Kostarika umožní manželství všem!

Už do roka a půl se Kostarika stane 27. zemí na světě a první zemí v kontinentální Střední Americe, která otevře institut manželství také gay a lesbickým párům. Tamní nejvyšší soud rozhodl, že zákony, které jejich sňatkům brání, jsou protiústavní.

Podobně jako v případě Rakouska a Tchajwanu má i kostarická vláda na výběr, zda manželství pro všechny zlegalizuje dříve, nebo počká, až se stane právní skutečností uplynutím osmnácti měsíců. V Rakousku se například gay a lesbické páry budou moci brát od 1. ledna příštího roku, na Tchajwanu od 24. května 2019.

V kostarickém parlamentu přitom existuje silný odpor proti legalizaci sňatků pro gay a lesbické páry, a to z řad evangelikálů. Nově zvolený prezident země Carlos Alvarado Quesada (na snímku) ovšem rozhodnutí kostarického nejvyššího soudu uvítal: dokonce by prý byl raději, kdyby se manželství pro všechny skutečně podařilo uzákonit ještě před uplynutím lhůty.

Gay a lesbické páry, které na Kostarice žijí, mohou svůj svazek zatím stvrdit prostřednictvím institutu neregistrovaného „de facto“ soužití na psí knížku, které jim garantuje pouze limitovaná práva a povinnosti. Pohlavní styk mezi lidmi téhož pohlaví byl mimochodem v zemi dekriminalizován v roce 1971.

LGBT práva jako předvolební téma

Práva LGBT lidí zato hrála významnou roli v letošních prezidentských volbách, a to v souvislosti s rozhodnutím Meziamerického soudu pro lidská práva (IACHR). Podle něj jsou všechny smluvní státy Americké úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod zavázány k tomu, aby manželství gay a lesbických párů legalizovaly. Celkem se jedná o šestnáct latinskoamerických zemí; na IACHR ostatně odkazoval i kostarický nejvyšší soud.

V reakci na to se evangelickému prezidentskému kandidátovi Fabriciovi Alvaradovi Muňozovi podařilo postoupit do závěrečného klání o prezidentské křeslo – právě proto, že aktivně podpořil agresivní kampaň proti manželství pro všechny. Ta se snažila kostarickou vládu přesvědčit, aby rozhodnutí IACHR nerespektovala.

Ve druhém kole prezidentských voleb však Muňoze nakonec porazil jeho rival Carlos Alvarado Quesada. Centristického kandidáta, úspěšného spisovatele a bývalého rockera, který otevřeně podporuje právě i manželství pro všechny, volilo 60,59 procenta Kostaričanů a Kostaričanek.

 

Předběhne Kostarika Česko? Možná ne. Čeští poslanci a poslankyně budou zákon o manželství pro všechny projednávat už na podzim. Vzkažte tomu svému nebo té své, proč je fér ho podpořit!

 

Foto: MadriCR / Wikimedia Commons

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Návrh senátora Hraby a senátorky Chalánkové zhorší situaci a omezí práva stejnopohlavním párům, ale i všem lidem v Česku

Senátor Zdeněk Hraba a senátorka Jitka Chalánková předložili při projednávání novely o partnerství na Ústavně-právním výboru Senátu pozměňovací návrhy, které by výrazně zhoršily Sněmovnou schválený návrh partnerství a situaci stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Mimo to by schválení takových zákonných úprav omezilo také práva heterosexuálním lidem. Shrnutí těchto návrhů přinášíme v právní analýze.

Napsali jsme do Senátu: Děti v rodinách s dvěma mámami nebo táty potřebují společná práva rodičů

Práva gay a lesbických párů a rodin s dětmi se tento týden opět vrací do Parlamentu ČR. Tak jako v Poslanecká sněmovně, i v Senátu se musí k návrhu zákona – tentokrát tedy ne k manželství pro všechny páry, ale k novele o partnerství – nejprve vyjádřit několik senátních výborů. I proto jsme napsali všem senátorům a senátorkám zprávu, především z důvodu ochrany dětí v rodinách s dvěma mámami nebo dvěma táty, ale i proto, že desetitisíce gay a lesbických párů schváleným mezikrokem získají některá nová důležitá práva, je potřeba zvážit další postup v legislativním procesu.

Analýza: Co čeká novelu o partnerství v Senátu?

Novelu o partnerství čeká 17. dubna projednávání v Senátu. Bohužel Sněmovna navzdory přání většiny společnosti přijala pouze další legislativní mezikrok. Ten nepřináší rovnoprávnost, ale poskytne větší právní a sociální jistoty tisícům stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Přijetí partnerství, jak je v tuto chvíli schváleno Sněmovnou, ale neznamená konec našeho úsilí na cestě za manželstvím pro všechny páry. Přinášíme analýzu, co současná situace pro stejnopohlavní páry a jejich rodiny s dětmi v naší zemi znamená a jaký další vývoj může přijít.

Otázky a odpovědi k novele o partnerství

Hlasování Sněmovny ve 3. čtení o manželství pro všechny páry přineslo řadu zklamání a smutku, ale také některé dobré zprávy, které se týkají hlavně rodin dvou matek nebo dvou otců s dětmi. Přinášíme odpovědi na vaše nejčastější otázky. Tento návrh zákona zatím schválila Sněmovna. V Senátu se může ještě změnit. Finálním krokem v legislativním procesu je podpis prezidenta republiky.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.