16 středoškolských parlamentů podpořilo přijetí rovného manželství

16 krajských a městských studentských samospráv z 10 krajů naší země, které zastupují desetitisíce studentů a studentek, se obrací na nejvyšší ústavní činitele, předsedy a předsedkyni parlamentních stran, aby podpořili uzákonění manželství pro všechny páry. "Jako studenti cítíme potřebu vyjádřit své pocity k tématu, které se nás bezprostředně dotýká a bude nás, jakožto i budoucí generace, provázet celým životem. Vážíme si prostoru, který je manželství pro všechny poslední dobou ve veřejné sféře věnován. Schválení rovných sňatků je za nás krok správným směrem," uvádí Jakub Vrzal a Zita Krotká, kteří výzvu zastupují.

Vážené dámy, vážení pánové,

jmenuji se Jakub Vrzal a společně se Zitou Krotkou jsme autory Otevřeného dopisu ústavním činitelům, předsedům a předsedkyni parlamentních stran na podporu přijetí manželství pro všechny páry od 16 studentských krajských a městských samospráv napříč celou republikou, které zastupují desetitisíce studentů a studentek.

Prvotní impuls k sepsání tohoto dopisu přišel během oslav 17. listopadu na Národní třídě. Náhodou jsme se nachomýtli na náměstí Václava Havla, kde autoři Michal Sikora a Roman Poliak předčítali obdobný dopis iniciovaný akademickými senáty vysokých škol, rozhodli jsme se tuto myšlenku podpořit také. Vždyť se přece jedná i o naší budoucnost a podporu důležitých hodnot. Netrvalo dlouho, slovo dalo slovo, a my měli před sebou text, který vyjadřoval pocity naší generace z aktuálního a silně omílaného společenského, spíše politického, tématu, kterým rovné sňatky bezpochyby jsou. Tento fakt dokladuje i existující výzva zatím 1800 pedagogických pracovníků, kteří tento problém také vnímají.

Po téměř jednohlasném schválení návrhu dopisu na zasedání Středoškolského parlamentu Kraje Vysočina jsme plni energie začali aktivně oslovovat s žádostí o podporu i ostatní krajské a městské mládežnické samosprávy. K dnešnímu dni se k našemu dopisu připojilo celkem 16 samospráv z 10 krajů.

Jsme nesmírně rádi, že se studenti a studentky dokážou semknout a společně se zasadit o věci, které je trápí. Studentská participace si stoprocentně zaslouží pozornost veřejnosti napříč všemi kraji a městy. Společně můžeme být hybateli pozitivní změny nejen v otázce manželství pro všechny páry. Není nám to jedno!

Jakub Vrzal, Zita Krotká

Přečtěte si celé znění výzvy


Pod otevřený dopis pro vyjádření podpory manželství pro všechny za krajské a městské studentské samosprávy pro nejvyšší ústavní činitele a předsedy parlamentních stran se podepsalo k 19. únoru celkem 16 studentských samospráv : 

Středoškolský parlament Kraje Vysočina
Krajský studentský sněm Jihomoravského kraje
Krajský parlament dětí a mládeže Zlínského kraje
Krajský parlament mládeže Královéhradeckého kraje, z. s.
Krajský studentský sněm Pardubického kraje
Krajský parlament dětí a mládeže Karlovarského kraje
Jihočeský studentský parlament Parlament dětí a mládeže Moravskoslezského kraje
Středoškolský sněm hlavního města Prahy
Parlament dětí a mládeže města Ostravy
Opavské zastupitelstvo dětí a mládeže
Městský parlament dětí a mládeže Krnov
Parlament mládeže města Mladá Boleslav
Zastupitelstvo mladých města Třebíče
Studentský parlament Aš
Žákovské zastupitelstvo města Říčany

Přečtěte si celé znění výzvy. Co jsou samosprávy mládeže?

 

Prosíme, ozvěte se. Využijte možná poslední příležitosti na dlouhé roky udělat krok dopředu. Najděte si, prosím, chvilku a oslovte poslance a poslankyně právě teď. Detaily jak na to najdete i se seznamem kontaktů na naší stránce JdemeDoFinále.

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Partnerství nestačí: jsou dvě kategorie protiústavní?

Český Parlament letos schválil "partnerství" pro stejnopohlavní páry, namísto rovnoprávného manželství. Je rozdělování lidí do dvou kategorií jen podle toho, koho milují, protiústavní? Ústavní soud Rakouska, Ústavní soud Slovinska a Nejvyšší soud USA na tuto otázku odpověděly, že ano. Můžeme se jejich úvahami inspirovat i my? Pro časopis Soukromé právo vydavatelství Wolters Kluwer (číslo 9/2024) připravila naše právnička Adéla Horáková druhou část své právní analýzy. První část analýzy se ohlédla za legislativními pokusy od roku 1989. Druhá část analýzy se dívá do budoucna a na možnost ochrany našich ústavně zaručených práv a svobod.

Předvolební průzkum: 43 kandidátů a kandidátek do Senátu podporuje rovné manželství.

V průzkumu iniciativy Jsme fér mezi kandidáty a kandidátkami ve volbách do třetiny Senátu Parlamentu ČR odpovědělo zatím celkem 73 z téměř 150 oslovených. U dalších 40 kandidujících byly postoje zjištěny z veřejných zdrojů nebo z předchozí komunikace. Z celkového počtu 103 známých postojů by 43 kandidujících podpořilo rovnoprávné manželství pro stejnopohlavní páry, včetně práva společně osvojit děti. Naopak 45 kandidátů odpovědělo negativně a 16 nemá jednoznačný názor.

Partnerství nestačí: Proč stejnopohlavní páry stále čelí nerovnosti?

Český Parlament letos schválil "partnerství" pro stejnopohlavní páry, namísto rovnoprávného manželství. Jak se to stalo a proč se Česká republika stále vyhýbá plné rovnoprávnosti pro všechny páry? Pro časopis Soukromé právo vydavatelství Wolters Kluwer (letní dvojčíslo 7-8/2024) připravila naše právnička Adéla Horáková právní analýzu. První část je ohlédnutí za celou cestou od roku 1989 do současnosti.

Senátoři a senátorky navrhují změny v zákoně o partnerství: Omezí práva stejnopohlavním i heterosexuálním párům.

V prvním červencovém týdnu se senátní opozice opět pokusila zvrátit konsenzus ohledně zákona o partnerství, který nedávno schválila Poslanecká sněmovna a prošel Senátem. Na jednání Podvýboru pro rodinu Výboru pro sociální politiku předložila jeho předsedkyně, senátorka Jitka Chalánková, společně se senátory Jiřím Oberfalzerem (ODS a TOP 09), Patrikem Kunčarem (KDU-ČSL a nezávislí) a senátorkou Danielou Kovářovou (nezávislá) senátní návrh zákona, který by měl změnit právě schválený zákon o partnerství.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.