Sčítání lidu 2021: Sčítejme se, ať s námi počítají.

Pojďme dát o sobě vědět a pořádně se spočítat. Od 27. března do 11. května probíhá povinné sčítání lidu v České republice a vy můžete ve formuláři uvést, že žijete v domácnosti se svým partnerem nebo partnerkou, nebo že společně žijete s vašimi dětmi jako rodina.

Náš stát toho o gay a lesbických párech nebo rodinách bohužel moc neví. Společně to ale můžeme napravit. Věříme, že údaje ze sčítání budou argumentem při snaze vylepšit veřejné politiky a zákony tak, aby lépe odpovídaly skutečnému stavu české společnosti a existenci různých rodin. Při minulém sčítání lidu v roce 2011 například Statistický úřad zjistil, že v Česku žije přes 1000 dětí, které vychovávají dvě mámy nebo dva tátové. Pokud jste:

  • obyvatel nebo obyvatelka České republiky,
  • nebo cizinec, který má v České republice trvalý nebo přechodný pobyt nad 90 dnů,
  • a žijete společně s osobou stejného pohlaví,
  • nebo společně vychováváte dítě nebo děti,
  • přihlašte se bez obav a bezpečně ke své rodině při sčítání lidu 2021.

 

Jak vyplnit elektronický sčítací formulář?

 

Když chcete uvést váš vztah nebo registrované partnerství

Formulář bohužel neobsahuje informaci o registrovaném partnerství, ani jeho zrušení - odregistraci. Podle informací Statistického úřadu tyto informace budou následně převzaty z jiných administrativních zdrojů. Jedinou možností, jak jako pár nebo rodina můžete uvést váš vztah (ať už jste registrovaní nebo ne), je uvedením vztahu mezi lidmi ve vaší domácnosti v sekci “Vztah k osobě”, vybráním možnosti: “Manžel/ka, partner/ka”. Důležité je sečíst se při sčítání ve formuláři společně. 

 

V části "Vztah k osobě", která sčítání vyplňuje za vaší domácnost, vyberte pouze "Manželka, partnerka" nebo "Manžel, partner".

Když chcete uvést gay nebo lesbickou rodinu s dítětem nebo dětmi

Bez problémů ve formuláři oba dva nebo obě dvě uveďte, že jste rodiči dítěte nebo dětí. Tedy zákonný i faktický rodič, zvolíte vztah k dítěti matka a matka nebo otec a otec. V části “Vztah k osobě” uvedete svého partnera nebo partnerku. Následně v elektronickém formuláři v části “Počet narozených dětí” můžete uvést, že jste rodiči dítěte nebo dětí. Pokud jste adoptivními rodiči dítěte, dítě jste si osvojili nebo jste pěstouni, uvedete v části "Vztah k osobě" informace o vaší dceři/rách nebo synovi/ech. 

Ukázka online formuláře, kde uvádíte informace o počtu narozených dětí.

Otázky a odpovědi ke Sčítání 2021

 

Jak a kdy sčítání lidu 2021 probíhá?

Sečíst se lze zcela bezkontaktně a bezpečně prostřednictvím internetu, nebo pomocí listinného formuláře. Elektronický sčítací formulář bude zpřístupněn od 27. 3. do 11. 5. Sečtěte se na webu www.scitani.cz nebo v mobilní aplikaci, kterou naleznete v Google Play i App Store pod názvem „Sčítání21“. 

Pokud jste se nesečetli online, můžete od 17. 4. do 11. 5. vyplnit listinný formulář. Získáte ho spolu s odpovědní obálkou od sčítacího komisaře, který se dostaví v předem oznámeném termínu a vyčká na váš příchod před vaším domem. Vyzvednout formulář a obálku si můžete také sami na kterémkoliv kontaktním místě sčítání na vybraných pobočkách České pošty a krajských správách Českého statistického úřadu. Vyplněný formulář v obálce odevzdáte nejpozději do 11. 5. na poště nebo ho vhodíte do poštovní schránky. Obálka s logem Sčítání 2021 má předtištěnou adresu a její odeslání je zdarma. 

 

Mám partnera nebo partnerku, ale každý z nás má vlastní domácnost.

Při společném sčítání vyberte prosím tu domácnost, kde během roku trávíte většinu času nebo kterou jednoduše považujete za váš společný domov. Nemusí se přitom jednat o adresu trvalého bydliště. Důležité je sečíst se společně a uvést váš vztah. 

