Předvolební průzkum: 43 kandidátů a kandidátek do Senátu podporuje rovné manželství.

V průzkumu iniciativy Jsme fér mezi kandidáty a kandidátkami ve volbách do třetiny Senátu Parlamentu ČR odpovědělo zatím celkem 73 z téměř 150 oslovených. U dalších 40 kandidujících byly postoje zjištěny z veřejných zdrojů nebo z předchozí komunikace. Z celkového počtu 103 známých postojů by 43 kandidujících podpořilo rovnoprávné manželství pro stejnopohlavní páry, včetně práva společně osvojit děti. Naopak 45 kandidátů odpovědělo negativně a 16 nemá jednoznačný názor.

Postoje kandidujících jsou přehledně představeny na webové stránce www.jsmefer.cz/senat2024. Volby do Senátu Parlamentu ČR parlamentu se odehrávají v období snižující se důvěry ve státní instituce. Potvrzují to i první výsledky nejnovějšího průzkumu Znáte svá práva? provedeného think-tankem Queer Geography v České republice a Slovinsku. Pouze 5 % z celkového počtu 1888 leseb, gayů, bi a trans lidí, kteří se průzkumu zúčastnili, věří, že Parlament České republiky skutečně podporuje a zajišťuje rovnost pro LGBT lidi

Iniciativa Jsme fér kontaktovala téměř 150 kandidujících do Senátu Parlamentu ČR. Součástí předvolebního průzkumu jsou rovněž odpovědi z veřejných zdrojů či z jiné předchozí komunikace s kandidátem či kandidátkou. Celkem tedy prezentuje názor 103 kandidátů a kandidátek z celkových 169, jenž v letošních senátních volbách kandidují. Osloveni byli kandidující, na které se podařilo získat přímý e-mailový kontakt. Všichni oslovení odpovídali na následující otázku: „Pokud se stanete senátorem/senátorkou, budete pro to, aby i gayové a lesby mohli vstupovat do manželství se všemi právy a povinnostmi manželů, včetně práva společně osvojit děti?“ Varianty odpovědí byly ANO, NE a NEMÁM JEDNOZNAČNÝ NÁZOR s možností připojit vlastní komentář. 

Předvolebního průzkumu Jsme fér se účastní politici a političky napříč spektrem. „Cílem samozřejmě není říkat lidem, kterou politickou stranu mají volit. Ale podporovat voliče a voličky mající o toto téma zájem, a volili ty kandidátky a kandidáty, kteří konečně zákon o manželství pro gay a lesbické páry schválí. Hlas manželství pro všechny páry je i hlasem pro spravedlnost, demokracii, svobodu a prozápadní směřování naší země,“ vysvětluje Lucia Zachariášová, právnička iniciativy Jsme fér.

 

Ostatní kandidáti a kandidátky se stále mohou přihlásit do průzkumu

Do průzkumu budou zařazeni i ostatní kandidáti a kandidátky, pokud zašlou svou odpověď na e-mail [email protected]. Nadále tak mohou zaslat odpovědi ti kandidáti a kandidátky, kteří to zatím neučinili. Výsledky se budou aktualizovat průběžně podle zaslaných odpovědí.

Česko by volilo manželství pro všechny páry

Jednotné manželství pro gay a lesbické páry, které by zajistilo právní jistoty, sociální stabilitu, ale i výhody tisícům párů a rodin s dětmi, má přitom podporu u většiny voliček a voličů. Průzkumy několika renomovaných agentur ukazují dlouhodobý trend podpory napříč většinou společnosti. Přijetí by podpořilo kolem 65 % obyvatel, 98 % LGBT lidí, desítky předních odborníků, odbornic, odborných organizací, stovky firem, zájmových skupin, ale také řada církví nebo 170 000 lidí podpisem pod peticí za rovné manželství. Kompletní přehled je k dispozici na webových stránkách iniciativy Jsme fér.

Přijatý zákon o partnerství stále dělí lidi, páry a rodiny s dětmi na kategorie

Po dlouhých letech debat vstoupí v účinnost zákon o partnerství pro stejnopohlavní páry a to 1. ledna 2025. Teto zákon LGBT lidem nedává rovnoprávné manželství. Na partnery se mají vztahovat stejná pravidla jako na manžele, s výjimkou možnosti společné adopce dítěte z dětského domova. Zákonodárci a zákonodárkyně se rozhodli vydat složitější cestou zachování dvou institutů, což i nadále povede k právním komplikacím, opomíjení a zejména k nerovnoprávnosti a nedůstojnosti pro statisíce lidí. “Jako když slavíte. V tu chvíli je vám dobře, ale víte, že zítra vám bude hrozně špatně.” Těmito slovy komentovala pro média Veronika Kodešová výsledek hlasování Sněmovny o manželství pro všechny páry. Maminkám Kodešovým a jejich dvěma synům zákon o partnerství v lecčem pomůže a budou mít o trošku klidnější spaní. Jak ale druhým dechem dodávají, "zároveň je to velice smutné zacpání pusy po tolika letech otevírání očí. Je to plivanec do tváře všem, kdo chtějí rovnoprávnou a férovou společnost bez současného kastování lidí. Je to obrovské zklamání a opravdu jen nepatrný krůček, který pomůže zlomku lidí, jichž se to týká." 

