66 firem vyzvalo premiéra Fialu k přijetí rovných sňatků

Téměř 70 firem působících v Česku vyzývá v otevřeném dopise premiéra Petra Fialu k přijetí rovného manželství. Kromě morálních a lidskoprávních důvodů uvádí i negativní dopady nerovného přístupu na ekonomickou kondici země. Přijetí manželství pro všechny páry a odstranění diskriminace LGBT+ lidí má totiž podle ekonomické analýzy výzkumné organizace Open For Business potenciál ušetřit až 38 miliard korun ročně. Výzvu inicioval generální ředitel Vodafonu Petr Dvořák a společně s dalšími signatáři a signatářkami nabízí premiérovi osobní schůzku.

„V 21. století není možné, aby si lidé nebyli před zákonem rovni. Současný stav z hlediska práv LGBT+ lidí naprosto neodpovídá demokracii západního střihu a nevidíme to tak jen my ve Vodafonu, ale i většina velkého byznysu. Nesmírně mě těší, že se k naší otevřené výzvě panu premiérovi připojilo tolik dalších zástupců a zástupkyň tuzemských firem, kteří vidí potřebu narovnat podmínky pro LGBT+ lidi, páry a rodiny s dětmi. Všichni dohromady zaměstnáváme desítky tisíc lidí a vidíme tak v přímém přenosu, co všechno nerovný přístup přináší. A to nejen eticky, ale také ekonomicky,“ vysvětluje iniciátor výzvy a generální ředitel Vodafonu Petr Dvořák.

K otevřené výzvě se připojil i největší zaměstnavatel v Česku ŠKODA AUTO, ale i řada dalších velkých i menších firem jako například Plzeňský Prazdroj, IKEA, Staropramen, Moneta Money Bank, MasterCard, Microsoft, Česká podnikatelská pojišťovna, Danone nebo Influencer.cz, NeverEnough.shop, Rambula.cz a Život90 – kompletní seznam všech 66 společností najdete níže. Přesvědčení, že LGBT+ lidé mají mít stejné podmínky na pracovišti jako kdokoliv jiný, stojí firmy i nemalé peníze. Zaměstnanci a zaměstnankyně žijící ve stejnopohlavním svazku nebo vychovávající dítě totiž nemají nárok na stejné benefity, jaké stát nabízí všem ostatním, jde například o dny volna pro registraci nebo rodičovskou a otcovskou dovolenou. Firmy, které se rozhodnou měřit všem stejným metrem, pak tyto zdánlivé samozřejmosti kompenzují z vlastních prostředků a třeba volno pro rodiče platí ze svého.

Kompletní text dopisu

Nerovnost legislativy dopadá na českou ekonomiku jako celek


Dostupná data ukazují, že nerovnost má konkrétní dopady i na celkovou hospodářskou kondici České republiky. Například podle ekonomické analýzy renomované výzkumné organizace Open For Business (mezi jejíž členy patří například Accenture, Deloitte, Deutsche Bank, EY, McKinsey & Company, PwC) stojí nerovnoprávné postavení LGBT+ lidí českou ekonomiku ročně až 37,6 miliard korun. Autoři studie popisují například souvislost mezi větší vstřícností vůči LGBT+ lidem a hospodářským rozvojem.

Důvodů je hned několik. Diskriminace někdy LGBT+ lidi vylučuje ze zaměstnání a tím pádem se zhoršuje jejich reálná finanční situace. Nerovnoprávné postavení také generuje duševní problémy, například deprese, což může vést k tomu, že pracují méně nebo hůře (podle aktuální studie Být LGBTQ+ v Česku 2022 vyhledalo za poslední rok péči v oblasti duševního zdraví 34 % respondentů a dalších 8 % se o vyhledání alespoň pokusilo). Právě v souvislosti s duševním zdravím pak tratí i zdravotní systém jako celek, to samé platí v případě následků násilí z nenávisti.

