Máme za sebou nabitý rok, ale Sněmovna zaspala. Pojďme to změnit!

Je to už skoro rok, co Poslanecká sněmovna začala jednat o zákonu, který by v Česku umožnil manželství pro všechny. Jenže se za tu dobu vlastně nikam neposunul. Je nejvyšší čas to společnými silami změnit.

Roční výročí od předložení zákona jsme se proto rozhodli „oslavit“ ve velkém stylu. Na Malostranském náměstí v Praze proto pořádáme odpolední Happening za manželství pro všechny. Zástupci a zástupkyně Koalice za manželství během něho vyrazí s výzvou k podpoře hlasování do Sněmovny a do Strakovy akademie, kde sídlí česká vláda.

Chybět ovšem nebude ani férový stánek, zajímavý program, svatební veselí a živá hudba. Ať jsme pořádně slyšet. Poslancům a poslankyním chceme dát jasně najevo, že je pro nás rovné manželství důležité. Že chceme konečně žít v zemi, kde si každý může vzít člověka, kterého miluje.

Souhlasíte? Dorazte ve středu 12. června na happening na Malostranském náměstí. A pozvěte rodinu, kamarády, kolegy i kolegyně!


Začalo to před rokem...

Loni touhle dobou se toho dělo hodně. 12. června 2018 předložila skupina 46 poslanců a poslankyň v čele s Radkou Maxovou návrh zákona, který by manželství otevřel i gay a lesbickým párům. O deset dní později o něm jednala vláda, která přijala souhlasné stanovisko. A 26. června jsme Sněmovně předali petiční archy s více než 70 tisíci podpisů.

Co přišlo dál? Protinávrh jiné skupiny poslanců a poslankyň, která chce manželství ústavně definovat pouze jako svazek muže a ženy. Ale také podpora ombudsmanky, nabitá diskuze v rámci říjnového veřejného slyšení k petici, podpůrné stanovisko českých odborníků a odbornic. V neposlední řadě jsme rozjeli akci, která se od té doby nezastavila: psaní e-mailů a pohlednic poslancům a poslankyním.

petice_predani.jpgPředání petice za manželství pro všechny (26. června 2018)

Historický moment – a pak dlouho nic

Dlouho očekávaný okamžik nastal 13. listopadu 2018. Sněmovna tehdy o našem návrhu poprvé jednala. Od doby před více než jedenácti lety, kdy se přijímal zákon o registrovaném partnerství, to bylo poprvé, co se na půdě Sněmovny takto důkladně debatovalo o životech, právech a povinnostech LGBT lidí.

Bohužel také naposled. Od té doby poslanci a poslankyně o novele zákona nejednali. Už rok marně čekáme na hlasování, které by ji poslalo do druhého čtení. Byl by to další krok na legislativní cestě k rovnosti všech Čechů a Češek. K tomu, aby nikdo nebyl řazen mezi občany druhé kategorie a aby děti z duhových rodin nemusely žít v právní nejistotě.

zlomena_srdce.jpgRozdávání zlomených srdcí před jednáním Sněmovny (13. února 2019)

Podpora napříč českou společností

Od loňského podzimu jsme se toho ještě spoustu dozvěděli. Třeba to, že manželství pro všechny fandí víc než 61 % české veřejnosti a 98 % LGBT lidí u nás. Máme podporu známých tváří ze šoubyznysu, řady duchovních, představitelů a představitelek měst a obcí, Rady vlády pro lidská práva, ale také českých i mezinárodních firem.

Jen v Poslanecké sněmovně téma zapadlo. Politici a političky, které volíme, by měli zastupovat zájmy svých voličů a voliček, zlepšovat kvalitu života v celé zemi. Jenže někteří poslanci a poslankyně se řídí raději osobními preferencemi. Legislativní proces záměrně brzdí, používají podpásové a demagogické pseudoargumenty. Václava Klause mladšího prý manželství pro všechny „obtěžuje“, Marian Jurečka si zase myslí, že dalšími kroky bude legalizace manželství s dětmi nebo zvířaty... Přečtěte si i další hlášky politiků a političek.

Sněmovní prázdniny začnou už za pár týdnů. Středeční happening je pro letošek jednou z posledních příležitostí, jak hlasování ve Sněmovně podpořit. Jen tak se zákon může posunout do druhého čtení. Buďte u toho s námi.


Foto: Johana Němečková, archiv Jsme fér

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Stanovisko OSPDL k výchově a adopcím dětí stejnopohlavními páry

Odborná společnost praktických dětských lékařů v ČR (OSPDL) vydala stanovisko k otázce výchovy a společným adopcím dětí stejnopohlavními páry. Vzhledem k tomu, že dítě podle OSPDL potřebuje vyrůstat "v milující rodině, kde má oporu v dospělém, kde má svoje pevné zázemí, pocit jistoty a bezpečí", není rozhodující, zda ho vychovávají matka s otcem, nebo dva tatínkové nebo dvě maminky. 

Společná výzva mládežnických politických organizací ke zrovnoprávnění manželství

Mladí politici a političky napříč politickým spektrem ku příležitosti svátku lásky a všech zamilovaných 14. února vyzvali společným hlasem zvolené poslance a poslankyně ze všech klubů, aby co nejdříve projednali zákon o zrovnoprávnění manželství. Protože není na co čekat. Protože chceme patřit na Západ nejen v předvolebních heslech, ale i fakticky. Protože láska je jen jedna.

Nově zvolený prezident republiky podporuje rovné sňatky. Zákonu o manželství pro všechny páry tak nestojí nic v cestě

Před několika týdny proběhlo druhé kolo voleb, v nichž jsme si zvolili novou hlavu státu a jednoho z nejvyšších ústavních činitelů. Zvítězil Petr Pavel, který se stal třetím prezidentem zvoleným v přímé volbě. Přinášíme vám pět zásadních postřehů, co nám tyto volby ukázaly z hlediska manželství pro všechny páry. To nejdůležitější můžeme ale říct již na úvod: prosazení zákona v Parlamentu České republiky nestojí nic v cestě.

Zavedení manželství pro všechny páry odradí mladé lidi od sebevražd

Manželství pro všechny páry přinese pozitivní změnu do života nejen lidem, kteří si chtějí vzít svou lásku stejného pohlaví. Pokud zavedeme skutečnou rovnost, ve společnosti zavládne přijímající atmosféra, která bude mít dopad i na další skupiny obyvatel a další oblasti života. Například na výrazný pokles sebevražd u teenagerů, jak se ukázalo ve Spojených státech i dalších zemích. 

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.