Všechno, co jste chtěli vědět o volbách…

…ale báli jste se zeptat. K urnám vyrazíme už za pár týdnů, a tak jsme pro vás připravili stručný přehled všeho, na co není radno zapomenout. Věříme, že s jeho pomocí do Poslanecké sněmovny společně pošleme ty nejlepší kandidátky a kandidáty.

jsmefer_volby.jpg

Kdy přesně jsou volby?

Volby do Poslanecké sněmovny proběhnou 20. a 21. října 2017.

Volební místnosti budou otevřené v pátek od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Pokud plánujete oslavovat splněnou občanskou povinnost (nebo cokoli jiného) až do sobotních ranních hodin, doporučujeme zamířit do volební místnosti už v pátek, třeba po práci. Byla by přece škoda, kdyby vám utekla příležitost rozhodnout o osudu českých občanek a občanů. Včetně těch z LGBT komunity.

Kam mám jít volit?

Volby přes internet u nás ještě nemáme, proto musíte osobně dojít k urně a do ní vhodit hlasovací lístek. Volí se v místě vašeho trvalého bydliště. Zjistěte si, kde je vaše volební místnost (obvykle základka, na kterou jste chodili).

Pokud bydlíte jinde, co takhle navštívit o víkendu rodiče a kamarády ze střední? Volit na jiném místě vám případně umožní voličský průkaz, ale pozor – vyřídit si ho můžete jen do pátku 13. října.

Jak volby probíhají?

Komisi ve volební místnosti předložíte občanku, pas nebo voličský průkaz. Vyhledají si vás v seznamech a předají vám úředně ověřenou obálku. S tou zajdete za plentu a do obálky vložíte hlasovací lístek (jen jeden!) pro stranu, kterou chcete volit. Obálku pak před komisí vhodíte do urny.

Hlasovací lístky jsou dispozici i ve volební místnosti, ale pokud si chcete vše v klidu promyslet a třeba i dopředu zakroužkovat vybrané kandidáty, použijte ty, které vám přišly domů do schránky.

Koho kroužkovat?

Na hlasovacím lístku vybrané strany najdete očíslovaný seznam kandidátek a kandidátů. Můžete si vybrat až čtyři, kterým pomůžete přeběhnout ty, kteří jsou před nimi, a dostat se tak do Parlamentu.

Jednoduše zakroužkujte jejich pořadové číslo.

Pozor – když zakroužkujete více než čtyři čísla, bude kroužkování neplatné! Váš hlas ale strana dostane.

Pro váš lepší přehled jsme v každé straně vybrali kandidátky a kandidátky, kteří jsou nejvíce LGBT-friendly. Jejich jména podle strany a kraje najdete na naší volební stránce. Seznam vám také na vyžádání zašleme e-mailem; pokud máte internet v mobilu, můžete ho otevřít třeba až za plentou. Věříme, že se vám bude hodit!

 

Foto: Johana Němečková

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Předvolební průzkum: 43 kandidátů a kandidátek do Senátu podporuje rovné manželství.

V průzkumu iniciativy Jsme fér mezi kandidáty a kandidátkami ve volbách do třetiny Senátu Parlamentu ČR odpovědělo zatím celkem 73 z téměř 150 oslovených. U dalších 40 kandidujících byly postoje zjištěny z veřejných zdrojů nebo z předchozí komunikace. Z celkového počtu 103 známých postojů by 43 kandidujících podpořilo rovnoprávné manželství pro stejnopohlavní páry, včetně práva společně osvojit děti. Naopak 45 kandidátů odpovědělo negativně a 16 nemá jednoznačný názor.

Partnerství nestačí: Proč stejnopohlavní páry stále čelí nerovnosti?

Český Parlament letos schválil "partnerství" pro stejnopohlavní páry, namísto rovnoprávného manželství. Jak se to stalo a proč se Česká republika stále vyhýbá plné rovnoprávnosti pro všechny páry? Pro časopis Soukromé právo vydavatelství Wolters Kluwer (letní dvojčíslo 7-8/2024) připravila naše právnička Adéla Horáková právní analýzu. První část je ohlédnutí za celou cestou od roku 1989 do současnosti.

Senátoři a senátorky navrhují změny v zákoně o partnerství: Omezí práva stejnopohlavním i heterosexuálním párům.

V prvním červencovém týdnu se senátní opozice opět pokusila zvrátit konsenzus ohledně zákona o partnerství, který nedávno schválila Poslanecká sněmovna a prošel Senátem. Na jednání Podvýboru pro rodinu Výboru pro sociální politiku předložila jeho předsedkyně, senátorka Jitka Chalánková, společně se senátory Jiřím Oberfalzerem (ODS a TOP 09), Patrikem Kunčarem (KDU-ČSL a nezávislí) a senátorkou Danielou Kovářovou (nezávislá) senátní návrh zákona, který by měl změnit právě schválený zákon o partnerství.

Eurovolby se blíží. Máme 5 důvodů, proč je rovné manželství evropskou hodnotou

V pátek 7. a sobotu 8. červne budeme volit politiky a političky, kteří nás budou v průběhu dalších pěti let reprezentovat v Evropském parlamentu. Nás samozřejmě tradičně zajímá i to, jak se jednotliví kandidáti a kandidátky stavějí k manželství pro všechny páry. Spolu s představiteli a představitelkami EU považujeme rovné manželství za zásadní evropskou i lidskou hodnotu – přečtěte si proč.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.