Analýza: Kdo brzdí manželství pro všechny a proč Sněmovna ještě nehlasovala?

Návrh příslušného zákona už ve Sněmovně leží přes rok. Na přetřes se zatím dostal jen dvakrát a marně čeká na to, až ho poslanci a poslankyně v hlasování pošlou do druhého čtení. Provedli jsme analýzu dosavadních jednání, abychom zjistili, kde to vázne. Víc o tom zjistíte v článku a infografice níže.

Návrh zákona o manželství pro všechny loni v červnu předložila skupina 46 poslanců a poslankyň. Jen o pár dní později přišla jiná skupina, kterou tvořilo 37 poslanců a poslankyň, s odlišným návrhem. Manželství chtějí v Listině základních práv a svobod ukotvit jako výhradní svazek muže a ženy. Kdyby prošel, gay a lesbické páry by tak definitivně přišly o možnost se brát. Původní návrh by najednou byl protiústavní.

Poslanecká sněmovna projednává téma jako celek, ale moc času mu zatím nevěnovala. Zákon o manželství pro všechny se dostal na řadu zatím pouze dvakrát: 11. listopadu 2018 a 26. března 2019. Dohromady mu poslanci a poslankyně věnovali už 6,5 hodiny.

Opozice mluví více

Téměř dvě třetiny času pak padly na nesouhlasné projevy, ty na podporu manželství pro všechny byly časově úspornější. Naznačuje to, že odpůrci a odpůrkyně o tématu raději dlouze rokují a odkládají možnost, že se zákon posune do druhého čtení. Podporovatelé a podporovatelky by raději přistoupili k hlasování.

Je zajímavé, že při prvním, listopadovém, jednání, byl rozdíl v čase méně dramatický. Vystoupení pro zabrala 35 % času, proti 48 % času. Při druhém jednání už vystoupení odpůrců a odpůrkyň jasně dominovala. Ukrojili si 68 % času, podporovatelé a podporovatelky manželství pro všechny potřebovali jen 27 %.

Vypadá to, že čím více se Sněmovna blíží k potenciálnímu hlasování, tím více se opozice snaží zákon zdržet. Že tak zdržuje i hlasování o svém vlastním návrhu zmiňované ústavní novele? Je pravděpodobné, že jejím hlavním účelem od začátku bylo spíš zdržet nebo zablokovat projednávání zákona o manželství pro všechny.

Co říká šéf lidovců

Nejaktivnějšími odpůrci a odpůrkyněmi jsou podle naší analýzy poslanci a poslankyně KDU-ČSL. Během dvou jednání vystoupili celkem čtyřiadvacetkrát, z toho celých patnáct vystoupení náleží poslanci a od března také stranickému předsedovi Markovi Výbornému.

Lídr lidovců o manželství pro všechny mluvil také v dubnovém rozhovoru s DVTV. Navázal na demagogickou argumentaci, která byla slyšet právě i při debatách ve Sněmovně: „My vůbec neupíráme právo na rozhodnutí žít s kýmkoli. Pokud se dvě sestry rozhodnou, že spolu budou žít a budou pečovat o nemocnou maminku nebo nemocného dědečka, mají také mít právo na to, aby uzavřely manželství?“

Na otázku moderátorky Emmy Smetany, zda se dá opravdu mluvit o srovnatelné situaci, odpověděl, že se v případě dvou sourozenců skutečně jedná o jeden z typů soužití: „Stejně, jako když spolu žijí dvě ženy nebo dva muži.“ Dodal, že zatímco do soužití dvou osob nemá stát zasahovat, „institut manželství má zůstat pro muže a ženu. Protože jedině muž a žena mohou na svět přivést nový život.“

Více či méně podpásové argumenty proti se v Poslanecké sněmovně ozývaly také z řad ANO, SPD a ODS. Za nejaktivnější KDU-ČSL se umístily právě v tomto pořadí. Na podporu rovného manželství pak nejvíce vystupovali poslanci a poslankyně ANO (strana v tomto ohledu není jednotná) a Pirátů (ti manželství pro všechny podporují plošně a dlouhodobě).

Infografika_new_III.jpg

 

Foto: Johana Němečková

Infografika: Jsme fér

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Rovné sňatky zpět ve Sněmovně. Co se děje?

Včera, 17. května 2023, byl Mezinárodní den boje proti homofobii, bifobii a transfobii. Měli jsme velkou šanci dostat k němu ten nejlepší možný dárek – manželství pro všechny páry. Jak je to možné? Máme pro vás shrnutí a aktuální informace k vývoji projednávání ve Sněmovně. Pojďme na to.

Česká vláda dala zelenou cenzuře LGBT lidí v Evropské unii

Vláda preméra Fialy se rozhodla nepodpořit Evropskou komisi v žalobě proti Maďarsku. Důvodem žaloby je to, že Orbánova vláda v roce 2021 přijala cenzurní zákon, namířený ostře proti LGBT lidem, včetně LGBT dětí. Zákon například zakazuje přístup nezletilých k jakémukoli obsahu, který „propaguje nebo zobrazuje odchylku od vlastní identity odpovídající biologickému pohlaví při narození, změnu pohlaví nebo homosexualitu“. Což znamená vygumování LGBT lidí z veřejného prostoru. Jasná cenzura médií, vzdělávacího systému, ale třeba i kontrola toho, jaké knihy mohou rodiče svým vlastním dětem číst. 

Stanovisko OSPDL k výchově a adopcím dětí stejnopohlavními páry

Odborná společnost praktických dětských lékařů v ČR (OSPDL) vydala stanovisko k otázce výchovy a společným adopcím dětí stejnopohlavními páry. Vzhledem k tomu, že dítě podle OSPDL potřebuje vyrůstat "v milující rodině, kde má oporu v dospělém, kde má svoje pevné zázemí, pocit jistoty a bezpečí", není rozhodující, zda ho vychovávají matka s otcem, nebo dva tatínkové nebo dvě maminky. 

Společná výzva mládežnických politických organizací ke zrovnoprávnění manželství

Mladí politici a političky napříč politickým spektrem ku příležitosti svátku lásky a všech zamilovaných 14. února vyzvali společným hlasem zvolené poslance a poslankyně ze všech klubů, aby co nejdříve projednali zákon o zrovnoprávnění manželství. Protože není na co čekat. Protože chceme patřit na Západ nejen v předvolebních heslech, ale i fakticky. Protože láska je jen jedna.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.