Láska je odjakživa jen jedna – není hetero a homo verze. Gay a lesbické páry přirozeně chtějí vstoupit do manželství, protože i oni potřebují jistotu, bezpečí i výhody, které všem manželství přináší. Mají stejné radosti i starosti. Proto není důvod, aby stát rozlišoval mezi homo a hetero svazky. Proč je tedy manželství pro všechny důležité pro celou naší společnost?
Čechů a Češek (5,7 milionu legitimních voličů) souhlasí s tím, aby se gay a lesbické páry mohly brát jako manželé a ne registrovat. U lidí do 29 let je to dokonce 76 %.
gayů a leseb si přeje, aby mohli vstupovat do manželství. Zaslouží si stejnou kvalitu života, jako ostatní.
Současnou situací trpí tisíce dětí, které vychovávají gayové a lesby. Mají teď mnohem horší právní postavení, než děti heterosexuálních párů.
Rozšíření registrovaného partnerství není řešení. Gayové a lesby mají mít stejné důstojné podmínky a možnosti jako heterosexuální páry.
Všech zásadních odborných studií potvrzuje, že děti v duhových rodinách prospívají úplně stejně jako jejich vrstevníci.
Nikomu to neublíží, spoustě lidem to pomůže. Až 1 000 000 Čechů a Češek jsou gayové a lesby. Ti mají své rodiče, kamarády, kolegy. Manželství pro všechny tak zlepší život více jak 3 000 000 obyvatelům naší země.
1. ledna 2025 vstoupí v účinnost novela o partnerství pro stejnopohlavní páry. Přestože představuje krok vpřed, skutečnou rovnost tímto krokem Česká republika stále nezajišťuje. V souvislosti s platností této novely zveřejňujeme společné prohlášení na podporu rovného manželství: DOKUD NEBUDE ROVNÉ MANŽELSTVÍ, NEVZDÁME TO.
Letošek potvrdil, že České republika je připravená na manželství pro všechny páry. Tsunami veřejných výzev k přijetí rovného manželství, která se zvedla na podzim 2023, pokračovala. Zároveň jsme spolu se stovkami lidí, kteří osobně oslovovali poslance a poslankyně, odráželi vlnu dezinformací cílených na náš zákonodárný sbor. Tisíce lidí vyjadřovaly podporu na sociálních sítích, posílaly dopisy a emaily do poslaneckých kanceláří. I přes tak obrovskou a dlouhodobou podporu se však Sněmovna rozhodla dál si sedět na uších.
Od 1. ledna 2025 vstupuje v účinnost nový zákon o partnerství pro stejnopohlavní páry. Jsme tu, abychom vám pomohli s jakýmikoli dotazy či problémy, které mohou nastat při jeho zavádění, uzavírání partnerství nebo v souvislosti s osvojením dětí. Přečtěte si, jak vám můžeme pomoci, a neváhejte nás kontaktovat.
Významný nárůst diskriminace a násilí vůči lesbám, gayům, bi a trans lidem v České republice a alarmující nedůvěru LGBT lidí v politickou reprezentaci odhalil nedávný průzkum „Znáte svá práva?“. Provedly ho organizace Queer Geography a spolek Prague Pride ve spolupráci s Právnickou fakultou Univerzity Karlovy a slovinskou lidskoprávní organizací Legebitra. Výsledky průzkumu rovněž ukazují, že v řešení své nelehké situace se LGBT lidé spoléhají především na Ústavní soud.
Český Parlament letos schválil "partnerství" pro stejnopohlavní páry, namísto rovnoprávného manželství. Je rozdělování lidí do dvou kategorií jen podle toho, koho milují, protiústavní? Ústavní soud Rakouska, Ústavní soud Slovinska a Nejvyšší soud USA na tuto otázku odpověděly, že ano. Můžeme se jejich úvahami inspirovat i my? Pro časopis Soukromé právo vydavatelství Wolters Kluwer (číslo 9/2024) připravila naše právnička Adéla Horáková druhou část své právní analýzy. První část analýzy se ohlédla za legislativními pokusy od roku 1989. Druhá část analýzy se dívá do budoucna a na možnost ochrany našich ústavně zaručených práv a svobod.
V průzkumu iniciativy Jsme fér mezi kandidáty a kandidátkami ve volbách do třetiny Senátu Parlamentu ČR odpovědělo zatím celkem 73 z téměř 150 oslovených. U dalších 40 kandidujících byly postoje zjištěny z veřejných zdrojů nebo z předchozí komunikace. Z celkového počtu 103 známých postojů by 43 kandidujících podpořilo rovnoprávné manželství pro stejnopohlavní páry, včetně práva společně osvojit děti. Naopak 45 kandidátů odpovědělo negativně a 16 nemá jednoznačný názor.