Uzákonění manželství pro všechny páry může pomoci i dalšími způsoby. Podle studie má potenciál mimo jiné udržet současné a přilákat do Česka nové kvalifikované pracovníky ze zahraničí a obecně posílit inovace a konkurenceschopnost firem.

„Diskriminace obecně se podepisuje na nižší produktivitě minoritních skupin, LGBT+ lidi nevyjímaje. Dlouhodobě vede ke snížené ochotě investovat do vzdělání a seberozvoje, pokud tyto investice nejsou na trhu práce a ve společnosti plně doceněny. V rámci zaměstnání pak diskriminující prostředí vede k méně efektivní organizaci práce a vyšší míře psychické nepohody, což se odráží v nižší produktivitě či vyšší absenci,“ říká ekonom Vojtěch Bartoš, který aktuálně působí na Katedře ekonomie, managementu a kvantitativních metod Milánské univerzity a vlivem diskriminace na ekonomiku se dlouhodobě zabývá.

„Zavedením institutu manželství pro všechny páry má nyní český stát jedinečnou možnost vyslat jasný signál, že diskriminovat LGBT+ lidi je nepřípustné. Zároveň tím může odstranit některé ze strukturálních nerovností, které také zhoršují společenské postavení a psychický stav LGBT+ jednotlivců. Ať už jde o společná rodičovská práva, společné jmění manželů, právo na vdovský a vdovecký důchod a podobně. Společenské normy se v historii mění a postoje ve společnosti se vyvíjejí. Příkladem může být dnes už samozřejmé volební právo žen. Český stát má navíc svou pozici usnadněnou tím, že veřejné mínění je manželství pro všechny páry dlouhodobě nakloněno,“ doplňuje Bartoš.

 

Řešení nabízí rovné manželství

Přijetí jednoduché jednotné legislativní úpravy a uzákonění manželství pro všechny páry pomáhá zmíněné problémy řešit. Zákon o rovném manželství byl předložen v Poslanecké sněmovně v červnu 2022 a v červnu 2023 prošel do druhého čtení. Poslanci a poslankyně budou v nadcházejících měsících rozhodovat o jeho dalším postupu do třetího čtení a posunu zákona dále do Senátu. V závěru čeká zákon podpis prezidenta České republiky Petra Pavla, který přijetí zákona a odstranění nerovností dlouhodobě podporuje.

Masivní podpora rovným sňatkům ze strany firem jasně ukazuje, že firmy už nadále nechtějí přebírat roli státu a napravovat nerovnosti, které postihují stovky tisíc zaměstnanců a zaměstnankyň. Firmy požadují a naléhavě potřebují, aby náš stát přistupoval ke všem jednotně a spravedlivě, bez ohledu na to, kým jsou, koho milují a bez jakékoliv formy diskriminace. Nastolení rovnosti nejen prospívá podnikání, ale zároveň přináší prospěch celé společnosti. Tak masivní podpora také nese jasný vzkaz – jednejte hned, je to urgentní, není na co čekat. Pevně věřím, že pan premiér Fiala, Sněmovna i Senát tento jasný vzkaz vyslyší a podpoří přijetí manželství pro všechny páry. Nikoliv jeho ústavní zákaz jako v Rusku,“ doplňuje Czeslaw Walek, ředitel iniciativy Jsme fér.

K výzvě se připojili: Accenture, ACP Traductera, ADP, Allen & Overy, Amazon, Arin Services, Asahi Europe & International, Bird & Bird, Byznys pro společnost, Centrum nové naděje, CITI, Česká podnikatelská pojišťovna, Clearstream Services, Clifford Chance, Coca-Cola ČR, s.r.o., COM.SE Consulting, ČSOB, Danone, Deloitte, DEK, Deutsche Börse, Economia, Emblem Hotel, Emplifi, GEP, Hays, Hilton Hotel, HP Inc, IBM, IKEA, Johnson & Johnson, Influencer.cz, John Reed, Komerční Banka, Kontent.ai, Liftago, Loreal, Mastercard, Mews, Microsoft, Mondelez, Moneta Money Bank, Monsterlab, MSD, Never Enough, Nielsen IQ, NN, Novartis Česká republika, Plzeňský prazdroj, Primeros, Productboard, Pure Storage, Publicis group, Rambula.cz, Randstad, RWS, SEMwell, SAP, SentinelOne, Staropramen, ŠKODA AUTO, TOPTRANS EU, T-Mobile Czech Republic, Vodafone Czech Republic, WPP, Život 90

