Láska rozdělená koronavirem: Kvůli pandemii musely oddálit registraci

Když Beatina partnerka Hela odjela na začátku března domů na Slovensko, myslela si, že je to jen na pár dní. Mezitím se ale uzavřely hranice a partnerky tak zůstaly nečekaně odděleny. Doposud nevědí, jak dlouho ještě nebudou mít možnost se vidět. Beata s námi sdílela svůj příběh o jejich současné situaci. 

 

Grafička Beata s bývalou učitelkou Helou se potkaly v Olomouci a jsou ve vztahu už dva roky. Právě letos v dubnu měly naplánovanou registraci v Česku, ta se ale zatím nekonala: „Hela je ze Slovenska a tak 8. března odcestovala na Slovensko s tím, že se za pár dnů vrátí. Jenže 13. března slovenská vláda uzavřela hranice a záhy na to i ta česká. Dne 4. dubna 2020 jsme měly mít registraci na Staroměstské radnici v Praze. Zůstaly jsme ale oddělené hranicí, každá v jiném státě,“ popisuje Beata jejich současnou situaci. 

Úřad s nimi naštěstí včas komunikoval a nabídl jim nový termín. Partnerky ale v současné chvíli řeší především to, že nemají možnost být spolu: „Úřad (matrika) nás kontaktoval a umožnil nám přesunout termín registrace. Dali nám 2 termíny, aby alespoň jeden vyšel, vzhledem k nepřehledné situaci. Možnosti na setkání ale nemáme prozatím žádné. Navíc, i kdybychom byly registrovány, tato registrace nemá pro úřady žádnou právní relevantnost. Tedy i kdybychom naši registraci stihly před uzavřením hranic, registrace by nás neopravňovala k přechodu hranic. Jediným řešením by byla možnost svatby, manželům vstup na území jiného státu je povolen za účelem sloučení rodiny. Registrovaným párům ne. Nejsou v tomto ohledu v zákonech považovány za rodinu,“ vysvětluje Beata. 

A jak celou situaci nyní zvládají? „Nyní? Čekáme. Jsme každý den ve spojení na skype, společně chodíme na procházky, ale každá jinudy, společně pijeme ranní kávu, ale každá u svého stolu, společně se díváme na stejný film. Doufáme, že budou hranice brzy otevřené a pokusíme se získat občanství druhého státu jinou cestou, abychom se již do této situace nedostaly. Nejlepším řešením pro budoucnost by samozřejmě bylo manželství pro všechny. Čekali jsme na možnost vstoupit do manželství, ale politici nám to nepřejí. Proto jsme se rozhodli zatím alespoň uzavřít registrované partnerství. Manželství nám zajistí stejnou ochranu jako mají ostatní a zajistí nám také stejná práva.“

 

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Nový průzkum: alarmující nárůst diskriminace vůči LGBT+ lidem v ČR a nízká důvěra v politickou reprezentaci

Významný nárůst diskriminace a násilí vůči lesbám, gayům, bi a trans lidem v České republice a alarmující nedůvěru LGBT lidí v politickou reprezentaci odhalil nedávný průzkum „Znáte svá práva?“. Provedly ho organizace Queer Geography a spolek Prague Pride ve spolupráci s Právnickou fakultou Univerzity Karlovy a slovinskou lidskoprávní organizací Legebitra. Výsledky průzkumu rovněž ukazují, že v řešení své nelehké situace se LGBT lidé spoléhají především na Ústavní soud.

Partnerství nestačí: jsou dvě kategorie protiústavní?

Český Parlament letos schválil "partnerství" pro stejnopohlavní páry, namísto rovnoprávného manželství. Je rozdělování lidí do dvou kategorií jen podle toho, koho milují, protiústavní? Ústavní soud Rakouska, Ústavní soud Slovinska a Nejvyšší soud USA na tuto otázku odpověděly, že ano. Můžeme se jejich úvahami inspirovat i my? Pro časopis Soukromé právo vydavatelství Wolters Kluwer (číslo 9/2024) připravila naše právnička Adéla Horáková druhou část své právní analýzy. První část analýzy se ohlédla za legislativními pokusy od roku 1989. Druhá část analýzy se dívá do budoucna a na možnost ochrany našich ústavně zaručených práv a svobod.

Předvolební průzkum: 43 kandidátů a kandidátek do Senátu podporuje rovné manželství.

V průzkumu iniciativy Jsme fér mezi kandidáty a kandidátkami ve volbách do třetiny Senátu Parlamentu ČR odpovědělo zatím celkem 73 z téměř 150 oslovených. U dalších 40 kandidujících byly postoje zjištěny z veřejných zdrojů nebo z předchozí komunikace. Z celkového počtu 103 známých postojů by 43 kandidujících podpořilo rovnoprávné manželství pro stejnopohlavní páry, včetně práva společně osvojit děti. Naopak 45 kandidátů odpovědělo negativně a 16 nemá jednoznačný názor.

Partnerství nestačí: Proč stejnopohlavní páry stále čelí nerovnosti?

Český Parlament letos schválil "partnerství" pro stejnopohlavní páry, namísto rovnoprávného manželství. Jak se to stalo a proč se Česká republika stále vyhýbá plné rovnoprávnosti pro všechny páry? Pro časopis Soukromé právo vydavatelství Wolters Kluwer (letní dvojčíslo 7-8/2024) připravila naše právnička Adéla Horáková právní analýzu. První část je ohlédnutí za celou cestou od roku 1989 do současnosti.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.