Kostarika umožní manželství všem!

Už do roka a půl se Kostarika stane 27. zemí na světě a první zemí v kontinentální Střední Americe, která otevře institut manželství také gay a lesbickým párům. Tamní nejvyšší soud rozhodl, že zákony, které jejich sňatkům brání, jsou protiústavní.

Podobně jako v případě Rakouska a Tchajwanu má i kostarická vláda na výběr, zda manželství pro všechny zlegalizuje dříve, nebo počká, až se stane právní skutečností uplynutím osmnácti měsíců. V Rakousku se například gay a lesbické páry budou moci brát od 1. ledna příštího roku, na Tchajwanu od 24. května 2019.

V kostarickém parlamentu přitom existuje silný odpor proti legalizaci sňatků pro gay a lesbické páry, a to z řad evangelikálů. Nově zvolený prezident země Carlos Alvarado Quesada (na snímku) ovšem rozhodnutí kostarického nejvyššího soudu uvítal: dokonce by prý byl raději, kdyby se manželství pro všechny skutečně podařilo uzákonit ještě před uplynutím lhůty.

Gay a lesbické páry, které na Kostarice žijí, mohou svůj svazek zatím stvrdit prostřednictvím institutu neregistrovaného „de facto“ soužití na psí knížku, které jim garantuje pouze limitovaná práva a povinnosti. Pohlavní styk mezi lidmi téhož pohlaví byl mimochodem v zemi dekriminalizován v roce 1971.

LGBT práva jako předvolební téma

Práva LGBT lidí zato hrála významnou roli v letošních prezidentských volbách, a to v souvislosti s rozhodnutím Meziamerického soudu pro lidská práva (IACHR). Podle něj jsou všechny smluvní státy Americké úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod zavázány k tomu, aby manželství gay a lesbických párů legalizovaly. Celkem se jedná o šestnáct latinskoamerických zemí; na IACHR ostatně odkazoval i kostarický nejvyšší soud.

V reakci na to se evangelickému prezidentskému kandidátovi Fabriciovi Alvaradovi Muňozovi podařilo postoupit do závěrečného klání o prezidentské křeslo – právě proto, že aktivně podpořil agresivní kampaň proti manželství pro všechny. Ta se snažila kostarickou vládu přesvědčit, aby rozhodnutí IACHR nerespektovala.

Ve druhém kole prezidentských voleb však Muňoze nakonec porazil jeho rival Carlos Alvarado Quesada. Centristického kandidáta, úspěšného spisovatele a bývalého rockera, který otevřeně podporuje právě i manželství pro všechny, volilo 60,59 procenta Kostaričanů a Kostaričanek.

 

Předběhne Kostarika Česko? Možná ne. Čeští poslanci a poslankyně budou zákon o manželství pro všechny projednávat už na podzim. Vzkažte tomu svému nebo té své, proč je fér ho podpořit!

 

Foto: MadriCR / Wikimedia Commons

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Rovné sňatky ve Sněmovně 2023: Manipulace, nesmysly, obstrukce, ale také fakta a slova podpory

Novela zákona o manželství pro všechny páry byla předložena v červnu 2022. Debata ve Sněmovně se konečně otevřela 31. května 2023 a pokračovala 1. a 2. června 2023. Podle analýzy této debaty bylo 64 % času věnováno nesouhlasným projevům. Na hlasování zatím bohužel nedošlo. Přinášíme vám přehled podpůrných i oponentních výroků.

Rovné sňatky zpět ve Sněmovně. Co se děje?

Včera, 17. května 2023, byl Mezinárodní den boje proti homofobii, bifobii a transfobii. Měli jsme velkou šanci dostat k němu ten nejlepší možný dárek – manželství pro všechny páry. Jak je to možné? Máme pro vás shrnutí a aktuální informace k vývoji projednávání ve Sněmovně. Pojďme na to.

Česká vláda dala zelenou cenzuře LGBT lidí v Evropské unii

Vláda preméra Fialy se rozhodla nepodpořit Evropskou komisi v žalobě proti Maďarsku. Důvodem žaloby je to, že Orbánova vláda v roce 2021 přijala cenzurní zákon, namířený ostře proti LGBT lidem, včetně LGBT dětí. Zákon například zakazuje přístup nezletilých k jakémukoli obsahu, který „propaguje nebo zobrazuje odchylku od vlastní identity odpovídající biologickému pohlaví při narození, změnu pohlaví nebo homosexualitu“. Což znamená vygumování LGBT lidí z veřejného prostoru. Jasná cenzura médií, vzdělávacího systému, ale třeba i kontrola toho, jaké knihy mohou rodiče svým vlastním dětem číst. 

Stanovisko OSPDL k výchově a adopcím dětí stejnopohlavními páry

Odborná společnost praktických dětských lékařů v ČR (OSPDL) vydala stanovisko k otázce výchovy a společným adopcím dětí stejnopohlavními páry. Vzhledem k tomu, že dítě podle OSPDL potřebuje vyrůstat "v milující rodině, kde má oporu v dospělém, kde má svoje pevné zázemí, pocit jistoty a bezpečí", není rozhodující, zda ho vychovávají matka s otcem, nebo dva tatínkové nebo dvě maminky. 

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.