Historické hlasování o manželství a mnohem víc. Máme za sebou nejúspěšnější rok

Další rok utekl jako voda a my jsme tu zase s ohlédnutím za uplynulými dvanácti měsíci. V roce 2021 se nám toho povedlo mnoho, máme za sebou historicky nejúspěšnější rok. Přinášíme vám kompletní přehled a důležitou prosbu na závěr.

Na začátek bychom všem chtěli poděkovat za vaši obrovskou podporu. Na sociálních sítích se k nám přidaly tisíce nových podporovatelů i podporovatelkyň a každý měsíc k nám přibyli nové firmy, organizace i odborníci, kteří společně s námi chtějí bojovat za správnou věc. Česká republika se stala první zemí střední a východní Evropy, kde se ve Sněmovně hlasovalo o manželství pro všechny. A co víc, opět přibylo několik dalších zemí, které schválily manželství pro všechny. U nás se sice rovné sňatky prosadit nepodařily, ale máme novou Sněmovnu, která rovnoprávnost gay a lesbických párů a rodin s dětmi jistě nenechá bez povšimnutí.

A teď už hezky popořadě:

LEDEN

Video Janny a Anety zhlédly statisíce lidí

V lednu natočily manželky a maminky Janna a Aneta video, ve kterém přiblížily své strasti ohledně neuznaného manželství v Česku. Vzaly se totiž v Německu a miminko se jim narodilo až v Česku. Protože úředně je maminkou pouze Janna, denně se potýkají s mnoha problémy, i proto vyzývají k podpisu petice za manželství pro všechny.

 

ÚNOR

Barbora Chalupová představila film Zákon lásky

Informace o jeho přípravě byla ten nejlepší dárek k Valentýnu. K dokončení dokumentu o cestě za manželstvím pro všechny v Česku tvůrci a tvůrkyně spustili v únoru crowdfundingovou kampaň na hithit, kde vybrali i díky vám neuvěřitelných 716 742 korun.

Příběh Martina a Filipa se stal nejčtenějším příběhem roku

Martin a Filip mají v péči tři děti. Přestože musí plnit vůči dětem povinnosti jako ostatní pěstounské páry, úřady je jako rodinu neuznávají. Stávají se dvěma cizími lidmi a jejich rodina přestává existovat. Ukázalo se to například v době, kdy požádali o příspěvek na auto. Žádost jim byla zamítnuta, přestože jiní rodiče na příspěvek dosahují zcela běžně.

Prezidium Asociace manželských a rodinných poradců podpořilo manželství pro všechny

Je to velká a důležitá věc, protože asociace je profesní sdružení psychologů, sociálních pracovníků a dalších odborníků působících především v tehdejších manželských a předmanželských poradnách (nyní jsou to většinou poradny pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy). Ke společnému stanovisku se již připojio 28 odborníků, odbornic nebo organizací.

 

BŘEZEN

Pod peticí za manželství pro všechny díky vám přibylo 70 tisíc online podpisů

Celkem jsme tak pod peticí v březnu měli 140 tisíc podpisů. Ty jsme začali sbírat v srpnu 2020 a během prvního týdne od spuštění přibylo tehdy 24 tisíc podpisů.

Začalo sčítání lidu a my se taky sčítali

Od půlnoci z 26. března na následující den začalo sčítání lidu. Gay a lesbické páry mohly uvést že žijí v domácnosti se svým partnerem/partnerkou nebo že společně žijí s dětmi jako rodina. Důležité bylo, že jsme ukázali, že běžně fungujeme v domácnostech společně a že s námi stát musí počítat. Výsledky sčítání budou známy na konci roku 2022.

Poslankyně Šlechtová navrhla, aby gay a lesbické páry mohly být společnými pěstouny

A nejen oni, ale i nesezdané heterosexuální páry. Mnoho dětí by schválením tohoto návrhu získalo potřebná práva a ochranu. Nemusely by vyrůstat v ústavech a měly by milující rodinu. To samé by vyřešilo manželství pro všechny, ale byl to krok kupředu.

