Napsali jsme do Senátu: Děti v rodinách s dvěma mámami nebo táty potřebují společná práva rodičů

Práva gay a lesbických párů a rodin s dětmi se tento týden opět vrací do Parlamentu ČR. Tak jako v Poslanecká sněmovně, i v Senátu se musí k návrhu zákona – tentokrát tedy ne k manželství pro všechny páry, ale k novele o partnerství – nejprve vyjádřit několik senátních výborů. I proto jsme napsali všem senátorům a senátorkám zprávu, především z důvodu ochrany dětí v rodinách s dvěma mámami nebo dvěma táty, ale i proto, že desetitisíce gay a lesbických párů schváleným mezikrokem získají některá nová důležitá práva, je potřeba zvážit další postup v legislativním procesu.
Kdy proběhnou senátní výbory?
  • Výbor pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice se sejde v úterý 9. dubna od 12:30
  • Výbor pro sociální politiku má novelu na programu taktéž v úterý 9. dubna od 13 hodin
  • Ústavně-právní výbor se bude novelou o partnerství zabývat ve středu 10. dubna od 10 hodin
  • Podvýbor pro rodinu Výboru pro sociální politiku se novou o partnerství bude zabývat v pondělí 16. dubna od 14:00

Zprávu našim senátorům a senátorkám odeslala 8. dubna 2024 právnička iniciativy Jsme fér Lucia Zachariášová.

 

Vážení zákonodárci, vážené zákonodárkyně,

brzy Vás čeká projednávání novely o partnerství v senátních výborech i na plénu Senátu. V tuto chvíli, především z důvodu ochrany dětí v rodinách s dvěma mámami nebo dvěma táty, ale i proto, že desetitisíce gay a lesbických párů schváleným mezikrokem získají některá nová důležitá práva, je potřeba zvážit další postup v legislativním procesu. I proto jsme připravili analýzu možných scénářů k novele o partnerství. 

Sněmovnou přijatý zákon o partnerství rovnoprávnost, důstojnost ani stejnou kvalitu života či úplné přijetí ve společnosti nezajistí. A iniciativa Jsme fér tu vždy byla a nadále je proto, abychom jednou i my v Česku mohli oslavit možnost stejnopohlavních párů vstoupit do manželství. Vnímáme ale, že Sněmovnou schválená novela pomůže tisícům stejnopohlavních párů a rodinám dvou matek nebo dvou otců s dětmi žít o něco lépe a mít klidnější spaní. A to pro tuhle chvíli není zas tak úplně málo. 


PŘIJETÍ NOVELY PARTNERSTVÍ POMŮŽE PŘEDEVŠÍM RODINÁM S DĚTMI

Pokud se stále ptáte na to, jak je to s výchovou dětí v rodinách dvou matek nebo dvou otců, chceme vás ujistit, že neexistuje relevantní odborný názor, který by to rozporoval. Obavy o dobro dětí vyrůstajících v těchto rodinách jsou neopodstatněné. Podporu společných rodičovských práv vyjádřili odborníci a odbornice z oblasti dětské psychologie, medicíny, práva a dalších oborů:

  • Stanovisko Asociace Dítě a Rodina
  • Stanovisko Asociace klinických psychologů
  • Stanovisko Odborné společnosti praktických dětských lékařů
  • Stanovisko Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost
  • Stanovisko 30 českých předních odborníků, odbornic a expertních organizací Odborné stanovisko spolupodepsali například: Prezidium Asociace manželských a rodinných poradců České republiky, Profesní komora sociálních pracovníků – výbor komory nebo Aliance náhradních rodin České republiky.

Desítky příběhů rodin s dětmi, souhrn všech podpůrných stanovisek a mnohem více informací najdete na www.deticekaji.cz.


POSLEDNÍ PRŮZKUM Z LISTOPADU 2023 HOVOŘÍ JASNĚ: VĚTŠINA OBYVATEL JE PRO SPOLEČNÁ RODIČOVSKÁ PRÁVA GAY A LESBICKÝCH PÁRŮ

Podle nejnovějšího průzkumu výzkumné agentury MEDIAN z listopadu 2023 pro Psychologický ústav Akademie věd souhlasí s přiosvojením dětí gay a lesbickými páry 78 % obyvatel a obyvatelek Česka a s adopcemi dětí z ústavní péče gay a lesbickými páry 69 %.


