„Ze smutné dívky se stala spokojená žena. Škoda, že coming out dcery nepřišel dřív,“ říká maminka Dagmar

Přestože vyrůstala v otevřené rodině, až v jednadvaceti letech Petra nahlas vyslovila, že je lesba. Teprve s partnerkou se stala z uzavřené dívky spokojená, sdílná žena. Tento příběh ukazuje, jak by manželství pro všechny pomohlo nejen párům, které se právě chtějí brát, ale všem LGBT lidem hledajícím sebevědomí a přijetí.

Paní Dagmar má tři dcery. Prostřední z nich, Peťa, byla od malička trochu jiná než její sestry. Už když byla na prvním stupni základní školy, rodiče napadlo, že by Petra mohla mít jinou sexuální orientaci než její sestry. Toto téma pro maminku učitelku nebylo nic nového. Znala manželský pár, v němž se muž až po narození dítěte vyoutoval jako gay. V uzavřené a neinformované společnosti počátku 90. let se nejednalo o ojedinělý případ. Rodina se rozpadla, oba bývalí manželé si našli nové partnery, ale všichni společně i s dětmi pak slavili Vánoce. „Pro mě to byl strašně silný příběh, který mi ukázal, že se na jinou sexuální orientaci dá dívat i jinak než skrz prsty, jak bylo běžné za mého mládí. Začali jsme postupně vnímat, že se to týká i naší rodiny,“ vypráví paní Dagmar.

S coming outem dcera potřebovala pomoct

Peťa byla introvertní dítě, které se rodičům nikdy příliš nesvěřovalo. Se svým tušením tak celé roky čekali, zda se jim dcera vyoutuje nebo si domů rovnou přivede známost. Ona zatím žila osamělý život. V kolektivu byla oblíbená jako tichý pozorovatel, ale nevodila si domů přátele, v autobuse sedávala raději sama. „V našich hovorech jsem se nevyhýbala gay a lesbickým tématům, byly to z mé strany podané ruce, aby Peťa mohla zareagovat, ale ona nikdy nic,“ vzpomíná na smutná léta paní Dagmar.

Peťa občas svoji matku doprovázela do společnosti, kde hrál její strýc na kytaru při folkových večerech. Když jednou zůstali v šesti lidech kolem stolu a byla uvolněná atmosféra, jedna z přítomných žen začala vyprávět o svých kamarádkách lesbách. Koukla přitom na Petru a řekla: „Ony se mezi sebou poznají. A říkaly, že ty prej k nim určitě patříš.“ Přestože násilný coming out bývá traumatizujícím zážitkem, Petra takové pošťouchnutí zřejmě potřebovala. Pokrčila jen rameny: „No, jsem.“ Bylo to poprvé, co své rodině řekla o své orientaci. Bylo jí 21 let. 

Péťa s partnerkou Monikou doslova září štěstím a láskou. 

Lásku našla v oddíle házené

Coming outem obavy rodičů neskončily. „Pro tyto lidi je zřejmě těžší se s někým seznámit, navíc Peťa ani nebyla na sociálních sítích. Měli jsme strach, jestli si ji vůbec někdo najde a osloví,“ říká paní Dagmar. Peťa ale už od školních let hraje házenou a ve sportovním oddíle nakonec potkala i svoji partnerku. Monika byla v té době vdaná a svého manžela kvůli Petě opustila, proto její rodina vztah obou dívek zpočátku moc nevítala. Přesto spolu partnerky v říjnu oslaví už dvouleté výročí vztahu a již 14 měsíců bydlí ve společném bytě.

„Ze smutného a nevrlého člověka se stal spokojený člověk. Peťa je teď sdílná, vypráví, co spolu s Monikou prožívají i o co se přou,“ nadšeně popisuje paní Dagmar. Proč se tedy Petra tak dlouho odhodlávala ke coming outu a šlapala si zbytečně po štěstí? „Myslím, že byla smutná z toho, že byla sama. A nebyla si jistá, jak na její coming out zareagujeme. Žijeme pod jednou střechou s jejími prarodiči, druzí bydlí jen kousek od nás. Měla obavy a prostě asi nevěděla, jak na to ostatní zareagují,“ hodnotí celou situaci matka.

