Filipínský nejvyšší soud rozhodne o manželství pro všechny

Katolické Filipíny mají našlápnuto k legalizaci sňatků pro gay a lesbické páry. Tamní nejvyšší soud se začal zabývat kauzou aktivisty, který napadl zákon o rodině – podle toho je manželství zvláštní smlouvou, která stvrzuje pouze trvalý svazek muže a ženy.

Zákonné pojetí občanských sňatků jako svazku muže a ženy je v jasném rozporu s právem na život, svobodu a rovné zacházení, které garantuje ústava. To aspoň tvrdí filipínský právník a LGBT aktivista Jesus Falcis.

Náboženští představitelé, kteří mají na Filipínách silnou autoritu, jsou tradičně proti; Falcis ovšem argumentuje, že manželství, která se uzavírají před státním orgánem, nemají v sekulárním státě s náboženstvím nic společného.

„Dovoluji si připomenout, že je řeč pouze o občanských sňatcích. Pokud jde o církevní sňatky, tam zůstane každé náboženské organizaci zachována plná svoboda rozhodnout se, jak se k tomuto postaví,“ řekl Falcis britskému deníku The Guardian.

Jako důvod své žaloby uvádí případ gay páru Cresencia Agbayaniho a Marlona Felipa. Z pohledu zákona jsou vnímáni jako cizí lidé, ačkoli spolu žijí už dvanáct let. Filipínští zákonodárci totiž dosud nepřijali žádný zákon, který by jim přiznával právní status.

Podpora vnitrostátní i mezinárodní

Jesus Falcis napadl filipínský zákon o rodině pro neústavnost článků 1 a 2, které gay a lesbickým párům zakazují uzavřít manželství, a článků 46 a 55, podle nichž je menšinová sexuální orientace jednoho z manželů zákonným důvodem k rozvodu. Podpory se mu dostalo ze strany tamních LGBT organizací, univerzit, a dokonce i prezidenta, ale i vyspělých liberálních demokracií celého světa – Francie, Velké Británie, Kanady, Itálie, Nizozemska, Austrálie a Nového Zélandu.

Přestože na Filipínách není legální manželství stejnopohlavních párů ani registrované partnerství, nezákonná Komunistická strana Filipín a její militaristická organizace Armáda nového lidu na svých ovládaných územích gay a lesbické páry běžně sezdávají.

Gay-friendly, ale silně katolická země

Katolická církev, k níž se hlásí 82,9 procenta Filipínců a Filipínek, manželství pro všechny odmítá a aktivně vyzývá tamní politiky, aby hlasovali proti jeho legalizaci, a aby se neúčastnili svatebních obřadů tohoto typu. K lidem s menšinovou sexuální orientací nebo genderovou identitou je podle církve potřeba přistupovat s maximálním citem a vstřícností, ale jejich svazky odmítá stavět na úroveň tradičního manželství.

Filipíny jsou na asijské poměry obecně řazeny spíše mezi „gay-friendly" země – zejména v porovnání s Malajsií a Singapurem, kde je praktikovaná homosexualita stále trestná.

 

Foto: Mike Gonzalez (TheCoffee) / Wikimedia Commons

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Nový průzkum: alarmující nárůst diskriminace vůči LGBT+ lidem v ČR a nízká důvěra v politickou reprezentaci

Významný nárůst diskriminace a násilí vůči lesbám, gayům, bi a trans lidem v České republice a alarmující nedůvěru LGBT lidí v politickou reprezentaci odhalil nedávný průzkum „Znáte svá práva?“. Provedly ho organizace Queer Geography a spolek Prague Pride ve spolupráci s Právnickou fakultou Univerzity Karlovy a slovinskou lidskoprávní organizací Legebitra. Výsledky průzkumu rovněž ukazují, že v řešení své nelehké situace se LGBT lidé spoléhají především na Ústavní soud.

Partnerství nestačí: jsou dvě kategorie protiústavní?

Český Parlament letos schválil "partnerství" pro stejnopohlavní páry, namísto rovnoprávného manželství. Je rozdělování lidí do dvou kategorií jen podle toho, koho milují, protiústavní? Ústavní soud Rakouska, Ústavní soud Slovinska a Nejvyšší soud USA na tuto otázku odpověděly, že ano. Můžeme se jejich úvahami inspirovat i my? Pro časopis Soukromé právo vydavatelství Wolters Kluwer (číslo 9/2024) připravila naše právnička Adéla Horáková druhou část své právní analýzy. První část analýzy se ohlédla za legislativními pokusy od roku 1989. Druhá část analýzy se dívá do budoucna a na možnost ochrany našich ústavně zaručených práv a svobod.

Předvolební průzkum: 43 kandidátů a kandidátek do Senátu podporuje rovné manželství.

V průzkumu iniciativy Jsme fér mezi kandidáty a kandidátkami ve volbách do třetiny Senátu Parlamentu ČR odpovědělo zatím celkem 73 z téměř 150 oslovených. U dalších 40 kandidujících byly postoje zjištěny z veřejných zdrojů nebo z předchozí komunikace. Z celkového počtu 103 známých postojů by 43 kandidujících podpořilo rovnoprávné manželství pro stejnopohlavní páry, včetně práva společně osvojit děti. Naopak 45 kandidátů odpovědělo negativně a 16 nemá jednoznačný názor.

Partnerství nestačí: Proč stejnopohlavní páry stále čelí nerovnosti?

Český Parlament letos schválil "partnerství" pro stejnopohlavní páry, namísto rovnoprávného manželství. Jak se to stalo a proč se Česká republika stále vyhýbá plné rovnoprávnosti pro všechny páry? Pro časopis Soukromé právo vydavatelství Wolters Kluwer (letní dvojčíslo 7-8/2024) připravila naše právnička Adéla Horáková právní analýzu. První část je ohlédnutí za celou cestou od roku 1989 do současnosti.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.