17. 11. 2021
Anna Pálová
Senátní výbor nechce chránit práva dětí
Dítě, které je v zahraničí adoptované gay, lesbickým či nesezdaným heterosexuálním párem, přechodem přes české hranice fakticky přichází o oba své rodiče. Novela, která by zamezila případům, kdy se adoptivní rodiče příjezdem do Česka stanou ze dne na den vůči dítěti cizí osobou, byla však usnesením senátního Ústavně-právního výboru doporučena k zamítnutí. Toto doporučení směřuje k plénu Senátu. Dlouhodobě omílané rozšíření práv stejnopohlavních párů se tak opět nekoná. Zákonodárci a zákonodárkyně zas a znovu ukazují svoje pokrytectví.
Už v 18 zemích Evropy je možné, aby si dvě mámy nebo dva tátové osvojili legálním způsobem dítě. Osvojí-li si v jedné z těchto zemí dítě Češka/Čech se svou/svým zahraniční partnerkou/partnerem, není možné toto osvojení v ČR uznat. Toto dítě se tak v ČR ocitá právně bez rodičů. Senátor Václav Láska však našel možnost, jak nelehkou a nedůstojnou situaci těchto rodin výrazně zlepšit. V srpnu přišel s novelou zákona, jež by umožnila gay a lesbickým párům, ale i nesezdaným heterosexuálním párům, které si adopcí založily rodinu v zahraničí, žít na území Česka jako plnohodnotná rodina se všemi právy i povinnostmi vůči svým adoptovaným dětem.
Lidé se stěhují, seznamují se napříč státy...
Jsou totiž případy, kdy se český občan či občanka zamiluje do někoho z jedné z výše zmiňovaných 18 evropských zemí (Německo, Francie, Španělsko…), odejde za svou láskou a osvojí si tam potomka. Český občan či občanka spolu se zahraničním partnerem či partnerkou se tak stávají legitimními rodiči dle práva daného státu. Žijí spolu a fungují jako rodina několik let. Pak se ale rozhodnou, že by se chtěli přestěhovat do Česka nebo chtějí do Česka vyrazit pouze na dovolenou, strávit léto s rodinou apod. Bohužel adoptivní rodiče okamžikem překročení hranic přestávají být rodiči a ztrácí veškerá rodičovská práva, protože aby je měli, musel by český soud uznat osvojení, které bylo provedeno orgánem cizího státu. Pak se může například stát, že dítě se na území Česka zraní, a protože tu oficiálně nemá rodiče, zůstane v právním vakuu, jeho nejbližší nebudou mít právo na informace o jeho zdravotním stavu ani na přítomnost u něj v případě hospitalizace.
Nemusí jít ale jen o společné osvojení dítěte stejnopohlavním či nesezdaným heterosexuálním párem. Časté jsou také případy přiosvojení dítěte z předchozího vztahu partnera. Například česká snowboardistka Šárka Pančochová má se svou manželkou Kaileen, která je občankou USA, po svatbě teprve chvíli. Protože ale měla Kaileen dceru z předchozího vztahu, Šárka si ji dle tamějších zákonů přiosvojila a stala se tak právně její druhou maminkou. V Portlandu v USA, kde s partnerkou a dcerou žijí, je všichni považují za jednu rodinu - dvě maminky a dceru. V budoucnu se ale pravděpodobně chtějí přestěhovat do Česka, kde by tomu tak nebylo. Šárka by v případě přechodu přes české hranice ztratila všechna práva a povinnosti, které má k dceři v Americe.
"Přijde mi to zbytečné. Znamenalo by to pro nás spoustu změn. Třeba bych malou nemohla vyzvedávat ze školy, protože nejsem její biologická máma. Nebo kdyby se jí něco stalo, bylo by to velmi komplikované," vysvětluje své obavy Šárka a vzápětí dodává, že budou muset se svou manželkou okolnosti přestěhování se do Česka v budoucnu ještě detailněji probrat.
"Je dost možné, že to zkomplikuje celou naši situaci, přitom by se nic z toho nemuselo vůbec dít. Budu se snažit, aby se poměry v Česku před naším příchodem zlepšily," dodává Šárka.

Šárka Pančochová si svatební den užila s manželkou Kaileen a jejich dcerou. Foto: Šárka Pančochová, Facebook.
Děti se nachází přechodem přes hranice v právním vakuu
Aktuálně platné zákony nutí české soudy žádosti o uznání společného osvojení či přiosvojení dítěte partnera/partnerky bez možnosti posouzení konkrétního případu automaticky zamítat. Uznat lze totiž jen taková osvojení ze zahraničí, která jsou možná také v ČR. Společně osvojit dítě nebo přiosvojit dítě partnera či partnerky si v ČR však mohou pouze manželé, nikoliv gay a lesbické páry. Proto není možné uznat osvojení gay a lesbickými páry nebo i nesezdanými hetero páry ze zahraničí.
Nemožnost uznat osvojení ze zahraničí způsobuje nespočet vážných problémů a obrovskou nejistotu. V případě společné adopce nemá dítě v ČR zákonného zástupce, adoptivní rodiče nemají právo na informaci o jeho zdravotním stavu, dítě nemá právo na jejich nepřetržitou přítomnost v případě hospitalizace atd. V případě přiosvojení nemá tato práva druhý rodič, který si dítě v zahraničí přiosvojil. Podle doporučení senátního Ústavně-právního výboru novelu zamítnout by se na tom ani do budoucna nic nemělo měnit. Opět se ukazuje, že jednotlivé a jednoduché změny, které mají hlavně pomoci dětem v rodinách se dvěma maminkami nebo tatínky, nejsou ochotni politici a političky podpořit. Obdobně byl totiž letos v srpnu zamítnut návrh tehdejší poslankyně Karly Šlechtové (ANO), aby bylo umožněno společné pěstounství také stejnopohlavním partnerům.
Přijetí Láskovy novely zákona by gay a lesbickým rodinám, které si osvojily dítě v zahraničí, zajistilo v Česku stabilitu a právní jistoty, které měly v původním státě. Nežádají nic navíc, pouze stejné podmínky a kvalitu života. Tím, že výbor doporučil senátu novelu zamítnout, stejně tak podpořil to, aby děti, které byly českým partnerem či partnerkou v zahraničí přiosvojeny, byly v případě rozpadu vztahu v právním vakuu, aby mohly z ničeho nic ztratit vazbu na jednoho z rodičů nebo aby byly ohroženy tím, že zákonný rodič bude ze dne na den odkázán pouze na jeden plat. Tyto děti taktéž podle současných zákonů nemají nárok na sirotčí důchod a český rodič nemá právo na všechny informace o zdravotním stavu svého dítěte. Zkrátka tyto rodiny jsou podstatně znevýhodněny oproti rodinám jiným. A to i přes to, že odborníci jasně potvrzují, že gay a lesbické páry jsou stejně dobrými rodiči jako páry opačného pohlaví.
Důležité však je, že cesta novely není u konce. Nyní čeká zákon projednání v dalším senátním výboru pro sociální politiku a poté na plénu Senátu. Řešení je přitom tak jednoduché. Přidat se ke 31 zemím světa, které více jak miliardě svých občanů a občanek umožnily mít manželství pro všechny. Budeme si tedy držet palce.
Připomeňte prosím novým poslancům a poslankyním, že tisíce gay a lesbických párů čeká na předložení novely zákona o manželství pro všechny a jejich rozhodnutí. Online petici na podporu manželství pro všechny už podepsalo přes 151 000 lidí. Přidáte se?