66 firem vyzvalo premiéra Fialu k přijetí rovných sňatků

Téměř 70 firem působících v Česku vyzývá v otevřeném dopise premiéra Petra Fialu k přijetí rovného manželství. Kromě morálních a lidskoprávních důvodů uvádí i negativní dopady nerovného přístupu na ekonomickou kondici země. Přijetí manželství pro všechny páry a odstranění diskriminace LGBT+ lidí má totiž podle ekonomické analýzy výzkumné organizace Open For Business potenciál ušetřit až 38 miliard korun ročně. Výzvu inicioval generální ředitel Vodafonu Petr Dvořák a společně s dalšími signatáři a signatářkami nabízí premiérovi osobní schůzku.

„V 21. století není možné, aby si lidé nebyli před zákonem rovni. Současný stav z hlediska práv LGBT+ lidí naprosto neodpovídá demokracii západního střihu a nevidíme to tak jen my ve Vodafonu, ale i většina velkého byznysu. Nesmírně mě těší, že se k naší otevřené výzvě panu premiérovi připojilo tolik dalších zástupců a zástupkyň tuzemských firem, kteří vidí potřebu narovnat podmínky pro LGBT+ lidi, páry a rodiny s dětmi. Všichni dohromady zaměstnáváme desítky tisíc lidí a vidíme tak v přímém přenosu, co všechno nerovný přístup přináší. A to nejen eticky, ale také ekonomicky,“ vysvětluje iniciátor výzvy a generální ředitel Vodafonu Petr Dvořák.

K otevřené výzvě se připojil i největší zaměstnavatel v Česku ŠKODA AUTO, ale i řada dalších velkých i menších firem jako například Plzeňský Prazdroj, IKEA, Staropramen, Moneta Money Bank, MasterCard, Microsoft, Česká podnikatelská pojišťovna, Danone nebo Influencer.cz, NeverEnough.shop, Rambula.cz a Život90 – kompletní seznam všech 66 společností najdete níže. Přesvědčení, že LGBT+ lidé mají mít stejné podmínky na pracovišti jako kdokoliv jiný, stojí firmy i nemalé peníze. Zaměstnanci a zaměstnankyně žijící ve stejnopohlavním svazku nebo vychovávající dítě totiž nemají nárok na stejné benefity, jaké stát nabízí všem ostatním, jde například o dny volna pro registraci nebo rodičovskou a otcovskou dovolenou. Firmy, které se rozhodnou měřit všem stejným metrem, pak tyto zdánlivé samozřejmosti kompenzují z vlastních prostředků a třeba volno pro rodiče platí ze svého.

Kompletní text dopisu

Nerovnost legislativy dopadá na českou ekonomiku jako celek


Dostupná data ukazují, že nerovnost má konkrétní dopady i na celkovou hospodářskou kondici České republiky. Například podle ekonomické analýzy renomované výzkumné organizace Open For Business (mezi jejíž členy patří například Accenture, Deloitte, Deutsche Bank, EY, McKinsey & Company, PwC) stojí nerovnoprávné postavení LGBT+ lidí českou ekonomiku ročně až 37,6 miliard korun. Autoři studie popisují například souvislost mezi větší vstřícností vůči LGBT+ lidem a hospodářským rozvojem.

Důvodů je hned několik. Diskriminace někdy LGBT+ lidi vylučuje ze zaměstnání a tím pádem se zhoršuje jejich reálná finanční situace. Nerovnoprávné postavení také generuje duševní problémy, například deprese, což může vést k tomu, že pracují méně nebo hůře (podle aktuální studie Být LGBTQ+ v Česku 2022 vyhledalo za poslední rok péči v oblasti duševního zdraví 34 % respondentů a dalších 8 % se o vyhledání alespoň pokusilo). Právě v souvislosti s duševním zdravím pak tratí i zdravotní systém jako celek, to samé platí v případě následků násilí z nenávisti.

