Sčítání lidu 2021: Sčítejme se, ať s námi počítají.

Pojďme dát o sobě vědět a pořádně se spočítat. Od 27. března do 11. května probíhá povinné sčítání lidu v České republice a vy můžete ve formuláři uvést, že žijete v domácnosti se svým partnerem nebo partnerkou, nebo že společně žijete s vašimi dětmi jako rodina.

Náš stát toho o gay a lesbických párech nebo rodinách bohužel moc neví. Společně to ale můžeme napravit. Věříme, že údaje ze sčítání budou argumentem při snaze vylepšit veřejné politiky a zákony tak, aby lépe odpovídaly skutečnému stavu české společnosti a existenci různých rodin. Při minulém sčítání lidu v roce 2011 například Statistický úřad zjistil, že v Česku žije přes 1000 dětí, které vychovávají dvě mámy nebo dva tátové. Pokud jste:

  • obyvatel nebo obyvatelka České republiky,
  • nebo cizinec, který má v České republice trvalý nebo přechodný pobyt nad 90 dnů,
  • a žijete společně s osobou stejného pohlaví,
  • nebo společně vychováváte dítě nebo děti,
  • přihlašte se bez obav a bezpečně ke své rodině při sčítání lidu 2021.

 

Jak vyplnit elektronický sčítací formulář?

 

Když chcete uvést váš vztah nebo registrované partnerství

Formulář bohužel neobsahuje informaci o registrovaném partnerství, ani jeho zrušení - odregistraci. Podle informací Statistického úřadu tyto informace budou následně převzaty z jiných administrativních zdrojů. Jedinou možností, jak jako pár nebo rodina můžete uvést váš vztah (ať už jste registrovaní nebo ne), je uvedením vztahu mezi lidmi ve vaší domácnosti v sekci “Vztah k osobě”, vybráním možnosti: “Manžel/ka, partner/ka”. Důležité je sečíst se při sčítání ve formuláři společně. 

 

V části "Vztah k osobě", která sčítání vyplňuje za vaší domácnost, vyberte pouze "Manželka, partnerka" nebo "Manžel, partner".

Když chcete uvést gay nebo lesbickou rodinu s dítětem nebo dětmi

Bez problémů ve formuláři oba dva nebo obě dvě uveďte, že jste rodiči dítěte nebo dětí. Tedy zákonný i faktický rodič, zvolíte vztah k dítěti matka a matka nebo otec a otec. V části “Vztah k osobě” uvedete svého partnera nebo partnerku. Následně v elektronickém formuláři v části “Počet narozených dětí” můžete uvést, že jste rodiči dítěte nebo dětí. Pokud jste adoptivními rodiči dítěte, dítě jste si osvojili nebo jste pěstouni, uvedete v části "Vztah k osobě" informace o vaší dceři/rách nebo synovi/ech. 

Ukázka online formuláře, kde uvádíte informace o počtu narozených dětí.

Otázky a odpovědi ke Sčítání 2021

 

Jak a kdy sčítání lidu 2021 probíhá?

Sečíst se lze zcela bezkontaktně a bezpečně prostřednictvím internetu, nebo pomocí listinného formuláře. Elektronický sčítací formulář bude zpřístupněn od 27. 3. do 11. 5. Sečtěte se na webu www.scitani.cz nebo v mobilní aplikaci, kterou naleznete v Google Play i App Store pod názvem „Sčítání21“. 

Pokud jste se nesečetli online, můžete od 17. 4. do 11. 5. vyplnit listinný formulář. Získáte ho spolu s odpovědní obálkou od sčítacího komisaře, který se dostaví v předem oznámeném termínu a vyčká na váš příchod před vaším domem. Vyzvednout formulář a obálku si můžete také sami na kterémkoliv kontaktním místě sčítání na vybraných pobočkách České pošty a krajských správách Českého statistického úřadu. Vyplněný formulář v obálce odevzdáte nejpozději do 11. 5. na poště nebo ho vhodíte do poštovní schránky. Obálka s logem Sčítání 2021 má předtištěnou adresu a její odeslání je zdarma. 

 

Mám partnera nebo partnerku, ale každý z nás má vlastní domácnost.

