Manželství pro všechny ve Sněmovně zatím podpoří 49 poslankyní a poslanců

Všichni jsme se zatajeným dechem po sněmovních volbách 8. a 9. října sledovali závěrečné sčítání hlasů. I my jsme byli s naší iniciativou u toho. Z celkového počtu 200 poslanců a poslankyň, kteří nás všechny budou zastupovat v následujících čtyřech letech, je podle výsledků voleb a našeho předvolebního průzkumu 49 pro manželství pro všechny.

Poté, co se ukázalo, že volební účast byla něco málo přes 65 %, jsme se začali radovat. Chtěli bychom poděkovat všem, co přišli letos k volbám a kroužkovali férové kandidáty a kandidátky. Bez vás by tolik férových poslanců a poslankyň ve Sněmovně nebylo. Nejvíce preferenčních hlasů dostali Vít Rakušan (STAN) s Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09), kteří oba podporují rovné sňatky. Tento fakt jde mimo jiné ruku v ruce s výsledky průzkumu agentury MEDIAN, podle kterého postoje politiků k manželství pro všechny nijak neovlivňují volební preference voličů. A tito dva nejsou jediní. Velké množství těch, které voliči a voličky vykroužkovali výše na kandidátku, nám v průzkumu deklarovalo svou podporu. Věříme, že jsme k jejich dobrému výsledku také přispěli. 

Jsme velice vděční, že se naše společná předvolební práce vyplatila. Náš přehled férových kandidátů a kandidátek na webových stránkách navštívilo téměř 100 000 unikátních návštěvníků a návštěvnic, aby se podívalo na to, jak, proč a koho kroužkovat. Jen na sociálních sítích jste sdíleli stovky příběhů o tom, jak ve volebních místnostech volíte manželství pro všechny a kroužkujete jako o závod. I díky kroužkování a účasti statisíců gayů a leseb v těchto volbách se do Sněmovny až na výjimku SPD nedostaly žádné extremistické strany, které by ve svých předvolebních kampaních sázely na homofobní rétoriku. 

 

Jak to dopadlo?

 

Těch, kteří rovné sňatky nepodporují, se podle našeho předvolebního průzkumu do poslanecké sněmovny dostalo 59. U hnutí SPD a KDU-ČSL se dá navíc očekávat, že budou proti jako celek. Dalších 5 zvolených poslanců a poslankyní nemá podle našeho předvolebního průzkumu jednoznačný názor. Na druhou stranu, jak už jsme uvedli, se ale do Sněmovny dostalo 49 poslanců a poslankyň, kteří by podle našeho předvolebního průzkumu manželství pro všechny podpořili.

U zbývajících poslanců a poslankyň jejich názor na manželství pro gay a lesbické páry dosud neznáme. Ať už proto, že nám v předvolebním průzkumu neodpověděli či zkrátka nebyli pro své nízké postavení na kandidátce strany do průzkumu zahrnuti. Oslovovali jsme totiž vždy první desítku dané krajské kandidátky. A právě na ty se s naší iniciativou zaměříme. Právě ti společně se všemi podporovateli a podporovatelkami budou klíčovými hráči a hráčkami v procesu schvalování manželství pro všechny v nové Sněmovně.

Poslechněte si vyjádření Adély a Czeslawa z iniciativy Jsme fér k výsledkům voleb do Sněmovny. 

 

Jak se k manželství pro všechny stavěly v uplynulých čtyřech letechposlanecké kluby, které vyhrály volby?

 

Nejvíce hlasů od českých občanů získala koalice SPOLU (KDU - ČSL, ODS, TOP 09). Ta od nás získala v předvolebním průzkumu celkovou známku 4. Jednotlivé strany, které jsou její součástí, se však k manželství pro všechny stavěly různě. Nejhůře je na tom KDU-ČSL s konečnou dílčí známkou “nedostatečně”, kde všichni členové tehdejšího poslaneckého klubu podepsali zákaz manželství pro všechny v ústavním zákoně. Předseda této strany Marian Jurečka se k zrovnoprávnění sňatků vyjádřil takto: “Neumím si představit, že bychom šli do vlády, která by měla ambici dát si do programového prohlášení manželství pro všechny.”

Strana ODS od nás dostala o stupeň lepší známku, a to 4. Přestože nikdo z poslaneckého klubu ODS nepodepsal novelu o manželství pro všechny, 17 % členů klubu bylo v otázce zrovnoprávnění sňatků pro. Zákaz manželství pro všechny v ústavním zákoně však podepsalo 28 % členů klubu. 

TOP 09 má pak ze všech tří koaličních stran nejotevřenější přístup k otázce rovných sňatků, proto od nás dostala známku 3-. Stejný počet členů, tj. 43 %,  podepsal jak zákaz manželství pro všechny v ústavním zákoně, tak ale i novelu o manželství pro všechny. Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová manželství pro všechny dlouhodobě  podporuje. “Byť jsem katolička, podpořím návrh sňatku pro všechny,” řekla Pekarová na 100. schůzi Poslanecké sněmovny. A my jí, stejně jako všem ostatním podporovatelům a podporovatelkám, za to děkujeme.

