Česko je připraveno na manželství pro všechny

Láska je odjakživa jen jedna – není hetero a homo verze. Gay a lesbické páry přirozeně chtějí vstoupit do manželství, protože i oni potřebují jistotu, bezpečí i výhody, které všem manželství přináší. Mají stejné radosti i starosti. Proto není důvod, aby stát rozlišoval mezi homo a hetero svazky. Proč je tedy manželství pro všechny důležité pro celou naší společnost?

67 %

Čechů a Češek (5,7 milionu legitimních voličů) souhlasí s tím, aby se gay a lesbické páry mohly brát jako manželé a ne registrovat. U lidí do 29 let je to dokonce 76 %.

96 %

gayů a leseb si přeje, aby mohli vstupovat do manželství. Zaslouží si stejnou kvalitu života, jako ostatní.

Děti

Současnou situací trpí tisíce dětí, které vychovávají gayové a lesby. Mají teď mnohem horší právní postavení, než děti heterosexuálních párů.

Prstýnky

Rozšíření registrovaného partnerství není řešení. Gayové a lesby mají mít stejné důstojné podmínky a možnosti jako heterosexuální páry.

95 %

Všech zásadních odborných studií potvrzuje, že děti v duhových rodinách prospívají úplně stejně jako jejich vrstevníci. 

3 000 000

Nikomu to neublíží, spoustě lidem to pomůže. Až 1 000 000 Čechů a Češek jsou gayové a lesby. Ti mají své rodiče, kamarády, kolegy. Manželství pro všechny tak zlepší život více jak 3 000 000 obyvatelům naší země.

Co se musí stát teď ?

  • Politici musí hlasovat proti zamítnutí v 1. čtení, aby debata o manželství pro všechny mohla pokračovat na odborné úrovni ve výborech poslanecké sněmovny.
  • Nenechat se odradit iracionálními lživými argumenty a zastrašováním. Společnost si nesmí dovolit srovnávat gaye a lesby se zoofily a pedofily.
  • Nechat promluvit odborníky a pak přijmout racionální finální rozhodnutí.

VAŠE PŘÍBĚHY

Návrh senátora Hraby a senátorky Chalánkové zhorší situaci a omezí práva stejnopohlavním párům, ale i všem lidem v Česku

Senátor Zdeněk Hraba a senátorka Jitka Chalánková předložili při projednávání novely o partnerství na Ústavně-právním výboru Senátu pozměňovací návrhy, které by výrazně zhoršily Sněmovnou schválený návrh partnerství a situaci stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Mimo to by schválení takových zákonných úprav omezilo také práva heterosexuálním lidem. Shrnutí těchto návrhů přinášíme v právní analýze.

Napsali jsme do Senátu: Děti v rodinách s dvěma mámami nebo táty potřebují společná práva rodičů

Práva gay a lesbických párů a rodin s dětmi se tento týden opět vrací do Parlamentu ČR. Tak jako v Poslanecká sněmovně, i v Senátu se musí k návrhu zákona – tentokrát tedy ne k manželství pro všechny páry, ale k novele o partnerství – nejprve vyjádřit několik senátních výborů. I proto jsme napsali všem senátorům a senátorkám zprávu, především z důvodu ochrany dětí v rodinách s dvěma mámami nebo dvěma táty, ale i proto, že desetitisíce gay a lesbických párů schváleným mezikrokem získají některá nová důležitá práva, je potřeba zvážit další postup v legislativním procesu.

Analýza: Co čeká novelu o partnerství v Senátu?

Novelu o partnerství čeká 17. dubna projednávání v Senátu. Bohužel Sněmovna navzdory přání většiny společnosti přijala pouze další legislativní mezikrok. Ten nepřináší rovnoprávnost, ale poskytne větší právní a sociální jistoty tisícům stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Přijetí partnerství, jak je v tuto chvíli schváleno Sněmovnou, ale neznamená konec našeho úsilí na cestě za manželstvím pro všechny páry. Přinášíme analýzu, co současná situace pro stejnopohlavní páry a jejich rodiny s dětmi v naší zemi znamená a jaký další vývoj může přijít.

Otázky a odpovědi k novele o partnerství

Hlasování Sněmovny ve 3. čtení o manželství pro všechny páry přineslo řadu zklamání a smutku, ale také některé dobré zprávy, které se týkají hlavně rodin dvou matek nebo dvou otců s dětmi. Přinášíme odpovědi na vaše nejčastější otázky. Tento návrh zákona zatím schválila Sněmovna. V Senátu se může ještě změnit. Finálním krokem v legislativním procesu je podpis prezidenta republiky.

Proč Sněmovna neschválila rovné manželství?

Jednoduše řečeno, protože se nenašlo dost poslanců a poslankyň, kteří by dopředu jasně řekli, že jeho přijetí podpoří. Dojmů a emocí je hodně, pojďme teď mluvit o číslech. 

16 středoškolských parlamentů podpořilo přijetí rovného manželství

16 krajských a městských studentských samospráv z 10 krajů naší země, které zastupují desetitisíce studentů a studentek, se obrací na nejvyšší ústavní činitele, předsedy a předsedkyni parlamentních stran, aby podpořili uzákonění manželství pro všechny páry. "Jako studenti cítíme potřebu vyjádřit své pocity k tématu, které se nás bezprostředně dotýká a bude nás, jakožto i budoucí generace, provázet celým životem. Vážíme si prostoru, který je manželství pro všechny poslední dobou ve veřejné sféře věnován. Schválení rovných sňatků je za nás krok správným směrem," uvádí Jakub Vrzal a Zita Krotká, kteří výzvu zastupují.

Bez vaší podpory se neobejdeme
Podpořte šíření férové změny a myšlenky

Mějte zprávy o manželství pro všechny ihned po ruce  

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.