Jana: Poslancům píšu o své snoubence

Janě je 23 let a politiku nikdy moc nesledovala. „Až otázka manželství pro všechny mě přiměla, abych se začala aspoň trochu zajímat o dění na politické scéně a o postoje jednotlivých poslanců a poslankyň,“ říká. A píše o tom, jak je sama začala oslovovat.

Až díky diskuzím s lidmi v okolí jsem zjistila, že stále existuje mnoho těch, kteří si myslí, že registrované partnerství je vlastně totéž, co manželství, jen s jiným názvem. A tak znovu a znovu vysvětluji rozdíly, až na konci se často dotyčný nebo dotyčná zamračí a řekne: „Ale vždyť to není fér!“ Ne, není.

Rozhodla jsem se tedy, že mě opravdu nezabije, když napíšu několika poslancům a poslankyním. Ono neurčité „několika“ se ustálilo někde okolo čísla dvacet a možná ještě naroste.

Stejné řízky, stejná práva

Na samém začátku mi přišlo divné jen tak napsat těm, jejichž obličeje člověk vídá na billboardech a v televizi. Pak jsem si ale řekla, že jsou to taky jen lidi a vrhla jsem se do toho po hlavě. Příliš velké naděje jsem si nedělala, nakonec mi odepsala asi polovina z oslovených. Většina z nich byla pro.

O čem jsem vlastně psala? O svém životě, o svém vztahu, o tom, že bychom se chtěly s přítelkyní (pravda, teď už snoubenkou) vzít. Že je to pro nás důležité, že i my se chceme obléct do bílých šatů, zatančit si první tanec a přejíst se řízků s bramborovým salátem.

A primárně o tom, že když jsou dva lidé, kteří se milují, tráví spolu čas, jezdí na výlety, pořídí si psa (kočku, kanárka, rybičky, každý podle svého uvážení) a chtějí si stát v dobrém i zlém po boku, nezáleží na tom, jestli je to muž a žena, dva muži či dvě ženy.

Největší sílu má osobní příběh

Dost často se ozývá otázka, jestli na takový krok není příliš brzy. Podle mě je potřeba uvědomit si, že pokrok tu byl vždy. Kdyby si lidi pokaždé řekli, že tenhle léty osvědčený způsob přece funguje, mohli bychom teď malovat jeskynní malby nebo svítit petrolejovými lampami.

Současně je třeba počítat s tím, že asi nikdy nebudou úplně všichni pro. Možná i dnes ještě v naší kultuře existují muži, kteří nesouhlasí s tím, aby ženy pracovaly nebo aby měly volební právo.

Podle průzkumů veřejného mínění podporuje stejnopohlavní manželství stále více lidí. Myslím si, že každý z nás má teď jedinečnou příležitost sdílet své životní příběhy, ukázat těm, kteří za nás rozhodují, že naše vztahy nejsou něčím méněcenným a že i my si manželství zasloužíme.

Souhlasíte s Janou? Ozvěte se po jejím vzoru poslancům a poslankyním. Každý vzkaz nebo e-mail se počítá a posune nás blíž k manželství pro všechny.

 

Foto: archiv Jany

jana_se_snoubenkou.jpg

 

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

5 důvodů, proč je ústavní zákaz rovných sňatků nebezpečím pro celou společnost

Letošní 29. červen byl pro nás velkým dnem. Poslanecká sněmovna konečně hlasovala o zákonu o manželství pro všechny páry a poslala ho do druhého čtení. Zároveň přišla noční můra – poslanci a poslankyně totiž stejně podpořili i ústavní zákaz rovných sňatků. (Někteří ve Sněmovně dokonce hlasovali pro oba zákony, byť jdou zcela proti sobě.) Proč je ústavní zákaz nebezpečím pro celou společnost?

66 firem vyzvalo premiéra Fialu k přijetí rovných sňatků

Téměř 70 firem působících v Česku vyzývá v otevřeném dopise premiéra Petra Fialu k přijetí rovného manželství. Kromě morálních a lidskoprávních důvodů uvádí i negativní dopady nerovného přístupu na ekonomickou kondici země. Přijetí manželství pro všechny páry a odstranění diskriminace LGBT+ lidí má totiž podle ekonomické analýzy výzkumné organizace Open For Business potenciál ušetřit až 38 miliard korun ročně. Výzvu inicioval generální ředitel Vodafonu Petr Dvořák a společně s dalšími signatáři a signatářkami nabízí premiérovi osobní schůzku.

Příští dva měsíce rozhodnou o rovných sňatcích. Jak se zapojit?

Během příštích dvou měsíců se skutečně rozhodne, zda poslanci a poslankyně pošlou zákon o rovných sňatcích do závěrečného čtení ve Sněmovně. Během této doby se budou rozhodovat, jak k hlasování přistoupí: budou zvažovat změny v zákoně nebo jestli odsouhlasí zákon bez jakýchkoliv zásahů nebo změn. Naším společným cílem a přáním je samozřejmě plnohodnotné rovné manželství se všemi právy, povinnostmi a stejným názvem. Jakékoliv jiné řešení si nikdo nepřeje. Aby vše dobře dopadlo, budeme potřebovat vaší pomoc.

Senátní konferenci Jsme fér zahájí prezident Petr Pavel a irský premiér Leo Varadkar

Mezinárodní konferenci Manželství a rodičovství pro gay a lesbické páry: domácí a zahraniční zkušenosti pořádá iniciativa Jsme fér ve středu 28. června v Senátu Parlamentu ČR pod záštitou jeho předsedy Miloše Vystrčila. Cílem odborného setkání je vyvrátit nejasnosti, lži a nepodložené obavy, které občas zaznívají i z úst některých poslanců a poslankyň, a zprostředkovat České republice aktuální vědecké poznatky i zkušenosti ze zemí, kde se gayové a lesby mohou brát již několik let, či dokonce desetiletí.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.