S velkým překvapením skončilo jako druhé hnutí ANO, které dostalo v našem předvolebním průzkumu známku 3-. Přestože hnutí ve svém volebním programu rovné sňatky vůbec nezmiňuje, část klubu, 27 %, novelu o manželství pro všechny spolupodepsala. Menší část bývalých poslanců, 15 %, pak naopak podepsala zákaz manželství pro všechny v ústavním zákoně. Většina poslaneckého klubu (51 %) však s manželstvím pro všechny souhlasila.

Jako třetí ve volbách skončila koalice Piráti a Starostové. V celkovém součtu od nás dostala známku 2. Pokud se podíváme detailněji na působení obou politických stran, můžeme vidět rozdíly v souvislosti s manželstvím pro všechny (Piráti dostali 1-, Starostové 2-). To však nemění nic na tom, že ve společném volebním programu se tomuto tématu věnují. “Podpoříme rovnoprávné sňatky pro osoby stejného pohlaví,” stojí v koaliční smlouvě obou stran, ale s touto výhradou: “Při hlasování o tomto tématu může poslanec nebo poslankyně v souladu s koaliční smlouvou uplatnit tzv. zásadní výhradu svědomí.”

Bramborovou pozici nakonec obhájila strana SPD. Ta obecně nezaujímá k LGBT+ lidem přátelský postoj. V našem předvolebním průzkumu dostala stejně jako KDU-ČSL za 5. Celý poslanecký klub hlasoval proti postupu manželství pro všechny do druhého kola. Ve svém programu se rovným sňatkům věnují veskrze negativně. “Požadujeme zakotvit do Ústavy ČR definici institutu manželství a rodičovství jako vztahu muže a ženy a institutu rodiny jako společenství, které tvoří rodiče (muž a žena) a děti, a které si zaslouží speciální ochranu a podporu ze strany státu,” píše se ve volebním programu SPD.

Před námi teď stojí stejná otázka jako před čtyřmi lety. Podaří se prosadit manželství pro všechny? Bude 87 poslanců, jejichž názor na rovné sňatky neznáme, hlasovat pro? Nezbývá nám nic jiného než pevně věřit, doufat a pokračovat v naší práci.

 

Co se stane teď?

Jakmile skončí povolební vyjednávání a ustanoví se nová Sněmovna, bude čas pustit se opět do práce. Budeme se snažit, aby byl zákon o manželství pro všechny co nejdříve v nové Sněmovně předložený. Teď si ale společně s vámi na chvíli odpočineme a nabereme síly pro budoucí práci, abychom konečně v Česku měli manželství i pro gay a lesbické páry a rodiny s dětmi.

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Společná výzva mládežnických politických organizací ke zrovnoprávnění manželství

Mladí politici a političky napříč politickým spektrem ku příležitosti svátku lásky a všech zamilovaných 14. února vyzvali společným hlasem zvolené poslance a poslankyně ze všech klubů, aby co nejdříve projednali zákon o zrovnoprávnění manželství. Protože není na co čekat. Protože chceme patřit na Západ nejen v předvolebních heslech, ale i fakticky. Protože láska je jen jedna.

Nově zvolený prezident republiky podporuje rovné sňatky. Zákonu o manželství pro všechny páry tak nestojí nic v cestě

Před několika týdny proběhlo druhé kolo voleb, v nichž jsme si zvolili novou hlavu státu a jednoho z nejvyšších ústavních činitelů. Zvítězil Petr Pavel, který se stal třetím prezidentem zvoleným v přímé volbě. Přinášíme vám pět zásadních postřehů, co nám tyto volby ukázaly z hlediska manželství pro všechny páry. To nejdůležitější můžeme ale říct již na úvod: prosazení zákona v Parlamentu České republiky nestojí nic v cestě.

Zavedení manželství pro všechny páry odradí mladé lidi od sebevražd

Manželství pro všechny páry přinese pozitivní změnu do života nejen lidem, kteří si chtějí vzít svou lásku stejného pohlaví. Pokud zavedeme skutečnou rovnost, ve společnosti zavládne přijímající atmosféra, která bude mít dopad i na další skupiny obyvatel a další oblasti života. Například na výrazný pokles sebevražd u teenagerů, jak se ukázalo ve Spojených státech i dalších zemích. 

Jak je to s manželstvím pro všechny páry ve světě

V 34 zemích světa na všech sedmi kontinentech si v současnosti páry stejného pohlaví užívají svobody vstupovat do manželství. Přes 16 % světové populace, tj. přes 1,4 miliardy lidí, dnes žije ve státech, které uznávají manželství všech párů. Řada dalších poskytuje svým gay a lesbickým obyvatelům nějakou jinou formu právní ochrany než manželství. Politici, političky, byznys i široká veřejnost po celé zeměkouli začínají postupně chápat, že ochrana všech milujících se párů a rodin s dětmi bez rozdílu pomáhá všem rodinám a posiluje jednotlivé komunity i celé státy. Manželství pro všechny páry, spravedlnost, svoboda a respekt k lidským právům se proto bude nadále šířit do dalších částí světa.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.