Tento příběh je jedním z důvodů, proč česká společnost potřebuje manželství pro všechny. Zahraniční praxe ukazuje, že legální uznání manželství pro gay a lesbické páry má pozitivní vliv na psychickou pohodu LGBT lidí. Pocit přijetí ze strany většinové společnosti pozitivně ovlivňuje sebevědomí především mladých gayů a leseb. V USA po zavedení manželství dokonce klesl počet pokusů o sebevraždu u queer středoškoláků o 14 %, ve Švédsku a Dánsku o 46 %.

Zbavme gaye a lesby zbytečného cejchu

Petra dokončuje bakalářské studium oboru zdravotnický záchranář, už přes rok pracuje na částečný úvazek jako zdravotní sestra, aby s partnerkou mohly žít v samostatné domácnosti. Po necelých dvou letech vztahu začínají mluvit i o manželství. Plánují společnou budoucnost a sní o domečku se zahradou. Úřední stvrzení vztahu pro ně tedy bude důležité nejen jako symbol lásky, ale také kvůli společnému majetku.

„Když začaly svatby párů stejného pohlaví, myslela jsem si, že je to prostě manželství. Až později jsem se dozvěděla, že se jim do občanky píše registrovaný/registrovaná. Připadalo mi to stejné, jako když si Němci za druhé světové války značkovali barevně všechny nepřátele říše, gayům a lesbám dávali růžový trojúhelník! Copak každá recepční v hotelu nebo pracovník instituce, v níž uzavíráte nějakou smlouvu, musí hned vědět, jakou máte vztahovou orientaci?“ zlobí se paní Dáša. Jako matka doufá, že než začne být sňatek Petry a Moniky skutečně aktuální, bude v Česku platit manželství pro všechny.

Připomeňte prosím novým poslancům a poslankyním, že tisíce gay a lesbických párů čeká na předložení novely zákona o manželství pro všechny a jejich rozhodnutí. Online petici na podporu manželství pro všechny už podepsalo přes 154 000 lidí. Přidáte se?

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Rovné sňatky zpět ve Sněmovně. Co se děje?

Včera, 17. května 2023, byl Mezinárodní den boje proti homofobii, bifobii a transfobii. Měli jsme velkou šanci dostat k němu ten nejlepší možný dárek – manželství pro všechny páry. Jak je to možné? Máme pro vás shrnutí a aktuální informace k vývoji projednávání ve Sněmovně. Pojďme na to.

Česká vláda dala zelenou cenzuře LGBT lidí v Evropské unii

Vláda preméra Fialy se rozhodla nepodpořit Evropskou komisi v žalobě proti Maďarsku. Důvodem žaloby je to, že Orbánova vláda v roce 2021 přijala cenzurní zákon, namířený ostře proti LGBT lidem, včetně LGBT dětí. Zákon například zakazuje přístup nezletilých k jakémukoli obsahu, který „propaguje nebo zobrazuje odchylku od vlastní identity odpovídající biologickému pohlaví při narození, změnu pohlaví nebo homosexualitu“. Což znamená vygumování LGBT lidí z veřejného prostoru. Jasná cenzura médií, vzdělávacího systému, ale třeba i kontrola toho, jaké knihy mohou rodiče svým vlastním dětem číst. 

Stanovisko OSPDL k výchově a adopcím dětí stejnopohlavními páry

Odborná společnost praktických dětských lékařů v ČR (OSPDL) vydala stanovisko k otázce výchovy a společným adopcím dětí stejnopohlavními páry. Vzhledem k tomu, že dítě podle OSPDL potřebuje vyrůstat "v milující rodině, kde má oporu v dospělém, kde má svoje pevné zázemí, pocit jistoty a bezpečí", není rozhodující, zda ho vychovávají matka s otcem, nebo dva tatínkové nebo dvě maminky. 

Společná výzva mládežnických politických organizací ke zrovnoprávnění manželství

Mladí politici a političky napříč politickým spektrem ku příležitosti svátku lásky a všech zamilovaných 14. února vyzvali společným hlasem zvolené poslance a poslankyně ze všech klubů, aby co nejdříve projednali zákon o zrovnoprávnění manželství. Protože není na co čekat. Protože chceme patřit na Západ nejen v předvolebních heslech, ale i fakticky. Protože láska je jen jedna.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.