Ano, můj syn je gay, říká Olga s hlavou vzhůru

Být matkou homosexuálního syna na malém městě může být těžší než v anonymní Praze. V jihomoravském městečku ovšem žije hrdá matka, která by mohla být mnoha rodičům vzorem v tom, jak přijmout odlišnost dítěte. Navíc bojuje za manželství LGBT párů.

olga_pepa.jpg

„Jestli jste teplý nebo třeba tlustý, to je přece úplně jedno,“ směje se energická Olga Kelemenová. Podnikatelka a majitelka pohřební služby z menšího moravského města má syna Pepu. To, že je gay, řekl otevřeně před pěti lety, když mu bylo patnáct. Matka už to pochopitelně tušila.

„Když se mě na něj někdo zeptá, s hlavou vzhůru odpovím: Ano, můj syn je gay! Je ve svém životě šťastný, má skvělého přítele, který byl plnohodnotně přijatý celou rodinou. A to, že žijeme na malém městě, ještě znásobuje to, že ho lidé znají a berou ho takového, jaký je,“ vysvětluje matka, která má jasno i v tom, že registrované partnerství nestačí. S nadějí čeká na uzákonění skutečného manželství pro syna a jeho partnera.

To jsem já a moje rodina

Ne každý rodič dokáže přijmout homosexualitu svého dítěte bez pochybností a s takovou láskou jako paní Kelemenová. Pepův otec synovo přiznání nezvládl. „Veškerý kontakt s ním přerušil. My ale jako rodina držíme při sobě. Myslím si, že ztrátu otce syn nijak nepociťuje, máme spolu krásný vztah,“ odpovídá Olga na otázku po reakci svého bývalého manžela.

Navíc svět není černobílý – tahle rodina je široká, z bývalého vztahu měl Pepův otec ještě další děti, a ty jsou paradoxně k Pepovi vstřícnější. „Hlavně nejstarší Goran, který žije v Rakousku, jako by byl taky můj,“ směje se hrdá máma.

Jít s barvou ven ve velkém anonymním městě je jednodušší než se otevřeně hlásit k homosexualitě někde, kde se všichni alespoň od vidění znají. „Můj syn byl vždy společenský, veselý a velmi oblíbený, takže to, jestli je nebo není gay, ve městě nevzbudilo vůbec žádné rozčarování. Lidé ho stále berou jako báječného člověka, který má srdce na pravém místě. Jediné negativum v jeho gay životě byla asi ta reakce otce,“ popisuje paní Kelemenová.

Ve firmě své matky působí Pepa jako pomocník a řečník, nikdy se nestalo, že by kdokoliv na jeho orientaci upozornil nebo s ní měl problém. „Nemám potřebu se s čímkoliv ve svém životě skrývat, protože to jsem já a to je moje rodina.“

Adoptované? Hlavně šťastné!

Zatímco nejstarší Goran má už dvě dcery, na vlastní vnouče se paní Kelemenová zatím příliš těšit nemůže. „Chtěla bych být babičkou! A je mně jedno, zda bude vnouče vlastní či adoptované, hlavně aby bylo šťastné,“ vysvětluje.

Proč je zastánkyní manželských LGBT svazků? „Tihle lidé si svoji orientaci nevybrali a měli by mít stejná práva jako ostatní. Většina velkých zastánců tradiční rodiny se stejně neřídí desaterem, jedou na jakési falešné vlně hraní si na ideální rodinu. Gay komunita má ten život už tak sám o sobě složitý. Cesta ke vztahu je pro ně trnitější, což ale může znamenat i to, že jejich svazky mohou být pevnější a kvalitnější než hetero svazky,“ uzavírá paní Kelemenová.

Taky věříte, že u nás dozrál čas na manželství pro všechny? Pomoci tomu může každý z nás. Třeba tím, že podepíše petici, která žádá o jeho uzákonění. Do 1. máje máme v plánu nasbírat 50 000 podpisů, které pak předložíme Poslanecké sněmovně. Přidejte i ten svůj!

 

Foto: archiv Olgy Kelemenové

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Partnerství nestačí: jsou dvě kategorie protiústavní?

Český Parlament letos schválil "partnerství" pro stejnopohlavní páry, namísto rovnoprávného manželství. Je rozdělování lidí do dvou kategorií jen podle toho, koho milují, protiústavní? Ústavní soud Rakouska, Ústavní soud Slovinska a Nejvyšší soud USA na tuto otázku odpověděly, že ano. Můžeme se jejich úvahami inspirovat i my? Pro časopis Soukromé právo vydavatelství Wolters Kluwer (číslo 9/2024) připravila naše právnička Adéla Horáková druhou část své právní analýzy. První část analýzy se ohlédla za legislativními pokusy od roku 1989. Druhá část analýzy se dívá do budoucna a na možnost ochrany našich ústavně zaručených práv a svobod.

Předvolební průzkum: 43 kandidátů a kandidátek do Senátu podporuje rovné manželství.

V průzkumu iniciativy Jsme fér mezi kandidáty a kandidátkami ve volbách do třetiny Senátu Parlamentu ČR odpovědělo zatím celkem 73 z téměř 150 oslovených. U dalších 40 kandidujících byly postoje zjištěny z veřejných zdrojů nebo z předchozí komunikace. Z celkového počtu 103 známých postojů by 43 kandidujících podpořilo rovnoprávné manželství pro stejnopohlavní páry, včetně práva společně osvojit děti. Naopak 45 kandidátů odpovědělo negativně a 16 nemá jednoznačný názor.

Partnerství nestačí: Proč stejnopohlavní páry stále čelí nerovnosti?

Český Parlament letos schválil "partnerství" pro stejnopohlavní páry, namísto rovnoprávného manželství. Jak se to stalo a proč se Česká republika stále vyhýbá plné rovnoprávnosti pro všechny páry? Pro časopis Soukromé právo vydavatelství Wolters Kluwer (letní dvojčíslo 7-8/2024) připravila naše právnička Adéla Horáková právní analýzu. První část je ohlédnutí za celou cestou od roku 1989 do současnosti.

Senátoři a senátorky navrhují změny v zákoně o partnerství: Omezí práva stejnopohlavním i heterosexuálním párům.

V prvním červencovém týdnu se senátní opozice opět pokusila zvrátit konsenzus ohledně zákona o partnerství, který nedávno schválila Poslanecká sněmovna a prošel Senátem. Na jednání Podvýboru pro rodinu Výboru pro sociální politiku předložila jeho předsedkyně, senátorka Jitka Chalánková, společně se senátory Jiřím Oberfalzerem (ODS a TOP 09), Patrikem Kunčarem (KDU-ČSL a nezávislí) a senátorkou Danielou Kovářovou (nezávislá) senátní návrh zákona, který by měl změnit právě schválený zákon o partnerství.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.