Návrh senátora Hraby a senátorky Chalánkové zhorší situaci a omezí práva stejnopohlavním párům, ale i všem lidem v Česku

Senátor Zdeněk Hraba a senátorka Jitka Chalánková předložili při projednávání novely o partnerství na Ústavně-právním výboru Senátu pozměňovací návrhy, které by výrazně zhoršily Sněmovnou schválený návrh partnerství a situaci stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Mimo to by schválení takových zákonných úprav omezilo také práva heterosexuálním lidem. Shrnutí těchto návrhů přinášíme v právní analýze.

Pozměňovací návrh senátorů Hraby a Paparegy

Předložil ho senátor Jan Paparega na zasedání senátního Výboru pro sociální politiku 9. 4. 2024 a také senátor Zdeněk Hraba (oba senátorský klub ODS a TOP 09) na zasedání senátního Ústavně-právního výboru dne 10. 4. 2024. Senátor Hraba i například Aliance pro rodinu pozměňovací návrh veřejně zdůvodňuje jako „legislativně-technickou úpravu“. Cílem je ale omezení a zhoršení práv jak pro stejnopohlavní páry a rodiny s dětmi, tak pro heterosexuální lidi a rodiny. 

Krátké shrnutí vybraných navrhovaných změn: 

Omezuje ještě více práva stejnopohlavních párů a jejich dětí oproti tomu, co přijala Sněmovna. A to konkrétně například tak, že: 

  • Omezuje přiosvojení jen na děti pokrevně spřízněné s jedním z partnerů. To vytváří jasnou diskriminaci a jde to proti nejlepšímu zájmu dítěte, neboť vytváří dvě kategorie dětí a jednu znevýhodňuje jen kvůli tomu, že si ho nejprve z ústavu osvojí gay nebo lesba. 
  • Prohlubuje nálepkování a škatulkování partnerů tím, že vyčleňuje úpravu partnerství do speciální hlavy občanského zákoníku, což je v rozporu s tím, že na partnerství se mají uplatnit stejná pravidla jako na manželství.
  • Vylučuje společné pěstounství pro partnery.
  • Odebírá partnerům práva jen proto, že vstoupí do partnerství - vstupem do partnerství ztrácí žena právo podstoupit umělé oplodnění. Obdobnou situaci Ústavní soud již prohlásil za neústavní, kdy gay/lesba měl možnost osvojit dítě jako jednotlivec, ale vstupem do registrovaného partnerství jí ztratil/a.

Zhoršuje práva i heterosexuálních párů a heterosexuálních žen, zcela nad rámec toho, co řeší sněmovní novela o partnerství, například tím, že:

  • Vytváří nový přestupek s pokutou až 10 000 Kč pro ženy, které do rodného listu neuvedou muže, který jim dal souhlas k asistované reprodukci.
  • Zakazuje provést umělé oplodnění ženě (i heterosexuální), která je v manželství, ale souhlas s umělým oplodněním by dal jiný muž, než její manžel.
  • Ačkoli Sněmovna právě teď připravuje novou úpravu náhradního mateřství, tento návrh nesystémově a předčasně maže současné znění občanského zákoníku týkající se náhradního mateřství a chce zvrátit judikaturu Ústavního soudu povolující uznávání rodičovství z náhradního mateřství povoleného v jiné zemi.

Nad rámec toho, čeho se týká sněmovní novela omezuje možnosti poskytování a využívání umělého oplodnění, byť tato úprava není sama o sobě nijak dotčena přijetím partnerství a není tedy důvod ji měnit. 

Kompletní shrnutí pozměňovacího návrhu najdete v právní analýze


Pozměňovací návrh senátorky Chalánkové

Předložila ho senátorka Jitka Chalánková (senátorský klub ODS a TOP 09) na zasedání Ústavně-právního výboru Senátu dne 10. 4. 2024.

