„Ze smutné dívky se stala spokojená žena. Škoda, že coming out dcery nepřišel dřív,“ říká maminka Dagmar

Přestože vyrůstala v otevřené rodině, až v jednadvaceti letech Petra nahlas vyslovila, že je lesba. Teprve s partnerkou se stala z uzavřené dívky spokojená, sdílná žena. Tento příběh ukazuje, jak by manželství pro všechny pomohlo nejen párům, které se právě chtějí brát, ale všem LGBT lidem hledajícím sebevědomí a přijetí.

Paní Dagmar má tři dcery. Prostřední z nich, Peťa, byla od malička trochu jiná než její sestry. Už když byla na prvním stupni základní školy, rodiče napadlo, že by Petra mohla mít jinou sexuální orientaci než její sestry. Toto téma pro maminku učitelku nebylo nic nového. Znala manželský pár, v němž se muž až po narození dítěte vyoutoval jako gay. V uzavřené a neinformované společnosti počátku 90. let se nejednalo o ojedinělý případ. Rodina se rozpadla, oba bývalí manželé si našli nové partnery, ale všichni společně i s dětmi pak slavili Vánoce. „Pro mě to byl strašně silný příběh, který mi ukázal, že se na jinou sexuální orientaci dá dívat i jinak než skrz prsty, jak bylo běžné za mého mládí. Začali jsme postupně vnímat, že se to týká i naší rodiny,“ vypráví paní Dagmar.

S coming outem dcera potřebovala pomoct

Peťa byla introvertní dítě, které se rodičům nikdy příliš nesvěřovalo. Se svým tušením tak celé roky čekali, zda se jim dcera vyoutuje nebo si domů rovnou přivede známost. Ona zatím žila osamělý život. V kolektivu byla oblíbená jako tichý pozorovatel, ale nevodila si domů přátele, v autobuse sedávala raději sama. „V našich hovorech jsem se nevyhýbala gay a lesbickým tématům, byly to z mé strany podané ruce, aby Peťa mohla zareagovat, ale ona nikdy nic,“ vzpomíná na smutná léta paní Dagmar.

Peťa občas svoji matku doprovázela do společnosti, kde hrál její strýc na kytaru při folkových večerech. Když jednou zůstali v šesti lidech kolem stolu a byla uvolněná atmosféra, jedna z přítomných žen začala vyprávět o svých kamarádkách lesbách. Koukla přitom na Petru a řekla: „Ony se mezi sebou poznají. A říkaly, že ty prej k nim určitě patříš.“ Přestože násilný coming out bývá traumatizujícím zážitkem, Petra takové pošťouchnutí zřejmě potřebovala. Pokrčila jen rameny: „No, jsem.“ Bylo to poprvé, co své rodině řekla o své orientaci. Bylo jí 21 let. 

Péťa s partnerkou Monikou doslova září štěstím a láskou. 

Lásku našla v oddíle házené

Coming outem obavy rodičů neskončily. „Pro tyto lidi je zřejmě těžší se s někým seznámit, navíc Peťa ani nebyla na sociálních sítích. Měli jsme strach, jestli si ji vůbec někdo najde a osloví,“ říká paní Dagmar. Peťa ale už od školních let hraje házenou a ve sportovním oddíle nakonec potkala i svoji partnerku. Monika byla v té době vdaná a svého manžela kvůli Petě opustila, proto její rodina vztah obou dívek zpočátku moc nevítala. Přesto spolu partnerky v říjnu oslaví už dvouleté výročí vztahu a již 14 měsíců bydlí ve společném bytě.

„Ze smutného a nevrlého člověka se stal spokojený člověk. Peťa je teď sdílná, vypráví, co spolu s Monikou prožívají i o co se přou,“ nadšeně popisuje paní Dagmar. Proč se tedy Petra tak dlouho odhodlávala ke coming outu a šlapala si zbytečně po štěstí? „Myslím, že byla smutná z toho, že byla sama. A nebyla si jistá, jak na její coming out zareagujeme. Žijeme pod jednou střechou s jejími prarodiči, druzí bydlí jen kousek od nás. Měla obavy a prostě asi nevěděla, jak na to ostatní zareagují,“ hodnotí celou situaci matka.

Tento příběh je jedním z důvodů, proč česká společnost potřebuje manželství pro všechny. Zahraniční praxe ukazuje, že legální uznání manželství pro gay a lesbické páry má pozitivní vliv na psychickou pohodu LGBT lidí. Pocit přijetí ze strany většinové společnosti pozitivně ovlivňuje sebevědomí především mladých gayů a leseb. V USA po zavedení manželství dokonce klesl počet pokusů o sebevraždu u queer středoškoláků o 14 %, ve Švédsku a Dánsku o 46 %.