„Jak už dlouhodobě říkáme, považujeme rovnost a svobodu LGBT občanů a občanek, a to i v otázce manželství, za důležitou demokratickou a evropskou hodnotu. Stále platí, že každý, komu záleží na svobodě a demokracii ve společnosti, by měl přijít volit v nadcházejících volbách. Jak se stát chová ke svým LGBT občanům a občankám je lakmusovým papírkem vyspělosti jeho demokracie a ochrany lidských právy,“ vysvětluje Adéla Horáková, právnička iniciativy Jsme fér.  

I malá skupina senátorů a senátorek může zvrátit cestu za rovnoprávností. Iniciativa Jsme fér proto nabádá, aby šli volit – je to důležité

V prvním červencovém týdnu tohoto roku se senátní opozice proti rovnoprávnosti opět pokusila zvrátit konsenzus ohledně zákona o partnerství, který nedávno schválila Poslanecká sněmovna a prošel Senátem. Na jednání Podvýboru pro rodinu Výboru pro sociální politiku předložila senátorka Jitka Chalánková, společně se senátory Jiřím Oberfalzerem (ODS a TOP 09), Patrikem Kunčarem (KDU-ČSL a nezávislí) a senátorkou Danielou Kovářovou (nezávislá) senátní návrh zákona, který by měl změnit právě schválený zákon o partnerství. Právní tým iniciativy Jsme fér tento návrh pečlivě analyzoval a zjistil, že obsahuje mnoho již dříve předložených změn z doby kdy byl projednáván zákon o partnerství v Senátu, které by nejen zhoršily postavení a práva stejnopohlavních párů, ale také omezily práva heterosexuálních lidí a párů. Celá právní analýza je k dispozici na webových stránkách Jsme fér. 

Průzkum "Znáte svá práva?" odhaluje aktuální stav nedůvěry LGBT lidí v Parlament České republiky

Pouze 5 % leseb, gayů, bi a trans lidí věří, že Parlament České republiky podporuje a zajišťuje rovnost pro LGBT lidi. Tento klíčový údaj pochází z průzkumu Znáte svá práva?, který realizoval think-tank  Queer Geography v rámci projektu Znejte svá práva. Za projektem stojí lidskoprávní organizace Prague Pride, slovinská Legebitra a Právnická fakulta Univerzity Karlovy s podporou Evropské unie. Metodologie výzkumu byla navržena tak, aby bylo dosaženo co nejvyšší úrovně rozmanitosti a inkluzivity mezi LGBT lidmi v Česku. Sběr dat probíhal mezi 11. červnem 2024 a 31. červencem 2024, zúčastnilo se ho 1 888 respondentů a respondentek. Kompletní výsledky průzkumu budou zveřejněny v následujících týdnech.


Chcete, aby manželství pro všechny páry konečně prošlo? Pak je důležité volit do Senátu ty, kteří se nebojí zvednout ruku pro rovnoprávnost, spravedlnost a svobodu. Jinak rovné manželství opět spadne pod stůl. 

První kolo se koná 20. a 21. září a druhé kolo 27. a 28. září 2024. 

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Předvolební průzkum: 43 kandidátů a kandidátek do Senátu podporuje rovné manželství.

V průzkumu iniciativy Jsme fér mezi kandidáty a kandidátkami ve volbách do třetiny Senátu Parlamentu ČR odpovědělo zatím celkem 73 z téměř 150 oslovených. U dalších 40 kandidujících byly postoje zjištěny z veřejných zdrojů nebo z předchozí komunikace. Z celkového počtu 103 známých postojů by 43 kandidujících podpořilo rovnoprávné manželství pro stejnopohlavní páry, včetně práva společně osvojit děti. Naopak 45 kandidátů odpovědělo negativně a 16 nemá jednoznačný názor.

Partnerství nestačí: Proč stejnopohlavní páry stále čelí nerovnosti?

Český Parlament letos schválil "partnerství" pro stejnopohlavní páry, namísto rovnoprávného manželství. Jak se to stalo a proč se Česká republika stále vyhýbá plné rovnoprávnosti pro všechny páry? Pro časopis Soukromé právo vydavatelství Wolters Kluwer (letní dvojčíslo 7-8/2024) připravila naše právnička Adéla Horáková právní analýzu. První část je ohlédnutí za celou cestou od roku 1989 do současnosti.

Senátoři a senátorky navrhují změny v zákoně o partnerství: Omezí práva stejnopohlavním i heterosexuálním párům.

V prvním červencovém týdnu se senátní opozice opět pokusila zvrátit konsenzus ohledně zákona o partnerství, který nedávno schválila Poslanecká sněmovna a prošel Senátem. Na jednání Podvýboru pro rodinu Výboru pro sociální politiku předložila jeho předsedkyně, senátorka Jitka Chalánková, společně se senátory Jiřím Oberfalzerem (ODS a TOP 09), Patrikem Kunčarem (KDU-ČSL a nezávislí) a senátorkou Danielou Kovářovou (nezávislá) senátní návrh zákona, který by měl změnit právě schválený zákon o partnerství.

Eurovolby se blíží. Máme 5 důvodů, proč je rovné manželství evropskou hodnotou

V pátek 7. a sobotu 8. červne budeme volit politiky a političky, kteří nás budou v průběhu dalších pěti let reprezentovat v Evropském parlamentu. Nás samozřejmě tradičně zajímá i to, jak se jednotliví kandidáti a kandidátky stavějí k manželství pro všechny páry. Spolu s představiteli a představitelkami EU považujeme rovné manželství za zásadní evropskou i lidskou hodnotu – přečtěte si proč.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.