Volte kdekoli. Jak žádat o voličský průkaz?

Chcete volit férově, ale domů to máte daleko? Nevadí, i tak k volbám můžete. Stačí si pořídit voličský průkaz. Můžete si o něj zažádat osobně i poštou: připravili jsme jednoduchý návod jak na to. Ale pozor, máte na to už jen pár dní!

volby.jpg

K volbám do Poslanecké sněmovny půjdeme už 20. a 21. října. Ani ti, co bydlí daleko od svého trvalého bydliště, nemusejí přijít o možnost poslat do sněmovny kandidátky a kandidáty, kterým fandí. Stačí, když si zařídí voličský průkaz. Jak o něj zažádat? Osobně, poštou nebo prostřednictvím datové schránky.

Osobní žádost

Žádat musíte u obecního úřadu v místě vašeho trvalého bydliště. Zajít na něj můžete až do středy 18. října, do 16. hodiny. Není potřeba nic dopředu vyplňovat, prostě řeknete své úřednici nebo úředníkovi. Ti si vaši žádost poznamenají a domluvíte se, zda vám průkaz pošlou do schránky, nebo si ho sami přijdete vyzvednout.

Písemná žádost

Jestli víte, že se na příslušný úřad nedostanete, pošlete žádost poštou. Žádost nemá ustálenou formu, ale vzor najdete třeba tady. Uvést byste měli jméno, datum narození, adresu trvalého bydliště, kontakt a informaci o tom, jak si průkaz vyzvednete. Nezapomeňte připojit úředně ověřený podpis, jinak bude žádost neplatná. Ověří vám ho na vybraných úřadech, u notáře nebo na Czech POINTU.

„Objednaný“ průkaz si zase můžete vyzvednout osobně, také můžete na úřad poslat někoho, komu udělíte plnou moc. Možná nejjednodušší je nechat si průkaz poslat poštou.

Na písemnou žádost už máte jen pár dní, na úřad musí dorazit do pátku 13. října včetně.

Elektronická žádost

O průkaz můžete žádat i prostřednictvím datové schránky – musí ovšem být vaše. Žádost z ní odešlete, můžete a nemusíte ji při tom opatřit elektronickým podpisem. I v tomto případě se žádosti uzavírají v pátek 13. října, ve čtyři hodiny odpoledne.

Co je dobré vědět

Za voličský průkaz nic neplatíte.

V den voleb s ním můžete přijít k urně ve kterémkoli volebním okrsku. Kromě voličského průkazu budete potřebovat i občanku nebo pas.

Průkaz z minulých let už nevyužijete. Pro každé volby potřebujete nový.

Voličský průkaz jen tak někdo nezfalšuje, tiskne se na speciální papír Ministerstva vnitra, má ochranné prvky, vodoznak a unikátní číselné označení.

Koho volit?

To vám neřekneme. Ohodnotili jsme pro vás ale jednotlivé strany z hlediska toho, jak se staví k LGBT tématům a průběžně také aktualizujeme seznam „férových“ kandidátek a kandidátů. Vše najdete na naší speciální stránce věnované volbám.

 

Foto: Martin Strachoň / Wikimedia Commons

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Rovné sňatky ve Sněmovně 2023: Manipulace, nesmysly, obstrukce, ale také fakta a slova podpory

Novela zákona o manželství pro všechny páry byla předložena v červnu 2022. Debata ve Sněmovně se konečně otevřela 31. května 2023 a pokračovala 1. a 2. června 2023. Podle analýzy této debaty bylo 64 % času věnováno nesouhlasným projevům. Na hlasování zatím bohužel nedošlo. Přinášíme vám přehled podpůrných i oponentních výroků.

Rovné sňatky zpět ve Sněmovně. Co se děje?

Včera, 17. května 2023, byl Mezinárodní den boje proti homofobii, bifobii a transfobii. Měli jsme velkou šanci dostat k němu ten nejlepší možný dárek – manželství pro všechny páry. Jak je to možné? Máme pro vás shrnutí a aktuální informace k vývoji projednávání ve Sněmovně. Pojďme na to.

Česká vláda dala zelenou cenzuře LGBT lidí v Evropské unii

Vláda preméra Fialy se rozhodla nepodpořit Evropskou komisi v žalobě proti Maďarsku. Důvodem žaloby je to, že Orbánova vláda v roce 2021 přijala cenzurní zákon, namířený ostře proti LGBT lidem, včetně LGBT dětí. Zákon například zakazuje přístup nezletilých k jakémukoli obsahu, který „propaguje nebo zobrazuje odchylku od vlastní identity odpovídající biologickému pohlaví při narození, změnu pohlaví nebo homosexualitu“. Což znamená vygumování LGBT lidí z veřejného prostoru. Jasná cenzura médií, vzdělávacího systému, ale třeba i kontrola toho, jaké knihy mohou rodiče svým vlastním dětem číst. 

Stanovisko OSPDL k výchově a adopcím dětí stejnopohlavními páry

Odborná společnost praktických dětských lékařů v ČR (OSPDL) vydala stanovisko k otázce výchovy a společným adopcím dětí stejnopohlavními páry. Vzhledem k tomu, že dítě podle OSPDL potřebuje vyrůstat "v milující rodině, kde má oporu v dospělém, kde má svoje pevné zázemí, pocit jistoty a bezpečí", není rozhodující, zda ho vychovávají matka s otcem, nebo dva tatínkové nebo dvě maminky. 

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.