Gay a lesbickým párům opět vznikají problémy: Covid opatření z 26. února 2021

V pátek 26. února vláda České republiky opět zpřísnila opatření proti onemocnění covid-19. Jednoduše řečeno, je zakázán pohyb mezi okresy (hl. m. Prahou, která se bere jako jeden okres). Tato opatření opět v některých ohledech hůře dopadají na LGBT lidi a ztěžují jejich situaci. Po ověření a vysvětlení jednotlivých nařízení příslušnými úřady, jsme tento text následně upravili 16. března 2021.

Nemusíme dodávat, že to, co by celou situaci jednoduše vyřešilo je manželství pro všechny. Nejnovější opatření nám to opět v plné síle potvrdila. Sepsali jsme proto pro vás nejčastější otázky a odpovědi, na které se nás ptáte. Snad vám pomohou se lépe zorientovat v této napjaté době. Přejeme vám pevné zdraví, hodně sil a hlavně hodně lásky a blízkosti s těmi, které máte rádi. Držte se!

 

OTÁZKY A ODPOVĚDI

 

Moje partnerka / můj partner, s nímž nejsem v registrovaném partnerství, žije v jiném okrese. Mohu ji / jej jet navštívit? 

 

ANO, ale jen za podmínek stanovených v usnesení vlády. Hranice okresu (resp. hl. m. Prahy) lze překročit pouze pokud jsou tím zajišťovány nezbytné potřeby osob příbuzných a blízkých nebo potřeb pro jinou osobu (např. dobrovolnictví, sousedská výpomoc). Partnera /partnerku je ale možné vztáhnout pod definice osoby blízké (tj. osoba, jejíž újmu byste důvodně pociťovali újmu vlastní). Jinými slovy, pro návštěvu partnera / partnerku musíte mít nějaký specifický důvod, který lze vztáhnout pod zajišťování nezbytných potřeb. Ministerstvo vnitra takém doporučuje se na tři týdny sestěhovat k sobě. 

Na portálu covid.gov.cz je vzor čestného prohlášení pro opuštění okresu, a to zdezde).

 

Moje partnerka / můj partner, s nímž jsem v registrovaném partnerství, žije v jiném okrese. Mohu ji / jej jet navštívit? 

 

ANO, ale jen za podmínek stanovených v usnesení vlády. Odpověď je obdobná jako v případě partnera / partnerky mimo registrované partnerství. 

 

Jsme s partnerkou / partnerem v registrovaném partnerství a žijeme spolu v jednom okrese. Mohu ale jet za jejími / jeho příbuznými (např. rodiče, sourozence) do jiného okresu?  

 

ANO, ale máte to těžší než manželé. Usnesení vlády říká, že se povoluje výjimka na cesty za účelem zajištění nezbytných potřeb osob příbuzných a blízkých. Za příbuzné se v případě manželů počítají i osoby sešvagřené, tedy švagr, švagrová, tchán a tchýně. Bohužel, registrovaní partneři tuto výhodu nemají a uzavřením registrovaného partnerství s širší rodinou nevzniká příbuzenský vztah. Takže pokud chcete jet navštívit sourozence nebo rodiče vaší partnerky/partnera, nemůžete využít výjimku pro návštěvu “příbuzných”, ale musíte odkazovat na návštěvu “osoby blízké”. 

Vzor čestného prohlášení pro opuštění okresu opět naleznete zdezde).

 

S partnerkou / partnerem jsme se rozešli nebo byla zrušena naše registrace. Vychováváme ale společně dítě/děti ve střídavé péči. Můžeme si dítě/děti předávat v klasických intervalech, jak jsme zvyklí? 

 

ANO, mělo by to být možné. Vláda povolila výjimky na nezbytné cesty za účelem zajištění péče o děti. Jak často upozorňujeme, české právo nedovoluje registrovaným partnerům stát se společně rodiči dítěte, které fakticky vychovávají. Za rodiče uznává vždy jen jednoho/jednu z páru. Doporučujeme proto argumentovat, že usnesení vlády povoluje výjimku pro péči o jakékoliv dítě (“péče o děti”), nejen ze strany zákonem uznaného rodiče, tedy i ze strany druhého zákonem neuznaného rodiče. Doporučujeme mít s sebou alespoň čestné prohlášení, kde bude vaše rodinná situace popsána a zdůvodněna, případně také dohodu mezi partnery o faktické střídavé péči. Zejména doporučuje v čestném prohlášení výslovně zmínit, že zákonem neuznaný rodič, který se uplatnění výjimky domáhá, je de facto rodičem dítěte.

Vzor čestného prohlášení pro opuštění okresu naleznete zdezde). Tento dotaz ještě dále ověřujeme na příslušných místech a doufáme, že budeme mít brzy jasno. Tento výklad jsme také potvrzovali s úřady a situace by měla takto fungovat.

Mohu se svou partnerkou / partnerem v následujících třech týdnech uzavřít registrované partnerství. 

