Senátní konferenci Jsme fér zahájí prezident Petr Pavel a irský premiér Leo Varadkar

Mezinárodní konferenci Manželství a rodičovství pro gay a lesbické páry: domácí a zahraniční zkušenosti pořádá iniciativa Jsme fér ve středu 28. června v Senátu Parlamentu ČR pod záštitou jeho předsedy Miloše Vystrčila. Cílem odborného setkání je vyvrátit nejasnosti, lži a nepodložené obavy, které občas zaznívají i z úst některých poslanců a poslankyň, a zprostředkovat České republice aktuální vědecké poznatky i zkušenosti ze zemí, kde se gayové a lesby mohou brát již několik let, či dokonce desetiletí.

Dosud největší konference o manželství a rodičovství párů stejného pohlaví se koná podle informací ze Sněmovny v předvečer prvního hlasování aktuální Sněmovny o postupu novely zákona o manželství pro všechny páry.

 

Promluví osobnosti z řad odborné i politické veřejnosti

Ve třech tematických blocích vystoupí řada domácích i zahraničních hostů a hostek. Na to, aby žádné výsledky výzkumů nebyly překrucovány, dohlédne ředitelka výzkumu a komunikace americké iniciativy Freedom to Marry Thalia Zepatos, profesorka psychologie z Virginia University v USA Charlotte Patterson, výzkumný pracovník University of Melbourne Jan Kabátek nebo poslanec britské Konzervativní strany Elliot Colburn. V úvodu publikum pozdraví video zdravicí prezident ČR Petr Pavel a předseda irské vlády Leo Varadkar. Přímo na konferenci promluví předseda Senátu ČR Miloš Vystrčil, vedoucí Zastoupení Evropské komise v ČR Monika Ladmanová a také předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová a poslanec Josef Bernard, s jejichž podporou se konference koná.

Českou odbornou veřejnost bude zastupovat například evangelický farář, nemocniční kaplan a synodní senior Českobratrské církve evangelické Pavel Pokorný, výzkumník Richard Kovařík z agentury Median, výzkumnice Marcela Macháčková z Pedagogické fakulty UK nebo předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů Alena Šebková. Vystoupí také primátorka města Hradec Králové Pavlína Springerová a ředitelka Svazu průmyslu a dopravy ČR Dagmar Kuchtová. O odborné a osobní zkušenosti ze stejnopohlavních rodin se podělí Leopold Vahala, místopředseda Aliance náhradních rodin ČR a Kryštof Ušela, který vyrostl v rodině se dvěma matkami. Konferenci moderuje farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká a youtuber Kovy. Závěrečná slova pronese Timothy Patrick McCarthy, profesor Harvardské univerzity a člen poradního orgánu prezidenta Baracka Obamy pro LGBT otázky a Klára Šimáčková Laurenčíková, zmocněnkyně vlády pro lidská práva. 

 

Děti z duhových rodin prospívají stejně dobře jako ostatní

V odborné komunitě panuje shoda na tom, že vztahová orientace nemá žádný vliv na schopnost být dobrým rodičem. Společné stanovisko s tímto vyzněním podepsalo 30 českých odborníků a odbornic v čele s Aliancí náhradních rodin ČR nebo Prezidiem Asociace manželských a rodinných poradců ČR. Podle nich jsou často zmiňované obavy o nedostatek mužských či ženských vzorů neopodstatněné. Klíčové pro zdravý vývoj dítěte je, aby mělo rodiče, kteří ho milují, věnují se mu a zároveň dokáží řešit problémy a jsou si vzájemně oporou. Výzkumy dětí s dvěma otci či matkami ukázaly, že ve vývoji a zdraví těchto jedinců neexistují rozdíly v porovnání s těmi z rodin heterosexuálních. Podobné stanovisko již dříve vydaly i renomované světové asociace z oborů psychologie, psychiatrie či pediatrie (Americká asociace psychologů, Americká asociace psychiatrů, Americká asociace pediatrů, Kanadská asociace psychologů, Australská asociace psychologů aj.). V ČR je to nejnověji Odborná společnost praktických dětských lékařů.

