Senátní konferenci Jsme fér zahájí prezident Petr Pavel a irský premiér Leo Varadkar

Mezinárodní konferenci Manželství a rodičovství pro gay a lesbické páry: domácí a zahraniční zkušenosti pořádá iniciativa Jsme fér ve středu 28. června v Senátu Parlamentu ČR pod záštitou jeho předsedy Miloše Vystrčila. Cílem odborného setkání je vyvrátit nejasnosti, lži a nepodložené obavy, které občas zaznívají i z úst některých poslanců a poslankyň, a zprostředkovat České republice aktuální vědecké poznatky i zkušenosti ze zemí, kde se gayové a lesby mohou brát již několik let, či dokonce desetiletí.

Dosud největší konference o manželství a rodičovství párů stejného pohlaví se koná podle informací ze Sněmovny v předvečer prvního hlasování aktuální Sněmovny o postupu novely zákona o manželství pro všechny páry.

 

Promluví osobnosti z řad odborné i politické veřejnosti

Ve třech tematických blocích vystoupí řada domácích i zahraničních hostů a hostek. Na to, aby žádné výsledky výzkumů nebyly překrucovány, dohlédne ředitelka výzkumu a komunikace americké iniciativy Freedom to Marry Thalia Zepatos, profesorka psychologie z Virginia University v USA Charlotte Patterson, výzkumný pracovník University of Melbourne Jan Kabátek nebo poslanec britské Konzervativní strany Elliot Colburn. V úvodu publikum pozdraví video zdravicí prezident ČR Petr Pavel a předseda irské vlády Leo Varadkar. Přímo na konferenci promluví předseda Senátu ČR Miloš Vystrčil, vedoucí Zastoupení Evropské komise v ČR Monika Ladmanová a také předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová a poslanec Josef Bernard, s jejichž podporou se konference koná.

Českou odbornou veřejnost bude zastupovat například evangelický farář, nemocniční kaplan a synodní senior Českobratrské církve evangelické Pavel Pokorný, výzkumník Richard Kovařík z agentury Median, výzkumnice Marcela Macháčková z Pedagogické fakulty UK nebo předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů Alena Šebková. Vystoupí také primátorka města Hradec Králové Pavlína Springerová a ředitelka Svazu průmyslu a dopravy ČR Dagmar Kuchtová. O odborné a osobní zkušenosti ze stejnopohlavních rodin se podělí Leopold Vahala, místopředseda Aliance náhradních rodin ČR a Kryštof Ušela, který vyrostl v rodině se dvěma matkami. Konferenci moderuje farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká a youtuber Kovy. Závěrečná slova pronese Timothy Patrick McCarthy, profesor Harvardské univerzity a člen poradního orgánu prezidenta Baracka Obamy pro LGBT otázky a Klára Šimáčková Laurenčíková, zmocněnkyně vlády pro lidská práva. 

 

Děti z duhových rodin prospívají stejně dobře jako ostatní

V odborné komunitě panuje shoda na tom, že vztahová orientace nemá žádný vliv na schopnost být dobrým rodičem. Společné stanovisko s tímto vyzněním podepsalo 30 českých odborníků a odbornic v čele s Aliancí náhradních rodin ČR nebo Prezidiem Asociace manželských a rodinných poradců ČR. Podle nich jsou často zmiňované obavy o nedostatek mužských či ženských vzorů neopodstatněné. Klíčové pro zdravý vývoj dítěte je, aby mělo rodiče, kteří ho milují, věnují se mu a zároveň dokáží řešit problémy a jsou si vzájemně oporou. Výzkumy dětí s dvěma otci či matkami ukázaly, že ve vývoji a zdraví těchto jedinců neexistují rozdíly v porovnání s těmi z rodin heterosexuálních. Podobné stanovisko již dříve vydaly i renomované světové asociace z oborů psychologie, psychiatrie či pediatrie (Americká asociace psychologů, Americká asociace psychiatrů, Americká asociace pediatrů, Kanadská asociace psychologů, Australská asociace psychologů aj.). V ČR je to nejnověji Odborná společnost praktických dětských lékařů.

