Tchajwanci nepodpořili manželství pro všechny. Ústavnímu soudu navzdory

Na Tchaj-wanu to vypadalo nadějně: od příštího jara měly být legální sňatky gay a lesbických párů, a to v souladu s rozhodnutím ústavního soudu. Jenže tamní obyvatelé hlasovali proti této změně a podpořili výlučnost manželství jako svazku muže a ženy.

Byla by to první asijská země, ve které by existovala manželská rovnost. V souvislosti se sobotním referendem je ovšem osud nového zákona ohrožen. Otázkou zůstává, jak se k jeho výsledku postaví tchajwanský ústavní soud. Ten loni v květnu jasně deklaroval, že zakazovat stejnopohlavním párům, aby uzavíraly manželství, je neústavní.

Zvítězí soud, nebo voliči?

Také tchajwanskou politickou reprezentaci čeká složité rozhodnutí. Ústavní soud je toho názoru, že gay a lesbické páry mají na manželství ústavní právo; voliči a voličky to vidí jinak. Na čí stranu se má vláda postavit? Ani právní experti se neshodnou na tom, do jaké míry by měla následovat hlas lidu ve vztahu k tématu, o kterém předtím rozhodl soud. Píše o tom CNN.

Nadějně vyznívá reportáž britského Guardianu. „Referendum funguje jako průzkum veřejného mínění, ale nemusí mít výrazné právní důsledky,“ řekl magazínu Šiau Hong-Či, který vyučuje komunikaci a gender studies na tchajwanské univerzitě Ši-Hsin. „V každém případě bude muset ještě rozhodovat soud.“

„Myslím, že už uspořádat referendum o nálezu ústavního soudu, který by měl být brán jako konečné rozhodnutí, byla velká chyba,“ přidává se Jan Fiala z českého PROUDu. „Pokud vím, nepokusili se o to ani v Rakousku, ačkoli tamní vláda s manželstvím pro všechny nesouhlasí.“ Rakouský ústavní soud ho podpořil loni v prosinci, v platnost vstoupí od ledna příštího roku.

Pro peníze do Států

Zajímavé zjištění k tématu přinesl magazín INTO: pokud jde o finance vydané na kampaň pro i proti manželství pro všechny, byl to velmi nerovný souboj. Místní konzervativní organizace si na pomoc přibraly tři „známé firmy“ ze Spojených států.

Nenávistná hnutí IHOP (Mezinárodní dům modliteb), MassResistance a NOM (Národní organizace pro manželství) do kampaně proti nové legislativě investovaly 33 milionů dolarů, což je v přepočtu téměř 760 milionů korun. Svým dílem měla přispět také skupina tchajwanských neziskovek, které založila Cher Wang, šéfka firmy HTC. Tamní Koalice pro rovné manželství proti takové kampani měla jen mizivé šance.

Jak to vidí Amnesty

Na Tchaj-wanu zatím zůstává reálná možnost, že gay a lesbické páry budou moci uzavírat alespoň registrované partnerství. Dalo by jim stejný obsah práv i povinností, jaký má manželství. To, že nové referendum nebude mít žádný vliv na jeho legalizaci registrovaného partnerství, přislíbilo i hnutí Amnesty International.

Celková rovnoprávnost gay a lesbických sňatků s heterosexuálními se ovšem oddálí. Co se týče lidských práv v zemi, je výsledek referenda „hořkým zklamáním a krokem zpět“, uvedla Annie Huangová z tchajwanské pobočky Amnesty International. „I přesto nadále věříme, že láska a rovnost ve výsledku zvítězí,“ dodala.

 

A co zvítězí u nás? Zjistíme to snad už brzy, až Sněmovna naváže na započatou diskuzi o manželství pro všechny bude o něm hlasovat. Na datum zatím čekáme. Chcete o něm vědět mezi prvními? Přihlaste se k odběru férového newsletteru.

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Stanovisko Asociace klinických psychologů k rodičovství stejnopohlavních párů

Asociace klinických psychologů České Republiky, z. s. (AKP ČR) vydala stanovisko k otázce rodičovství párů stejného pohlaví, respektive možnosti těchto párů osvojit dítě, ať už dítě partnera/partnerky nebo dítě z institucionální péče. Ve stanovisku AKP ČR zdůrazňuje absenci spojení mezi sexuální orientací rodičů a zdravým vývojem dětí. Odkazuje na výzkumy Australské psychologické společnosti a českých odborníků a odbornic, které potvrzují, že obavy o dobro dětí ve stejnopohlavních rodinách jsou neopodstatněné.

83 zástupců a zástupkyní taneční scény vyzvalo k přijetí rovného manželství

Taneční aktuality, o. p. s., uspořádaly v uplynulých týdnech otevřenou výzvu za manželství pro všechny. V té vyzývaly oborové profesionály k podpisu textu, který se zastává rozšíření práv a svobod LGBT lidí v České republice. Dopis, ve kterém šéfredaktor serveru www.tanecniaktuality.cz Josef Bartoš žádá premiéra České republiky o aktivní podporu manželství pro všechny, podepsalo celkem 83 zástupců české profesionální taneční a pohybové scény.

Otevřený dopis dětí z duhových rodin Sněmovně

Děti z rodin, které vyrůstají nebo vyrůstaly v rodině s dvěma mámami nebo táty, napsaly otevřený dopis všem poslancům a poslankyním naší Sněmovny. V něm vyjádřily svou podporu a zdůraznily význam uzákonění manželství pro stejnopohlavní páry, jejich rodiče. V otevřeném dopise uvedly, že manželství pro všechny páry je v zájmu jejich rodičů i jich samotných. V České republice žijí tisíce dětí v duhových rodinách.

19 akademických senátů českých univerzit vyzvalo ústavní činitele k přijetí rovného manželství

Studenti Katedry alternativního a loutkového divadla Divadelní fakulty Akademie múzických umění v Praze Michal Sikora a Roman Poliak napsali po vzoru uměleckých šéfů a šéfek divadel otevřený dopis akademických senátů veřejných vysokých škol k přijetí zákona o manželství pro všechny páry, adresovaný čtyřem ústavním činitelům České republiky. Jedná se tak o několikátou společenskou výzvu k přijetí rovných sňatků.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.