Rovnoprávnost se týká naprosto všech, říká herečka Jana Plodková

Podpořit dobrou věc, které věří? Pro držitelku Českého lva to není žádný problém. Věří také, že manželství by i u nás mělo být pro všechny. „Buďme fér,“ vyzývá proto svoje krajany a krajanky v novém videu na podporu férové kampaně.

Hraje ve filmech, seriálech i divadelních představeních, v Česku platí za módní ikonu – ale nevyhýbá se ani politickým tématům a občanskému aktivismu. Kvůli umělému zasněžování například před časem psala na ministerstvo zemědělství, aktuálně se nebojí upřímně promluvit o tom, jak vidí manželství pro všechny.

„Žijeme ve 21. století a od počátku lidstva jsme ušli obrovský kus cesty od bezpráví k rovnoprávnosti,“ vysvětluje herečka. „A ta rovnoprávnost se týká naprosto všech – bez ohledu na to, jakého jsme pohlaví, vyznání, rasy nebo jaká je naše sexuální orientace.“

„Pokud chci, aby se ke mně okolí chovalo fér, musím se i já chovat fér k okolí. Takže prosím vás: buďme fér,“ vyzývá českou veřejnost. Ta je ostatně novému zákonu nakloněná, manželství pro všechny spolu s Janou Plodkovou podporuje 5,2 milionů voličů a voliček.

 

Další krok? Promluvme o tom s politiky a političkami. Každý z nás může svému poslanci nebo poslankyni napsat, proč má návrh zákona ve Sněmovně podpořit. Má to smysl!

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Předvolební průzkum: 43 kandidátů a kandidátek do Senátu podporuje rovné manželství.

V průzkumu iniciativy Jsme fér mezi kandidáty a kandidátkami ve volbách do třetiny Senátu Parlamentu ČR odpovědělo zatím celkem 73 z téměř 150 oslovených. U dalších 40 kandidujících byly postoje zjištěny z veřejných zdrojů nebo z předchozí komunikace. Z celkového počtu 103 známých postojů by 43 kandidujících podpořilo rovnoprávné manželství pro stejnopohlavní páry, včetně práva společně osvojit děti. Naopak 45 kandidátů odpovědělo negativně a 16 nemá jednoznačný názor.

Partnerství nestačí: Proč stejnopohlavní páry stále čelí nerovnosti?

Český Parlament letos schválil "partnerství" pro stejnopohlavní páry, namísto rovnoprávného manželství. Jak se to stalo a proč se Česká republika stále vyhýbá plné rovnoprávnosti pro všechny páry? Pro časopis Soukromé právo vydavatelství Wolters Kluwer (letní dvojčíslo 7-8/2024) připravila naše právnička Adéla Horáková právní analýzu. První část je ohlédnutí za celou cestou od roku 1989 do současnosti.

Senátoři a senátorky navrhují změny v zákoně o partnerství: Omezí práva stejnopohlavním i heterosexuálním párům.

V prvním červencovém týdnu se senátní opozice opět pokusila zvrátit konsenzus ohledně zákona o partnerství, který nedávno schválila Poslanecká sněmovna a prošel Senátem. Na jednání Podvýboru pro rodinu Výboru pro sociální politiku předložila jeho předsedkyně, senátorka Jitka Chalánková, společně se senátory Jiřím Oberfalzerem (ODS a TOP 09), Patrikem Kunčarem (KDU-ČSL a nezávislí) a senátorkou Danielou Kovářovou (nezávislá) senátní návrh zákona, který by měl změnit právě schválený zákon o partnerství.

Eurovolby se blíží. Máme 5 důvodů, proč je rovné manželství evropskou hodnotou

V pátek 7. a sobotu 8. červne budeme volit politiky a političky, kteří nás budou v průběhu dalších pěti let reprezentovat v Evropském parlamentu. Nás samozřejmě tradičně zajímá i to, jak se jednotliví kandidáti a kandidátky stavějí k manželství pro všechny páry. Spolu s představiteli a představitelkami EU považujeme rovné manželství za zásadní evropskou i lidskou hodnotu – přečtěte si proč.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.