Nový průzkum: Manželství pro všechny podporuje 65 % Čechů a Češek

Většina Čechů a Češek se domnívá, že by gay a lesbické páry měly mít možnost uzavírat manželství. Stejně tak by většina souhlasila s tím, aby mohly stejnopohlavní páry společně osvojovat děti. Další průzkum tak potvrzuje, že gay a lesbické páry a jejich rodiny s dětmi nemají před českými zákony stejná práva a povinnosti jako ostatní páry a rodiny. Vyplývá to z výzkumu agentury NMS Market Research z července 2021.

Češi s manželstvím pro všechny souhlasí, výsledky se výrazně neliší napříč sociodemografickými ani socioekonomickými skupinami. Výsledky za skupiny obyvatel dle pohlaví, věku, vzdělání, příjmu, nebo třeba velikosti místa bydliště ukazují, že s ním vždy souhlasí alespoň mírná nadpoloviční většina,” vysvětluje analytik Vít Pavliš z agentury NMS Market Research.

 

55 % Čechů a Češek podporuje společné osvojení dětí gay a lesbickými páry

 

Vyšší míru podpory manželství pro všechny můžeme sledovat u žen a mladých lidí do 34 let, celkem ho podporuje 65 % Čechů a Češek. Výzkum se zabýval i tématem možnosti společného osvojení dětí (např. z ústavů či dítě partnera/ky) gay a lesbickými páry. Podle současného zákona totiž může osvojit dítě pouze jeden z páru, avšak dohromady osvojit dítě nemohou. Podporu by si tento krok získal u 55 % dotázaných. I zde vidíme vyšší podporu mezi ženami a mladšími Čechy.

Výzkum se dále zaměřil na problematiku zločinů z nenávisti vůči LGBT lidem. Není to tak dávno, co byl napaden mladý redaktor magazínu LUI, protože se držel se svým přítelem za ruku. Aby se tresty za útoky z nenávisti proti LGBT lidem zpřísnily, pro to hlasovalo 55 % dotázaných.

 

I další průzkumy potvrzují, že Česko je připraveno na manželství pro gay a lesbické páry

 

Že se míra podpory gay a lesbických párů v Česku dlouhodobě drží na stabilní úrovni, to dokazuje výzkum agentury MEDIAN z ledna roku 2020. Manželství pro všechny by podle tohoto výzkumu podpořilo 67 % Čechů a Češek. Podobná čísla vidíme i u adopce dětí stejnopohlavními páry. Možnost adopce dítěte druhým z páru by schvalovalo 77 % dotázaných a 62 % Čechů by bylo pro společnou adopci dítěte například z dětského domova. Postoje české veřejnosti k otázce manželství pro gay a lesbické páry zjišťovala i analýza třech výzkumů agentur Pew Research Center, Median a CVVM z roku 2019. „Ano“ manželství pro všechny podle analýzy říká více než 61 % lidí v zemi.

Manželství pro všechny už uzákonilo celkem třicet států po celém světě – silně katolické země jako Španělsko a Irsko, od roku 2019 také Rakousko, Tchaj-wan a naposledy například Ekvádor. Celkem tak na světě žije více jak miliarda lidí v zemích, kde si lidé mohou vzít toho, koho milují,” říká právnička iniciativy Jsme fér Lucia Zachariášová. “Kromě ekonomického přínosu v těchto zemích také dochází ke snížení počtu sebevražd mladých gayů a leseb. Nikde na světě pak nedošlo k naplnění žádné z obav spojovaných s přijetím manželství pro všechny. Jeho podpora v těchto zemích po přijetí naopak začala stoupat, například ve Francii za pět let od přijetí o téměř 20 % na současných zhruba 73 %,“ doplňuje Zachariášová.

Díky průzkumům jako jsou tyto vidíme, že česká společnost dlouhodobě manželství pro gay a lesbické páry podporuje. Avšak novela zákona o manželství pro všechny stále leží přes 1170 dní v Poslanecké sněmovně a čeká na schválení, ke kterému zatím nedošlo v důsledku protahování projednávání ze strany politiků i političek. Ti navzdory podpory veřejnosti a přání gayů i leseb o rovných sňatcích sice debatovali už téměř 11 hodin, ale za tu dobu novela prošla pouze do druhého čtení. Je tak důležité, aby se při příležitosti letošních voleb, které se konají 8. a 9. října, do Poslanecké sněmovny dostali féroví kandidáti a kandidátky, kteří manželství pro dvě ženy nebo dva muže podpoří.

 

I proto, abychom se stali 31. zemí na světě, která schválí manželství pro gay a lesbické páry, pro vás realizujeme debaty s kandidáty a kandidátkami do Sněmovny, které vyvrcholí naším předvolebním průzkumem. Bavte se s kamarády o volbách, sdílejte naše volební články a sledujte debaty a výsledky průzkumu, který zveřejníme na začátku září.

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

5 důvodů, proč je ústavní zákaz rovných sňatků nebezpečím pro celou společnost

Letošní 29. červen byl pro nás velkým dnem. Poslanecká sněmovna konečně hlasovala o zákonu o manželství pro všechny páry a poslala ho do druhého čtení. Zároveň přišla noční můra – poslanci a poslankyně totiž stejně podpořili i ústavní zákaz rovných sňatků. (Někteří ve Sněmovně dokonce hlasovali pro oba zákony, byť jdou zcela proti sobě.) Proč je ústavní zákaz nebezpečím pro celou společnost?

66 firem vyzvalo premiéra Fialu k přijetí rovných sňatků

Téměř 70 firem působících v Česku vyzývá v otevřeném dopise premiéra Petra Fialu k přijetí rovného manželství. Kromě morálních a lidskoprávních důvodů uvádí i negativní dopady nerovného přístupu na ekonomickou kondici země. Přijetí manželství pro všechny páry a odstranění diskriminace LGBT+ lidí má totiž podle ekonomické analýzy výzkumné organizace Open For Business potenciál ušetřit až 38 miliard korun ročně. Výzvu inicioval generální ředitel Vodafonu Petr Dvořák a společně s dalšími signatáři a signatářkami nabízí premiérovi osobní schůzku.

Příští dva měsíce rozhodnou o rovných sňatcích. Jak se zapojit?

Během příštích dvou měsíců se skutečně rozhodne, zda poslanci a poslankyně pošlou zákon o rovných sňatcích do závěrečného čtení ve Sněmovně. Během této doby se budou rozhodovat, jak k hlasování přistoupí: budou zvažovat změny v zákoně nebo jestli odsouhlasí zákon bez jakýchkoliv zásahů nebo změn. Naším společným cílem a přáním je samozřejmě plnohodnotné rovné manželství se všemi právy, povinnostmi a stejným názvem. Jakékoliv jiné řešení si nikdo nepřeje. Aby vše dobře dopadlo, budeme potřebovat vaší pomoc.

Senátní konferenci Jsme fér zahájí prezident Petr Pavel a irský premiér Leo Varadkar

Mezinárodní konferenci Manželství a rodičovství pro gay a lesbické páry: domácí a zahraniční zkušenosti pořádá iniciativa Jsme fér ve středu 28. června v Senátu Parlamentu ČR pod záštitou jeho předsedy Miloše Vystrčila. Cílem odborného setkání je vyvrátit nejasnosti, lži a nepodložené obavy, které občas zaznívají i z úst některých poslanců a poslankyň, a zprostředkovat České republice aktuální vědecké poznatky i zkušenosti ze zemí, kde se gayové a lesby mohou brát již několik let, či dokonce desetiletí.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.