3. 1. 2018
Jan Fiala
Rok 2017 přál manželství pro všechny!
Uplynulý rok byl úspěšný – aspoň pokud jde o manželství pro všechny. Přijalo ho šest zemí světa, i když ve dvou z nich zákon začne platit až v budoucnu. Posledním takto „plodným“ obdobím byl rok 2013, kdy takový zákon přijalo pět zemí.
Finsko
Zákon o manželství pro všechny je ve Finsku účinný od 1. března 2017. Přijala ho vláda Jyrkiho Katainena; protože se blížily volby, premiér novou vládu předem zavázal, aby prováděcí předpisy dokončila. Po volbách vznikla vládní koalice s Pravými Finy a navzdory jejich politickému nesouhlasu vláda novou legislativu připravila. Lidové iniciativě za zrušení zákona nevyhověla, a zákon tak nabyl účinnosti.
Faerské ostrovy
Na souostroví, které je součástí Dánského království, je zákon o manželství pro všechny účinný od 1. července 2017. Návrh příslušné legislativy přijal tamní parlament Løgting už v roce 2016, dánský parlament pak v dubnu 2017. Manželství pro všechny je díky krokům Finska a Faerských ostrovů legální ve všech severských zemích. V Norsku a Švédsku platí už od roku 2009, na Islandu od roku 2010, v Dánsku od roku 2012 a v Grónsku od roku 2016.
Tchaj-wan
1. května 2017 rozhodl tchajwanský Ústavní soud, že zákony, které gay a lesbickým párům nepovolují manželství, jsou neústavní. Tamní vládu pak zavázal, aby do dvou let přijala příslušnou legislativu. I pokud to neudělá a lhůta uplyne, budou se tchajwanští gayové a lesby od 24. května 2019 moci brát.
Momentálně v různých aglomeracích země platí regionální zákony o registrovaném partnerství, podobné je to v některých japonských i čínských městech. Tchaj-wan se ovšem stane první asijskou zemí, kde můžou všechny páry bez rozdílu uzavřít skutečné manželství.
Malta
Téměř jednomyslně přijal zákon o sňatcích párů stejného pohlaví parlament katolické Malty. Proti byl pouze jediný poslanec, Edwin Vassallo. Novelu parlament schválil v červenci, už 1. srpna 2017 pak zákon podepsala maltská prezidentka Marie-Louise Coleiro Preca a účinným se stal o pouhý měsíc později.
Německo
U sousedů je zákon o manželství pro všechny účinný od 1. října 2017. Návrh příslušného zákona přijal Spolkový sněm 30. června 2017, o týden později ho schválila Spolková rada. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier jej podepsal 20. července. Na podzim pak oficiálně nahradil zákon o registrovaném partnerství, které bylo v Německu legální od roku 2001. Nová partnerství od tohoto data nepůjde uzavřít a stávající partnerství půjde na žádost měnit na manželství.
Schválení manželství předcházel dlouhodobý odmítavý postoj šéfky vládnoucí CDU/CSU Angely Merkelové. Ustoupila až na konci svého třetího období ve vládě, po nátlaku koaličních partnerů. Sama hlasovala proti, svým poslancům a poslankyním však umožnila hlasovat podle svědomí. Manželství pro všechny podpořilo pouze 75 z 300 poslanců a poslankyň za CDU/CSU.
Austrálie
V Austrálii platí federální zákon o manželství pro všechny od 9. prosince 2017, k prvním svatbám dojde 9. ledna tohoto roku. Šlo to docela rychle. Přijetí legislativy předcházelo nezávazné poštovní hlasování, v němž 61,6 % Australanů a Australanek manželství pro všechny podpořilo. Návrh příslušného zákona záhy přijal Senát a téměř jednomyslně i Sněmovna reprezentantů. 8. prosince ho v zastoupení podepsala britská královna.
Rakousko
Méně očekávanou, o to však radostnější zprávu vyslal v prosinci do světa náš další soused. Rakouský Ústavní soud 5. prosince 2017 rozhodl, že je diskriminační umožňovat manželství pouze heterosexuálním párům a registrované partnerství pouze těm gay a lesbickým. Pokud rakouská vláda příslušnou legislativu nepřijme dříve, bude soudní rozhodnutí účinné od 1. ledna 2019.
A co dál?
Pokud jde o lidská práva, zejména o práva LGBT+ lidí, Evropa se znova začíná dělit na liberální Západ a konzervativní Východ. My Češi jsme momentálně v sevření: dva z našich sousedů (Německo, Rakousko) už manželství pro všechny umožňují. Zbývající dva (Polsko, Slovensko) ho mají naopak zakázané ústavně. Je na nás, abychom se rozhodli, kam chceme patřit.
Co pro to udělat?
Pro začátek se pojďme pustit do sbírání podpisů! Do prvního máje jich pod peticí za manželství pro všechny chceme mít 50 000. Společně je pak předložíme nové Poslanecké sněmovně. Věříme, že tak velké číslo na poslance a poslankyně udělá dojem a začnou jednat. Nezapomeňte petici podepsat a třeba nám ji i pomozte šířit. Společně to zvládneme!
Foto: Trinity Kubassek / Pexels , Ehe Für Alle, Johana Němečková