Rovné sňatky zpět ve Sněmovně. Co se děje?

Včera, 17. května 2023, byl Mezinárodní den boje proti homofobii, bifobii a transfobii. Měli jsme velkou šanci dostat k němu ten nejlepší možný dárek – manželství pro všechny páry. Jak je to možné? Máme pro vás shrnutí a aktuální informace k vývoji projednávání ve Sněmovně. Pojďme na to.

V Poslanecké sněmovně totiž v úterý 16. května padly dva návrhy na předřazení novely o manželství pro všechny páry – zjednodušeně řečeno, aby se posunula výš v pořadí a přišla na ni řada dřív. Nejdřív to navrhla poslankyně Hnutí ANO Jana Pastuchová a poté poslanec STAN Jan Berki. Hlasovalo se jen o druhém návrhu poslance Berkiho a ten byl schválen. Novela byla předřazena. Když pak na ni přišla kolem 21. hodiny večer řada, navrhly společně všechny strany vládní koalice (ODS, TOP 09, KDU-ČSL, STAN a Piráti) schůzi Sněmovny přerušit. Se zdůvodněním, že 21 hodin je pro projednávání manželství nedůstojný čas. Návrh prošel, jak kdo o návrhu na přerušení hlasoval? Tím pádem se o manželství pro všechny páry nehlasovalo a ani nebyla zahájena rozprava (což by návrhu procesně také pomohlo).

„Osobně bych chtěl vzkázat, že po osmi letech mi je opravdu jedno, kdy na nás dojde řada, hlavně ať opět nejsme na druhé koleji, a hlavně ať už o nás hlasujete, aby se zlepšily naše životy!  Ztratili jsme obrovskou možnost a šanci dnes posunout manželství pro všechny páry o výrazný krok dopředu,” vzkázal do Sněmovny šéf Jsme fér Czeslaw Walek. 

 

Jednání Sněmovny pokračovalo i další den, na manželství nedošlo

Ve středu 17. května jednání Sněmovny pokračovalo a poslankyně Jana Pastuchová (ANO) opět navrhla předřazení novely. Tento návrh na projednání byl ale bohužel zamítnut. Jak kdo hlasoval? ANO většinově pro. ODS a SPD většinově proti. KDU-ČSL proti nebo se zdrželi. Piráti polovina pro. STAN a TOP 09 většinově zdrženi. 

 

Co teď?

Musíme opět čekat, jestli dojde na projednání novely o rovných sňatcích. Jestli někdo navrhne předřazení, pevný bod nebo nějaký jiný způsob otevření rozpravy. A jestli ho ostatní strany podpoří. Moc si přejeme, aby to bylo co nejdříve. Otevření rozpravy neznamená, že dojde hned i na hlasování. V minulé Sněmovně trvala rozprava více než 7 hodin, než se hlasovalo. Hlavně kvůli projevům odpůrců z KDU-ČSL, ODS a ANO. Taky je třeba říct, že hlas pro předřazení neznamená zároveň hlas pro novelu jako takovou. Třeba v ANO pro předřazení hlasovali i lidé, kteří veřejně prohlásili, že novelu nepodpoří. Ale není jiná cesta k hlasování, než rozpravu otevřít. My dlouhodobě apelujeme na všechny politiky a političky, aby hlasování neblokovali. 

Samotné hlasování trvá jen pár minut. Co trvá dlouho jsou obstrukce odpůrců. Zaznívají názory, že by se rozprava měla otevřít, až když bude jisté, že novela projde. Což samozřejmě v tuto chvíli nevíme (odpůrci jsou hlavně v řadách SPD, ODS a KDU-ČSL, poměrně k velikosti klubu). Ve Sněmovně je běžné, že se hlasuje o návrzích, jejichž osud je nejistý. Za 5 let debat ve Sněmovně se o novele o manželství hlasovalo jen jednou. 

