Anatol Svahilec: A ty už jsi podepsal?

Přední český slamer nosí v batohu petici za manželství pro gay a lesbické páry a podpisů sebral už stovky. „Moje ego mi každou chvíli našeptává: do toho, je potřeba doplnit tenhle arch,“ vysvětluje muž, který se stal „chodícím petičním místem“.

anatol_svahilec_01.jpg

Když mu bylo devatenáct, sbíral jako student podpisy pod petici na podporu prezidentské kandidatury Vladimíra Franze. I  dnes chodí po světě s petičním archem v  batohu – podporuje kampaň za manželství pro všechny Jsme fér, jejímž cílem bylo sesbírat 50 tisíc podpisů do 1. května 2018.

Anatol Svahilec je přední český slamer, tedy člověk, který vystupuje podobně jako stand-up komici, ale místo vtipů si vymýšlí poezii. A pro kampaň Jsme fér se nyní stal chodícím petičním místem. Petičních míst Jsme fér je v celém Česku kolem osmdesátky, obvykle v  kavárnách, v  kinech nebo v  klubech. Spravují je dobrovolníci, kteří do kampaně investují svůj čas a energii, pořádají doprovodné akce, organizují setkání, na nichž lidem vysvětlují rozdíly mezi právy registrovaných partnerů a manželů.

Každé „férové místo“ je svým způsobem unikátní. Anatol Svahilec tvoří mobilní místo, petiční hlásnou troubu. Je slamerem, který končí svá vystoupení otázkou: A už jsi podepsal?

Potetovaný blázen

„Před pěti lety jsme měli na gymnáziu v Plzni cíl nasbírat 50 tisíc podpisů, aby Vladimír Franz mohl kandidovat. Tehdy mi to připadalo jako strašně velké číslo. Nakonec jsme jich ale získali ještě mnohem víc,“ popisuje Anatol.

Každé ráno s kamarády stavěl na ulici petiční stánek. „Denně za námi chodili lidé a ptali se, proč bychom měli mít za prezidenta toho strašlivě potetovaného antikrista, toho pomalovaného blázna. Nakonec jsme zjistili, že jim vlastně nejde ani tak o to, kdo bude prezidentem, že si spíš chtějí jen popovídat, jak jde život.“

Jsme fér si vybral k podpoře i proto, že cílový počet podpisů je stejný. „Došlo mi, jak moc mohu kampani prospět jako heterosexuál: mezi heterosexuály je spousta lidí, kteří jsou otevření a bez jakýchkoli pochybností manželství pro všechny podpoří. Sami ze své vůle nebo ve své sociální bublině by se ale k petici nedostali,“ vysvětluje.

Padesát tisíc připadá někomu jako moc, Svahilec se ale tím číslem nenechává odradit: „Jestli je lidí, kteří mohou podepsat petici, zhruba stejně jako těch, kteří mohou volit, dostaneme číslo sedm a půl milionu. Padesát tisíc ze sedmi a půl milionu, to je přece strašně málo!“

Sbírat lze kdekoliv

Petici nabízí Anatol na slamerských akcích i v těch nejzapadlejších městech Čech a  Moravy, v  hospodách kamarádům. Reakce jsou prý veskrze pozitivní. „Je to asi i tím, že na slam poetry chodí publikum bez předsudků, takže jsem se zatím nesetkal s vyloženě odmítavými reakcemi. A docela dost z těch, kteří podepsali, vlastně ani nevědělo, jak velké rozdíly mezi registrovaným partnerstvím a manželstvím jsou,“ vysvětluje Svahilec.

Díky peticím poznal úžasnou partu lidí, pochopil, jak v praxi funguje petiční zákon, prošel spoustou sociálních interakcí, které ho obzvlášť baví. „Samolibě si říkám: potřebujeme 50 tisíc podpisů, kdybych jich nasbíral pět set, je jedno procento zásluh moje,“ směje se slamer.

Opravdu dosáhneme na metu padesáti tisíc podpisů? Vypadá to nadějně! Od prvního máje sčítáme jako diví – pokud u sebe ještě máte podepsané archy, prosíme vás o jejich zaslání na adresu:

Koalice za manželství
Štěpánská 45
110 00 Praha 1

Děkujeme!


anatol_svahilec_02.jpg
Podpisy Anatol sbíral i na akci Férový Valentýn na pražské Národní třídě. A dokonce ve stylovém kostýmu.

 


Foto: Johana Němečková

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

5 důvodů, proč je ústavní zákaz rovných sňatků nebezpečím pro celou společnost

Letošní 29. červen byl pro nás velkým dnem. Poslanecká sněmovna konečně hlasovala o zákonu o manželství pro všechny páry a poslala ho do druhého čtení. Zároveň přišla noční můra – poslanci a poslankyně totiž stejně podpořili i ústavní zákaz rovných sňatků. (Někteří ve Sněmovně dokonce hlasovali pro oba zákony, byť jdou zcela proti sobě.) Proč je ústavní zákaz nebezpečím pro celou společnost?

66 firem vyzvalo premiéra Fialu k přijetí rovných sňatků

Téměř 70 firem působících v Česku vyzývá v otevřeném dopise premiéra Petra Fialu k přijetí rovného manželství. Kromě morálních a lidskoprávních důvodů uvádí i negativní dopady nerovného přístupu na ekonomickou kondici země. Přijetí manželství pro všechny páry a odstranění diskriminace LGBT+ lidí má totiž podle ekonomické analýzy výzkumné organizace Open For Business potenciál ušetřit až 38 miliard korun ročně. Výzvu inicioval generální ředitel Vodafonu Petr Dvořák a společně s dalšími signatáři a signatářkami nabízí premiérovi osobní schůzku.

Příští dva měsíce rozhodnou o rovných sňatcích. Jak se zapojit?

Během příštích dvou měsíců se skutečně rozhodne, zda poslanci a poslankyně pošlou zákon o rovných sňatcích do závěrečného čtení ve Sněmovně. Během této doby se budou rozhodovat, jak k hlasování přistoupí: budou zvažovat změny v zákoně nebo jestli odsouhlasí zákon bez jakýchkoliv zásahů nebo změn. Naším společným cílem a přáním je samozřejmě plnohodnotné rovné manželství se všemi právy, povinnostmi a stejným názvem. Jakékoliv jiné řešení si nikdo nepřeje. Aby vše dobře dopadlo, budeme potřebovat vaší pomoc.

Senátní konferenci Jsme fér zahájí prezident Petr Pavel a irský premiér Leo Varadkar

Mezinárodní konferenci Manželství a rodičovství pro gay a lesbické páry: domácí a zahraniční zkušenosti pořádá iniciativa Jsme fér ve středu 28. června v Senátu Parlamentu ČR pod záštitou jeho předsedy Miloše Vystrčila. Cílem odborného setkání je vyvrátit nejasnosti, lži a nepodložené obavy, které občas zaznívají i z úst některých poslanců a poslankyň, a zprostředkovat České republice aktuální vědecké poznatky i zkušenosti ze zemí, kde se gayové a lesby mohou brát již několik let, či dokonce desetiletí.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.