 

Jak uvést ve formuláři, že jsme se rozešli nebo jsme odregistrovaní a máme ve střídavé péči dítě?

Dítě se v případě střídavé péče zapisuje jen v jedné domácnosti. Pokud je dítě stejnou měrou "doma" u obou rodičů, kteří se rozešli, zapisuje se ideálně tam, kde má zázemí páru rodičů stejného pohlaví.

 

Ve odeslaném formuláři mám chybu / Formulář je již odeslaný, jak ve formuláři uvedu, že mám partnera, partnerku, nebo že jsem rodičem nebo jsme oba rodiče v duhové rodině?

V případě, že chcete v již odeslaném formuláři cokoliv opravit, musíte celý online formulář vyplnit znovu a znovou odeslat. Původní formulář již nebude platný a nahradí ho nově odeslaný.

 

Je uvední citlivých a osobních údajů bezpečné a nebudou data proti mě zneužita?

Všechny identifikační údaje jsou během zpracování (tj. po naskenování a ověření kvality sčítacích formulářů a přiřazení potřebných informací z databází státu k vyplněným údajům) anonymizovány a po zpracování trvale zlikvidovány. Papírové formuláře jsou dle přísných bezpečnostních standardů skartovány.

 

Další otázky a odpovědi budeme postupně doplňovat.

Kompletní informace o sčítání najdete na stránkách Sčítání 2021.

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Partnerství nestačí: jsou dvě kategorie protiústavní?

Český Parlament letos schválil "partnerství" pro stejnopohlavní páry, namísto rovnoprávného manželství. Je rozdělování lidí do dvou kategorií jen podle toho, koho milují, protiústavní? Ústavní soud Rakouska, Ústavní soud Slovinska a Nejvyšší soud USA na tuto otázku odpověděly, že ano. Můžeme se jejich úvahami inspirovat i my? Pro časopis Soukromé právo vydavatelství Wolters Kluwer (číslo 9/2024) připravila naše právnička Adéla Horáková druhou část své právní analýzy. První část analýzy se ohlédla za legislativními pokusy od roku 1989. Druhá část analýzy se dívá do budoucna a na možnost ochrany našich ústavně zaručených práv a svobod.

Předvolební průzkum: 43 kandidátů a kandidátek do Senátu podporuje rovné manželství.

V průzkumu iniciativy Jsme fér mezi kandidáty a kandidátkami ve volbách do třetiny Senátu Parlamentu ČR odpovědělo zatím celkem 73 z téměř 150 oslovených. U dalších 40 kandidujících byly postoje zjištěny z veřejných zdrojů nebo z předchozí komunikace. Z celkového počtu 103 známých postojů by 43 kandidujících podpořilo rovnoprávné manželství pro stejnopohlavní páry, včetně práva společně osvojit děti. Naopak 45 kandidátů odpovědělo negativně a 16 nemá jednoznačný názor.

Partnerství nestačí: Proč stejnopohlavní páry stále čelí nerovnosti?

Český Parlament letos schválil "partnerství" pro stejnopohlavní páry, namísto rovnoprávného manželství. Jak se to stalo a proč se Česká republika stále vyhýbá plné rovnoprávnosti pro všechny páry? Pro časopis Soukromé právo vydavatelství Wolters Kluwer (letní dvojčíslo 7-8/2024) připravila naše právnička Adéla Horáková právní analýzu. První část je ohlédnutí za celou cestou od roku 1989 do současnosti.

Senátoři a senátorky navrhují změny v zákoně o partnerství: Omezí práva stejnopohlavním i heterosexuálním párům.

V prvním červencovém týdnu se senátní opozice opět pokusila zvrátit konsenzus ohledně zákona o partnerství, který nedávno schválila Poslanecká sněmovna a prošel Senátem. Na jednání Podvýboru pro rodinu Výboru pro sociální politiku předložila jeho předsedkyně, senátorka Jitka Chalánková, společně se senátory Jiřím Oberfalzerem (ODS a TOP 09), Patrikem Kunčarem (KDU-ČSL a nezávislí) a senátorkou Danielou Kovářovou (nezávislá) senátní návrh zákona, který by měl změnit právě schválený zákon o partnerství.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.