Včerejší zařazení vzbudilo obrovský zájem lidí i médií a ze všech stran znělo jasně: „Ono to ještě není? Tak už o tom konečně hlasujte, není na co čekat.” Schválení pomůže všem – tisícům gay a lesbických párů a rodinám s dětmi, ale také celé Sněmovně posunout se k dalším důležitým tématům. Neexistuje jediný rozumný důvod pro nepřijetí rovných sňatků. Všichni si přece zasloužíme stejnou rodinnou stabilitu a právní ochranu.

Co můžete udělat vy? Ozvěte se vašim poslancům a poslankyním. Domluvte si s nimi schůzku nebo jim napište a ptejte se jich, proč o zamítli projednání zákona o manželství pro všechny. Poslanci a poslankyně musí vědět, že jejich kroky sledujete a že si hlasování o zákonu přejete co nejdříve. 

Připomeňme si slova premiéra Petra Fialy, že se nejedná o otázku, která by měla rozdělovat vládní koalici a poslanci a poslankyně koaličních stran mají volnost hlasování a rozhodování, jak k rovným sňatkům přistoupí. 

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Eurovolby se blíží. Máme 5 důvodů, proč je rovné manželství evropskou hodnotou

V pátek 7. a sobotu 8. červne budeme volit politiky a političky, kteří nás budou v průběhu dalších pěti let reprezentovat v Evropském parlamentu. Nás samozřejmě tradičně zajímá i to, jak se jednotliví kandidáti a kandidátky stavějí k manželství pro všechny páry. Spolu s představiteli a představitelkami EU považujeme rovné manželství za zásadní evropskou i lidskou hodnotu – přečtěte si proč.

Partnerství pro stejnopohlavní páry přijato: otázky a odpovědi

Po dlouhých letech debat vstoupí v účinnost zákon o partnerství pro stejnopohlavní páry a to 1. ledna 2025. Teto zákon LGBT lidem nedává rovnoprávné manželství. Nadále také omezuje některá jejich rodičovská práva. Zákonodárci a zákonodárkyně se rozhodli vydat složitější cestou zachování dvou institutů, což i nadále povede k právním komplikacím, opomíjení a zejména k nerovnoprávnosti a nedůstojnosti pro statisíce lidí. Česká společnost tak stále zůstane rozdělena na lidi různých kategorií jen podle toho, koho milují. V našem článku najdete odpovědi na nejčastější otázky týkající se této nové legislativy, které jsme připravili na základě aktuálních a dostupných informací. Pokud vám tento článek neodpoví na vaše otázky ohledně partnerství, neváhejte se na nás kdykoli obrátit.

Jak je to s manželstvím pro všechny páry ve světě

V 36 zemích světa na všech sedmi kontinentech si v současnosti páry stejného pohlaví užívají svobody vstupovat do manželství. Přes 16 % světové populace, tj. přes 1,4 miliardy lidí, dnes žije ve státech, které uznávají manželství všech párů. Řada dalších poskytuje svým gay a lesbickým obyvatelům nějakou jinou formu právní ochrany než manželství. Politici, političky, byznys i široká veřejnost po celé zeměkouli začínají postupně chápat, že ochrana všech milujících se párů a rodin s dětmi bez rozdílu pomáhá všem rodinám a posiluje jednotlivé komunity i celé státy. Manželství pro všechny páry, spravedlnost, svoboda a respekt k lidským právům se proto bude nadále šířit do dalších částí světa.

Návrh senátora Hraby a senátorky Chalánkové zhorší situaci a omezí práva stejnopohlavním párům, ale i všem lidem v Česku

Senátor Zdeněk Hraba a senátorka Jitka Chalánková předložili při projednávání novely o partnerství na Ústavně-právním výboru Senátu pozměňovací návrhy, které by výrazně zhoršily Sněmovnou schválený návrh partnerství a situaci stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Mimo to by schválení takových zákonných úprav omezilo také práva heterosexuálním lidem. Shrnutí těchto návrhů přinášíme v právní analýze.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.