Uzákonění manželství pro všechny páry může pomoci i dalšími způsoby. Podle studie má potenciál mimo jiné udržet současné a přilákat do Česka nové kvalifikované pracovníky ze zahraničí a obecně posílit inovace a konkurenceschopnost firem.

„Diskriminace obecně se podepisuje na nižší produktivitě minoritních skupin, LGBT+ lidi nevyjímaje. Dlouhodobě vede ke snížené ochotě investovat do vzdělání a seberozvoje, pokud tyto investice nejsou na trhu práce a ve společnosti plně doceněny. V rámci zaměstnání pak diskriminující prostředí vede k méně efektivní organizaci práce a vyšší míře psychické nepohody, což se odráží v nižší produktivitě či vyšší absenci,“ říká ekonom Vojtěch Bartoš, který aktuálně působí na Katedře ekonomie, managementu a kvantitativních metod Milánské univerzity a vlivem diskriminace na ekonomiku se dlouhodobě zabývá.

„Zavedením institutu manželství pro všechny páry má nyní český stát jedinečnou možnost vyslat jasný signál, že diskriminovat LGBT+ lidi je nepřípustné. Zároveň tím může odstranit některé ze strukturálních nerovností, které také zhoršují společenské postavení a psychický stav LGBT+ jednotlivců. Ať už jde o společná rodičovská práva, společné jmění manželů, právo na vdovský a vdovecký důchod a podobně. Společenské normy se v historii mění a postoje ve společnosti se vyvíjejí. Příkladem může být dnes už samozřejmé volební právo žen. Český stát má navíc svou pozici usnadněnou tím, že veřejné mínění je manželství pro všechny páry dlouhodobě nakloněno,“ doplňuje Bartoš.

 

Řešení nabízí rovné manželství

Přijetí jednoduché jednotné legislativní úpravy a uzákonění manželství pro všechny páry pomáhá zmíněné problémy řešit. Zákon o rovném manželství byl předložen v Poslanecké sněmovně v červnu 2022 a v červnu 2023 prošel do druhého čtení. Poslanci a poslankyně budou v nadcházejících měsících rozhodovat o jeho dalším postupu do třetího čtení a posunu zákona dále do Senátu. V závěru čeká zákon podpis prezidenta České republiky Petra Pavla, který přijetí zákona a odstranění nerovností dlouhodobě podporuje.

Masivní podpora rovným sňatkům ze strany firem jasně ukazuje, že firmy už nadále nechtějí přebírat roli státu a napravovat nerovnosti, které postihují stovky tisíc zaměstnanců a zaměstnankyň. Firmy požadují a naléhavě potřebují, aby náš stát přistupoval ke všem jednotně a spravedlivě, bez ohledu na to, kým jsou, koho milují a bez jakékoliv formy diskriminace. Nastolení rovnosti nejen prospívá podnikání, ale zároveň přináší prospěch celé společnosti. Tak masivní podpora také nese jasný vzkaz – jednejte hned, je to urgentní, není na co čekat. Pevně věřím, že pan premiér Fiala, Sněmovna i Senát tento jasný vzkaz vyslyší a podpoří přijetí manželství pro všechny páry. Nikoliv jeho ústavní zákaz jako v Rusku,“ doplňuje Czeslaw Walek, ředitel iniciativy Jsme fér.

K výzvě se připojili: Accenture, ACP Traductera, ADP, Allen & Overy, Amazon, Arin Services, Asahi Europe & International, Bird & Bird, Byznys pro společnost, Centrum nové naděje, CITI, Česká podnikatelská pojišťovna, Clearstream Services, Clifford Chance, Coca-Cola ČR, s.r.o., COM.SE Consulting, ČSOB, Danone, Deloitte, DEK, Deutsche Börse, Economia, Emblem Hotel, Emplifi, GEP, Hays, Hilton Hotel, HP Inc, IBM, IKEA, Johnson & Johnson, Influencer.cz, John Reed, Komerční Banka, Kontent.ai, Liftago, Loreal, Mastercard, Mews, Microsoft, Mondelez, Moneta Money Bank, Monsterlab, MSD, Never Enough, Nielsen IQ, NN, Novartis Česká republika, Plzeňský prazdroj, Primeros, Productboard, Pure Storage, Publicis group, Rambula.cz, Randstad, RWS, SEMwell, SAP, SentinelOne, Staropramen, ŠKODA AUTO, TOPTRANS EU, T-Mobile Czech Republic, Vodafone Czech Republic, WPP, Život 90

