Volte kdekoli. Jak žádat o voličský průkaz?

Chcete volit férově, ale domů to máte daleko? Nevadí, i tak k volbám můžete. Stačí si pořídit voličský průkaz. Můžete si o něj zažádat osobně i poštou: připravili jsme jednoduchý návod jak na to. Ale pozor, máte na to už jen pár dní!

volby.jpg

K volbám do Poslanecké sněmovny půjdeme už 20. a 21. října. Ani ti, co bydlí daleko od svého trvalého bydliště, nemusejí přijít o možnost poslat do sněmovny kandidátky a kandidáty, kterým fandí. Stačí, když si zařídí voličský průkaz. Jak o něj zažádat? Osobně, poštou nebo prostřednictvím datové schránky.

Osobní žádost

Žádat musíte u obecního úřadu v místě vašeho trvalého bydliště. Zajít na něj můžete až do středy 18. října, do 16. hodiny. Není potřeba nic dopředu vyplňovat, prostě řeknete své úřednici nebo úředníkovi. Ti si vaši žádost poznamenají a domluvíte se, zda vám průkaz pošlou do schránky, nebo si ho sami přijdete vyzvednout.

Písemná žádost

Jestli víte, že se na příslušný úřad nedostanete, pošlete žádost poštou. Žádost nemá ustálenou formu, ale vzor najdete třeba tady. Uvést byste měli jméno, datum narození, adresu trvalého bydliště, kontakt a informaci o tom, jak si průkaz vyzvednete. Nezapomeňte připojit úředně ověřený podpis, jinak bude žádost neplatná. Ověří vám ho na vybraných úřadech, u notáře nebo na Czech POINTU.

„Objednaný“ průkaz si zase můžete vyzvednout osobně, také můžete na úřad poslat někoho, komu udělíte plnou moc. Možná nejjednodušší je nechat si průkaz poslat poštou.

Na písemnou žádost už máte jen pár dní, na úřad musí dorazit do pátku 13. října včetně.

Elektronická žádost

O průkaz můžete žádat i prostřednictvím datové schránky – musí ovšem být vaše. Žádost z ní odešlete, můžete a nemusíte ji při tom opatřit elektronickým podpisem. I v tomto případě se žádosti uzavírají v pátek 13. října, ve čtyři hodiny odpoledne.

Co je dobré vědět

Za voličský průkaz nic neplatíte.

V den voleb s ním můžete přijít k urně ve kterémkoli volebním okrsku. Kromě voličského průkazu budete potřebovat i občanku nebo pas.

Průkaz z minulých let už nevyužijete. Pro každé volby potřebujete nový.

Voličský průkaz jen tak někdo nezfalšuje, tiskne se na speciální papír Ministerstva vnitra, má ochranné prvky, vodoznak a unikátní číselné označení.

Koho volit?

To vám neřekneme. Ohodnotili jsme pro vás ale jednotlivé strany z hlediska toho, jak se staví k LGBT tématům a průběžně také aktualizujeme seznam „férových“ kandidátek a kandidátů. Vše najdete na naší speciální stránce věnované volbám.

 

Foto: Martin Strachoň / Wikimedia Commons

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Předvolební průzkum: 43 kandidátů a kandidátek do Senátu podporuje rovné manželství.

V průzkumu iniciativy Jsme fér mezi kandidáty a kandidátkami ve volbách do třetiny Senátu Parlamentu ČR odpovědělo zatím celkem 73 z téměř 150 oslovených. U dalších 40 kandidujících byly postoje zjištěny z veřejných zdrojů nebo z předchozí komunikace. Z celkového počtu 103 známých postojů by 43 kandidujících podpořilo rovnoprávné manželství pro stejnopohlavní páry, včetně práva společně osvojit děti. Naopak 45 kandidátů odpovědělo negativně a 16 nemá jednoznačný názor.

Partnerství nestačí: Proč stejnopohlavní páry stále čelí nerovnosti?

Český Parlament letos schválil "partnerství" pro stejnopohlavní páry, namísto rovnoprávného manželství. Jak se to stalo a proč se Česká republika stále vyhýbá plné rovnoprávnosti pro všechny páry? Pro časopis Soukromé právo vydavatelství Wolters Kluwer (letní dvojčíslo 7-8/2024) připravila naše právnička Adéla Horáková právní analýzu. První část je ohlédnutí za celou cestou od roku 1989 do současnosti.

Senátoři a senátorky navrhují změny v zákoně o partnerství: Omezí práva stejnopohlavním i heterosexuálním párům.

V prvním červencovém týdnu se senátní opozice opět pokusila zvrátit konsenzus ohledně zákona o partnerství, který nedávno schválila Poslanecká sněmovna a prošel Senátem. Na jednání Podvýboru pro rodinu Výboru pro sociální politiku předložila jeho předsedkyně, senátorka Jitka Chalánková, společně se senátory Jiřím Oberfalzerem (ODS a TOP 09), Patrikem Kunčarem (KDU-ČSL a nezávislí) a senátorkou Danielou Kovářovou (nezávislá) senátní návrh zákona, který by měl změnit právě schválený zákon o partnerství.

Eurovolby se blíží. Máme 5 důvodů, proč je rovné manželství evropskou hodnotou

V pátek 7. a sobotu 8. červne budeme volit politiky a političky, kteří nás budou v průběhu dalších pěti let reprezentovat v Evropském parlamentu. Nás samozřejmě tradičně zajímá i to, jak se jednotliví kandidáti a kandidátky stavějí k manželství pro všechny páry. Spolu s představiteli a představitelkami EU považujeme rovné manželství za zásadní evropskou i lidskou hodnotu – přečtěte si proč.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.