My jsme Tereza Vlková

Mají stejné jméno, stejné příjmení, bydliště i datum narození. A jsou svoje ženy. Tedy registrované partnerky. Tereza Vlková a Tereza Vlková uspořádaly na začátku července pro sebe, své kamarády a příbuzné nádhernou svatbu.

Video, které na ní vzniklo, nám dovolily sdílet. Uvidíte dojaté babičky, rozjuchané kamarády, svatební tradice a dvě víly v bílém. Všechno jsme chystaly tak, jako kdyby šlo o běžnou svatbu – svatební oznámení, hudba, květiny, jmenovky, dárečky pro hosty, slavobrána, dort a spousta dalších věcí. Dokonce jsme měly během dne i některé svatební tradice. Házely jsme kytku, rozbíjely jsme talíř, přenášely se přes práh,“ vysvětluje Tereza Vlková

A dodává: „Za největší úspěch považuji, že se nám podařilo mít u obřadu svědky, což není u vstupu do registrovaného partnerství povinné ani obvyklé. Našim cílem bylo uspořádat takovou veselku, na které bude všem hostům dobře a budou si připadat jako na tradiční svatbě, kde stojí po boku ženy muž. Nechtěly jsme, aby hosté říkali: To nebyla žádná svatba, tam nebylo tohle, tamto a ani támhleto. Tomu se nedá ani svatba říct.“

Dvě víly s jedním jménem

Jenomže: její Tereza není úplně šatový typ. „Největší problém jsem měla s tím, že já půjdu v šatech a Terka vedle mě půjde v obleku. Připadalo by mi to, jako když si beru mužského, svatba by ztratila kouzlo dvou nevěst,“ říká Tereza. Naštěstí se jí a přátelům podařilo její ženu přesvědčit – když šaty, tak krátké a ušité na míru. A dvě víly byly na světě.

Oběma vyhovuje, že se po svatbě jmenují stejně – Tereza, která prvně Vlková nebyla, přijala příjmení druhé Terezy, která je Vlková od narození. Mohou si vzájemně vyzvedávat poštu (i když zásilky s vánočním překvapením od Terezy Vlkové pro Terezu Vlkovou přestávají být překvapením), mohou se představovat větou: „My jsme Tereza Vlková.“

tereza_tereza_01.jpg

Manželství to ještě není

Rozdíl mezi registrovaným partnerstvím a skutečným manželstvím i přes svůj optimistický přístup vnímají: „Jsem pyšná na to, že se ke své ženě mohu hlásit oficiálně. Vadí nám ale třeba, že i když máme byt v osobním vlastnictví, nevzniká nám společné jmění – máme tedy každá svůj podíl rozdělený rovným dílem.“

„Registrovaní partneři navíc nemají nárok na vdovský důchod. Po smrti jednoho z partnerů bude jeden z nich nucen využívat jen svého příjmu, zatímco životní situace ‚klasické‘ vdovy může být díky vdovskému důchodu mnohem jednodušší,“ vypočítává Tereza Vlková. „Třetí a asi ten nejšílenější rozdíl, pro společnost možná nejvíc kontroverzní, je pro nás nemožnost osvojit si dítě partnerky.“

tereza_tereza_02.jpg

tereza_tereza_03.jpg

tereza_tereza_04.jpg

 

Foto: archiv Terezy a Terezy

Vdavky úřadům navzdory si dopřály také Anička a Klára z Brna. Podívejte se na video a přečtěte si jejich příběh!

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Společná výzva mládežnických politických organizací ke zrovnoprávnění manželství

Mladí politici a političky napříč politickým spektrem ku příležitosti svátku lásky a všech zamilovaných 14. února vyzvali společným hlasem zvolené poslance a poslankyně ze všech klubů, aby co nejdříve projednali zákon o zrovnoprávnění manželství. Protože není na co čekat. Protože chceme patřit na Západ nejen v předvolebních heslech, ale i fakticky. Protože láska je jen jedna.

Nově zvolený prezident republiky podporuje rovné sňatky. Zákonu o manželství pro všechny páry tak nestojí nic v cestě

Před několika týdny proběhlo druhé kolo voleb, v nichž jsme si zvolili novou hlavu státu a jednoho z nejvyšších ústavních činitelů. Zvítězil Petr Pavel, který se stal třetím prezidentem zvoleným v přímé volbě. Přinášíme vám pět zásadních postřehů, co nám tyto volby ukázaly z hlediska manželství pro všechny páry. To nejdůležitější můžeme ale říct již na úvod: prosazení zákona v Parlamentu České republiky nestojí nic v cestě.

Zavedení manželství pro všechny páry odradí mladé lidi od sebevražd

Manželství pro všechny páry přinese pozitivní změnu do života nejen lidem, kteří si chtějí vzít svou lásku stejného pohlaví. Pokud zavedeme skutečnou rovnost, ve společnosti zavládne přijímající atmosféra, která bude mít dopad i na další skupiny obyvatel a další oblasti života. Například na výrazný pokles sebevražd u teenagerů, jak se ukázalo ve Spojených státech i dalších zemích. 

Jak je to s manželstvím pro všechny páry ve světě

V 34 zemích světa na všech sedmi kontinentech si v současnosti páry stejného pohlaví užívají svobody vstupovat do manželství. Přes 16 % světové populace, tj. přes 1,4 miliardy lidí, dnes žije ve státech, které uznávají manželství všech párů. Řada dalších poskytuje svým gay a lesbickým obyvatelům nějakou jinou formu právní ochrany než manželství. Politici, političky, byznys i široká veřejnost po celé zeměkouli začínají postupně chápat, že ochrana všech milujících se párů a rodin s dětmi bez rozdílu pomáhá všem rodinám a posiluje jednotlivé komunity i celé státy. Manželství pro všechny páry, spravedlnost, svoboda a respekt k lidským právům se proto bude nadále šířit do dalších částí světa.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.