 

Kompletní text dopisu

 

Nekonečné protahování a oddalování uzákonění manželství pro všechny páry jen ubližuje a škodí, nejvíce LGBT párům a rodinám s dětmi. Vaše zapojení a oslovování poslanců a poslankyní pomůže získat statisícům lidí skutečnou rovnoprávnost, důstojnost a svobodu.

Máte ve svém okolí někoho, pro koho je téma rovných práv a spravedlnosti, důležité? Sdílejte s nimi prosím naší výzvu www.jsmefer.cz/dvamesice. Děkujeme vám.

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

5 důvodů, proč je ústavní zákaz rovných sňatků nebezpečím pro celou společnost

Letošní 29. červen byl pro nás velkým dnem. Poslanecká sněmovna konečně hlasovala o zákonu o manželství pro všechny páry a poslala ho do druhého čtení. Zároveň přišla noční můra – poslanci a poslankyně totiž stejně podpořili i ústavní zákaz rovných sňatků. (Někteří ve Sněmovně dokonce hlasovali pro oba zákony, byť jdou zcela proti sobě.) Proč je ústavní zákaz nebezpečím pro celou společnost?

66 firem vyzvalo premiéra Fialu k přijetí rovných sňatků

Téměř 70 firem působících v Česku vyzývá v otevřeném dopise premiéra Petra Fialu k přijetí rovného manželství. Kromě morálních a lidskoprávních důvodů uvádí i negativní dopady nerovného přístupu na ekonomickou kondici země. Přijetí manželství pro všechny páry a odstranění diskriminace LGBT+ lidí má totiž podle ekonomické analýzy výzkumné organizace Open For Business potenciál ušetřit až 38 miliard korun ročně. Výzvu inicioval generální ředitel Vodafonu Petr Dvořák a společně s dalšími signatáři a signatářkami nabízí premiérovi osobní schůzku.

Příští dva měsíce rozhodnou o rovných sňatcích. Jak se zapojit?

Během příštích dvou měsíců se skutečně rozhodne, zda poslanci a poslankyně pošlou zákon o rovných sňatcích do závěrečného čtení ve Sněmovně. Během této doby se budou rozhodovat, jak k hlasování přistoupí: budou zvažovat změny v zákoně nebo jestli odsouhlasí zákon bez jakýchkoliv zásahů nebo změn. Naším společným cílem a přáním je samozřejmě plnohodnotné rovné manželství se všemi právy, povinnostmi a stejným názvem. Jakékoliv jiné řešení si nikdo nepřeje. Aby vše dobře dopadlo, budeme potřebovat vaší pomoc.

Senátní konferenci Jsme fér zahájí prezident Petr Pavel a irský premiér Leo Varadkar

Mezinárodní konferenci Manželství a rodičovství pro gay a lesbické páry: domácí a zahraniční zkušenosti pořádá iniciativa Jsme fér ve středu 28. června v Senátu Parlamentu ČR pod záštitou jeho předsedy Miloše Vystrčila. Cílem odborného setkání je vyvrátit nejasnosti, lži a nepodložené obavy, které občas zaznívají i z úst některých poslanců a poslankyň, a zprostředkovat České republice aktuální vědecké poznatky i zkušenosti ze zemí, kde se gayové a lesby mohou brát již několik let, či dokonce desetiletí.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.