Dobré zprávy ze světa: Bulharsko a Hongkong uznaly manželství stejnopohlavních párů

Nedávné útoky v Polsku a Rusku naznačují, že se v některých tradičně konzervativních zemích homofobie vyostřuje. O to nadějněji však vyznívají zprávy, že to jde i jinak. Ty nejnovější přicházejí z Bulharska, z Hongkongu a také z Japonska.

Historický okamžik v otázce práv LGBT lidí zažilo Bulharsko během posledního červencového týdne: tamní soud poprvé uznal manželství stejnopohlavního páru.. Stalo se tak po dvouletém řízení, ve kterém se Australanka Cristina Palma a Francouzka Mariama Dialo soudily se státem.

Vdané jsou už tři roky, braly se ve Francii, ale v roce 2017 se rozhodly přestěhovat do Bulharska. Úřady jejich manželství (a výhody s ním spojené) odmítly uznat s tím, že bulharská legislativa manželství gay a lesbických párů neumožňuje. Dokonce se proti němu v ústavě vymezuje. Palma a Dialo se v reakci na to odvolaly k bulharskému soudu. Řízení vyhrály už v červnu roku 2017, ale úřady se dlouho neměly k tomu, aby jejich sňatek skutečně uznaly. Dočkaly se letos, ve středu 24. července, kdy soud manželství uznal za právoplatné.

Pravděpodobně se tak stalo v návaznosti na loňské rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie, podle kterého mají LGBT občané a občanky EU právo na uznání manželství i v případě, že je v té které zemi nezákonné. Nyní ho mimo zákon staví celkem dvacet států EU. Pravoslavné Bulharsko je jedním z nich, a do plošného uzákonění manželství pro všechny má tedy ještě velmi daleko.

Rozhodnutí soudu je každopádně přelomové. „Pokud na Bulharsko bude podobně tlačit více gay a lesbických párů, které se braly v zahraničí, mohlo by to pro začátek zmírnit negativní postoje vůči LGBT lidem“ a časem i proti rovnému manželství, argumentuje magazín Queerty.

hong_kong_pride.jpg

Kdo bude druhý v Asii?

Podobné zprávy přicházejí z Hongkongu. Soud tam už loni rozhodl, že v otázkách imigrace a trvalého pobytu musí mít sezdané gay a lesbické páry stejná práva jako ty heterosexuální. I přesto, že legislativa manželství pro všechny neuznává.

Soudní rozhodnutí platí pro páry, které se braly v zahraničí, a odráží se od případu imigračního úředníka Anguse Leunga. Ten si před pěti lety na Novém Zélandu vzal partnera Scotta Adamse. Úřady v Hongkongu jim zprvu odmítly uznat běžné benefity včetně zdravotního pojištění a daňových úlev, a tak se v roce 2015 začali soudit.

O dva roky později uznal nejvyšší odvolací soud, že mají právo na to, aby je úřady uznaly za právoplatný manželský pár. A letos v červenci jeho rozhodnutí konečně vešlo v platnost. Od nynějška tak mají sezdané gay a lesbické páry, které tvoří občan či občanka Hongkongu spolu s cizincem nebo cizinkou, právo na stejné výhody jako ty heterosexuální.

I tohle rozhodnutí má samozřejmě daleko do skutečného přijetí manželství pro všechny. Podle Queerty však existuje šance, že se právě Hongkong stane druhou asijskou zemí, která ho uzákoní. První byl letos v květnu Tchaj-wan, i tam změna legislativy navázala na soudní rozhodnutí.

Podobně nadějně vyznívají i slova Tajgy Išikavy, který se na konci července stal prvním otevřeně homosexuálním členem japonského parlamentu. „Manželství pro všechny se během šesti let, co v parlamentu budu, podaří prosadit. Tím jsem si jistý,“ prohlásil v rozhovoru s Reuters. Dodal, že v Japonsku se o manželství pro všechny v posledních dvou desetiletích vedla živá společenská diskuze.

V Česku o manželství pro všechny rozhodují politici a političky. Jenže návrh zákona už víc než rok leží ve Sněmovně a nikam se neposouvá. Pojďte s námi hlasitě připomenout, jak důležité je, aby prošel do druhého čtení! Jak? Dorazte na naše akce v rámci Prague Pride nebo na zářijovou demonstraci.


Foto: Facebook Sofia Pride a Hong Kong Pride Parade

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Doplňovací volby do Senátu v obvodě Brno-město: každý hlas se počítá

Dnes v pátek 17. ledna od 14.00 hodin do 22.00 hodin a zítra v sobotu 18. ledna od 8.00 hodin do 14.00 hodin, probíhají doplňovací volby do Senátu v obvodu Brno-město. Přinášíme vám přehled postojů kandidujících k manželství pro všechny páry.

Společné prohlášení: Dokud nebude rovné manželství, nevzdáme to

1. ledna 2025 vstoupí v účinnost novela o partnerství pro stejnopohlavní páry. Přestože představuje krok vpřed, skutečnou rovnost tímto krokem Česká republika stále nezajišťuje. V souvislosti s platností této novely zveřejňujeme společné prohlášení na podporu rovného manželství: DOKUD NEBUDE ROVNÉ MANŽELSTVÍ, NEVZDÁME TO.

2024: rok, který nás přiblížil rovnosti na dosah, a pak nám ji vzal

Letošek potvrdil, že České republika je připravená na manželství pro všechny páry. Tsunami veřejných výzev k přijetí rovného manželství, která se zvedla na podzim 2023, pokračovala. Zároveň jsme spolu se stovkami lidí, kteří osobně oslovovali poslance a poslankyně, odráželi vlnu dezinformací cílených na náš zákonodárný sbor. Tisíce lidí vyjadřovaly podporu na sociálních sítích, posílaly dopisy a emaily do poslaneckých kanceláří. I přes tak obrovskou a dlouhodobou podporu se však Sněmovna rozhodla dál si sedět na uších.

Právní poradna: Znáte svá práva?

Od 1. ledna 2025 vstupuje v účinnost nový zákon o partnerství pro stejnopohlavní páry. Jsme tu, abychom vám pomohli s jakýmikoli dotazy či problémy, které mohou nastat při jeho zavádění, uzavírání partnerství nebo v souvislosti s osvojením dětí. Přečtěte si, jak vám můžeme pomoci, a neváhejte nás kontaktovat.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.