Filipínský nejvyšší soud rozhodne o manželství pro všechny

Katolické Filipíny mají našlápnuto k legalizaci sňatků pro gay a lesbické páry. Tamní nejvyšší soud se začal zabývat kauzou aktivisty, který napadl zákon o rodině – podle toho je manželství zvláštní smlouvou, která stvrzuje pouze trvalý svazek muže a ženy.

Zákonné pojetí občanských sňatků jako svazku muže a ženy je v jasném rozporu s právem na život, svobodu a rovné zacházení, které garantuje ústava. To aspoň tvrdí filipínský právník a LGBT aktivista Jesus Falcis.

Náboženští představitelé, kteří mají na Filipínách silnou autoritu, jsou tradičně proti; Falcis ovšem argumentuje, že manželství, která se uzavírají před státním orgánem, nemají v sekulárním státě s náboženstvím nic společného.

„Dovoluji si připomenout, že je řeč pouze o občanských sňatcích. Pokud jde o církevní sňatky, tam zůstane každé náboženské organizaci zachována plná svoboda rozhodnout se, jak se k tomuto postaví,“ řekl Falcis britskému deníku The Guardian.

Jako důvod své žaloby uvádí případ gay páru Cresencia Agbayaniho a Marlona Felipa. Z pohledu zákona jsou vnímáni jako cizí lidé, ačkoli spolu žijí už dvanáct let. Filipínští zákonodárci totiž dosud nepřijali žádný zákon, který by jim přiznával právní status.

Podpora vnitrostátní i mezinárodní

Jesus Falcis napadl filipínský zákon o rodině pro neústavnost článků 1 a 2, které gay a lesbickým párům zakazují uzavřít manželství, a článků 46 a 55, podle nichž je menšinová sexuální orientace jednoho z manželů zákonným důvodem k rozvodu. Podpory se mu dostalo ze strany tamních LGBT organizací, univerzit, a dokonce i prezidenta, ale i vyspělých liberálních demokracií celého světa – Francie, Velké Británie, Kanady, Itálie, Nizozemska, Austrálie a Nového Zélandu.

Přestože na Filipínách není legální manželství stejnopohlavních párů ani registrované partnerství, nezákonná Komunistická strana Filipín a její militaristická organizace Armáda nového lidu na svých ovládaných územích gay a lesbické páry běžně sezdávají.

Gay-friendly, ale silně katolická země

Katolická církev, k níž se hlásí 82,9 procenta Filipínců a Filipínek, manželství pro všechny odmítá a aktivně vyzývá tamní politiky, aby hlasovali proti jeho legalizaci, a aby se neúčastnili svatebních obřadů tohoto typu. K lidem s menšinovou sexuální orientací nebo genderovou identitou je podle církve potřeba přistupovat s maximálním citem a vstřícností, ale jejich svazky odmítá stavět na úroveň tradičního manželství.

Filipíny jsou na asijské poměry obecně řazeny spíše mezi „gay-friendly" země – zejména v porovnání s Malajsií a Singapurem, kde je praktikovaná homosexualita stále trestná.

 

Foto: Mike Gonzalez (TheCoffee) / Wikimedia Commons

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Návrh senátora Hraby a senátorky Chalánkové zhorší situaci a omezí práva stejnopohlavním párům, ale i všem lidem v Česku

Senátor Zdeněk Hraba a senátorka Jitka Chalánková předložili při projednávání novely o partnerství na Ústavně-právním výboru Senátu pozměňovací návrhy, které by výrazně zhoršily Sněmovnou schválený návrh partnerství a situaci stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Mimo to by schválení takových zákonných úprav omezilo také práva heterosexuálním lidem. Shrnutí těchto návrhů přinášíme v právní analýze.

Napsali jsme do Senátu: Děti v rodinách s dvěma mámami nebo táty potřebují společná práva rodičů

Práva gay a lesbických párů a rodin s dětmi se tento týden opět vrací do Parlamentu ČR. Tak jako v Poslanecká sněmovně, i v Senátu se musí k návrhu zákona – tentokrát tedy ne k manželství pro všechny páry, ale k novele o partnerství – nejprve vyjádřit několik senátních výborů. I proto jsme napsali všem senátorům a senátorkám zprávu, především z důvodu ochrany dětí v rodinách s dvěma mámami nebo dvěma táty, ale i proto, že desetitisíce gay a lesbických párů schváleným mezikrokem získají některá nová důležitá práva, je potřeba zvážit další postup v legislativním procesu.

Analýza: Co čeká novelu o partnerství v Senátu?

Novelu o partnerství čeká 17. dubna projednávání v Senátu. Bohužel Sněmovna navzdory přání většiny společnosti přijala pouze další legislativní mezikrok. Ten nepřináší rovnoprávnost, ale poskytne větší právní a sociální jistoty tisícům stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Přijetí partnerství, jak je v tuto chvíli schváleno Sněmovnou, ale neznamená konec našeho úsilí na cestě za manželstvím pro všechny páry. Přinášíme analýzu, co současná situace pro stejnopohlavní páry a jejich rodiny s dětmi v naší zemi znamená a jaký další vývoj může přijít.

Otázky a odpovědi k novele o partnerství

Hlasování Sněmovny ve 3. čtení o manželství pro všechny páry přineslo řadu zklamání a smutku, ale také některé dobré zprávy, které se týkají hlavně rodin dvou matek nebo dvou otců s dětmi. Přinášíme odpovědi na vaše nejčastější otázky. Tento návrh zákona zatím schválila Sněmovna. V Senátu se může ještě změnit. Finálním krokem v legislativním procesu je podpis prezidenta republiky.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.