Volby na Teplicku jsou za dveřmi. Kdo z kandidátů podporuje manželství pro všechny?

Málokdo by si vsadil, že se letos budou konat senátní volby v obvodu Teplice. Bohužel po náhlém úmrtí předsedy Senátu a dlouholetého zástupce Teplicka Jaroslava Kubery v horní komoře hledají Teplice nového senátora nebo senátorku.

Volby provází smůla od samého začátku, kdy se staly vůbec prvním volebním kláním v naší historii, které bylo odloženo, a to z důvodu nouzového  stavu. První kolo doplňovacích voleb se tedy uskuteční 5. a 6. června, případné druhé kolo proběhne 12. a 13. června. Věříme, že změna termínu a možná trochu neobvyklé podmínky se nepodepíší na volební účasti. 

Do volebního se klání se přihlásilo celkem devět kandidátů a kandidátek. V barvách ANO bude kandidovat starostka Bíliny Zuzana Schwarz Bařtipánová, starostka Hrobcic Jana Syslová jde do voleb v dresu STAN. Získat křeslo opět pro ODS bude chtít primátor Teplic Hynek Hanza. Bez šance také není ředitel teplického gymnázia Zbyněk Bergman za hnutí Senátor 21. Komunisté nasadili hejtmana Oldřicha Bubeníčka a sociální demokraté starostu Duchcova Zbyňka Šimberu

Zástupci a dobrovolníci Jsme fér, jak je to už tradicí, oslovili všechny kandidující a také udělali monitoring jejich výroků k podpoře manželství pro všechny. A vy se teď můžete podívat, co si jednotliví politici a političky o manželství pro všechny myslí. 

 

Odpovědělo nám pět statečných

Velice stručně a jasně odpověděla Jana Syslová za STAN, která by hlasovala PRO manželství pro všechny. Dlouhodobě jasný názor PRO manželství má také starostka Bíliny Zuzana Schwarz Bařtipánová (ANO), které by si přála zrovnoprávnění gayů a leseb s heterosexuální většinou, s možností uzavřít manželství, se všemi právy a povinnostmi.

Opačného názoru je primátor Teplic Hynek Hanza z ODS, který je v tomto směru konzervativní, a myslí si, že páry stejného pohlaví nemají mít možnost vstupovat do manželství. Manželství bere jako institut pro muže a ženu. “Nicméně si myslím, že debata o rozšíření práv a povinností v rámci registrovaného partnerství není od věci, a zakomponování práva dědit, adoptovat apod., je do jisté míry v určité formě možné.” Podobného názoru je také ředitel teplického gymnázia Zbyněk Bergman za hnutí Senátor 21. Ten je pro úplné zrovnoprávnění gay a lesbických párů se svazky heterosexuálů včetně adopcí, ale odmítá, aby se svazek mezi homosexuály nazýval také manželstvím. Kandidát SPD Bohumil Ježek je pro "tradiční" model rodiny.

Sečteno podtrženo, získali jsme pět odpovědí, čtyřem kandidátům jsme nestáli za námahu ani odpověď (obvykle se jedná o záporné odpovědi, za které se veřejně nechtějí postavit). Zuzana Schwarz Bařtipánová a Jana Syslová manželství pro všechny jednoznačně podporují. Zbyněk Bergman je pro úplně zrovnoprávnění včetně adopcí, ale nepodporuje manželství. Hynek Hanza je také proti manželství, ale je pro debatu o rozšíření práv v rámci registrovaného partnerství včetně adopcí. 

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Partnerství nestačí: jsou dvě kategorie protiústavní?

Český Parlament letos schválil "partnerství" pro stejnopohlavní páry, namísto rovnoprávného manželství. Je rozdělování lidí do dvou kategorií jen podle toho, koho milují, protiústavní? Ústavní soud Rakouska, Ústavní soud Slovinska a Nejvyšší soud USA na tuto otázku odpověděly, že ano. Můžeme se jejich úvahami inspirovat i my? Pro časopis Soukromé právo vydavatelství Wolters Kluwer (číslo 9/2024) připravila naše právnička Adéla Horáková druhou část své právní analýzy. První část analýzy se ohlédla za legislativními pokusy od roku 1989. Druhá část analýzy se dívá do budoucna a na možnost ochrany našich ústavně zaručených práv a svobod.

Předvolební průzkum: 43 kandidátů a kandidátek do Senátu podporuje rovné manželství.

V průzkumu iniciativy Jsme fér mezi kandidáty a kandidátkami ve volbách do třetiny Senátu Parlamentu ČR odpovědělo zatím celkem 73 z téměř 150 oslovených. U dalších 40 kandidujících byly postoje zjištěny z veřejných zdrojů nebo z předchozí komunikace. Z celkového počtu 103 známých postojů by 43 kandidujících podpořilo rovnoprávné manželství pro stejnopohlavní páry, včetně práva společně osvojit děti. Naopak 45 kandidátů odpovědělo negativně a 16 nemá jednoznačný názor.

Partnerství nestačí: Proč stejnopohlavní páry stále čelí nerovnosti?

Český Parlament letos schválil "partnerství" pro stejnopohlavní páry, namísto rovnoprávného manželství. Jak se to stalo a proč se Česká republika stále vyhýbá plné rovnoprávnosti pro všechny páry? Pro časopis Soukromé právo vydavatelství Wolters Kluwer (letní dvojčíslo 7-8/2024) připravila naše právnička Adéla Horáková právní analýzu. První část je ohlédnutí za celou cestou od roku 1989 do současnosti.

Senátoři a senátorky navrhují změny v zákoně o partnerství: Omezí práva stejnopohlavním i heterosexuálním párům.

V prvním červencovém týdnu se senátní opozice opět pokusila zvrátit konsenzus ohledně zákona o partnerství, který nedávno schválila Poslanecká sněmovna a prošel Senátem. Na jednání Podvýboru pro rodinu Výboru pro sociální politiku předložila jeho předsedkyně, senátorka Jitka Chalánková, společně se senátory Jiřím Oberfalzerem (ODS a TOP 09), Patrikem Kunčarem (KDU-ČSL a nezávislí) a senátorkou Danielou Kovářovou (nezávislá) senátní návrh zákona, který by měl změnit právě schválený zákon o partnerství.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.