eurokomisařka Věra Jourová v úvodu publikace nazvané Seznam akcí Evropské komise vedoucích k větší rovnoprávnosti LGBT lidí.

Nezbytným krokem k úplné rovnoprávnosti v Česku je právě uzákonění manželství pro všechny. Podporu tuzemské veřejnosti přitom má. Podle několika průzkumů dlouhodobě kolem 65 % obyvatel naší země podporuje legalizaci manželství pro všechny páry. 

2. Lidská důstojnost, svoboda a rovnost jsou základní kameny EU

Klíčové hodnoty Evropské unie jsou zakotvené v článku 2 Smlouvy o EU. Jsou jimi úcta k lidské důstojnosti, svoboda, demokracie, rovnost, právní stát a dodržování lidských práv. Umožnit gay a lesbickým párům, aby se mohly brát, je logickým vyústěním těchto hodnot. Zvlášť s přihlédnutím k tomu, že Evropská unie svobodu a rovnost LGBT občanů a občanek podporuje dlouhodobě.

3. Svobodná společnost = rovné příležitosti = ekonomický rozvoj

Není náhoda, že ekonomicky nejrozvinutější země světa už manželství pro všechny páry zavedly. Týká se to téměř celé západní Evropy, jedinou výjimkou je již nyní jen Itálie. Ekonomice se nejlépe daří v zemích, kde jsou lidé svobodní a všichni mají stejné příležitosti; jinak země plně nevyužívá svůj potenciál.

Zaměřila se na to studie výzkumníků ze tří světových univerzit, kteří během 45 let sbírali data ve 132 zemích světa. Výsledky zveřejnili v dubnu 2019: zjistili, že každý legislativní krok, který zlepšil postavení leseb, gayů a bisexuálů v dané společnosti, doprovázelo zvýšení HDP na obyvatele o 2 000 dolarů. To je asi 46 000 korun.

4. Dvojí kvalitu nemají v EU pouze potraviny...

...ale i rodiny. České duhové rodiny a registrované páry mají oproti občanům a občankám jiných evropských zemí řadu nevýhod. Jsou například omezeny ve svobodném pohybu osob. V případě, že by se jeden z partnerů za prací stěhoval do jiného členského státu, nebude pod zákonnou ochranou, kterou by mu zajistilo manželství. Tuto situaci nevyřeší ani nově přijatý zákon o partnerství. Tento zákon LGBT lidem nedává rovnoprávné manželství. Nadále také omezuje některá jejich rodičovská práva.

5. Manželství pro všechny páry je prověřený krok k lepší společnosti

Bezproblémově už tato instituce funguje ve 36 zemích po celém světě, a to v Severní i Jižní Americe, v Austrálii, v JAR ve většině západní Evropy i v Asii. V žádné z těchto zemí po jeho přijetí nenastala pohroma, celospolečenský úpadek ani „rozpad tradiční rodiny“, kterými tak často straší opozice. Rovné manželství má naopak příznivé dopady, například v USA se po jeho přijetí snížila sebevražednost dětí a teenagerů.

 

Jak to vidí čeští kandidáti a kandidátky v eurovolbách?

Připravili jsme si pro ně, a hlavně pro vás, předvolební průzkum o manželství pro všechny páry a možnosti osvojení dětí. Kromě toho jsme je požádali, aby připojili svůj podpis ke slibu Come Out for Europe, který má podpořit respekt k lidské důstojnosti a právům LGBT lidí v Evropě.

V průběhu května a června budeme zveřejňovat výsledky ankety, zajímavosti a výroky ž předvolebních debat a další zajímavé informace spojené s volbami do Evropského parlamentu.

Nechceme vám říkat, koho máte volit, ale chceme vás seznámit s názory jednotlivých kandidátů i kandidátek. A inspirovat vás, abyste k volbám šli. Není to jedno.

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Právní poradna: Znejte svá práva

Od 1. ledna 2025 vstupuje v účinnost nový zákon o partnerství pro stejnopohlavní páry. Jsme tu, abychom vám pomohli s jakýmikoli dotazy či problémy, které mohou nastat při jeho zavádění, uzavírání partnerství nebo v souvislosti s osvojením dětí. Přečtěte si, jak vám můžeme pomoci, a neváhejte nás kontaktovat.

Nový průzkum: alarmující nárůst diskriminace vůči LGBT+ lidem v ČR a nízká důvěra v politickou reprezentaci

Významný nárůst diskriminace a násilí vůči lesbám, gayům, bi a trans lidem v České republice a alarmující nedůvěru LGBT lidí v politickou reprezentaci odhalil nedávný průzkum „Znáte svá práva?“. Provedly ho organizace Queer Geography a spolek Prague Pride ve spolupráci s Právnickou fakultou Univerzity Karlovy a slovinskou lidskoprávní organizací Legebitra. Výsledky průzkumu rovněž ukazují, že v řešení své nelehké situace se LGBT lidé spoléhají především na Ústavní soud.

Partnerství nestačí: jsou dvě kategorie protiústavní?

Český Parlament letos schválil "partnerství" pro stejnopohlavní páry, namísto rovnoprávného manželství. Je rozdělování lidí do dvou kategorií jen podle toho, koho milují, protiústavní? Ústavní soud Rakouska, Ústavní soud Slovinska a Nejvyšší soud USA na tuto otázku odpověděly, že ano. Můžeme se jejich úvahami inspirovat i my? Pro časopis Soukromé právo vydavatelství Wolters Kluwer (číslo 9/2024) připravila naše právnička Adéla Horáková druhou část své právní analýzy. První část analýzy se ohlédla za legislativními pokusy od roku 1989. Druhá část analýzy se dívá do budoucna a na možnost ochrany našich ústavně zaručených práv a svobod.

Předvolební průzkum: 43 kandidátů a kandidátek do Senátu podporuje rovné manželství.

V průzkumu iniciativy Jsme fér mezi kandidáty a kandidátkami ve volbách do třetiny Senátu Parlamentu ČR odpovědělo zatím celkem 73 z téměř 150 oslovených. U dalších 40 kandidujících byly postoje zjištěny z veřejných zdrojů nebo z předchozí komunikace. Z celkového počtu 103 známých postojů by 43 kandidujících podpořilo rovnoprávné manželství pro stejnopohlavní páry, včetně práva společně osvojit děti. Naopak 45 kandidátů odpovědělo negativně a 16 nemá jednoznačný názor.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.