Máme za sebou nabitý rok, ale Sněmovna zaspala. Pojďme to změnit!

Je to už skoro rok, co Poslanecká sněmovna začala jednat o zákonu, který by v Česku umožnil manželství pro všechny. Jenže se za tu dobu vlastně nikam neposunul. Je nejvyšší čas to společnými silami změnit.

Roční výročí od předložení zákona jsme se proto rozhodli „oslavit“ ve velkém stylu. Na Malostranském náměstí v Praze proto pořádáme odpolední Happening za manželství pro všechny. Zástupci a zástupkyně Koalice za manželství během něho vyrazí s výzvou k podpoře hlasování do Sněmovny a do Strakovy akademie, kde sídlí česká vláda.

Chybět ovšem nebude ani férový stánek, zajímavý program, svatební veselí a živá hudba. Ať jsme pořádně slyšet. Poslancům a poslankyním chceme dát jasně najevo, že je pro nás rovné manželství důležité. Že chceme konečně žít v zemi, kde si každý může vzít člověka, kterého miluje.

Souhlasíte? Dorazte ve středu 12. června na happening na Malostranském náměstí. A pozvěte rodinu, kamarády, kolegy i kolegyně!


Začalo to před rokem...

Loni touhle dobou se toho dělo hodně. 12. června 2018 předložila skupina 46 poslanců a poslankyň v čele s Radkou Maxovou návrh zákona, který by manželství otevřel i gay a lesbickým párům. O deset dní později o něm jednala vláda, která přijala souhlasné stanovisko. A 26. června jsme Sněmovně předali petiční archy s více než 70 tisíci podpisů.

Co přišlo dál? Protinávrh jiné skupiny poslanců a poslankyň, která chce manželství ústavně definovat pouze jako svazek muže a ženy. Ale také podpora ombudsmanky, nabitá diskuze v rámci říjnového veřejného slyšení k petici, podpůrné stanovisko českých odborníků a odbornic. V neposlední řadě jsme rozjeli akci, která se od té doby nezastavila: psaní e-mailů a pohlednic poslancům a poslankyním.

petice_predani.jpgPředání petice za manželství pro všechny (26. června 2018)

Historický moment – a pak dlouho nic

Dlouho očekávaný okamžik nastal 13. listopadu 2018. Sněmovna tehdy o našem návrhu poprvé jednala. Od doby před více než jedenácti lety, kdy se přijímal zákon o registrovaném partnerství, to bylo poprvé, co se na půdě Sněmovny takto důkladně debatovalo o životech, právech a povinnostech LGBT lidí.

Bohužel také naposled. Od té doby poslanci a poslankyně o novele zákona nejednali. Už rok marně čekáme na hlasování, které by ji poslalo do druhého čtení. Byl by to další krok na legislativní cestě k rovnosti všech Čechů a Češek. K tomu, aby nikdo nebyl řazen mezi občany druhé kategorie a aby děti z duhových rodin nemusely žít v právní nejistotě.

zlomena_srdce.jpgRozdávání zlomených srdcí před jednáním Sněmovny (13. února 2019)

Podpora napříč českou společností

Od loňského podzimu jsme se toho ještě spoustu dozvěděli. Třeba to, že manželství pro všechny fandí víc než 61 % české veřejnosti a 98 % LGBT lidí u nás. Máme podporu známých tváří ze šoubyznysu, řady duchovních, představitelů a představitelek měst a obcí, Rady vlády pro lidská práva, ale také českých i mezinárodních firem.

Jen v Poslanecké sněmovně téma zapadlo. Politici a političky, které volíme, by měli zastupovat zájmy svých voličů a voliček, zlepšovat kvalitu života v celé zemi. Jenže někteří poslanci a poslankyně se řídí raději osobními preferencemi. Legislativní proces záměrně brzdí, používají podpásové a demagogické pseudoargumenty. Václava Klause mladšího prý manželství pro všechny „obtěžuje“, Marian Jurečka si zase myslí, že dalšími kroky bude legalizace manželství s dětmi nebo zvířaty... Přečtěte si i další hlášky politiků a političek.

Sněmovní prázdniny začnou už za pár týdnů. Středeční happening je pro letošek jednou z posledních příležitostí, jak hlasování ve Sněmovně podpořit. Jen tak se zákon může posunout do druhého čtení. Buďte u toho s námi.


Foto: Johana Němečková, archiv Jsme fér

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Návrh senátora Hraby a senátorky Chalánkové zhorší situaci a omezí práva stejnopohlavním párům, ale i všem lidem v Česku

Senátor Zdeněk Hraba a senátorka Jitka Chalánková předložili při projednávání novely o partnerství na Ústavně-právním výboru Senátu pozměňovací návrhy, které by výrazně zhoršily Sněmovnou schválený návrh partnerství a situaci stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Mimo to by schválení takových zákonných úprav omezilo také práva heterosexuálním lidem. Shrnutí těchto návrhů přinášíme v právní analýze.

Napsali jsme do Senátu: Děti v rodinách s dvěma mámami nebo táty potřebují společná práva rodičů

Práva gay a lesbických párů a rodin s dětmi se tento týden opět vrací do Parlamentu ČR. Tak jako v Poslanecká sněmovně, i v Senátu se musí k návrhu zákona – tentokrát tedy ne k manželství pro všechny páry, ale k novele o partnerství – nejprve vyjádřit několik senátních výborů. I proto jsme napsali všem senátorům a senátorkám zprávu, především z důvodu ochrany dětí v rodinách s dvěma mámami nebo dvěma táty, ale i proto, že desetitisíce gay a lesbických párů schváleným mezikrokem získají některá nová důležitá práva, je potřeba zvážit další postup v legislativním procesu.

Analýza: Co čeká novelu o partnerství v Senátu?

Novelu o partnerství čeká 17. dubna projednávání v Senátu. Bohužel Sněmovna navzdory přání většiny společnosti přijala pouze další legislativní mezikrok. Ten nepřináší rovnoprávnost, ale poskytne větší právní a sociální jistoty tisícům stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Přijetí partnerství, jak je v tuto chvíli schváleno Sněmovnou, ale neznamená konec našeho úsilí na cestě za manželstvím pro všechny páry. Přinášíme analýzu, co současná situace pro stejnopohlavní páry a jejich rodiny s dětmi v naší zemi znamená a jaký další vývoj může přijít.

Otázky a odpovědi k novele o partnerství

Hlasování Sněmovny ve 3. čtení o manželství pro všechny páry přineslo řadu zklamání a smutku, ale také některé dobré zprávy, které se týkají hlavně rodin dvou matek nebo dvou otců s dětmi. Přinášíme odpovědi na vaše nejčastější otázky. Tento návrh zákona zatím schválila Sněmovna. V Senátu se může ještě změnit. Finálním krokem v legislativním procesu je podpis prezidenta republiky.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.