Zbavme gaye a lesby zbytečného cejchu

Petra dokončuje bakalářské studium oboru zdravotnický záchranář, už přes rok pracuje na částečný úvazek jako zdravotní sestra, aby s partnerkou mohly žít v samostatné domácnosti. Po necelých dvou letech vztahu začínají mluvit i o manželství. Plánují společnou budoucnost a sní o domečku se zahradou. Úřední stvrzení vztahu pro ně tedy bude důležité nejen jako symbol lásky, ale také kvůli společnému majetku.

„Když začaly svatby párů stejného pohlaví, myslela jsem si, že je to prostě manželství. Až později jsem se dozvěděla, že se jim do občanky píše registrovaný/registrovaná. Připadalo mi to stejné, jako když si Němci za druhé světové války značkovali barevně všechny nepřátele říše, gayům a lesbám dávali růžový trojúhelník! Copak každá recepční v hotelu nebo pracovník instituce, v níž uzavíráte nějakou smlouvu, musí hned vědět, jakou máte vztahovou orientaci?“ zlobí se paní Dáša. Jako matka doufá, že než začne být sňatek Petry a Moniky skutečně aktuální, bude v Česku platit manželství pro všechny.

Připomeňte prosím novým poslancům a poslankyním, že tisíce gay a lesbických párů čeká na předložení novely zákona o manželství pro všechny a jejich rozhodnutí. Online petici na podporu manželství pro všechny už podepsalo přes 154 000 lidí. Přidáte se?

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Senátoři a senátorky navrhují změny v zákoně o partnerství: Omezí práva stejnopohlavním i heterosexuálním párům.

V prvním červencovém týdnu se senátní opozice opět pokusila zvrátit konsenzus ohledně zákona o partnerství, který nedávno schválila Poslanecká sněmovna a prošel Senátem. Na jednání Podvýboru pro rodinu Výboru pro sociální politiku předložila jeho předsedkyně, senátorka Jitka Chalánková, společně se senátory Jiřím Oberfalzerem (ODS a TOP 09), Patrikem Kunčarem (KDU-ČSL a nezávislí) a senátorkou Danielou Kovářovou (nezávislá) senátní návrh zákona, který by měl změnit právě schválený zákon o partnerství.

Eurovolby se blíží. Máme 5 důvodů, proč je rovné manželství evropskou hodnotou

V pátek 7. a sobotu 8. červne budeme volit politiky a političky, kteří nás budou v průběhu dalších pěti let reprezentovat v Evropském parlamentu. Nás samozřejmě tradičně zajímá i to, jak se jednotliví kandidáti a kandidátky stavějí k manželství pro všechny páry. Spolu s představiteli a představitelkami EU považujeme rovné manželství za zásadní evropskou i lidskou hodnotu – přečtěte si proč.

Partnerství pro stejnopohlavní páry přijato: otázky a odpovědi

Po dlouhých letech debat vstoupí v účinnost zákon o partnerství pro stejnopohlavní páry a to 1. ledna 2025. Teto zákon LGBT lidem nedává rovnoprávné manželství. Nadále také omezuje některá jejich rodičovská práva. Zákonodárci a zákonodárkyně se rozhodli vydat složitější cestou zachování dvou institutů, což i nadále povede k právním komplikacím, opomíjení a zejména k nerovnoprávnosti a nedůstojnosti pro statisíce lidí. Česká společnost tak stále zůstane rozdělena na lidi různých kategorií jen podle toho, koho milují. V našem článku najdete odpovědi na nejčastější otázky týkající se této nové legislativy, které jsme připravili na základě aktuálních a dostupných informací. Pokud vám tento článek neodpoví na vaše otázky ohledně partnerství, neváhejte se na nás kdykoli obrátit.

Jak je to s manželstvím pro všechny páry ve světě

V 36 zemích světa na všech sedmi kontinentech si v současnosti páry stejného pohlaví užívají svobody vstupovat do manželství. Přes 16 % světové populace, tj. přes 1,4 miliardy lidí, dnes žije ve státech, které uznávají manželství všech párů. Řada dalších poskytuje svým gay a lesbickým obyvatelům nějakou jinou formu právní ochrany než manželství. Politici, političky, byznys i široká veřejnost po celé zeměkouli začínají postupně chápat, že ochrana všech milujících se párů a rodin s dětmi bez rozdílu pomáhá všem rodinám a posiluje jednotlivé komunity i celé státy. Manželství pro všechny páry, spravedlnost, svoboda a respekt k lidským právům se proto bude nadále šířit do dalších částí světa.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.