Rovné sňatky zpět ve Sněmovně. Co se děje?

Včera, 17. května 2023, byl Mezinárodní den boje proti homofobii, bifobii a transfobii. Měli jsme velkou šanci dostat k němu ten nejlepší možný dárek – manželství pro všechny páry. Jak je to možné? Máme pro vás shrnutí a aktuální informace k vývoji projednávání ve Sněmovně. Pojďme na to.

V Poslanecké sněmovně totiž v úterý 16. května padly dva návrhy na předřazení novely o manželství pro všechny páry – zjednodušeně řečeno, aby se posunula výš v pořadí a přišla na ni řada dřív. Nejdřív to navrhla poslankyně Hnutí ANO Jana Pastuchová a poté poslanec STAN Jan Berki. Hlasovalo se jen o druhém návrhu poslance Berkiho a ten byl schválen. Novela byla předřazena. Když pak na ni přišla kolem 21. hodiny večer řada, navrhly společně všechny strany vládní koalice (ODS, TOP 09, KDU-ČSL, STAN a Piráti) schůzi Sněmovny přerušit. Se zdůvodněním, že 21 hodin je pro projednávání manželství nedůstojný čas. Návrh prošel, jak kdo o návrhu na přerušení hlasoval? Tím pádem se o manželství pro všechny páry nehlasovalo a ani nebyla zahájena rozprava (což by návrhu procesně také pomohlo).

„Osobně bych chtěl vzkázat, že po osmi letech mi je opravdu jedno, kdy na nás dojde řada, hlavně ať opět nejsme na druhé koleji, a hlavně ať už o nás hlasujete, aby se zlepšily naše životy!  Ztratili jsme obrovskou možnost a šanci dnes posunout manželství pro všechny páry o výrazný krok dopředu,” vzkázal do Sněmovny šéf Jsme fér Czeslaw Walek. 

 

Jednání Sněmovny pokračovalo i další den, na manželství nedošlo

Ve středu 17. května jednání Sněmovny pokračovalo a poslankyně Jana Pastuchová (ANO) opět navrhla předřazení novely. Tento návrh na projednání byl ale bohužel zamítnut. Jak kdo hlasoval? ANO většinově pro. ODS a SPD většinově proti. KDU-ČSL proti nebo se zdrželi. Piráti polovina pro. STAN a TOP 09 většinově zdrženi. 

 

Co teď?

Musíme opět čekat, jestli dojde na projednání novely o rovných sňatcích. Jestli někdo navrhne předřazení, pevný bod nebo nějaký jiný způsob otevření rozpravy. A jestli ho ostatní strany podpoří. Moc si přejeme, aby to bylo co nejdříve. Otevření rozpravy neznamená, že dojde hned i na hlasování. V minulé Sněmovně trvala rozprava více než 7 hodin, než se hlasovalo. Hlavně kvůli projevům odpůrců z KDU-ČSL, ODS a ANO. Taky je třeba říct, že hlas pro předřazení neznamená zároveň hlas pro novelu jako takovou. Třeba v ANO pro předřazení hlasovali i lidé, kteří veřejně prohlásili, že novelu nepodpoří. Ale není jiná cesta k hlasování, než rozpravu otevřít. My dlouhodobě apelujeme na všechny politiky a političky, aby hlasování neblokovali. 

Samotné hlasování trvá jen pár minut. Co trvá dlouho jsou obstrukce odpůrců. Zaznívají názory, že by se rozprava měla otevřít, až když bude jisté, že novela projde. Což samozřejmě v tuto chvíli nevíme (odpůrci jsou hlavně v řadách SPD, ODS a KDU-ČSL, poměrně k velikosti klubu). Ve Sněmovně je běžné, že se hlasuje o návrzích, jejichž osud je nejistý. Za 5 let debat ve Sněmovně se o novele o manželství hlasovalo jen jednou. 

Včerejší zařazení vzbudilo obrovský zájem lidí i médií a ze všech stran znělo jasně: „Ono to ještě není? Tak už o tom konečně hlasujte, není na co čekat.” Schválení pomůže všem – tisícům gay a lesbických párů a rodinám s dětmi, ale také celé Sněmovně posunout se k dalším důležitým tématům. Neexistuje jediný rozumný důvod pro nepřijetí rovných sňatků. Všichni si přece zasloužíme stejnou rodinnou stabilitu a právní ochranu.

Co můžete udělat vy? Ozvěte se vašim poslancům a poslankyním. Domluvte si s nimi schůzku nebo jim napište a ptejte se jich, proč o zamítli projednání zákona o manželství pro všechny. Poslanci a poslankyně musí vědět, že jejich kroky sledujete a že si hlasování o zákonu přejete co nejdříve. 

Připomeňme si slova premiéra Petra Fialy, že se nejedná o otázku, která by měla rozdělovat vládní koalici a poslanci a poslankyně koaličních stran mají volnost hlasování a rozhodování, jak k rovným sňatkům přistoupí. 

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Stanovisko Asociace klinických psychologů k rodičovství stejnopohlavních párů

Asociace klinických psychologů České Republiky, z. s. (AKP ČR) vydala stanovisko k otázce rodičovství párů stejného pohlaví, respektive možnosti těchto párů osvojit dítě, ať už dítě partnera/partnerky nebo dítě z institucionální péče. Ve stanovisku AKP ČR zdůrazňuje absenci spojení mezi sexuální orientací rodičů a zdravým vývojem dětí. Odkazuje na výzkumy Australské psychologické společnosti a českých odborníků a odbornic, které potvrzují, že obavy o dobro dětí ve stejnopohlavních rodinách jsou neopodstatněné.

83 zástupců a zástupkyní taneční scény vyzvalo k přijetí rovného manželství

Taneční aktuality, o. p. s., uspořádaly v uplynulých týdnech otevřenou výzvu za manželství pro všechny. V té vyzývaly oborové profesionály k podpisu textu, který se zastává rozšíření práv a svobod LGBT lidí v České republice. Dopis, ve kterém šéfredaktor serveru www.tanecniaktuality.cz Josef Bartoš žádá premiéra České republiky o aktivní podporu manželství pro všechny, podepsalo celkem 83 zástupců české profesionální taneční a pohybové scény.

Otevřený dopis dětí z duhových rodin Sněmovně

Děti z rodin, které vyrůstají nebo vyrůstaly v rodině s dvěma mámami nebo táty, napsaly otevřený dopis všem poslancům a poslankyním naší Sněmovny. V něm vyjádřily svou podporu a zdůraznily význam uzákonění manželství pro stejnopohlavní páry, jejich rodiče. V otevřeném dopise uvedly, že manželství pro všechny páry je v zájmu jejich rodičů i jich samotných. V České republice žijí tisíce dětí v duhových rodinách.

19 akademických senátů českých univerzit vyzvalo ústavní činitele k přijetí rovného manželství

Studenti Katedry alternativního a loutkového divadla Divadelní fakulty Akademie múzických umění v Praze Michal Sikora a Roman Poliak napsali po vzoru uměleckých šéfů a šéfek divadel otevřený dopis akademických senátů veřejných vysokých škol k přijetí zákona o manželství pro všechny páry, adresovaný čtyřem ústavním činitelům České republiky. Jedná se tak o několikátou společenskou výzvu k přijetí rovných sňatků.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.