 

Kompletní text dopisu

 

Nekonečné protahování a oddalování uzákonění manželství pro všechny páry jen ubližuje a škodí, nejvíce LGBT párům a rodinám s dětmi. Vaše zapojení a oslovování poslanců a poslankyní pomůže získat statisícům lidí skutečnou rovnoprávnost, důstojnost a svobodu.

Máte ve svém okolí někoho, pro koho je téma rovných práv a spravedlnosti, důležité? Sdílejte s nimi prosím naší výzvu www.jsmefer.cz/dvamesice. Děkujeme vám.

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Eurovolby se blíží. Máme 5 důvodů, proč je rovné manželství evropskou hodnotou

V pátek 7. a sobotu 8. červne budeme volit politiky a političky, kteří nás budou v průběhu dalších pěti let reprezentovat v Evropském parlamentu. Nás samozřejmě tradičně zajímá i to, jak se jednotliví kandidáti a kandidátky stavějí k manželství pro všechny páry. Spolu s představiteli a představitelkami EU považujeme rovné manželství za zásadní evropskou i lidskou hodnotu – přečtěte si proč.

Partnerství pro stejnopohlavní páry přijato: otázky a odpovědi

Po dlouhých letech debat vstoupí v účinnost zákon o partnerství pro stejnopohlavní páry a to 1. ledna 2025. Teto zákon LGBT lidem nedává rovnoprávné manželství. Nadále také omezuje některá jejich rodičovská práva. Zákonodárci a zákonodárkyně se rozhodli vydat složitější cestou zachování dvou institutů, což i nadále povede k právním komplikacím, opomíjení a zejména k nerovnoprávnosti a nedůstojnosti pro statisíce lidí. Česká společnost tak stále zůstane rozdělena na lidi různých kategorií jen podle toho, koho milují. V našem článku najdete odpovědi na nejčastější otázky týkající se této nové legislativy, které jsme připravili na základě aktuálních a dostupných informací. Pokud vám tento článek neodpoví na vaše otázky ohledně partnerství, neváhejte se na nás kdykoli obrátit.

Jak je to s manželstvím pro všechny páry ve světě

V 36 zemích světa na všech sedmi kontinentech si v současnosti páry stejného pohlaví užívají svobody vstupovat do manželství. Přes 16 % světové populace, tj. přes 1,4 miliardy lidí, dnes žije ve státech, které uznávají manželství všech párů. Řada dalších poskytuje svým gay a lesbickým obyvatelům nějakou jinou formu právní ochrany než manželství. Politici, političky, byznys i široká veřejnost po celé zeměkouli začínají postupně chápat, že ochrana všech milujících se párů a rodin s dětmi bez rozdílu pomáhá všem rodinám a posiluje jednotlivé komunity i celé státy. Manželství pro všechny páry, spravedlnost, svoboda a respekt k lidským právům se proto bude nadále šířit do dalších částí světa.

Návrh senátora Hraby a senátorky Chalánkové zhorší situaci a omezí práva stejnopohlavním párům, ale i všem lidem v Česku

Senátor Zdeněk Hraba a senátorka Jitka Chalánková předložili při projednávání novely o partnerství na Ústavně-právním výboru Senátu pozměňovací návrhy, které by výrazně zhoršily Sněmovnou schválený návrh partnerství a situaci stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Mimo to by schválení takových zákonných úprav omezilo také práva heterosexuálním lidem. Shrnutí těchto návrhů přinášíme v právní analýze.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.