Děti čekají. Spustili jsme celostátní kampaň, která vyzývá zákonodárce k přijetí rovného manželství

Celostátní kampaň „Děti čekají“ spustila iniciativa Jsme fér. Apeluje na zákonodárce a zákonodárkyně, kteří mají ve své moci osudy tisíců dětí vychovávaných dvěma mámami nebo dvěma táty, aby konečně přijali manželství pro všechny páry. Přestože většina Česka včetně odborné veřejnosti rovné manželství podporuje, řada poslanců a poslankyň ignoruje vůli svých voličů a voliček a přichází s různými umělými argumenty, jak uzákonění zabránit. 

Je čas jednat, Sněmovna a Senát mají v rukou osudy tisíců dětí a rodin

V příštích týdnech se očekává, že by ve Sněmovně mohlo proběhnout 2. a 3. čtení zákona o manželství pro všechny páry, jehož přijetí by nás konečně zařadilo mezi vyspělé země Evropy. K podpoře přijetí se nejnověji přidává stanovisko s veřejnou výzvou pedagogických pracovníků, kterou podepsalo již přes 1400 lidí ze školství z celé země.

Výzva “Děti čekají” upozorňuje na děti vychovávané dvěma rodiči stejného pohlaví, protože právě ony se staly rukojmími zabetonované situace s rovným manželstvím v České republice. „Společná rodičovská práva jsou od začátku podstatou diskuze o rovném manželství. Pokud Sněmovnou neprojde zrovnoprávnění zahrnující společná rodičovská práva, následky si neponesou ani tak rodiče, jako především jejich děti. Situace statisíců leseb, gay, bi a trans lidí se v naší společnosti ještě zhorší, protože politická reprezentace vyšle společnosti jasný vzkaz o tom, že je v pořádku, když jsou LGBT lidé a jejich rodiny ve speciální ohrádce “těch druhých”. Jsme plnohodnotnými lidmi, občany, občankami a rodinami této země, na jejímž chodu se podílíme a vychováváme zde své děti. Prosíme zákonodoráce, jednejte,“ říká ředitel iniciativy Jsme fér Czeslaw Walek. 

Zákon ovlivní také životy dětí, které čekají na pečující náruč nové rodiny 

Iniciativa Jsme fér otevřela veřejnou diskuzi o manželství pro všechny páry v České republice již v roce 2017. Za dlouhých sedm let, kdy se Sněmovna tomuto tématu snažila vyhýbat, narostl počet dětí žijících v duhových rodinách a tisíce gay a lesbických párů si založení rodiny přejí. Jejich dětem však stát neposkytuje stejnou právní ochranu a sociální jistoty jako ostatním – v očích zákona smí být rodičem jen jeden z páru a ten druhý k dítěti nemá žádná formalizovaná práva ani povinnosti. Vedle každodenních zádrhelů a nejistot v běžném životě takové uspořádání dítěti přináší vysoká rizika v případě dlouhodobého onemocnění zákonného rodiče, jeho smrti nebo rozpadu rodiny. 

Na 8000 dětí se v současnosti nachází v ústavní péči. Státu aktuálně chybí rodiče-pěstouni, kteří by jim poskytli zázemí milující rodiny. Desítky českých dětí ročně jsou dávány k adopcím do zahraničí, protože o ně u nás není zájem. Páry stejného pohlaví jsou pro tyto děti často záchranou – chtějí o ně pečovat, protože samy mají zkušenost s každodenní diskriminací. Bohužel se však za současné situace adoptivním rodičem může stát jen jeden z páru, a právě kvůli této nejistotě jich řada s osvojením váhá. Přijetí manželství pro všechny páry přinese i právo společného osvojení, a tedy vytvoření stabilní rodiny s plnou právní ochranou a rodinnou stabilitou pro všechny její členy, zejména pro děti. Další osudy všech těchto lidí právě teď drží v rukou 281 zákonodárců a zákonodárkyní Poslanecké sněmovny a Senátu, nikdo jiný.

Sněmovno, Senáte, jste v této zemi poslední, kdo ještě není pro rovné manželství

Symbolem celostátní výzvy „Děti čekají“ se stal budík ve tvaru srdce. Měří ubíhající čas a zvoní, aby se spící Parlament probudil. Kampaň se v následujících týdnech objeví na megaboardech, billboardech a plakátech v ulicích českých měst, v tisku, online a na sociálních sítích. Celá kampaň není jakkoliv financována z veřejných zdrojů. Složili se na ni lidé z celé České republiky ve sbírce, v níž manželství pro všechny páry podpořili téměř jedním milionem korun. 

Stáhněte si férový budík se vzkazem zákonodárcům a zákonodárkyním. 

