My jsme Tereza Vlková

Mají stejné jméno, stejné příjmení, bydliště i datum narození. A jsou svoje ženy. Tedy registrované partnerky. Tereza Vlková a Tereza Vlková uspořádaly na začátku července pro sebe, své kamarády a příbuzné nádhernou svatbu.

Video, které na ní vzniklo, nám dovolily sdílet. Uvidíte dojaté babičky, rozjuchané kamarády, svatební tradice a dvě víly v bílém. Všechno jsme chystaly tak, jako kdyby šlo o běžnou svatbu – svatební oznámení, hudba, květiny, jmenovky, dárečky pro hosty, slavobrána, dort a spousta dalších věcí. Dokonce jsme měly během dne i některé svatební tradice. Házely jsme kytku, rozbíjely jsme talíř, přenášely se přes práh,“ vysvětluje Tereza Vlková

A dodává: „Za největší úspěch považuji, že se nám podařilo mít u obřadu svědky, což není u vstupu do registrovaného partnerství povinné ani obvyklé. Našim cílem bylo uspořádat takovou veselku, na které bude všem hostům dobře a budou si připadat jako na tradiční svatbě, kde stojí po boku ženy muž. Nechtěly jsme, aby hosté říkali: To nebyla žádná svatba, tam nebylo tohle, tamto a ani támhleto. Tomu se nedá ani svatba říct.“

Dvě víly s jedním jménem

Jenomže: její Tereza není úplně šatový typ. „Největší problém jsem měla s tím, že já půjdu v šatech a Terka vedle mě půjde v obleku. Připadalo by mi to, jako když si beru mužského, svatba by ztratila kouzlo dvou nevěst,“ říká Tereza. Naštěstí se jí a přátelům podařilo její ženu přesvědčit – když šaty, tak krátké a ušité na míru. A dvě víly byly na světě.

Oběma vyhovuje, že se po svatbě jmenují stejně – Tereza, která prvně Vlková nebyla, přijala příjmení druhé Terezy, která je Vlková od narození. Mohou si vzájemně vyzvedávat poštu (i když zásilky s vánočním překvapením od Terezy Vlkové pro Terezu Vlkovou přestávají být překvapením), mohou se představovat větou: „My jsme Tereza Vlková.“

tereza_tereza_01.jpg

Manželství to ještě není

Rozdíl mezi registrovaným partnerstvím a skutečným manželstvím i přes svůj optimistický přístup vnímají: „Jsem pyšná na to, že se ke své ženě mohu hlásit oficiálně. Vadí nám ale třeba, že i když máme byt v osobním vlastnictví, nevzniká nám společné jmění – máme tedy každá svůj podíl rozdělený rovným dílem.“

„Registrovaní partneři navíc nemají nárok na vdovský důchod. Po smrti jednoho z partnerů bude jeden z nich nucen využívat jen svého příjmu, zatímco životní situace ‚klasické‘ vdovy může být díky vdovskému důchodu mnohem jednodušší,“ vypočítává Tereza Vlková. „Třetí a asi ten nejšílenější rozdíl, pro společnost možná nejvíc kontroverzní, je pro nás nemožnost osvojit si dítě partnerky.“

tereza_tereza_02.jpg

tereza_tereza_03.jpg

tereza_tereza_04.jpg

 

Foto: archiv Terezy a Terezy

Vdavky úřadům navzdory si dopřály také Anička a Klára z Brna. Podívejte se na video a přečtěte si jejich příběh!

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

5 důvodů, proč je ústavní zákaz rovných sňatků nebezpečím pro celou společnost

Letošní 29. červen byl pro nás velkým dnem. Poslanecká sněmovna konečně hlasovala o zákonu o manželství pro všechny páry a poslala ho do druhého čtení. Zároveň přišla noční můra – poslanci a poslankyně totiž stejně podpořili i ústavní zákaz rovných sňatků. (Někteří ve Sněmovně dokonce hlasovali pro oba zákony, byť jdou zcela proti sobě.) Proč je ústavní zákaz nebezpečím pro celou společnost?

66 firem vyzvalo premiéra Fialu k přijetí rovných sňatků

Téměř 70 firem působících v Česku vyzývá v otevřeném dopise premiéra Petra Fialu k přijetí rovného manželství. Kromě morálních a lidskoprávních důvodů uvádí i negativní dopady nerovného přístupu na ekonomickou kondici země. Přijetí manželství pro všechny páry a odstranění diskriminace LGBT+ lidí má totiž podle ekonomické analýzy výzkumné organizace Open For Business potenciál ušetřit až 38 miliard korun ročně. Výzvu inicioval generální ředitel Vodafonu Petr Dvořák a společně s dalšími signatáři a signatářkami nabízí premiérovi osobní schůzku.

Příští dva měsíce rozhodnou o rovných sňatcích. Jak se zapojit?

Během příštích dvou měsíců se skutečně rozhodne, zda poslanci a poslankyně pošlou zákon o rovných sňatcích do závěrečného čtení ve Sněmovně. Během této doby se budou rozhodovat, jak k hlasování přistoupí: budou zvažovat změny v zákoně nebo jestli odsouhlasí zákon bez jakýchkoliv zásahů nebo změn. Naším společným cílem a přáním je samozřejmě plnohodnotné rovné manželství se všemi právy, povinnostmi a stejným názvem. Jakékoliv jiné řešení si nikdo nepřeje. Aby vše dobře dopadlo, budeme potřebovat vaší pomoc.

Senátní konferenci Jsme fér zahájí prezident Petr Pavel a irský premiér Leo Varadkar

Mezinárodní konferenci Manželství a rodičovství pro gay a lesbické páry: domácí a zahraniční zkušenosti pořádá iniciativa Jsme fér ve středu 28. června v Senátu Parlamentu ČR pod záštitou jeho předsedy Miloše Vystrčila. Cílem odborného setkání je vyvrátit nejasnosti, lži a nepodložené obavy, které občas zaznívají i z úst některých poslanců a poslankyň, a zprostředkovat České republice aktuální vědecké poznatky i zkušenosti ze zemí, kde se gayové a lesby mohou brát již několik let, či dokonce desetiletí.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.