Pro koho je manželství? Reakce na komentář v MF Dnes

„Manželství není pro všechny,“ tvrdí v komentáři pro MF Dnes advokátka Daniela Kovářová. Myslí si, že gayové a lesby heterosexuálům manželství jednoduše závidí – přitom by měli být vděční, že mají registrované partnerství.

fer_nevesty.jpg

Ve Jsme fér její dělení světa na „my versus oni“ nesdílíme. Na kampani za manželství pro všechny pracují gayové, lesby a řada heterosexuálů, kteří chápou, že láska je jen jedna, že je lhostejné, zda se člověk zamilovává do holek nebo do kluků, že nárok na šťastný život v manželství má kdokoli, pokud o něj stojí.

Komentář Daniely Kovářové vyšel 3. května v MF Dnes, přečíst si ho můžete také na blogu iDnes.cz.

Naše zástupkyně Adéla Horáková a Lucia Zachariášová na komentář Daniely Kovářové reagovaly rovněž na stránkách MF Dnes. Jejich argumenty s vámi rádi sdílíme.

Registrují se auta, lidé se berou

Proč se chtějí gayové a lesby brát? Tuto důležitou otázku si v komentáři pro MF DNES položila Daniela Kovářová. A je dobře, že zazněla. Odpovědi, které však nabídla, už trochu skřípou. Místo aby se zabývala závistí, mohla se zamyslet nad přirozenou lidskou potřebou důstojnosti a stabilních rodin. Či si mohla prostudovat více než sto předpisů, které obsahují rozdíly mezi manželstvím a registrovaným partnerstvím. Proč se tedy chtějí gayové a lesby brát?

Protože láska je jen jedna, není homo či hetero verze. A proto by i její uznání mělo být jen jedno – v manželství. To je veřejným a slavnostním vyjádřením vztahu dvou lidí, kteří se rozhodli podporovat se v dobrém i zlém. A takové vztahy dvou mužů nebo dvou žen si zaslouží stejnou důstojnost jako vztahy ostatních lidí. A toho nedosáhneme tak, že „rozšíříme“ registrované partnerství. Registrují se totiž auta, lidé se berou.

Registrované partnerství lze uzavřít jen na 14 matrikách a někdy jen v úředních hodinách. Stisknete tlačítko, vezmete si lísteček u paní úřednice a jste svoji! Tedy, jste registrovaní. Zapomeňte na dojaté babičky a maminky. Zapomeňte na společné příjmení.

Gayové a lesby nejsou neplodní a někteří z nich touží společně vychovávat děti. Již dnes mají potomky například z předchozích vztahů nebo dítě adoptoval jeden z nich. Právně uznaným rodičem je však jen jeden. Ten druhý z hlediska zákona neexistuje. Dítě mezi rodiči, kteří se o ně starají, rozdíly nedělá, ale zákon ano. A tím trpí zejména děti. Když se vztah rozpadne, nemají nárok vídat se s druhým rodičem, nemají od něj výživné. Pokud druhý rodič zemře, nemají nárok na sirotčí důchod, automaticky po něm nedědí.

A existuje i mnoho praktických problémů pro páry stejného pohlaví vyplývajících z omezené povahy registrovaného partnerství – nakládání se společným majetkem či absence vdovských důchodů.

I proto iniciativa Jsme fér prosazuje stejné manželství pro všechny. Nejde totiž o téma politické, ale lidské. V něm levice a pravice neplatí. Nejsou to pouze Piráti, návrh podporují mnozí poslanci z různých stran a brzy o něm budou hlasovat.

Doufejme, že se snad Česko postaví po bok 25 zemí světa včetně takřka celé západní Evropy, kde už manželství pro všechny mají. Nikomu to neublíží, ale mnohým pomůže. A nic nás to nestojí. Tak proč tuhle změnu neudělat?

(Text byl otištěn v MF Dnes 5. května 2018)

 

Foto: Johana Němečková

 

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Nový průzkum: alarmující nárůst diskriminace vůči LGBT+ lidem v ČR a nízká důvěra v politickou reprezentaci

Významný nárůst diskriminace a násilí vůči lesbám, gayům, bi a trans lidem v České republice a alarmující nedůvěru LGBT lidí v politickou reprezentaci odhalil nedávný průzkum „Znáte svá práva?“. Provedly ho organizace Queer Geography a spolek Prague Pride ve spolupráci s Právnickou fakultou Univerzity Karlovy a slovinskou lidskoprávní organizací Legebitra. Výsledky průzkumu rovněž ukazují, že v řešení své nelehké situace se LGBT lidé spoléhají především na Ústavní soud.

Partnerství nestačí: jsou dvě kategorie protiústavní?

Český Parlament letos schválil "partnerství" pro stejnopohlavní páry, namísto rovnoprávného manželství. Je rozdělování lidí do dvou kategorií jen podle toho, koho milují, protiústavní? Ústavní soud Rakouska, Ústavní soud Slovinska a Nejvyšší soud USA na tuto otázku odpověděly, že ano. Můžeme se jejich úvahami inspirovat i my? Pro časopis Soukromé právo vydavatelství Wolters Kluwer (číslo 9/2024) připravila naše právnička Adéla Horáková druhou část své právní analýzy. První část analýzy se ohlédla za legislativními pokusy od roku 1989. Druhá část analýzy se dívá do budoucna a na možnost ochrany našich ústavně zaručených práv a svobod.

Předvolební průzkum: 43 kandidátů a kandidátek do Senátu podporuje rovné manželství.

V průzkumu iniciativy Jsme fér mezi kandidáty a kandidátkami ve volbách do třetiny Senátu Parlamentu ČR odpovědělo zatím celkem 73 z téměř 150 oslovených. U dalších 40 kandidujících byly postoje zjištěny z veřejných zdrojů nebo z předchozí komunikace. Z celkového počtu 103 známých postojů by 43 kandidujících podpořilo rovnoprávné manželství pro stejnopohlavní páry, včetně práva společně osvojit děti. Naopak 45 kandidátů odpovědělo negativně a 16 nemá jednoznačný názor.

Partnerství nestačí: Proč stejnopohlavní páry stále čelí nerovnosti?

Český Parlament letos schválil "partnerství" pro stejnopohlavní páry, namísto rovnoprávného manželství. Jak se to stalo a proč se Česká republika stále vyhýbá plné rovnoprávnosti pro všechny páry? Pro časopis Soukromé právo vydavatelství Wolters Kluwer (letní dvojčíslo 7-8/2024) připravila naše právnička Adéla Horáková právní analýzu. První část je ohlédnutí za celou cestou od roku 1989 do současnosti.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.