Gay a lesbickým párům opět vznikají problémy: Covid opatření z 26. února 2021

V pátek 26. února vláda České republiky opět zpřísnila opatření proti onemocnění covid-19. Jednoduše řečeno, je zakázán pohyb mezi okresy (hl. m. Prahou, která se bere jako jeden okres). Tato opatření opět v některých ohledech hůře dopadají na LGBT lidi a ztěžují jejich situaci. Po ověření a vysvětlení jednotlivých nařízení příslušnými úřady, jsme tento text následně upravili 16. března 2021.

Nemusíme dodávat, že to, co by celou situaci jednoduše vyřešilo je manželství pro všechny. Nejnovější opatření nám to opět v plné síle potvrdila. Sepsali jsme proto pro vás nejčastější otázky a odpovědi, na které se nás ptáte. Snad vám pomohou se lépe zorientovat v této napjaté době. Přejeme vám pevné zdraví, hodně sil a hlavně hodně lásky a blízkosti s těmi, které máte rádi. Držte se!

 

OTÁZKY A ODPOVĚDI

 

Moje partnerka / můj partner, s nímž nejsem v registrovaném partnerství, žije v jiném okrese. Mohu ji / jej jet navštívit? 

 

ANO, ale jen za podmínek stanovených v usnesení vlády. Hranice okresu (resp. hl. m. Prahy) lze překročit pouze pokud jsou tím zajišťovány nezbytné potřeby osob příbuzných a blízkých nebo potřeb pro jinou osobu (např. dobrovolnictví, sousedská výpomoc). Partnera /partnerku je ale možné vztáhnout pod definice osoby blízké (tj. osoba, jejíž újmu byste důvodně pociťovali újmu vlastní). Jinými slovy, pro návštěvu partnera / partnerku musíte mít nějaký specifický důvod, který lze vztáhnout pod zajišťování nezbytných potřeb. Ministerstvo vnitra takém doporučuje se na tři týdny sestěhovat k sobě. 

Na portálu covid.gov.cz je vzor čestného prohlášení pro opuštění okresu, a to zdezde).

 

Moje partnerka / můj partner, s nímž jsem v registrovaném partnerství, žije v jiném okrese. Mohu ji / jej jet navštívit? 

 

ANO, ale jen za podmínek stanovených v usnesení vlády. Odpověď je obdobná jako v případě partnera / partnerky mimo registrované partnerství. 

 

Jsme s partnerkou / partnerem v registrovaném partnerství a žijeme spolu v jednom okrese. Mohu ale jet za jejími / jeho příbuznými (např. rodiče, sourozence) do jiného okresu?  

 

ANO, ale máte to těžší než manželé. Usnesení vlády říká, že se povoluje výjimka na cesty za účelem zajištění nezbytných potřeb osob příbuzných a blízkých. Za příbuzné se v případě manželů počítají i osoby sešvagřené, tedy švagr, švagrová, tchán a tchýně. Bohužel, registrovaní partneři tuto výhodu nemají a uzavřením registrovaného partnerství s širší rodinou nevzniká příbuzenský vztah. Takže pokud chcete jet navštívit sourozence nebo rodiče vaší partnerky/partnera, nemůžete využít výjimku pro návštěvu “příbuzných”, ale musíte odkazovat na návštěvu “osoby blízké”. 

Vzor čestného prohlášení pro opuštění okresu opět naleznete zdezde).

 

S partnerkou / partnerem jsme se rozešli nebo byla zrušena naše registrace. Vychováváme ale společně dítě/děti ve střídavé péči. Můžeme si dítě/děti předávat v klasických intervalech, jak jsme zvyklí? 

 

ANO, mělo by to být možné. Vláda povolila výjimky na nezbytné cesty za účelem zajištění péče o děti. Jak často upozorňujeme, české právo nedovoluje registrovaným partnerům stát se společně rodiči dítěte, které fakticky vychovávají. Za rodiče uznává vždy jen jednoho/jednu z páru. Doporučujeme proto argumentovat, že usnesení vlády povoluje výjimku pro péči o jakékoliv dítě (“péče o děti”), nejen ze strany zákonem uznaného rodiče, tedy i ze strany druhého zákonem neuznaného rodiče. Doporučujeme mít s sebou alespoň čestné prohlášení, kde bude vaše rodinná situace popsána a zdůvodněna, případně také dohodu mezi partnery o faktické střídavé péči. Zejména doporučuje v čestném prohlášení výslovně zmínit, že zákonem neuznaný rodič, který se uplatnění výjimky domáhá, je de facto rodičem dítěte.

