Jana: Poslancům píšu o své snoubence

Janě je 23 let a politiku nikdy moc nesledovala. „Až otázka manželství pro všechny mě přiměla, abych se začala aspoň trochu zajímat o dění na politické scéně a o postoje jednotlivých poslanců a poslankyň,“ říká. A píše o tom, jak je sama začala oslovovat.

Až díky diskuzím s lidmi v okolí jsem zjistila, že stále existuje mnoho těch, kteří si myslí, že registrované partnerství je vlastně totéž, co manželství, jen s jiným názvem. A tak znovu a znovu vysvětluji rozdíly, až na konci se často dotyčný nebo dotyčná zamračí a řekne: „Ale vždyť to není fér!“ Ne, není.

Rozhodla jsem se tedy, že mě opravdu nezabije, když napíšu několika poslancům a poslankyním. Ono neurčité „několika“ se ustálilo někde okolo čísla dvacet a možná ještě naroste.

Stejné řízky, stejná práva

Na samém začátku mi přišlo divné jen tak napsat těm, jejichž obličeje člověk vídá na billboardech a v televizi. Pak jsem si ale řekla, že jsou to taky jen lidi a vrhla jsem se do toho po hlavě. Příliš velké naděje jsem si nedělala, nakonec mi odepsala asi polovina z oslovených. Většina z nich byla pro.

O čem jsem vlastně psala? O svém životě, o svém vztahu, o tom, že bychom se chtěly s přítelkyní (pravda, teď už snoubenkou) vzít. Že je to pro nás důležité, že i my se chceme obléct do bílých šatů, zatančit si první tanec a přejíst se řízků s bramborovým salátem.

A primárně o tom, že když jsou dva lidé, kteří se milují, tráví spolu čas, jezdí na výlety, pořídí si psa (kočku, kanárka, rybičky, každý podle svého uvážení) a chtějí si stát v dobrém i zlém po boku, nezáleží na tom, jestli je to muž a žena, dva muži či dvě ženy.

Největší sílu má osobní příběh

Dost často se ozývá otázka, jestli na takový krok není příliš brzy. Podle mě je potřeba uvědomit si, že pokrok tu byl vždy. Kdyby si lidi pokaždé řekli, že tenhle léty osvědčený způsob přece funguje, mohli bychom teď malovat jeskynní malby nebo svítit petrolejovými lampami.

Současně je třeba počítat s tím, že asi nikdy nebudou úplně všichni pro. Možná i dnes ještě v naší kultuře existují muži, kteří nesouhlasí s tím, aby ženy pracovaly nebo aby měly volební právo.

Podle průzkumů veřejného mínění podporuje stejnopohlavní manželství stále více lidí. Myslím si, že každý z nás má teď jedinečnou příležitost sdílet své životní příběhy, ukázat těm, kteří za nás rozhodují, že naše vztahy nejsou něčím méněcenným a že i my si manželství zasloužíme.

Souhlasíte s Janou? Ozvěte se po jejím vzoru poslancům a poslankyním. Každý vzkaz nebo e-mail se počítá a posune nás blíž k manželství pro všechny.

 

Foto: archiv Jany

jana_se_snoubenkou.jpg

 

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Návrh senátora Hraby a senátorky Chalánkové zhorší situaci a omezí práva stejnopohlavním párům, ale i všem lidem v Česku

Senátor Zdeněk Hraba a senátorka Jitka Chalánková předložili při projednávání novely o partnerství na Ústavně-právním výboru Senátu pozměňovací návrhy, které by výrazně zhoršily Sněmovnou schválený návrh partnerství a situaci stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Mimo to by schválení takových zákonných úprav omezilo také práva heterosexuálním lidem. Shrnutí těchto návrhů přinášíme v právní analýze.

Napsali jsme do Senátu: Děti v rodinách s dvěma mámami nebo táty potřebují společná práva rodičů

Práva gay a lesbických párů a rodin s dětmi se tento týden opět vrací do Parlamentu ČR. Tak jako v Poslanecká sněmovně, i v Senátu se musí k návrhu zákona – tentokrát tedy ne k manželství pro všechny páry, ale k novele o partnerství – nejprve vyjádřit několik senátních výborů. I proto jsme napsali všem senátorům a senátorkám zprávu, především z důvodu ochrany dětí v rodinách s dvěma mámami nebo dvěma táty, ale i proto, že desetitisíce gay a lesbických párů schváleným mezikrokem získají některá nová důležitá práva, je potřeba zvážit další postup v legislativním procesu.

Analýza: Co čeká novelu o partnerství v Senátu?

Novelu o partnerství čeká 17. dubna projednávání v Senátu. Bohužel Sněmovna navzdory přání většiny společnosti přijala pouze další legislativní mezikrok. Ten nepřináší rovnoprávnost, ale poskytne větší právní a sociální jistoty tisícům stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Přijetí partnerství, jak je v tuto chvíli schváleno Sněmovnou, ale neznamená konec našeho úsilí na cestě za manželstvím pro všechny páry. Přinášíme analýzu, co současná situace pro stejnopohlavní páry a jejich rodiny s dětmi v naší zemi znamená a jaký další vývoj může přijít.

Otázky a odpovědi k novele o partnerství

Hlasování Sněmovny ve 3. čtení o manželství pro všechny páry přineslo řadu zklamání a smutku, ale také některé dobré zprávy, které se týkají hlavně rodin dvou matek nebo dvou otců s dětmi. Přinášíme odpovědi na vaše nejčastější otázky. Tento návrh zákona zatím schválila Sněmovna. V Senátu se může ještě změnit. Finálním krokem v legislativním procesu je podpis prezidenta republiky.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.