Otevření institutu manželství stejnopohlavním párům má naopak pozitivní dopad na obavy zejména mladých leseb a gayů z přijetí v rodinách či kolektivu a na jejich celkové duševní zdraví. Výzkum Harvardovy univerzity, Univerzity Johnse Hopkinse a Dětské nemocnice v Bostonu ukázal, že do roka od zpřístupnění manželství gayům a lesbám v USA klesl počet sebevražd náctiletých gayů a leseb o 14 %. Studie provedená v Dánsku a Švédsku zjistila, že vstupem do stejnopohlavního manželství klesla sebevražednost gayů, leseb a bisexuálních lidí o 46 % oproti době, kdy tyto sňatky ještě nebyly povoleny.

Výzkumný tým z americké Cornell University revidoval 79 vědeckých studií, které se zabývaly tím, jak prospívají děti vychovávané rodiči stejného pohlaví. Naprostá většina z nich (75) dospěla k závěru, že dětem z duhových rodin se v žádném ohledu nevede hůř než ostatním dětem. Naopak u všech čtyř studií, podle nichž si děti duhových rodičů nesou negativní následky, tým našel shodný problém v metodologii – studie byly provedeny na nízkém počtu dětí, a to původně vyrůstajících v heterosexuálních rodinách, které prošly rozvratem.

 

Celý program a jména řečníků a řečnic konference je k dispozici ke stažení ve formátu PDF. V programu mohou nastat změny.

 

Děkujeme hotelu The Emblem Prague za zajištění a poskytnutí ubytování hostů a hostek konference.

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

16 středoškolských parlamentů podpořilo přijetí rovného manželství

16 krajských a městských studentských samospráv z 10 krajů naší země, které zastupují desetitisíce studentů a studentek, se obrací na nejvyšší ústavní činitele, předsedy a předsedkyni parlamentních stran, aby podpořili uzákonění manželství pro všechny páry. "Jako studenti cítíme potřebu vyjádřit své pocity k tématu, které se nás bezprostředně dotýká a bude nás, jakožto i budoucí generace, provázet celým životem. Vážíme si prostoru, který je manželství pro všechny poslední dobou ve veřejné sféře věnován. Schválení rovných sňatků je za nás krok správným směrem," uvádí Jakub Vrzal a Zita Krotká, kteří výzvu zastupují.

O čem bude hlasovat Sněmovna ve 3. čtení aneb jedno manželství, jeden pozměňovák a čtyři úplné ukrajováky

Nacházíme se před finálním hlasováním o manželství pro všechny páry v Poslanecké sněmovně. Tak blízko rovným sňatkům jsme ještě nikdy nebyli. Ve 2. čtení se dostalo do hry několik pozměňovacích návrhů. Každý z nich ukrajuje z manželství něco jiného. Pojďme se podívat, co se v pozměňovacích návrzích skrývá a co se teď bude s manželstvím dít. A také jak se zapojit do oslovování poslanců a poslankyň.

Přes 1600 pedagogických pracovníků podpořilo přijetí rovného manželství

Pedagogičtí pracovníci vyzvali veřejným stanoviskem k přijetí manželství pro stejnopohlavní páry v České republice. Zdůrazňují jeho pozitivní dopad na mladé lidi a školní prostředí a argumentují významem pro rodinné a sociální vztahy, bojem proti šikaně a podporou rozmanitosti. Stanovisko podpořilo již více jak 1600 lidí. 

 

Náhradní mateřství NESOUVISÍ se zákonem o rovném manželství

Jako brzda přijetí manželství pro všechny páry se do politického a veřejného prostoru dostal argument náhradního mateřství. Proto jsme se rozhodli osvětlit tuto problematiku přímo u zdroje rozhodování a napsali všem poslancům a poslankyním ve Sněmovně a všem senátorům a senátorkám Senátu Parlamentu ČR zprávu, kde jsme celé téma vysvětlili a vyvrátili nejdůležitější mýty, manipulace a dezinformace, které se v souvislosti s tímto tématem objevují. 

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.