Filipínský nejvyšší soud rozhodne o manželství pro všechny

Katolické Filipíny mají našlápnuto k legalizaci sňatků pro gay a lesbické páry. Tamní nejvyšší soud se začal zabývat kauzou aktivisty, který napadl zákon o rodině – podle toho je manželství zvláštní smlouvou, která stvrzuje pouze trvalý svazek muže a ženy.

Zákonné pojetí občanských sňatků jako svazku muže a ženy je v jasném rozporu s právem na život, svobodu a rovné zacházení, které garantuje ústava. To aspoň tvrdí filipínský právník a LGBT aktivista Jesus Falcis.

Náboženští představitelé, kteří mají na Filipínách silnou autoritu, jsou tradičně proti; Falcis ovšem argumentuje, že manželství, která se uzavírají před státním orgánem, nemají v sekulárním státě s náboženstvím nic společného.

„Dovoluji si připomenout, že je řeč pouze o občanských sňatcích. Pokud jde o církevní sňatky, tam zůstane každé náboženské organizaci zachována plná svoboda rozhodnout se, jak se k tomuto postaví,“ řekl Falcis britskému deníku The Guardian.

Jako důvod své žaloby uvádí případ gay páru Cresencia Agbayaniho a Marlona Felipa. Z pohledu zákona jsou vnímáni jako cizí lidé, ačkoli spolu žijí už dvanáct let. Filipínští zákonodárci totiž dosud nepřijali žádný zákon, který by jim přiznával právní status.

Podpora vnitrostátní i mezinárodní

Jesus Falcis napadl filipínský zákon o rodině pro neústavnost článků 1 a 2, které gay a lesbickým párům zakazují uzavřít manželství, a článků 46 a 55, podle nichž je menšinová sexuální orientace jednoho z manželů zákonným důvodem k rozvodu. Podpory se mu dostalo ze strany tamních LGBT organizací, univerzit, a dokonce i prezidenta, ale i vyspělých liberálních demokracií celého světa – Francie, Velké Británie, Kanady, Itálie, Nizozemska, Austrálie a Nového Zélandu.

Přestože na Filipínách není legální manželství stejnopohlavních párů ani registrované partnerství, nezákonná Komunistická strana Filipín a její militaristická organizace Armáda nového lidu na svých ovládaných územích gay a lesbické páry běžně sezdávají.

Gay-friendly, ale silně katolická země

Katolická církev, k níž se hlásí 82,9 procenta Filipínců a Filipínek, manželství pro všechny odmítá a aktivně vyzývá tamní politiky, aby hlasovali proti jeho legalizaci, a aby se neúčastnili svatebních obřadů tohoto typu. K lidem s menšinovou sexuální orientací nebo genderovou identitou je podle církve potřeba přistupovat s maximálním citem a vstřícností, ale jejich svazky odmítá stavět na úroveň tradičního manželství.

Filipíny jsou na asijské poměry obecně řazeny spíše mezi „gay-friendly" země – zejména v porovnání s Malajsií a Singapurem, kde je praktikovaná homosexualita stále trestná.

 

Foto: Mike Gonzalez (TheCoffee) / Wikimedia Commons

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Společná výzva mládežnických politických organizací ke zrovnoprávnění manželství

Mladí politici a političky napříč politickým spektrem ku příležitosti svátku lásky a všech zamilovaných 14. února vyzvali společným hlasem zvolené poslance a poslankyně ze všech klubů, aby co nejdříve projednali zákon o zrovnoprávnění manželství. Protože není na co čekat. Protože chceme patřit na Západ nejen v předvolebních heslech, ale i fakticky. Protože láska je jen jedna.

Nově zvolený prezident republiky podporuje rovné sňatky. Zákonu o manželství pro všechny páry tak nestojí nic v cestě

Před několika týdny proběhlo druhé kolo voleb, v nichž jsme si zvolili novou hlavu státu a jednoho z nejvyšších ústavních činitelů. Zvítězil Petr Pavel, který se stal třetím prezidentem zvoleným v přímé volbě. Přinášíme vám pět zásadních postřehů, co nám tyto volby ukázaly z hlediska manželství pro všechny páry. To nejdůležitější můžeme ale říct již na úvod: prosazení zákona v Parlamentu České republiky nestojí nic v cestě.

Zavedení manželství pro všechny páry odradí mladé lidi od sebevražd

Manželství pro všechny páry přinese pozitivní změnu do života nejen lidem, kteří si chtějí vzít svou lásku stejného pohlaví. Pokud zavedeme skutečnou rovnost, ve společnosti zavládne přijímající atmosféra, která bude mít dopad i na další skupiny obyvatel a další oblasti života. Například na výrazný pokles sebevražd u teenagerů, jak se ukázalo ve Spojených státech i dalších zemích. 

Jak je to s manželstvím pro všechny páry ve světě

V 34 zemích světa na všech sedmi kontinentech si v současnosti páry stejného pohlaví užívají svobody vstupovat do manželství. Přes 16 % světové populace, tj. přes 1,4 miliardy lidí, dnes žije ve státech, které uznávají manželství všech párů. Řada dalších poskytuje svým gay a lesbickým obyvatelům nějakou jinou formu právní ochrany než manželství. Politici, političky, byznys i široká veřejnost po celé zeměkouli začínají postupně chápat, že ochrana všech milujících se párů a rodin s dětmi bez rozdílu pomáhá všem rodinám a posiluje jednotlivé komunity i celé státy. Manželství pro všechny páry, spravedlnost, svoboda a respekt k lidským právům se proto bude nadále šířit do dalších částí světa.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.