Férové manželství ve světě: V katolické Uruguayi ho přijali bez problémů, pomohl i soud

Uruguayská východní republika platí za jednu z nejliberálnějších, ekonomicky nejstabilnějších, nejdemokratičtějších a nejotevřenějších zemí Jižní Ameriky. V roce 2013 tento status ještě posílila. Stala se v pořadí čtrnáctou světovou zemí, která institut manželství otevřela i gay a lesbickým párům.

Liberální Uruguay mimo jiné jako jedná z mála zemí v regionu dává ženám právo, aby svobodně rozhodovaly o svém těle umožňuje jim potraty na vyžádání. Jako první v Jižní Americe také v roce 2008 uzákonila registrované partnerství, a to jak pro gay a lesbické páry, tak pro nesezdané heterosexuály.

Registrovaní partneři a partnerky získali téměř stejná práva a povinnosti, jako mají manželé, včetně sociálního zabezpečení, dědických práv a společného majetku. Rok na to byla dokonce gayům a lesbám umožněna společná adopce dětí.

Margarita Perkovich, která v Senátu zastupovala koalici Širší fronta, tehdy oznámila, že pokud její strana vyhraje následující parlamentní volby, předloží návrh zákona o manželství pro všechny. Širší volba skutečně v obou komorách uruguayského parlamentu získala většinu a její kandidát José Mujica vyhrál prezidentské volby. Rovnost manželství v Uruguayi začala takříkajíc klepat na dveře.

Třetí v Jižní Americe, čtrnáctí ve světě

V červenci roku 2010 političtí představitelé a představitelky Širší fronty oznámili, že strana dostojí svému závazku a manželství pro všechny prosadí. V září 2011 byl návrh příslušného zákona předložen Sněmovně reprezentantů, která jej těsně před Vánocemi následujícího roku přijala.

Tou dobou uruguayský soud také poprvé uznal manželství dvou mužů, kteří sňatek uzavřeli ve Španělsku. Tam je manželství pro všechny legální už od roku 2005. Soud své rozhodnutí opřel o fakt, že žádný zákon dvěma mužům nebo dvěma ženám vstup do manželství oficiálně nezakazoval.

To ještě posílilo diskuze o manželské rovnosti, které v Uruguayi obecně probíhaly velmi klidně. V březnu roku 2013 návrh zákona přijal i Senát, připojil k němu však několik drobných úprav. 10. dubna 2013 pozměněný návrh přijala Sněmovnou reprezentantů. 3. května jej podepsal uruguayský prezident José Mujica. Účinným se stal 5. srpna 2013, a Uruguay se tak po Argentině a Brazílii stala třetí zemí Jižní Ameriky, která manželství otevřela také gay a lesbickým párům.

První svatba stejnopohlavního páru se uskutečnila v Montevideu o dva dny později. Měla hořkosladký nádech: kvůli špatnému zdravotnímu stavu jednoho z novomanželů se odehrála v nemocnici.

Manželství pro všechny bez odporu

Ačkoliv se většina Uruguayců a Uruguayek hlásí k římskému katolictví, manželství pro všechny tam prošlo bez jakýchkoli problémů. V průzkumu z přelomu let 2013 a 2014 podporovalo manželství pro všechny 75 % tamní veřejnosti.

Jediné, s čím místní katolická církev vyjádřila nesouhlas, byly adopce dětí páry stejného pohlaví. „Církev nikdy neuzná rodinu tvořenou dvěma otci či dvěma matkami. Jedná o pouhé soužití, ale nikoliv o rodinu, protože dva muži nebo dvě ženy dítě nikdy nezplodí! Nechci se nikoho dotknout, ale dítě není domácí mazlíček,“ řekl k tomu montevidejský arcibiskup Nicolás Cotugno. Senátorka Margarita Perkovich mu oponovala s tím, že zákon pouze zefektivňuje adopční proces a že maximálně zohledňuje zájmy dětí, nikoliv dospělých.

 

Čím nyní argumentuje opozice v Česku? A jak je to doopravdy?
Přečtěte si 9 nerozšířenějších mýtů o manželství pro všechny.



Foto: Facebook Marcha por la Diversidad

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

5 důvodů, proč je ústavní zákaz rovných sňatků nebezpečím pro celou společnost

Letošní 29. červen byl pro nás velkým dnem. Poslanecká sněmovna konečně hlasovala o zákonu o manželství pro všechny páry a poslala ho do druhého čtení. Zároveň přišla noční můra – poslanci a poslankyně totiž stejně podpořili i ústavní zákaz rovných sňatků. (Někteří ve Sněmovně dokonce hlasovali pro oba zákony, byť jdou zcela proti sobě.) Proč je ústavní zákaz nebezpečím pro celou společnost?

66 firem vyzvalo premiéra Fialu k přijetí rovných sňatků

Téměř 70 firem působících v Česku vyzývá v otevřeném dopise premiéra Petra Fialu k přijetí rovného manželství. Kromě morálních a lidskoprávních důvodů uvádí i negativní dopady nerovného přístupu na ekonomickou kondici země. Přijetí manželství pro všechny páry a odstranění diskriminace LGBT+ lidí má totiž podle ekonomické analýzy výzkumné organizace Open For Business potenciál ušetřit až 38 miliard korun ročně. Výzvu inicioval generální ředitel Vodafonu Petr Dvořák a společně s dalšími signatáři a signatářkami nabízí premiérovi osobní schůzku.

Příští dva měsíce rozhodnou o rovných sňatcích. Jak se zapojit?

Během příštích dvou měsíců se skutečně rozhodne, zda poslanci a poslankyně pošlou zákon o rovných sňatcích do závěrečného čtení ve Sněmovně. Během této doby se budou rozhodovat, jak k hlasování přistoupí: budou zvažovat změny v zákoně nebo jestli odsouhlasí zákon bez jakýchkoliv zásahů nebo změn. Naším společným cílem a přáním je samozřejmě plnohodnotné rovné manželství se všemi právy, povinnostmi a stejným názvem. Jakékoliv jiné řešení si nikdo nepřeje. Aby vše dobře dopadlo, budeme potřebovat vaší pomoc.

Senátní konferenci Jsme fér zahájí prezident Petr Pavel a irský premiér Leo Varadkar

Mezinárodní konferenci Manželství a rodičovství pro gay a lesbické páry: domácí a zahraniční zkušenosti pořádá iniciativa Jsme fér ve středu 28. června v Senátu Parlamentu ČR pod záštitou jeho předsedy Miloše Vystrčila. Cílem odborného setkání je vyvrátit nejasnosti, lži a nepodložené obavy, které občas zaznívají i z úst některých poslanců a poslankyň, a zprostředkovat České republice aktuální vědecké poznatky i zkušenosti ze zemí, kde se gayové a lesby mohou brát již několik let, či dokonce desetiletí.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.