Tchajwanci nepodpořili manželství pro všechny. Ústavnímu soudu navzdory

Na Tchaj-wanu to vypadalo nadějně: od příštího jara měly být legální sňatky gay a lesbických párů, a to v souladu s rozhodnutím ústavního soudu. Jenže tamní obyvatelé hlasovali proti této změně a podpořili výlučnost manželství jako svazku muže a ženy.

Byla by to první asijská země, ve které by existovala manželská rovnost. V souvislosti se sobotním referendem je ovšem osud nového zákona ohrožen. Otázkou zůstává, jak se k jeho výsledku postaví tchajwanský ústavní soud. Ten loni v květnu jasně deklaroval, že zakazovat stejnopohlavním párům, aby uzavíraly manželství, je neústavní.

Zvítězí soud, nebo voliči?

Také tchajwanskou politickou reprezentaci čeká složité rozhodnutí. Ústavní soud je toho názoru, že gay a lesbické páry mají na manželství ústavní právo; voliči a voličky to vidí jinak. Na čí stranu se má vláda postavit? Ani právní experti se neshodnou na tom, do jaké míry by měla následovat hlas lidu ve vztahu k tématu, o kterém předtím rozhodl soud. Píše o tom CNN.

Nadějně vyznívá reportáž britského Guardianu. „Referendum funguje jako průzkum veřejného mínění, ale nemusí mít výrazné právní důsledky,“ řekl magazínu Šiau Hong-Či, který vyučuje komunikaci a gender studies na tchajwanské univerzitě Ši-Hsin. „V každém případě bude muset ještě rozhodovat soud.“

„Myslím, že už uspořádat referendum o nálezu ústavního soudu, který by měl být brán jako konečné rozhodnutí, byla velká chyba,“ přidává se Jan Fiala z českého PROUDu. „Pokud vím, nepokusili se o to ani v Rakousku, ačkoli tamní vláda s manželstvím pro všechny nesouhlasí.“ Rakouský ústavní soud ho podpořil loni v prosinci, v platnost vstoupí od ledna příštího roku.

Pro peníze do Států

Zajímavé zjištění k tématu přinesl magazín INTO: pokud jde o finance vydané na kampaň pro i proti manželství pro všechny, byl to velmi nerovný souboj. Místní konzervativní organizace si na pomoc přibraly tři „známé firmy“ ze Spojených států.

Nenávistná hnutí IHOP (Mezinárodní dům modliteb), MassResistance a NOM (Národní organizace pro manželství) do kampaně proti nové legislativě investovaly 33 milionů dolarů, což je v přepočtu téměř 760 milionů korun. Svým dílem měla přispět také skupina tchajwanských neziskovek, které založila Cher Wang, šéfka firmy HTC. Tamní Koalice pro rovné manželství proti takové kampani měla jen mizivé šance.

Jak to vidí Amnesty

Na Tchaj-wanu zatím zůstává reálná možnost, že gay a lesbické páry budou moci uzavírat alespoň registrované partnerství. Dalo by jim stejný obsah práv i povinností, jaký má manželství. To, že nové referendum nebude mít žádný vliv na jeho legalizaci registrovaného partnerství, přislíbilo i hnutí Amnesty International.

Celková rovnoprávnost gay a lesbických sňatků s heterosexuálními se ovšem oddálí. Co se týče lidských práv v zemi, je výsledek referenda „hořkým zklamáním a krokem zpět“, uvedla Annie Huangová z tchajwanské pobočky Amnesty International. „I přesto nadále věříme, že láska a rovnost ve výsledku zvítězí,“ dodala.

 

A co zvítězí u nás? Zjistíme to snad už brzy, až Sněmovna naváže na započatou diskuzi o manželství pro všechny bude o něm hlasovat. Na datum zatím čekáme. Chcete o něm vědět mezi prvními? Přihlaste se k odběru férového newsletteru.

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Předvolební průzkum: 43 kandidátů a kandidátek do Senátu podporuje rovné manželství.

V průzkumu iniciativy Jsme fér mezi kandidáty a kandidátkami ve volbách do třetiny Senátu Parlamentu ČR odpovědělo zatím celkem 73 z téměř 150 oslovených. U dalších 40 kandidujících byly postoje zjištěny z veřejných zdrojů nebo z předchozí komunikace. Z celkového počtu 103 známých postojů by 43 kandidujících podpořilo rovnoprávné manželství pro stejnopohlavní páry, včetně práva společně osvojit děti. Naopak 45 kandidátů odpovědělo negativně a 16 nemá jednoznačný názor.

Partnerství nestačí: Proč stejnopohlavní páry stále čelí nerovnosti?

Český Parlament letos schválil "partnerství" pro stejnopohlavní páry, namísto rovnoprávného manželství. Jak se to stalo a proč se Česká republika stále vyhýbá plné rovnoprávnosti pro všechny páry? Pro časopis Soukromé právo vydavatelství Wolters Kluwer (letní dvojčíslo 7-8/2024) připravila naše právnička Adéla Horáková právní analýzu. První část je ohlédnutí za celou cestou od roku 1989 do současnosti.

Senátoři a senátorky navrhují změny v zákoně o partnerství: Omezí práva stejnopohlavním i heterosexuálním párům.

V prvním červencovém týdnu se senátní opozice opět pokusila zvrátit konsenzus ohledně zákona o partnerství, který nedávno schválila Poslanecká sněmovna a prošel Senátem. Na jednání Podvýboru pro rodinu Výboru pro sociální politiku předložila jeho předsedkyně, senátorka Jitka Chalánková, společně se senátory Jiřím Oberfalzerem (ODS a TOP 09), Patrikem Kunčarem (KDU-ČSL a nezávislí) a senátorkou Danielou Kovářovou (nezávislá) senátní návrh zákona, který by měl změnit právě schválený zákon o partnerství.

Eurovolby se blíží. Máme 5 důvodů, proč je rovné manželství evropskou hodnotou

V pátek 7. a sobotu 8. červne budeme volit politiky a političky, kteří nás budou v průběhu dalších pěti let reprezentovat v Evropském parlamentu. Nás samozřejmě tradičně zajímá i to, jak se jednotliví kandidáti a kandidátky stavějí k manželství pro všechny páry. Spolu s představiteli a představitelkami EU považujeme rovné manželství za zásadní evropskou i lidskou hodnotu – přečtěte si proč.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.