 

ANO, je to možné. Páry, které chtějí uzavřít registrované partnerství to mají těžší, než páry, které chtějí uzavřít manželství. Problém je v tom, že i mimo pandemii lze registrované partnerství uzavřít jen na 14 matrikách, po jedné v každém krajském městě. A ne všechny matriční úřady umožňují, aby bylo registrované partnerství uzavřeno i na jiném místě mimo samotné sídlo matričního úřadu.  Manželství lze naproti tomu uzavřít na jakékoli matrice a matriky nedělávají ani problémy se vstupem do manželství na jiném místě mimo sídlo matriky. Po konzultacích s příslušnými úřady ale máme potvrzeno, že je možné překročit hranice okresu pro případ uzavření registrovaného partnerství. Je ale možné, aby hranice okrasu překročili pouze osoby, které chtějí registrované partrernesvcí uazvřít. Nikdo další, jako např. Příbuzní či známí, hranice okrasu z tohoto důvodu překročit nemohou.

 

Čekáme dítě a předpokládaný termín porodu spadá právě do tří týdnů lockdownu. Mohu se svou partnerkou k porodu? 

 

ANO, to je možné. Vláda povolila přítomnost u porodu pro osobu, která žije s rodičkou ve společné domácnosti. Doporučuje ale doložit, že spolu ve společné domácnosti skutečně žijete, ideálně trvalým bydlištěm, případně jiným dokladem (např. nájemní smlouva) či čestným prohlášením.

 

DŮLEŽITÉ ODKAZY PRO VÁS

  • Usnesení vlády ČR ze dne 26. února 2021 č. 201, které se týká mj. možnosti být u porodu najdete ZDE.
  • Usnesení vlády ČR ze dne 26. února 2021 č. 216, které se týká zákazu pohybu mezi okresy najdete ZDE.
  • Doporučení k přijatým opatřením týkajícím se pohybu mezi okresy najdete na webu Ministerstva vnitra ZDE.
  • Další doporučení k různým životním situacím najdete ZDE.

Nenašli jste odpověď na vaši specifickou situaci? Nevadí, jsme vám k dispozici na e-mailu [email protected], kam můžete kdykoliv napsat s dalšími dotazy týkajícími se aktuálních covidových opatření.

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

5 důvodů, proč je ústavní zákaz rovných sňatků nebezpečím pro celou společnost

Letošní 29. červen byl pro nás velkým dnem. Poslanecká sněmovna konečně hlasovala o zákonu o manželství pro všechny páry a poslala ho do druhého čtení. Zároveň přišla noční můra – poslanci a poslankyně totiž stejně podpořili i ústavní zákaz rovných sňatků. (Někteří ve Sněmovně dokonce hlasovali pro oba zákony, byť jdou zcela proti sobě.) Proč je ústavní zákaz nebezpečím pro celou společnost?

66 firem vyzvalo premiéra Fialu k přijetí rovných sňatků

Téměř 70 firem působících v Česku vyzývá v otevřeném dopise premiéra Petra Fialu k přijetí rovného manželství. Kromě morálních a lidskoprávních důvodů uvádí i negativní dopady nerovného přístupu na ekonomickou kondici země. Přijetí manželství pro všechny páry a odstranění diskriminace LGBT+ lidí má totiž podle ekonomické analýzy výzkumné organizace Open For Business potenciál ušetřit až 38 miliard korun ročně. Výzvu inicioval generální ředitel Vodafonu Petr Dvořák a společně s dalšími signatáři a signatářkami nabízí premiérovi osobní schůzku.

Příští dva měsíce rozhodnou o rovných sňatcích. Jak se zapojit?

Během příštích dvou měsíců se skutečně rozhodne, zda poslanci a poslankyně pošlou zákon o rovných sňatcích do závěrečného čtení ve Sněmovně. Během této doby se budou rozhodovat, jak k hlasování přistoupí: budou zvažovat změny v zákoně nebo jestli odsouhlasí zákon bez jakýchkoliv zásahů nebo změn. Naším společným cílem a přáním je samozřejmě plnohodnotné rovné manželství se všemi právy, povinnostmi a stejným názvem. Jakékoliv jiné řešení si nikdo nepřeje. Aby vše dobře dopadlo, budeme potřebovat vaší pomoc.

Senátní konferenci Jsme fér zahájí prezident Petr Pavel a irský premiér Leo Varadkar

Mezinárodní konferenci Manželství a rodičovství pro gay a lesbické páry: domácí a zahraniční zkušenosti pořádá iniciativa Jsme fér ve středu 28. června v Senátu Parlamentu ČR pod záštitou jeho předsedy Miloše Vystrčila. Cílem odborného setkání je vyvrátit nejasnosti, lži a nepodložené obavy, které občas zaznívají i z úst některých poslanců a poslankyň, a zprostředkovat České republice aktuální vědecké poznatky i zkušenosti ze zemí, kde se gayové a lesby mohou brát již několik let, či dokonce desetiletí.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.