Vzor čestného prohlášení pro opuštění okresu naleznete zdezde). Tento dotaz ještě dále ověřujeme na příslušných místech a doufáme, že budeme mít brzy jasno. Tento výklad jsme také potvrzovali s úřady a situace by měla takto fungovat.

Mohu se svou partnerkou / partnerem v následujících třech týdnech uzavřít registrované partnerství. 

 

ANO, je to možné. Páry, které chtějí uzavřít registrované partnerství to mají těžší, než páry, které chtějí uzavřít manželství. Problém je v tom, že i mimo pandemii lze registrované partnerství uzavřít jen na 14 matrikách, po jedné v každém krajském městě. A ne všechny matriční úřady umožňují, aby bylo registrované partnerství uzavřeno i na jiném místě mimo samotné sídlo matričního úřadu.  Manželství lze naproti tomu uzavřít na jakékoli matrice a matriky nedělávají ani problémy se vstupem do manželství na jiném místě mimo sídlo matriky. Po konzultacích s příslušnými úřady ale máme potvrzeno, že je možné překročit hranice okresu pro případ uzavření registrovaného partnerství. Je ale možné, aby hranice okrasu překročili pouze osoby, které chtějí registrované partrernesvcí uazvřít. Nikdo další, jako např. Příbuzní či známí, hranice okrasu z tohoto důvodu překročit nemohou.

 

Čekáme dítě a předpokládaný termín porodu spadá právě do tří týdnů lockdownu. Mohu se svou partnerkou k porodu? 

 

ANO, to je možné. Vláda povolila přítomnost u porodu pro osobu, která žije s rodičkou ve společné domácnosti. Doporučuje ale doložit, že spolu ve společné domácnosti skutečně žijete, ideálně trvalým bydlištěm, případně jiným dokladem (např. nájemní smlouva) či čestným prohlášením.

 

DŮLEŽITÉ ODKAZY PRO VÁS

  • Usnesení vlády ČR ze dne 26. února 2021 č. 201, které se týká mj. možnosti být u porodu najdete ZDE.
  • Usnesení vlády ČR ze dne 26. února 2021 č. 216, které se týká zákazu pohybu mezi okresy najdete ZDE.
  • Doporučení k přijatým opatřením týkajícím se pohybu mezi okresy najdete na webu Ministerstva vnitra ZDE.
  • Další doporučení k různým životním situacím najdete ZDE.

Nenašli jste odpověď na vaši specifickou situaci? Nevadí, jsme vám k dispozici na e-mailu [email protected], kam můžete kdykoliv napsat s dalšími dotazy týkajícími se aktuálních covidových opatření.

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Stanovisko OSPDL k výchově a adopcím dětí stejnopohlavními páry

Odborná společnost praktických dětských lékařů v ČR (OSPDL) vydala stanovisko k otázce výchovy a společným adopcím dětí stejnopohlavními páry. Vzhledem k tomu, že dítě podle OSPDL potřebuje vyrůstat "v milující rodině, kde má oporu v dospělém, kde má svoje pevné zázemí, pocit jistoty a bezpečí", není rozhodující, zda ho vychovávají matka s otcem, nebo dva tatínkové nebo dvě maminky. 

Společná výzva mládežnických politických organizací ke zrovnoprávnění manželství

Mladí politici a političky napříč politickým spektrem ku příležitosti svátku lásky a všech zamilovaných 14. února vyzvali společným hlasem zvolené poslance a poslankyně ze všech klubů, aby co nejdříve projednali zákon o zrovnoprávnění manželství. Protože není na co čekat. Protože chceme patřit na Západ nejen v předvolebních heslech, ale i fakticky. Protože láska je jen jedna.

Nově zvolený prezident republiky podporuje rovné sňatky. Zákonu o manželství pro všechny páry tak nestojí nic v cestě

Před několika týdny proběhlo druhé kolo voleb, v nichž jsme si zvolili novou hlavu státu a jednoho z nejvyšších ústavních činitelů. Zvítězil Petr Pavel, který se stal třetím prezidentem zvoleným v přímé volbě. Přinášíme vám pět zásadních postřehů, co nám tyto volby ukázaly z hlediska manželství pro všechny páry. To nejdůležitější můžeme ale říct již na úvod: prosazení zákona v Parlamentu České republiky nestojí nic v cestě.

Zavedení manželství pro všechny páry odradí mladé lidi od sebevražd

Manželství pro všechny páry přinese pozitivní změnu do života nejen lidem, kteří si chtějí vzít svou lásku stejného pohlaví. Pokud zavedeme skutečnou rovnost, ve společnosti zavládne přijímající atmosféra, která bude mít dopad i na další skupiny obyvatel a další oblasti života. Například na výrazný pokles sebevražd u teenagerů, jak se ukázalo ve Spojených státech i dalších zemích. 

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.