Pro koho je manželství? Reakce na komentář v MF Dnes

„Manželství není pro všechny,“ tvrdí v komentáři pro MF Dnes advokátka Daniela Kovářová. Myslí si, že gayové a lesby heterosexuálům manželství jednoduše závidí – přitom by měli být vděční, že mají registrované partnerství.

fer_nevesty.jpg

Ve Jsme fér její dělení světa na „my versus oni“ nesdílíme. Na kampani za manželství pro všechny pracují gayové, lesby a řada heterosexuálů, kteří chápou, že láska je jen jedna, že je lhostejné, zda se člověk zamilovává do holek nebo do kluků, že nárok na šťastný život v manželství má kdokoli, pokud o něj stojí.

Komentář Daniely Kovářové vyšel 3. května v MF Dnes, přečíst si ho můžete také na blogu iDnes.cz.

Naše zástupkyně Adéla Horáková a Lucia Zachariášová na komentář Daniely Kovářové reagovaly rovněž na stránkách MF Dnes. Jejich argumenty s vámi rádi sdílíme.

Registrují se auta, lidé se berou

Proč se chtějí gayové a lesby brát? Tuto důležitou otázku si v komentáři pro MF DNES položila Daniela Kovářová. A je dobře, že zazněla. Odpovědi, které však nabídla, už trochu skřípou. Místo aby se zabývala závistí, mohla se zamyslet nad přirozenou lidskou potřebou důstojnosti a stabilních rodin. Či si mohla prostudovat více než sto předpisů, které obsahují rozdíly mezi manželstvím a registrovaným partnerstvím. Proč se tedy chtějí gayové a lesby brát?

Protože láska je jen jedna, není homo či hetero verze. A proto by i její uznání mělo být jen jedno – v manželství. To je veřejným a slavnostním vyjádřením vztahu dvou lidí, kteří se rozhodli podporovat se v dobrém i zlém. A takové vztahy dvou mužů nebo dvou žen si zaslouží stejnou důstojnost jako vztahy ostatních lidí. A toho nedosáhneme tak, že „rozšíříme“ registrované partnerství. Registrují se totiž auta, lidé se berou.

Registrované partnerství lze uzavřít jen na 14 matrikách a někdy jen v úředních hodinách. Stisknete tlačítko, vezmete si lísteček u paní úřednice a jste svoji! Tedy, jste registrovaní. Zapomeňte na dojaté babičky a maminky. Zapomeňte na společné příjmení.

Gayové a lesby nejsou neplodní a někteří z nich touží společně vychovávat děti. Již dnes mají potomky například z předchozích vztahů nebo dítě adoptoval jeden z nich. Právně uznaným rodičem je však jen jeden. Ten druhý z hlediska zákona neexistuje. Dítě mezi rodiči, kteří se o ně starají, rozdíly nedělá, ale zákon ano. A tím trpí zejména děti. Když se vztah rozpadne, nemají nárok vídat se s druhým rodičem, nemají od něj výživné. Pokud druhý rodič zemře, nemají nárok na sirotčí důchod, automaticky po něm nedědí.

A existuje i mnoho praktických problémů pro páry stejného pohlaví vyplývajících z omezené povahy registrovaného partnerství – nakládání se společným majetkem či absence vdovských důchodů.

I proto iniciativa Jsme fér prosazuje stejné manželství pro všechny. Nejde totiž o téma politické, ale lidské. V něm levice a pravice neplatí. Nejsou to pouze Piráti, návrh podporují mnozí poslanci z různých stran a brzy o něm budou hlasovat.

Doufejme, že se snad Česko postaví po bok 25 zemí světa včetně takřka celé západní Evropy, kde už manželství pro všechny mají. Nikomu to neublíží, ale mnohým pomůže. A nic nás to nestojí. Tak proč tuhle změnu neudělat?

(Text byl otištěn v MF Dnes 5. května 2018)

 

Foto: Johana Němečková

 

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Stanovisko OSPDL k výchově a adopcím dětí stejnopohlavními páry

Odborná společnost praktických dětských lékařů v ČR (OSPDL) vydala stanovisko k otázce výchovy a společným adopcím dětí stejnopohlavními páry. Vzhledem k tomu, že dítě podle OSPDL potřebuje vyrůstat "v milující rodině, kde má oporu v dospělém, kde má svoje pevné zázemí, pocit jistoty a bezpečí", není rozhodující, zda ho vychovávají matka s otcem, nebo dva tatínkové nebo dvě maminky. 

Společná výzva mládežnických politických organizací ke zrovnoprávnění manželství

Mladí politici a političky napříč politickým spektrem ku příležitosti svátku lásky a všech zamilovaných 14. února vyzvali společným hlasem zvolené poslance a poslankyně ze všech klubů, aby co nejdříve projednali zákon o zrovnoprávnění manželství. Protože není na co čekat. Protože chceme patřit na Západ nejen v předvolebních heslech, ale i fakticky. Protože láska je jen jedna.

Nově zvolený prezident republiky podporuje rovné sňatky. Zákonu o manželství pro všechny páry tak nestojí nic v cestě

Před několika týdny proběhlo druhé kolo voleb, v nichž jsme si zvolili novou hlavu státu a jednoho z nejvyšších ústavních činitelů. Zvítězil Petr Pavel, který se stal třetím prezidentem zvoleným v přímé volbě. Přinášíme vám pět zásadních postřehů, co nám tyto volby ukázaly z hlediska manželství pro všechny páry. To nejdůležitější můžeme ale říct již na úvod: prosazení zákona v Parlamentu České republiky nestojí nic v cestě.

Zavedení manželství pro všechny páry odradí mladé lidi od sebevražd

Manželství pro všechny páry přinese pozitivní změnu do života nejen lidem, kteří si chtějí vzít svou lásku stejného pohlaví. Pokud zavedeme skutečnou rovnost, ve společnosti zavládne přijímající atmosféra, která bude mít dopad i na další skupiny obyvatel a další oblasti života. Například na výrazný pokles sebevražd u teenagerů, jak se ukázalo ve Spojených státech i dalších zemích. 

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.