Uběhlo 1000 dní od předložení zákona o manželství pro všechny. Konečně se dočkal projednání

Sněmovna o zákoně již 2x jednala, ale ani jednou se nedostalo na hlasování o postupu do druhého čtení. 8. března to bylo 1000 dní. Dva dny na to se Novela dostala na program jednání Sněmovny a 4 minuty se o ní jednalo. Jednání začalo ve 14:56 a v 15:00 bylo přerušeno projednáváním "Bečvy".

 

DUBEN

Naše iniciativa oslavila 4. narozeniny

1. dubna byly Jsme fér 4 roky. Za tu dobu se nám společně podařila pěkná řádka zásluh. Třikrát se projednávala novela zákona o manželství pro všechny ve Sněmovně, získali jsme 143 tisíc podpisů pod naší peticí a mnohem, mnohem víc.

Novela zákona o manželství pro všechny postoupila do druhého čtení

Dočkali jsme se historického mezníku. Poprvé se hlasovalo o postupu novely zákona druhého čtení politického procesu schvalování zákonů. Novela tak byla předložena výborům k projednání.

Spustili jsme celonárodní sbírku na předvolební průzkum

Jen díky vám a vašim darům jsme mohli uskutečnit náš předvolební průzkum. 523 z vás přispělo neskutečnými 484 300 korunami na náklady spojené se vznikem a koordinací průzkumu, výrobou a propagací průzkumu, organizací předvolebních debat apod.

 

KVĚTEN

Už v květnu jsme naplnili cíl sbírky, vybrali jsme 455 tisíc korun

Přestože byl cíl stanoven na 450 tisíc korun, neuvěřitelnou rychlostí jsme tuto částku v květnu pokořili a ještě přidali peníze navrch. Peníze, které se vybraly navíc, jsme využili na rozvoj dalších aktivit naší iniciativy.

Řekli jsme STOP homofobii v české politice

Shrnutím homofobních výroku na poli poslanecké sněmovny jsme chtěli upozornit na to, že homofobie na úrovni politiky v Česku stále existuje. V rámci mezinárodního dne proti homofobii IDAHOT jsme připravili video, které střídá tyto výroky s fotkami mnoha duhových rodin.

 

ČERVEN

66 % Čechů a Češek bylo PRO, aby gay a lesbické páry mohly být pěstouny

Podle průzkumu agentury IPSOS pro Hlavní město Praha 66 % Čechů a Češek souhlasí s tím, aby gay a lesbické páry mohly přijmout dítě do pěstounské péče. Hlavním motivem je právo všech dětí na to, aby vyrůstaly v láskyplném a stabilním rodinném prostředí.

Duhová svatba v seriálu ULICE

Na svatbu, respektive uzavření registrovaného partnerství, si na NOVĚ v seriálu ULICE zahrály Marie a Jolana. „Máme 21. století a v tom jsou naštěstí ve velké části světa běžné svatby homosexuálních párů," říká představitelka Marie, Jitka Smutná.

První předvolební debata o manželství pro všechny v Jihlavě

Debatou v Jihlavě začala v úterý 29. června série čtrnácti regionálních předvolebních debat. Většina z nich proběhla online, u některých jsme se mohli potkat osobně. Kandidáty a kandidátky do Sněmovny také odpovídali na vaše podnětné dotazy.

Dočkali jsme se traileru k Zákonu lásky

Barbora Chalupová nás nalákala na svůj dokument téměř dvouminutovým trailerem, ve kterém nechyběly emoce, úsměvy ani argumenty pro a proti. Po zhlédnutí jsme se nemohli dočkat, až bude film v kinech.

ČERVENEC

Tornádo Miluna a benefiční koncert na pomoc poškozené paní

Partneři Alex a Radovan natočili video, kde jim a sousedům tornádo ničí dům. Oproti jiným z oblasti Hodonínska však měli poměrně štěstí, a tak se rozhodli pomoci těm, kteří ho tolik neměli. Uspořádali benefiční koncert, jehož výtěžek putoval osmdesátileté Aleně.

Vyjeli jsme na výjezdní zasedání

Viděli jsme se všichni takhle pohromadě poprvé od vypuknutí pandemie. Kromě načerpání nových sil a čerstvého vzduchu jsme připravovali detaily k našim předvolebním aktivitám a spoustu novinek a aktivit, které mají do Česka přinést manželství pro všechny.

