9. 7. 2019
Jsme fér
Analýza: Kdo brzdí manželství pro všechny a proč Sněmovna ještě nehlasovala?
Návrh příslušného zákona už ve Sněmovně leží přes rok. Na přetřes se zatím dostal jen dvakrát a marně čeká na to, až ho poslanci a poslankyně v hlasování pošlou do druhého čtení. Provedli jsme analýzu dosavadních jednání, abychom zjistili, kde to vázne. Víc o tom zjistíte v článku a infografice níže.
Návrh zákona o manželství pro všechny loni v červnu předložila skupina 46 poslanců a poslankyň. Jen o pár dní později přišla jiná skupina, kterou tvořilo 37 poslanců a poslankyň, s odlišným návrhem. Manželství chtějí v Listině základních práv a svobod ukotvit jako výhradní svazek muže a ženy. Kdyby prošel, gay a lesbické páry by tak definitivně přišly o možnost se brát. Původní návrh by najednou byl protiústavní.
Poslanecká sněmovna projednává téma jako celek, ale moc času mu zatím nevěnovala. Zákon o manželství pro všechny se dostal na řadu zatím pouze dvakrát: 11. listopadu 2018 a 26. března 2019. Dohromady mu poslanci a poslankyně věnovali už 6,5 hodiny.
Opozice mluví více
Téměř dvě třetiny času pak padly na nesouhlasné projevy, ty na podporu manželství pro všechny byly časově úspornější. Naznačuje to, že odpůrci a odpůrkyně o tématu raději dlouze rokují a odkládají možnost, že se zákon posune do druhého čtení. Podporovatelé a podporovatelky by raději přistoupili k hlasování.
Je zajímavé, že při prvním, listopadovém, jednání, byl rozdíl v čase méně dramatický. Vystoupení pro zabrala 35 % času, proti 48 % času. Při druhém jednání už vystoupení odpůrců a odpůrkyň jasně dominovala. Ukrojili si 68 % času, podporovatelé a podporovatelky manželství pro všechny potřebovali jen 27 %.
Vypadá to, že čím více se Sněmovna blíží k potenciálnímu hlasování, tím více se opozice snaží zákon zdržet. Že tak zdržuje i hlasování o svém vlastním návrhu – zmiňované ústavní novele? Je pravděpodobné, že jejím hlavním účelem od začátku bylo spíš zdržet nebo zablokovat projednávání zákona o manželství pro všechny.
Co říká šéf lidovců
Nejaktivnějšími odpůrci a odpůrkyněmi jsou podle naší analýzy poslanci a poslankyně KDU-ČSL. Během dvou jednání vystoupili celkem čtyřiadvacetkrát, z toho celých patnáct vystoupení náleží poslanci a od března také stranickému předsedovi Markovi Výbornému.
Lídr lidovců o manželství pro všechny mluvil také v dubnovém rozhovoru s DVTV. Navázal na demagogickou argumentaci, která byla slyšet právě i při debatách ve Sněmovně: „My vůbec neupíráme právo na rozhodnutí žít s kýmkoli. Pokud se dvě sestry rozhodnou, že spolu budou žít a budou pečovat o nemocnou maminku nebo nemocného dědečka, mají také mít právo na to, aby uzavřely manželství?“
Na otázku moderátorky Emmy Smetany, zda se dá opravdu mluvit o srovnatelné situaci, odpověděl, že se v případě dvou sourozenců skutečně jedná o jeden z typů soužití: „Stejně, jako když spolu žijí dvě ženy nebo dva muži.“ Dodal, že zatímco do soužití dvou osob nemá stát zasahovat, „institut manželství má zůstat pro muže a ženu. Protože jedině muž a žena mohou na svět přivést nový život.“
Více či méně podpásové argumenty proti se v Poslanecké sněmovně ozývaly také z řad ANO, SPD a ODS. Za nejaktivnější KDU-ČSL se umístily právě v tomto pořadí. Na podporu rovného manželství pak nejvíce vystupovali poslanci a poslankyně ANO (strana v tomto ohledu není jednotná) a Pirátů (ti manželství pro všechny podporují plošně a dlouhodobě).

Foto: Johana Němečková
Infografika: Jsme fér