Rovnoprávnost se týká naprosto všech, říká herečka Jana Plodková

Podpořit dobrou věc, které věří? Pro držitelku Českého lva to není žádný problém. Věří také, že manželství by i u nás mělo být pro všechny. „Buďme fér,“ vyzývá proto svoje krajany a krajanky v novém videu na podporu férové kampaně.

Hraje ve filmech, seriálech i divadelních představeních, v Česku platí za módní ikonu – ale nevyhýbá se ani politickým tématům a občanskému aktivismu. Kvůli umělému zasněžování například před časem psala na ministerstvo zemědělství, aktuálně se nebojí upřímně promluvit o tom, jak vidí manželství pro všechny.

„Žijeme ve 21. století a od počátku lidstva jsme ušli obrovský kus cesty od bezpráví k rovnoprávnosti,“ vysvětluje herečka. „A ta rovnoprávnost se týká naprosto všech – bez ohledu na to, jakého jsme pohlaví, vyznání, rasy nebo jaká je naše sexuální orientace.“

„Pokud chci, aby se ke mně okolí chovalo fér, musím se i já chovat fér k okolí. Takže prosím vás: buďme fér,“ vyzývá českou veřejnost. Ta je ostatně novému zákonu nakloněná, manželství pro všechny spolu s Janou Plodkovou podporuje 5,2 milionů voličů a voliček.

 

Další krok? Promluvme o tom s politiky a političkami. Každý z nás může svému poslanci nebo poslankyni napsat, proč má návrh zákona ve Sněmovně podpořit. Má to smysl!

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Návrh senátora Hraby a senátorky Chalánkové zhorší situaci a omezí práva stejnopohlavním párům, ale i všem lidem v Česku

Senátor Zdeněk Hraba a senátorka Jitka Chalánková předložili při projednávání novely o partnerství na Ústavně-právním výboru Senátu pozměňovací návrhy, které by výrazně zhoršily Sněmovnou schválený návrh partnerství a situaci stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Mimo to by schválení takových zákonných úprav omezilo také práva heterosexuálním lidem. Shrnutí těchto návrhů přinášíme v právní analýze.

Napsali jsme do Senátu: Děti v rodinách s dvěma mámami nebo táty potřebují společná práva rodičů

Práva gay a lesbických párů a rodin s dětmi se tento týden opět vrací do Parlamentu ČR. Tak jako v Poslanecká sněmovně, i v Senátu se musí k návrhu zákona – tentokrát tedy ne k manželství pro všechny páry, ale k novele o partnerství – nejprve vyjádřit několik senátních výborů. I proto jsme napsali všem senátorům a senátorkám zprávu, především z důvodu ochrany dětí v rodinách s dvěma mámami nebo dvěma táty, ale i proto, že desetitisíce gay a lesbických párů schváleným mezikrokem získají některá nová důležitá práva, je potřeba zvážit další postup v legislativním procesu.

Analýza: Co čeká novelu o partnerství v Senátu?

Novelu o partnerství čeká 17. dubna projednávání v Senátu. Bohužel Sněmovna navzdory přání většiny společnosti přijala pouze další legislativní mezikrok. Ten nepřináší rovnoprávnost, ale poskytne větší právní a sociální jistoty tisícům stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Přijetí partnerství, jak je v tuto chvíli schváleno Sněmovnou, ale neznamená konec našeho úsilí na cestě za manželstvím pro všechny páry. Přinášíme analýzu, co současná situace pro stejnopohlavní páry a jejich rodiny s dětmi v naší zemi znamená a jaký další vývoj může přijít.

Otázky a odpovědi k novele o partnerství

Hlasování Sněmovny ve 3. čtení o manželství pro všechny páry přineslo řadu zklamání a smutku, ale také některé dobré zprávy, které se týkají hlavně rodin dvou matek nebo dvou otců s dětmi. Přinášíme odpovědi na vaše nejčastější otázky. Tento návrh zákona zatím schválila Sněmovna. V Senátu se může ještě změnit. Finálním krokem v legislativním procesu je podpis prezidenta republiky.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.