 

SRPEN

Zákon lásky měl svou premiéru

Na začátku srpna se mohli fanoušci kinematografie těšit na premiéru dokumentu. Kromě ní jsme také na festivalu Prague Pride byli u promítání filmu v jednom z festivalových míst Pride House.

Jsme fér na festivalu Prague Pride

Během festivalového týdne jsme uskutečnili offline předvolební debatu o manželství pro všechny v Kasárnách Karlín, měli jsme na Střeleckém ostrově stánek, kde jsme se společně setkávali a uspořádali jsme debatu o coming outu v Rezidenci primátora hl. m. Prahy.

Uběhl rok od představení online petice za manželství pro všechny
Rozdávali jsme 1000 férových srdcí

Na srpen jsme si pro vás připravili velké překvapení - 1000 kusů plakátů se srdcem a informací o říjnových volbách. Plakát například do okna jste si mohli zdarma vyzvednout na Střeleckém ostrově nebo zakoupit na našem e-shopu.

 

ZÁŘÍ

Znojmo Knights podpořili manželství pro všechny

Borci a hráči amerického fotbalu ze Znojmo Knights podpořili rovné sňatky. „V americkém fotbale je nejdůležitější rodina, a ta je nejdůležitější i v životě. Jsem fér a jsem pro manželství pro všechny.” Děkujeme jim za férové video a podporu.

Monitorovali jsme projednávání novely Václava Lásky

Senátor Láska předložil novelu zákona, která by umožnila, aby soudy v Česku uznávaly osvojení dětí z ciziny gay a lesbickými páry. Senát jí v září konečně projednával.

65 % Čechů a Češek podpořilo manželství pro gay a lesbické páry

Další průzkum ukázal jasný trend, že je Česko připraveno na sňatky gay a lesbických párů. Tento krásný konkrétní výsledek vyplývá z průzkumu agentury NMS Market Research. Zatím nejrozsáhlejšího průzkumu o manželství pro všechny mezi téměř 7000 respondenty a respondentkami.

Představili jsme předvolební spot, rozjeli kampaň kroužkuj srdcem a spustili web s výsledky průzkumu

To vše během naší tiskové konference 14. září v kavárně Kafe a hrnky. Na místě byly kromě nás a novinářů také herečky a životní partnerky Alex a Jana, které si společně s Aloisem Švehlíkem a Libuší Švormovou zahrály v našem předvolebním spotu, který se stal součástí kampaně kroužkuj srdcem.

 

ŘÍJEN

Duhové páry a rodiny poslaly vzkaz voličům

“Prosím, myslete na nás. Buďte to právě vy, kdo nám pomůže,” zaznívá ve videu, které jsme vypustili několik dní před volbami do Sněmovny.

Zvolili jste 49 férových poslanců a poslankyň

Těch, kteří rovné sňatky nepodporují se do Sněmovny dostalo 59, ale mnohem důležitější je, že u spousty členů Sněmovny jejich názor na manželství pro všechny neznáme. A na ty se právě plánujeme zaměřit.

 

LISTOPAD

Nová Sněmovna upraví podmínky registrovaného partnerství

Plyne to z koaliční smlouvy, kterou podepsali Piráti a STAN s koalicí SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09). “Podpoříme úpravu právních podmínek pro registrované partnery (např. v Občanském zákoníku),” stojí ve smlouvě.

Aliance náhradních rodin podpořila manželství pro všechny

Připojila se tak ke společnému stanovisku celkem 28 odborníků a odbornic, kteří zastávají stejný názor - obavy o dobro dětí v gay a lesbických rodinách jsou neopodstatněné.

 

PROSINEC

Spustili jsme vánoční e-shop

Férové placky, pohledy, plecháčky nebo třeba kulich si u nás můžete zakoupit a udělat tak radost více lidem naráz. Potěšíte totiž jak naši iniciativu, tak někoho blízkého, komu na manželství pro všechny záleží stejně jako nám.

