16. 4. 2018
Jan Fiala
Manželství v Severním Irsku? Pomohla petice
Britský parlament pustil do druhého čtení návrh zákona, který by umožnil gayům a lesbám v Severním Irsku uzavřít manželství. Momentálně je to jediná země Spojeného království, kde se stejnopohlavní páry musejí spokojit s registrovaným partnerstvím.

Prvními zeměmi Spojeného království, které přijaly zákon o manželství pro všechny, byly v roce 2013 Anglie a Wales. Jeho prosazení ostatně bylo jedním z předvolebních slibů bývalého konzervativního premiéra Davida Camerona. O rok později se přidalo Skotsko.
Sousední Irská republika legalizovala manželství gayů a leseb v roce 2015 poté, co jej v referendu podpořilo více než 60 procent Irů a Irek. Jednalo se o první zemi na světě, kde se manželská rovnost prosadila prostřednictvím lidového hlasování. Druhou se pak loni na podzim stala Austrálie, kde proběhlo nezávazné poštovní hlasování.
Většina říká ANO
Legalizace sňatků pro gay a lesbické páry má v Severním Irsku většinovou podporu – v průzkumu Ipsos MORI z roku 2016 se pro ni vyslovilo téměř 70 procent respondentů a respondentek. Zdejší Demokratická unionistická strana Arlene Fosterové, která se od předčasných voleb podílí na vládě, je naopak zásadně odmítá.
Když Shromáždění Severního Irska na podzim 2015 těsně přijalo zákon o gay a lesbických sňatcích, neváhala Demokratická unionistická strana dokonce využít práva mezikomunitního hlasování, aby jej zablokovala.
Právo mezikomunitního hlasování (petition of concern) je součástí Velkopáteční dohody: ta v letech 1998–1999 ukončila napětí mezi unionisty, kteří podporovali setrvání ve Spojeném království, a separatisty, kteří požadovali připojení k Irské republice. Spočívá v tom, že pokud se pro nějaký klíčový zákon, jako je třeba změna zákonné definice sňatku, nenajde podpora jak u DUP, tak i u Sinn Féin, nelze takový zákon považovat za přijatý.
Vyřeší vše britský Parlament?
Aktivity unionistů jsou tak hlavním důvodem, proč Severní Irsko ještě na myšlenku manželství pro všechny nepřistoupilo. Nedávno však státní tajemnice uvedla, že by zákon o sňatcích gayů a leseb nemusel nutně schválit severoirský parlament a že by tuto záležitost bylo možné delegovat na Westminsterský palác, Dolní sněmovnu a Sněmovnu lordů.
Severoirští LGBT aktivisté reprezentovaní lesbickým párem Carou McCann a Amandou McGurk, který by chtěl příští rok na Svatého Valentýna uzavřít manželství, následně předali britské konzervativní premiérce Therese May petici za manželskou rovnost se 42 tisíci podpisů.
Příslušný zákon si pak na starost vzal labouristický poslanec Conor McGinn, který jej na konci března prezentoval jak v Dolní sněmovně, tak i ve Sněmovně lordů Parlamentu Spojeného království Velké Británie a Severního Irska. „Skutečnost, že je severoirský parlament k LGBT komunitě a k jejím lidským právům chladný, by neměl mít za následek, že tak bude činit celá země,“ řekl během projevu v Dolní sněmovně.
Nadějné vyhlídky
Díky práci aktivistů a aktivistek to nyní vypadá, že by se Severní Irsko ještě letos mohlo stát poslední zemí Spojeného království, která umožní gay a lesbickým párům uzavírat manželství. Druhé čtení návrhu zákona je naplánované na 11. květen.
V případě, že zákon projde druhým i třetím čtením a následně Sněmovnou lordů a Buckinghamským palácem, kde jej s téměř stoprocentní pravděpodobností podpoří Její veličenstvo, bude manželství gayů a leseb legální v celé Velké Británii.
Podpora poslanců díky petici? Severní Irsko je důkaz, že to jde. My věříme, že i u nás, proto sbíráme a sbíráme. Podpořit nás můžete i vy – přečtěte si jak!
Foto: Ardfern / Wikimedia Commons