 

Výzvu podpoří i veřejné akce. V sobotu 17. února se v pražské La Fabrice uskuteční Koncert: Česko za rovné manželství, na němž vystoupí Tereza Mašková, Thom Artway, Jan Bendig a jako zvláštní host Folklorní soubor Verpán. Večerem budou provázet herec Petr Vančura a herečka Erika Stárková. Vstupenky jsou již téměř vyprodané

Vlna veřejných podpor od zájmových skupin, odborných společností i jednotlivců nadále pokračuje. Ke 117 firmám, 19 akademickým senátům vysokých škol, 45 duchovním, stovkám věřících různých církví, mladým politikům a političkám napříč politickým spektrem, 45 starostům a starostkám, téměř 50 divadlům, 31 kinům, 83 zástupcům a zástupkyním taneční scény, Národnímu parlamentu dětí a mládeže, 53 producentům v audiovizi nebo zatím 170 000 podpisům pod peticí se k přijetí manželství pro všechny páry aktuálně přidávají pedagogičtí pracovníci a pracovnice. Vyčerpávající seznam těch, kdo rovné manželství dosud podpořili, najdete na stránkách iniciativy Jsme fér

Většina naší země chce rovné manželství

Novela, na kterou čekají nejen stejnopohlavní páry a jejich rodiny, ale dlouhodobě kolem 65 % české společnosti, byla předložena skupinou poslanců a poslankyň napříč politickým spektrem v červnu 2022. Podle nejnovějšího průzkumu výzkumné agentury MEDIAN z listopadu 2023 pro Psychologický ústav Akademie věd, 67 % obyvatel podporuje přijetí manželství pro všechny páry. S adopcí dětí z ústavní péče gay a lesbickými páry souhlasí 69 % obyvatel a s osvojením dítěte partnera či partnerky 79 % obyvatel. 

 

Desítky příběhů rodin s dětmi, souhrn všech podpůrných stanovisek, seznam podporujících, jak se do kampaně můžete zapojit a více informací o výzvě najdete na www.deticekaji.cz.

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Senátoři a senátorky navrhují změny v zákoně o partnerství: Omezí práva stejnopohlavním i heterosexuálním párům.

V prvním červencovém týdnu se senátní opozice opět pokusila zvrátit konsenzus ohledně zákona o partnerství, který nedávno schválila Poslanecká sněmovna a prošel Senátem. Na jednání Podvýboru pro rodinu Výboru pro sociální politiku předložila jeho předsedkyně, senátorka Jitka Chalánková, společně se senátory Jiřím Oberfalzerem (ODS a TOP 09), Patrikem Kunčarem (KDU-ČSL a nezávislí) a senátorkou Danielou Kovářovou (nezávislá) senátní návrh zákona, který by měl změnit právě schválený zákon o partnerství.

Eurovolby se blíží. Máme 5 důvodů, proč je rovné manželství evropskou hodnotou

V pátek 7. a sobotu 8. červne budeme volit politiky a političky, kteří nás budou v průběhu dalších pěti let reprezentovat v Evropském parlamentu. Nás samozřejmě tradičně zajímá i to, jak se jednotliví kandidáti a kandidátky stavějí k manželství pro všechny páry. Spolu s představiteli a představitelkami EU považujeme rovné manželství za zásadní evropskou i lidskou hodnotu – přečtěte si proč.

Partnerství pro stejnopohlavní páry přijato: otázky a odpovědi

Po dlouhých letech debat vstoupí v účinnost zákon o partnerství pro stejnopohlavní páry a to 1. ledna 2025. Teto zákon LGBT lidem nedává rovnoprávné manželství. Nadále také omezuje některá jejich rodičovská práva. Zákonodárci a zákonodárkyně se rozhodli vydat složitější cestou zachování dvou institutů, což i nadále povede k právním komplikacím, opomíjení a zejména k nerovnoprávnosti a nedůstojnosti pro statisíce lidí. Česká společnost tak stále zůstane rozdělena na lidi různých kategorií jen podle toho, koho milují. V našem článku najdete odpovědi na nejčastější otázky týkající se této nové legislativy, které jsme připravili na základě aktuálních a dostupných informací. Pokud vám tento článek neodpoví na vaše otázky ohledně partnerství, neváhejte se na nás kdykoli obrátit.

Jak je to s manželstvím pro všechny páry ve světě

V 36 zemích světa na všech sedmi kontinentech si v současnosti páry stejného pohlaví užívají svobody vstupovat do manželství. Přes 16 % světové populace, tj. přes 1,4 miliardy lidí, dnes žije ve státech, které uznávají manželství všech párů. Řada dalších poskytuje svým gay a lesbickým obyvatelům nějakou jinou formu právní ochrany než manželství. Politici, političky, byznys i široká veřejnost po celé zeměkouli začínají postupně chápat, že ochrana všech milujících se párů a rodin s dětmi bez rozdílu pomáhá všem rodinám a posiluje jednotlivé komunity i celé státy. Manželství pro všechny páry, spravedlnost, svoboda a respekt k lidským právům se proto bude nadále šířit do dalších částí světa.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.