Filipínský nejvyšší soud rozhodne o manželství pro všechny

Katolické Filipíny mají našlápnuto k legalizaci sňatků pro gay a lesbické páry. Tamní nejvyšší soud se začal zabývat kauzou aktivisty, který napadl zákon o rodině – podle toho je manželství zvláštní smlouvou, která stvrzuje pouze trvalý svazek muže a ženy.

Zákonné pojetí občanských sňatků jako svazku muže a ženy je v jasném rozporu s právem na život, svobodu a rovné zacházení, které garantuje ústava. To aspoň tvrdí filipínský právník a LGBT aktivista Jesus Falcis.

Náboženští představitelé, kteří mají na Filipínách silnou autoritu, jsou tradičně proti; Falcis ovšem argumentuje, že manželství, která se uzavírají před státním orgánem, nemají v sekulárním státě s náboženstvím nic společného.

„Dovoluji si připomenout, že je řeč pouze o občanských sňatcích. Pokud jde o církevní sňatky, tam zůstane každé náboženské organizaci zachována plná svoboda rozhodnout se, jak se k tomuto postaví,“ řekl Falcis britskému deníku The Guardian.

Jako důvod své žaloby uvádí případ gay páru Cresencia Agbayaniho a Marlona Felipa. Z pohledu zákona jsou vnímáni jako cizí lidé, ačkoli spolu žijí už dvanáct let. Filipínští zákonodárci totiž dosud nepřijali žádný zákon, který by jim přiznával právní status.

Podpora vnitrostátní i mezinárodní

Jesus Falcis napadl filipínský zákon o rodině pro neústavnost článků 1 a 2, které gay a lesbickým párům zakazují uzavřít manželství, a článků 46 a 55, podle nichž je menšinová sexuální orientace jednoho z manželů zákonným důvodem k rozvodu. Podpory se mu dostalo ze strany tamních LGBT organizací, univerzit, a dokonce i prezidenta, ale i vyspělých liberálních demokracií celého světa – Francie, Velké Británie, Kanady, Itálie, Nizozemska, Austrálie a Nového Zélandu.

Přestože na Filipínách není legální manželství stejnopohlavních párů ani registrované partnerství, nezákonná Komunistická strana Filipín a její militaristická organizace Armáda nového lidu na svých ovládaných územích gay a lesbické páry běžně sezdávají.

Gay-friendly, ale silně katolická země

Katolická církev, k níž se hlásí 82,9 procenta Filipínců a Filipínek, manželství pro všechny odmítá a aktivně vyzývá tamní politiky, aby hlasovali proti jeho legalizaci, a aby se neúčastnili svatebních obřadů tohoto typu. K lidem s menšinovou sexuální orientací nebo genderovou identitou je podle církve potřeba přistupovat s maximálním citem a vstřícností, ale jejich svazky odmítá stavět na úroveň tradičního manželství.

Filipíny jsou na asijské poměry obecně řazeny spíše mezi „gay-friendly" země – zejména v porovnání s Malajsií a Singapurem, kde je praktikovaná homosexualita stále trestná.

 

Foto: Mike Gonzalez (TheCoffee) / Wikimedia Commons

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

5 důvodů, proč je ústavní zákaz rovných sňatků nebezpečím pro celou společnost

Letošní 29. červen byl pro nás velkým dnem. Poslanecká sněmovna konečně hlasovala o zákonu o manželství pro všechny páry a poslala ho do druhého čtení. Zároveň přišla noční můra – poslanci a poslankyně totiž stejně podpořili i ústavní zákaz rovných sňatků. (Někteří ve Sněmovně dokonce hlasovali pro oba zákony, byť jdou zcela proti sobě.) Proč je ústavní zákaz nebezpečím pro celou společnost?

66 firem vyzvalo premiéra Fialu k přijetí rovných sňatků

Téměř 70 firem působících v Česku vyzývá v otevřeném dopise premiéra Petra Fialu k přijetí rovného manželství. Kromě morálních a lidskoprávních důvodů uvádí i negativní dopady nerovného přístupu na ekonomickou kondici země. Přijetí manželství pro všechny páry a odstranění diskriminace LGBT+ lidí má totiž podle ekonomické analýzy výzkumné organizace Open For Business potenciál ušetřit až 38 miliard korun ročně. Výzvu inicioval generální ředitel Vodafonu Petr Dvořák a společně s dalšími signatáři a signatářkami nabízí premiérovi osobní schůzku.

Příští dva měsíce rozhodnou o rovných sňatcích. Jak se zapojit?

Během příštích dvou měsíců se skutečně rozhodne, zda poslanci a poslankyně pošlou zákon o rovných sňatcích do závěrečného čtení ve Sněmovně. Během této doby se budou rozhodovat, jak k hlasování přistoupí: budou zvažovat změny v zákoně nebo jestli odsouhlasí zákon bez jakýchkoliv zásahů nebo změn. Naším společným cílem a přáním je samozřejmě plnohodnotné rovné manželství se všemi právy, povinnostmi a stejným názvem. Jakékoliv jiné řešení si nikdo nepřeje. Aby vše dobře dopadlo, budeme potřebovat vaší pomoc.

Senátní konferenci Jsme fér zahájí prezident Petr Pavel a irský premiér Leo Varadkar

Mezinárodní konferenci Manželství a rodičovství pro gay a lesbické páry: domácí a zahraniční zkušenosti pořádá iniciativa Jsme fér ve středu 28. června v Senátu Parlamentu ČR pod záštitou jeho předsedy Miloše Vystrčila. Cílem odborného setkání je vyvrátit nejasnosti, lži a nepodložené obavy, které občas zaznívají i z úst některých poslanců a poslankyň, a zprostředkovat České republice aktuální vědecké poznatky i zkušenosti ze zemí, kde se gayové a lesby mohou brát již několik let, či dokonce desetiletí.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.