Při společném sčítání vyberte prosím tu domácnost, kde během roku trávíte většinu času nebo kterou jednoduše považujete za váš společný domov. Nemusí se přitom jednat o adresu trvalého bydliště. Důležité je sečíst se společně a uvést váš vztah. 

 

Jak uvést ve formuláři, že jsme se rozešli nebo jsme odregistrovaní a máme ve střídavé péči dítě?

Dítě se v případě střídavé péče zapisuje jen v jedné domácnosti. Pokud je dítě stejnou měrou "doma" u obou rodičů, kteří se rozešli, zapisuje se ideálně tam, kde má zázemí páru rodičů stejného pohlaví.

 

Ve odeslaném formuláři mám chybu / Formulář je již odeslaný, jak ve formuláři uvedu, že mám partnera, partnerku, nebo že jsem rodičem nebo jsme oba rodiče v duhové rodině?

V případě, že chcete v již odeslaném formuláři cokoliv opravit, musíte celý online formulář vyplnit znovu a znovou odeslat. Původní formulář již nebude platný a nahradí ho nově odeslaný.

 

Je uvední citlivých a osobních údajů bezpečné a nebudou data proti mě zneužita?

Všechny identifikační údaje jsou během zpracování (tj. po naskenování a ověření kvality sčítacích formulářů a přiřazení potřebných informací z databází státu k vyplněným údajům) anonymizovány a po zpracování trvale zlikvidovány. Papírové formuláře jsou dle přísných bezpečnostních standardů skartovány.

 

Další otázky a odpovědi budeme postupně doplňovat.

Kompletní informace o sčítání najdete na stránkách Sčítání 2021.

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Návrh senátora Hraby a senátorky Chalánkové zhorší situaci a omezí práva stejnopohlavním párům, ale i všem lidem v Česku

Senátor Zdeněk Hraba a senátorka Jitka Chalánková předložili při projednávání novely o partnerství na Ústavně-právním výboru Senátu pozměňovací návrhy, které by výrazně zhoršily Sněmovnou schválený návrh partnerství a situaci stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Mimo to by schválení takových zákonných úprav omezilo také práva heterosexuálním lidem. Shrnutí těchto návrhů přinášíme v právní analýze.

Napsali jsme do Senátu: Děti v rodinách s dvěma mámami nebo táty potřebují společná práva rodičů

Práva gay a lesbických párů a rodin s dětmi se tento týden opět vrací do Parlamentu ČR. Tak jako v Poslanecká sněmovně, i v Senátu se musí k návrhu zákona – tentokrát tedy ne k manželství pro všechny páry, ale k novele o partnerství – nejprve vyjádřit několik senátních výborů. I proto jsme napsali všem senátorům a senátorkám zprávu, především z důvodu ochrany dětí v rodinách s dvěma mámami nebo dvěma táty, ale i proto, že desetitisíce gay a lesbických párů schváleným mezikrokem získají některá nová důležitá práva, je potřeba zvážit další postup v legislativním procesu.

Analýza: Co čeká novelu o partnerství v Senátu?

Novelu o partnerství čeká 17. dubna projednávání v Senátu. Bohužel Sněmovna navzdory přání většiny společnosti přijala pouze další legislativní mezikrok. Ten nepřináší rovnoprávnost, ale poskytne větší právní a sociální jistoty tisícům stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Přijetí partnerství, jak je v tuto chvíli schváleno Sněmovnou, ale neznamená konec našeho úsilí na cestě za manželstvím pro všechny páry. Přinášíme analýzu, co současná situace pro stejnopohlavní páry a jejich rodiny s dětmi v naší zemi znamená a jaký další vývoj může přijít.

Otázky a odpovědi k novele o partnerství

Hlasování Sněmovny ve 3. čtení o manželství pro všechny páry přineslo řadu zklamání a smutku, ale také některé dobré zprávy, které se týkají hlavně rodin dvou matek nebo dvou otců s dětmi. Přinášíme odpovědi na vaše nejčastější otázky. Tento návrh zákona zatím schválila Sněmovna. V Senátu se může ještě změnit. Finálním krokem v legislativním procesu je podpis prezidenta republiky.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.