Všechno, co jste chtěli vědět o volbách…

…ale báli jste se zeptat. K urnám vyrazíme už za pár týdnů, a tak jsme pro vás připravili stručný přehled všeho, na co není radno zapomenout. Věříme, že s jeho pomocí do Poslanecké sněmovny společně pošleme ty nejlepší kandidátky a kandidáty.

jsmefer_volby.jpg

Kdy přesně jsou volby?

Volby do Poslanecké sněmovny proběhnou 20. a 21. října 2017.

Volební místnosti budou otevřené v pátek od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Pokud plánujete oslavovat splněnou občanskou povinnost (nebo cokoli jiného) až do sobotních ranních hodin, doporučujeme zamířit do volební místnosti už v pátek, třeba po práci. Byla by přece škoda, kdyby vám utekla příležitost rozhodnout o osudu českých občanek a občanů. Včetně těch z LGBT komunity.

Kam mám jít volit?

Volby přes internet u nás ještě nemáme, proto musíte osobně dojít k urně a do ní vhodit hlasovací lístek. Volí se v místě vašeho trvalého bydliště. Zjistěte si, kde je vaše volební místnost (obvykle základka, na kterou jste chodili).

Pokud bydlíte jinde, co takhle navštívit o víkendu rodiče a kamarády ze střední? Volit na jiném místě vám případně umožní voličský průkaz, ale pozor – vyřídit si ho můžete jen do pátku 13. října.

Jak volby probíhají?

Komisi ve volební místnosti předložíte občanku, pas nebo voličský průkaz. Vyhledají si vás v seznamech a předají vám úředně ověřenou obálku. S tou zajdete za plentu a do obálky vložíte hlasovací lístek (jen jeden!) pro stranu, kterou chcete volit. Obálku pak před komisí vhodíte do urny.

Hlasovací lístky jsou dispozici i ve volební místnosti, ale pokud si chcete vše v klidu promyslet a třeba i dopředu zakroužkovat vybrané kandidáty, použijte ty, které vám přišly domů do schránky.

Koho kroužkovat?

Na hlasovacím lístku vybrané strany najdete očíslovaný seznam kandidátek a kandidátů. Můžete si vybrat až čtyři, kterým pomůžete přeběhnout ty, kteří jsou před nimi, a dostat se tak do Parlamentu.

Jednoduše zakroužkujte jejich pořadové číslo.

Pozor – když zakroužkujete více než čtyři čísla, bude kroužkování neplatné! Váš hlas ale strana dostane.

Pro váš lepší přehled jsme v každé straně vybrali kandidátky a kandidátky, kteří jsou nejvíce LGBT-friendly. Jejich jména podle strany a kraje najdete na naší volební stránce. Seznam vám také na vyžádání zašleme e-mailem; pokud máte internet v mobilu, můžete ho otevřít třeba až za plentou. Věříme, že se vám bude hodit!

 

Foto: Johana Němečková

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Rovné sňatky ve Sněmovně 2023: Manipulace, nesmysly, obstrukce, ale také fakta a slova podpory

Novela zákona o manželství pro všechny páry byla předložena v červnu 2022. Debata ve Sněmovně se konečně otevřela 31. května 2023 a pokračovala 1. a 2. června 2023. Podle analýzy této debaty bylo 64 % času věnováno nesouhlasným projevům. Na hlasování zatím bohužel nedošlo. Přinášíme vám přehled podpůrných i oponentních výroků.

Rovné sňatky zpět ve Sněmovně. Co se děje?

Včera, 17. května 2023, byl Mezinárodní den boje proti homofobii, bifobii a transfobii. Měli jsme velkou šanci dostat k němu ten nejlepší možný dárek – manželství pro všechny páry. Jak je to možné? Máme pro vás shrnutí a aktuální informace k vývoji projednávání ve Sněmovně. Pojďme na to.

Česká vláda dala zelenou cenzuře LGBT lidí v Evropské unii

Vláda preméra Fialy se rozhodla nepodpořit Evropskou komisi v žalobě proti Maďarsku. Důvodem žaloby je to, že Orbánova vláda v roce 2021 přijala cenzurní zákon, namířený ostře proti LGBT lidem, včetně LGBT dětí. Zákon například zakazuje přístup nezletilých k jakémukoli obsahu, který „propaguje nebo zobrazuje odchylku od vlastní identity odpovídající biologickému pohlaví při narození, změnu pohlaví nebo homosexualitu“. Což znamená vygumování LGBT lidí z veřejného prostoru. Jasná cenzura médií, vzdělávacího systému, ale třeba i kontrola toho, jaké knihy mohou rodiče svým vlastním dětem číst. 

Stanovisko OSPDL k výchově a adopcím dětí stejnopohlavními páry

Odborná společnost praktických dětských lékařů v ČR (OSPDL) vydala stanovisko k otázce výchovy a společným adopcím dětí stejnopohlavními páry. Vzhledem k tomu, že dítě podle OSPDL potřebuje vyrůstat "v milující rodině, kde má oporu v dospělém, kde má svoje pevné zázemí, pocit jistoty a bezpečí", není rozhodující, zda ho vychovávají matka s otcem, nebo dva tatínkové nebo dvě maminky. 

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.