Katka a Veronika: Hlavní je, co manželství přinese našim dětem

Vychovávají spolu dva malé syny a považují se za rodinu v pravém smyslu toho slova. Jenže stát je vidí jako svobodné matky. Možnost vstoupit do manželství by tak uvítaly nejen pro jeho symbolický význam, ale i s ohledem na budoucnost dětí

Katka a Veronika jsou partnerkami už tři roky, každá je biologická máma jednoho ze „synků“, jak jim láskyplně říkají. „Pro stát a pro oficiality jsme ovšem dvě svobodné matky,“ dodává Veronika.

Společné radosti i strasti

Přitom své nejbližší považuje za to, co je podle ní opravdový význam slova „rodina“. „Jsme spolu, tvoříme prostředí, ve kterém kluci vyrůstají spolu, řešíme spolu radosti i strasti,“ vypočítává. Katka přikyvuje. Rodina podle ní nutně nemusí znamenat klasické trio „máma, táta, děti“.

České zákony to bohužel vidí jinak. „V případě, že by se jedné z nás něco stalo, nemá druhá matka právní možnost si osvojit její dítě. I když ho vychovávala třeba deset let,“ vysvětluje Katka.

Zajištěný a spokojený život svým potomkům přeje každý milující rodič a Veronika s Katkou nejsou výjimky. „V manželství je pro nás nejdůležitější právě to, co přinese našim dětem. Ve chvíli, kdy se budeme moci stát manželkami, dostanou naši synové stejnou příležitost jako všechny ostatní děti, se kterými si hrají na pískovišti.“

Tak vy jste manželky!

Manželství pro ně – jako pro mnoho dalších lidí, hetero- i homosexuálních, – hraje i symbolickou roli. „Nedávno jsme byly u ženy, která nevěděla, jak to spolu máme,“ vykládá Veronika. „Zeptala se nás: Holky, vy jste sestřenice? Nebo švagrový? My jsme ji chvilku nechaly hádat a ona pak říká: Aha, tak vy jste manželky!“

„A my jsme řekly, že jo,“ vstupuje jí Katka s úsměvem do řeči. Předtím si tak prý nikdy neřekly. „Protože jsme tu možnost neměly,“ vysvětluje Veronika. „Ale vlastně cítíme, že ano, že jsme manželky. Akorát zůstává pachuť toho, že nemáme možnost to stvrdit oficiálně.“

Už brzy může být všechno jinak. Zákon o manželství pro všechny čeká první čtení ve Sněmovně: ideální čas na to, abychom společně psali poslancům a poslankyním. Nerozhodnuté tak můžeme přesvědčit a ty, kteří chtějí hlasovat pro, v jejich rozhodnutí podpořit. Má to smysl!

katka_veronika_01.jpg

katka_veronika_02.jpg

katka_veronika_03.jpg

Foto: archiv Katky a Veroniky, Jsme fér

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Stanovisko Asociace klinických psychologů k rodičovství stejnopohlavních párů

Asociace klinických psychologů České Republiky, z. s. (AKP ČR) vydala stanovisko k otázce rodičovství párů stejného pohlaví, respektive možnosti těchto párů osvojit dítě, ať už dítě partnera/partnerky nebo dítě z institucionální péče. Ve stanovisku AKP ČR zdůrazňuje absenci spojení mezi sexuální orientací rodičů a zdravým vývojem dětí. Odkazuje na výzkumy Australské psychologické společnosti a českých odborníků a odbornic, které potvrzují, že obavy o dobro dětí ve stejnopohlavních rodinách jsou neopodstatněné.

83 zástupců a zástupkyní taneční scény vyzvalo k přijetí rovného manželství

Taneční aktuality, o. p. s., uspořádaly v uplynulých týdnech otevřenou výzvu za manželství pro všechny. V té vyzývaly oborové profesionály k podpisu textu, který se zastává rozšíření práv a svobod LGBT lidí v České republice. Dopis, ve kterém šéfredaktor serveru www.tanecniaktuality.cz Josef Bartoš žádá premiéra České republiky o aktivní podporu manželství pro všechny, podepsalo celkem 83 zástupců české profesionální taneční a pohybové scény.

Otevřený dopis dětí z duhových rodin Sněmovně

Děti z rodin, které vyrůstají nebo vyrůstaly v rodině s dvěma mámami nebo táty, napsaly otevřený dopis všem poslancům a poslankyním naší Sněmovny. V něm vyjádřily svou podporu a zdůraznily význam uzákonění manželství pro stejnopohlavní páry, jejich rodiče. V otevřeném dopise uvedly, že manželství pro všechny páry je v zájmu jejich rodičů i jich samotných. V České republice žijí tisíce dětí v duhových rodinách.

19 akademických senátů českých univerzit vyzvalo ústavní činitele k přijetí rovného manželství

Studenti Katedry alternativního a loutkového divadla Divadelní fakulty Akademie múzických umění v Praze Michal Sikora a Roman Poliak napsali po vzoru uměleckých šéfů a šéfek divadel otevřený dopis akademických senátů veřejných vysokých škol k přijetí zákona o manželství pro všechny páry, adresovaný čtyřem ústavním činitelům České republiky. Jedná se tak o několikátou společenskou výzvu k přijetí rovných sňatků.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.