Poslali jsme vánoční přání všem politikům a političkám

O Vánocích by se mělo myslet na všechny. Nezáleží na tom, zda sdílíme stejné názory, potěšit jsme chtěli každého.

Senátní výbor podpořil osvojení dětí z ciziny stejnopohlavními páry

Konkrétně výbor pro sociální politiku myslí na práva dětí a uznal by jejich společné osvojení nejen gay a lesbickými páry, ale i nesezdanými heterosexuálními páry. Návrh tak bude projednáván na příští schůzi pléna Senátu, která začíná 15. prosince.

 

V roce 2021 se toho podařilo opravdu hodně, ale v tom následujícím nás toho čeká ještě více. Proto jedeme dál a neztrácíme naději. Společně s vámi a díky vám můžeme dělat to, čemu se od začátku jako iniciativa věnujeme - monitorujeme změny zákonů, potkáváme se s politiky, apelujeme na vládu a komunikujeme s Poslaneckou sněmovnou i Senátem. Takže ještě jednou, za iniciativu Jsme fér, DĚKUJEME VŠEM.

 

Bez vás to nepůjde. Darujte nám libovolnou částku, abychom ve své práci mohli pokračovat i příští rok. Ať se toho podaří ještě víc. Děkujeme.

 

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Eurovolby se blíží. Máme 5 důvodů, proč je rovné manželství evropskou hodnotou

V pátek 7. a sobotu 8. červne budeme volit politiky a političky, kteří nás budou v průběhu dalších pěti let reprezentovat v Evropském parlamentu. Nás samozřejmě tradičně zajímá i to, jak se jednotliví kandidáti a kandidátky stavějí k manželství pro všechny páry. Spolu s představiteli a představitelkami EU považujeme rovné manželství za zásadní evropskou i lidskou hodnotu – přečtěte si proč.

Partnerství pro stejnopohlavní páry přijato: otázky a odpovědi

Po dlouhých letech debat vstoupí v účinnost zákon o partnerství pro stejnopohlavní páry a to 1. ledna 2025. Teto zákon LGBT lidem nedává rovnoprávné manželství. Nadále také omezuje některá jejich rodičovská práva. Zákonodárci a zákonodárkyně se rozhodli vydat složitější cestou zachování dvou institutů, což i nadále povede k právním komplikacím, opomíjení a zejména k nerovnoprávnosti a nedůstojnosti pro statisíce lidí. Česká společnost tak stále zůstane rozdělena na lidi různých kategorií jen podle toho, koho milují. V našem článku najdete odpovědi na nejčastější otázky týkající se této nové legislativy, které jsme připravili na základě aktuálních a dostupných informací. Pokud vám tento článek neodpoví na vaše otázky ohledně partnerství, neváhejte se na nás kdykoli obrátit.

Jak je to s manželstvím pro všechny páry ve světě

V 36 zemích světa na všech sedmi kontinentech si v současnosti páry stejného pohlaví užívají svobody vstupovat do manželství. Přes 16 % světové populace, tj. přes 1,4 miliardy lidí, dnes žije ve státech, které uznávají manželství všech párů. Řada dalších poskytuje svým gay a lesbickým obyvatelům nějakou jinou formu právní ochrany než manželství. Politici, političky, byznys i široká veřejnost po celé zeměkouli začínají postupně chápat, že ochrana všech milujících se párů a rodin s dětmi bez rozdílu pomáhá všem rodinám a posiluje jednotlivé komunity i celé státy. Manželství pro všechny páry, spravedlnost, svoboda a respekt k lidským právům se proto bude nadále šířit do dalších částí světa.

Návrh senátora Hraby a senátorky Chalánkové zhorší situaci a omezí práva stejnopohlavním párům, ale i všem lidem v Česku

Senátor Zdeněk Hraba a senátorka Jitka Chalánková předložili při projednávání novely o partnerství na Ústavně-právním výboru Senátu pozměňovací návrhy, které by výrazně zhoršily Sněmovnou schválený návrh partnerství a situaci stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Mimo to by schválení takových zákonných úprav omezilo také práva heterosexuálním lidem. Shrnutí těchto návrhů přinášíme v právní analýze.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.