Australané řekli ANO manželství pro všechny

Australský statistický úřad odhalil výsledek poštovního hlasování. Zúčastnilo se ho skoro 80 procent občanek a občanů, většina z nich podpořila manželství pro všechny. Výsledek je to nezávazný, ale je téměř jisté, že vláda svému lidu vyhoví.

V Austrálii bylo deset dopoledne, u nás noc z 15. na 16. listopad. Statistik David Kalisch Australanům a Australankám odprezentoval výsledky hlasování, které během posledních několika týdnů proběhlo pod přísnou kontrolou tamního Statistického uřadu. Začal poněkud obšírně: tím, že se hlasování zúčastnilo 79,5 procenta lidí. To je prý „na dobrovolný průzkum zcela vynikající číslo“.

Trval skoro dva měsíce a otázka na hlasovacím lístku zněla jasně: „Měl by být přijat zákon umožňující párům stejného pohlaví uzavřít sňatek?“ Nyní už víme, že ANO zaškrtlo celých 61,6 procent hlasujících Australanů a Australanek. To je skoro osm milionů lidí. Proti manželství pro všechny se vyslovilo pouze 38,4 procenta obyvatel, kteří se hlasování zúčastnili.

Nejvíc „pro“ byli lidé z velkoměst – Melbourne a Sydney – a tam se také po vyhlášení nejvíc slavilo. Nejkonzervativnější oblastí byl stát New South Wales, ale i tam manželství pro všechny podpořilo celých 57,8 procenta účastníků a účastnic průzkumu.

australia_said_yes.jpg

Slib premiéra Turnbulla

Poštovní hlasování je nezávazné, o legalizaci manželství pro gay a lesbické páry rozhodne vláda. Už v září ale liberální australský premiér Malcolm Turnbull slíbil, že svůj lid poslechne a bude se řídit výsledkem průzkumu. Austrálie se tak nejspíš ještě stihne stát třetí zemí, která letos otevře manželství gay a lesbickým párům; hned po Maltě a Německu. Celkově pak bude pětadvacátou zemí, co manželství pro všechny umožňuje.

„Zeptali jsme se australské veřejnosti, co si myslí, a byla to zkouška demokracie, která zatím neměla obdoby,“ prohlásil Turnbull na tiskové konferenci jen pár minut po zveřejnění výsledků. „Účast v průzkumu byla ohromující, stejně jako množství hlasů pro manželství pro všechny. Vím, že mnoho lidí – i když menšina – hlasovalo proti. Ale my jsme férový národ a jako takový podpoříme rovnost a vzájemný respekt. Vyjádřit se koneckonců mohl každý,“ cituje předsedu vlády britský Guardian.

Vítězství to je skutečně ohromující. Australané a Australanky ukázali svou nejvstřícnější tvář. Ukázali, že myslí na své příbuzné, známé, kamarády a kamarádky, sousedy i sousedky, že jim přejí férový přístup a že i pro ně chtějí prostou, a přesto klíčovou možnost vzít si člověka, kterého milují. Svým hlasem k tomu přispělo skoro osm milionů lidí – to už je pořádné číslo.

Bude Česko protinožce následovat? My věříme, že ano. Ukažte, že i váš hlas má váhu: podepište petici za manželství pro všechny v Česku a pomozte ji šířit dál. Abyste byli v obraze, sledujte i náš web a Facebook.

 

Foto: Australian Marriage Equality

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Návrh senátora Hraby a senátorky Chalánkové zhorší situaci a omezí práva stejnopohlavním párům, ale i všem lidem v Česku

Senátor Zdeněk Hraba a senátorka Jitka Chalánková předložili při projednávání novely o partnerství na Ústavně-právním výboru Senátu pozměňovací návrhy, které by výrazně zhoršily Sněmovnou schválený návrh partnerství a situaci stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Mimo to by schválení takových zákonných úprav omezilo také práva heterosexuálním lidem. Shrnutí těchto návrhů přinášíme v právní analýze.

Napsali jsme do Senátu: Děti v rodinách s dvěma mámami nebo táty potřebují společná práva rodičů

Práva gay a lesbických párů a rodin s dětmi se tento týden opět vrací do Parlamentu ČR. Tak jako v Poslanecká sněmovně, i v Senátu se musí k návrhu zákona – tentokrát tedy ne k manželství pro všechny páry, ale k novele o partnerství – nejprve vyjádřit několik senátních výborů. I proto jsme napsali všem senátorům a senátorkám zprávu, především z důvodu ochrany dětí v rodinách s dvěma mámami nebo dvěma táty, ale i proto, že desetitisíce gay a lesbických párů schváleným mezikrokem získají některá nová důležitá práva, je potřeba zvážit další postup v legislativním procesu.

Analýza: Co čeká novelu o partnerství v Senátu?

Novelu o partnerství čeká 17. dubna projednávání v Senátu. Bohužel Sněmovna navzdory přání většiny společnosti přijala pouze další legislativní mezikrok. Ten nepřináší rovnoprávnost, ale poskytne větší právní a sociální jistoty tisícům stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Přijetí partnerství, jak je v tuto chvíli schváleno Sněmovnou, ale neznamená konec našeho úsilí na cestě za manželstvím pro všechny páry. Přinášíme analýzu, co současná situace pro stejnopohlavní páry a jejich rodiny s dětmi v naší zemi znamená a jaký další vývoj může přijít.

Otázky a odpovědi k novele o partnerství

Hlasování Sněmovny ve 3. čtení o manželství pro všechny páry přineslo řadu zklamání a smutku, ale také některé dobré zprávy, které se týkají hlavně rodin dvou matek nebo dvou otců s dětmi. Přinášíme odpovědi na vaše nejčastější otázky. Tento návrh zákona zatím schválila Sněmovna. V Senátu se může ještě změnit. Finálním krokem v legislativním procesu je podpis prezidenta republiky.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.