Krátké shrnutí vybraných navrhovaných změn: 

Omezení a zhoršení, které návrh přináší, se týká i heterosexuálních párů a jde především o úpravy ve vztahu k náhradnímu mateřství. Tento pozměňovací návrh se proto netýká Sněmovnou přijaté úpravy partnerství. Ta na současné úpravě náhradního mateřství nic nemění. Úpravu náhradního mateřství teď řeší Sněmovna, formou pracovních skupin se zástupci různých stran. Je nesystémové na této úpravě něco měnit v mezidobí. Zde navržené změny jsou nepropracované, nejasné a neuvádí, že by byly konzultovány s osobami a orgány, které se touto problematikou zabývají, včetně lékařských organizací (například ohledně povinností lékařů zjišťovat úmysl párů, proč chtějí dítě počít) a klinik asistované reprodukce. Návrh se zdá být založen na osobním postoji předkladatelky k náhradnímu mateřství spíše než na volání těch, kterých se to dotýká (lékaři, kliniky, páry, i heterosexuální, které si tak přejí založit rodinu atd.). 

Kompletní shrnutí pozměňovacího návrhu najdete v právní analýze.


Pozměňovací návrh senátorů Lukáše Wagenknechta, Adély Šípové a Hany Kordové Marvanové

Předložen senátory Wagenknechtem a Šípovou na zasedání senátních výborů pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice a pro sociální politiku 9. 4. 2024 a senátorkou Kordovou Marvanovou na zasedání senátního Ústavně-právního výboru dne 10. 4. 2024. Tento návrh by všem párům umožnil vstup do rovnoprávného manželství. 


Další analýzy a informace o novele o partnerství

Novelu o partnerství čeká 17. dubna projednávání v Senátu. Bohužel Sněmovna navzdory přání většiny společnosti přijala pouze další legislativní mezikrok. Ten nepřináší rovnoprávnost, ale poskytne větší právní a sociální jistoty tisícům stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Přijetí partnerství, jak je v tuto chvíli schváleno Sněmovnou, ale neznamená konec našeho úsilí na cestě za manželstvím pro všechny páry. 

 

Iniciativa Jsme fér zůstává nadále zavázána svému poslání i všem, kdo ji podporují. Budeme pro vás nadále pracovat na tom, aby v České republice mohly všechny páry uzavírat manželství, se vším všudy. Naše snaha o rovnost a spravedlnost pro všechny pokračuje. Děkujeme vám za to, že u toho budete s námi.

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Doplňovací volby do Senátu v obvodě Brno-město: každý hlas se počítá

Dnes v pátek 17. ledna od 14.00 hodin do 22.00 hodin a zítra v sobotu 18. ledna od 8.00 hodin do 14.00 hodin, probíhají doplňovací volby do Senátu v obvodu Brno-město. Přinášíme vám přehled postojů kandidujících k manželství pro všechny páry.

Společné prohlášení: Dokud nebude rovné manželství, nevzdáme to

1. ledna 2025 vstoupí v účinnost novela o partnerství pro stejnopohlavní páry. Přestože představuje krok vpřed, skutečnou rovnost tímto krokem Česká republika stále nezajišťuje. V souvislosti s platností této novely zveřejňujeme společné prohlášení na podporu rovného manželství: DOKUD NEBUDE ROVNÉ MANŽELSTVÍ, NEVZDÁME TO.

2024: rok, který nás přiblížil rovnosti na dosah, a pak nám ji vzal

Letošek potvrdil, že České republika je připravená na manželství pro všechny páry. Tsunami veřejných výzev k přijetí rovného manželství, která se zvedla na podzim 2023, pokračovala. Zároveň jsme spolu se stovkami lidí, kteří osobně oslovovali poslance a poslankyně, odráželi vlnu dezinformací cílených na náš zákonodárný sbor. Tisíce lidí vyjadřovaly podporu na sociálních sítích, posílaly dopisy a emaily do poslaneckých kanceláří. I přes tak obrovskou a dlouhodobou podporu se však Sněmovna rozhodla dál si sedět na uších.

Právní poradna: Znáte svá práva?

Od 1. ledna 2025 vstupuje v účinnost nový zákon o partnerství pro stejnopohlavní páry. Jsme tu, abychom vám pomohli s jakýmikoli dotazy či problémy, které mohou nastat při jeho zavádění, uzavírání partnerství nebo v souvislosti s osvojením dětí. Přečtěte si, jak vám můžeme pomoci, a neváhejte nás kontaktovat.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.