Společně s většinou české společnosti jsme našim zákonodárcům a zákonodárkyním vyslali jasný vzkaz: pouze institut rovného manželství zajistí všem párům a rodinám s dětmi stejnou právní ochranu, sociální jistoty a rodinnou stabilitu. Rovné manželství není jen otázkou práv a povinností, ale i otázkou naplnění základních hodnot našeho ústavního pořádku, který deklaruje rovnost všech lidí v důstojnosti a právech. Je to otázkou důstojnosti, aby i stejnopohlavní páry mohly jednou říct “jsme manžely”. A to není málo. Představte si vy sami, že by vám taková možnost byla upřena jen proto, kým jste se narodili. Že byste se tehdy před lety nemohli svobodně rozhodnout, koho si vezmete. Partnerství však může v tuto chvíli naplnit tolik opakovaný slib, že pokud se nebude jednat o manželství, nebude problém takové řešení přijmout. Je důležité znovu zopakovat: pomůže to hlavně rodinám s dětmi mít o něco klidnější spaní. 

S přátelským pozdravem,

Lucia Zachariášová

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Jak je to s manželstvím pro všechny páry ve světě

V 36 zemích světa na všech sedmi kontinentech si v současnosti páry stejného pohlaví užívají svobody vstupovat do manželství. Přes 16 % světové populace, tj. přes 1,4 miliardy lidí, dnes žije ve státech, které uznávají manželství všech párů. Řada dalších poskytuje svým gay a lesbickým obyvatelům nějakou jinou formu právní ochrany než manželství. Politici, političky, byznys i široká veřejnost po celé zeměkouli začínají postupně chápat, že ochrana všech milujících se párů a rodin s dětmi bez rozdílu pomáhá všem rodinám a posiluje jednotlivé komunity i celé státy. Manželství pro všechny páry, spravedlnost, svoboda a respekt k lidským právům se proto bude nadále šířit do dalších částí světa.

Návrh senátora Hraby a senátorky Chalánkové zhorší situaci a omezí práva stejnopohlavním párům, ale i všem lidem v Česku

Senátor Zdeněk Hraba a senátorka Jitka Chalánková předložili při projednávání novely o partnerství na Ústavně-právním výboru Senátu pozměňovací návrhy, které by výrazně zhoršily Sněmovnou schválený návrh partnerství a situaci stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Mimo to by schválení takových zákonných úprav omezilo také práva heterosexuálním lidem. Shrnutí těchto návrhů přinášíme v právní analýze.

Napsali jsme do Senátu: Děti v rodinách s dvěma mámami nebo táty potřebují společná práva rodičů

Práva gay a lesbických párů a rodin s dětmi se tento týden opět vrací do Parlamentu ČR. Tak jako v Poslanecká sněmovně, i v Senátu se musí k návrhu zákona – tentokrát tedy ne k manželství pro všechny páry, ale k novele o partnerství – nejprve vyjádřit několik senátních výborů. I proto jsme napsali všem senátorům a senátorkám zprávu, především z důvodu ochrany dětí v rodinách s dvěma mámami nebo dvěma táty, ale i proto, že desetitisíce gay a lesbických párů schváleným mezikrokem získají některá nová důležitá práva, je potřeba zvážit další postup v legislativním procesu.

Analýza: Co čeká novelu o partnerství v Senátu?

Novelu o partnerství čeká 17. dubna projednávání v Senátu. Bohužel Sněmovna navzdory přání většiny společnosti přijala pouze další legislativní mezikrok. Ten nepřináší rovnoprávnost, ale poskytne větší právní a sociální jistoty tisícům stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Přijetí partnerství, jak je v tuto chvíli schváleno Sněmovnou, ale neznamená konec našeho úsilí na cestě za manželstvím pro všechny páry. Přinášíme analýzu, co současná situace pro stejnopohlavní páry a jejich rodiny s dětmi v naší zemi znamená a jaký další vývoj může přijít.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.