Otevření institutu manželství stejnopohlavním párům má naopak pozitivní dopad na obavy zejména mladých leseb a gayů z přijetí v rodinách či kolektivu a na jejich celkové duševní zdraví. Výzkum Harvardovy univerzity, Univerzity Johnse Hopkinse a Dětské nemocnice v Bostonu ukázal, že do roka od zpřístupnění manželství gayům a lesbám v USA klesl počet sebevražd náctiletých gayů a leseb o 14 %. Studie provedená v Dánsku a Švédsku zjistila, že vstupem do stejnopohlavního manželství klesla sebevražednost gayů, leseb a bisexuálních lidí o 46 % oproti době, kdy tyto sňatky ještě nebyly povoleny.

Výzkumný tým z americké Cornell University revidoval 79 vědeckých studií, které se zabývaly tím, jak prospívají děti vychovávané rodiči stejného pohlaví. Naprostá většina z nich (75) dospěla k závěru, že dětem z duhových rodin se v žádném ohledu nevede hůř než ostatním dětem. Naopak u všech čtyř studií, podle nichž si děti duhových rodičů nesou negativní následky, tým našel shodný problém v metodologii – studie byly provedeny na nízkém počtu dětí, a to původně vyrůstajících v heterosexuálních rodinách, které prošly rozvratem.

 

Celý program a jména řečníků a řečnic konference je k dispozici ke stažení ve formátu PDF. V programu mohou nastat změny.

 

Děkujeme hotelu The Emblem Prague za zajištění a poskytnutí ubytování hostů a hostek konference.

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

5 důvodů, proč je ústavní zákaz rovných sňatků nebezpečím pro celou společnost

Letošní 29. červen byl pro nás velkým dnem. Poslanecká sněmovna konečně hlasovala o zákonu o manželství pro všechny páry a poslala ho do druhého čtení. Zároveň přišla noční můra – poslanci a poslankyně totiž stejně podpořili i ústavní zákaz rovných sňatků. (Někteří ve Sněmovně dokonce hlasovali pro oba zákony, byť jdou zcela proti sobě.) Proč je ústavní zákaz nebezpečím pro celou společnost?

66 firem vyzvalo premiéra Fialu k přijetí rovných sňatků

Téměř 70 firem působících v Česku vyzývá v otevřeném dopise premiéra Petra Fialu k přijetí rovného manželství. Kromě morálních a lidskoprávních důvodů uvádí i negativní dopady nerovného přístupu na ekonomickou kondici země. Přijetí manželství pro všechny páry a odstranění diskriminace LGBT+ lidí má totiž podle ekonomické analýzy výzkumné organizace Open For Business potenciál ušetřit až 38 miliard korun ročně. Výzvu inicioval generální ředitel Vodafonu Petr Dvořák a společně s dalšími signatáři a signatářkami nabízí premiérovi osobní schůzku.

Příští dva měsíce rozhodnou o rovných sňatcích. Jak se zapojit?

Během příštích dvou měsíců se skutečně rozhodne, zda poslanci a poslankyně pošlou zákon o rovných sňatcích do závěrečného čtení ve Sněmovně. Během této doby se budou rozhodovat, jak k hlasování přistoupí: budou zvažovat změny v zákoně nebo jestli odsouhlasí zákon bez jakýchkoliv zásahů nebo změn. Naším společným cílem a přáním je samozřejmě plnohodnotné rovné manželství se všemi právy, povinnostmi a stejným názvem. Jakékoliv jiné řešení si nikdo nepřeje. Aby vše dobře dopadlo, budeme potřebovat vaší pomoc.

Senátní konferenci Jsme fér zahájí prezident Petr Pavel a irský premiér Leo Varadkar

Mezinárodní konferenci Manželství a rodičovství pro gay a lesbické páry: domácí a zahraniční zkušenosti pořádá iniciativa Jsme fér ve středu 28. června v Senátu Parlamentu ČR pod záštitou jeho předsedy Miloše Vystrčila. Cílem odborného setkání je vyvrátit nejasnosti, lži a nepodložené obavy, které občas zaznívají i z úst některých poslanců a poslankyň, a zprostředkovat České republice aktuální vědecké poznatky i zkušenosti ze zemí, kde se gayové a lesby mohou brát již několik let, či dokonce desetiletí.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.