5 důvodů, proč kroužkovat férové kandidáty a kandidátky

Za pár dní proběhnou volby do Poslanecké sněmovny. V tuto chvíli máme poslední možnost změnit to, jakým směrem se Česká republika vydá v dalších čtyřech letech a zda budou mít konečně gay a lesbické páry a jejich rodiny s dětmi právní jistoty a ochranu, které jsou v jiných rodinách samozřejmostí. A proč byste měli právě vy podpořit manželství pro všechny a kroužkovat férové kandidáty a kandidátky, přestože se vás toto téma třeba přímo netýká? Přinášíme vám hned pět důvodů, proč.

V nadcházejících volbách bude manželství pro všechny bojovat o každý hlas. Právě 101 férových poslanců a poslankyň by stačilo k tomu, aby byly sňatky desetitisíců gay a lesbických párů konečně zrovnoprávněny a aby tisíce dětí gayů a leseb získaly jistoty i právní ochranu. Aby k tomu došlo, je potřeba kroužkovat ty kandidáty a kandidátky, kteří by manželství pro všechny v hlasování podpořili. Jak na to?

Kromě celých stran můžete jednotlivým kandidátům udělit takzvané preferenční hlasy tím, že jejich jméno zakroužkujete. V případě, že v rámci jedné strany chcete vyzdvihnout jednoho kandidáta například pro jeho názory, můžete využít právě preferenčních hlasů. Pokud jich kandidát v rámci strany dostane více než pět procent, může se v kandidátní listině posunout výše a má tak větší šanci dostat se do Sněmovny. POZOR: Rozdat můžete pouze čtyři preferenční hlasy. Pokud zakroužkujete pět a více kandidátů, preferenční hlasy se nezapočítávají, hlas straně ale zůstává.

Kdo jsou ti, kteří chtějí podpořit rovné sňatky, zjistíte v předvolebním průzkum naší iniciativy, který průběžně aktualizujeme až do volebního víkendu a kde podrobně informujeme o tom, jaký postoj mají jednotliví kandidáti a kandidátky politických stran, koalic i hnutí k manželství pro všechny.

 

Proč kroužkovat manželství pro všechny?

 

1. Rovné sňatky by vyřešily desítky praktických problémů i nedůstojné postavení statisíců lidí

Registrované partnerství nemá ve vztahu k manželství téměř žádné praktické ani finanční zvýhodnění, to z něj tak dělá nedůstojné polomanželství. Například registrovaní partneři nemohou nabývat majetek do společného jmění (což nakládání s majetkem zjednodušuje), ale musí si vše pořizovat jako podíloví  spoluvlastníci, udělovat si donekonečna plné moci a následně se jimi prokazovat. Neexistuje pro ně žádná úprava vypořádání společného majetku v případě rozpadu partnerství. Pokud jeden z partnerů zemře, ten druhý nemá nárok na vdovský či vdovecký důchod a ani na něj nepřechází dávky sociální podpory (důchod, nemocenská).

 

2. Právní jistoty zajistí dětem stabilní rodinné zázemí a právní ochranu

Podle současného zákona nemají registrovaní partneři dostatečné právní jistoty a nevytváří tak stabilní rodinné zázemí, které by mělo být základem každé rodiny. Gay a lesbické páry jsou již teď adoptivními rodiči nebo pěstouny. V případě rozpadu vztahu jsou tak děti v právním vakuu a v horším případě mohou s faktickým rodičem úplně ztratit kontakt. Faktický rodič je pak na úřadech či ve zdravotnických zařízeních ve vztahu k dítěti prakticky cizí osobou. Pokud je tedy v dané chvíli k dispozici pouze on, zdraví dítěte může být ohroženo.

 

3. Ukotvíme Česko směrem na západ

Obě politické koalice se před volbami ohání tím, že Česko patří na západ. Co to ale vlastně západní hodnoty jsou? Jsou to ty, které respektují demokratické principy. Posunutí Česka na západ znamená podporu a souhlas s lidskými právy, tzn. uznávání principů svobody, spravedlnosti, solidarity i rovnoprávnosti. To jsou hodnoty, kterým féroví poslanci i poslankyně rozumí. Naslouchají totiž všem občanům bez výjimky, i těm znevýhodněným, kteří se mohou nacházet na okraji společnosti i přesto, že si svou roli v ní kolikrát nevybrali dobrovolně. Příkladem mohou být právě i tisícovky gay a lesbických párů, které čekají, až se s nimi bude zacházet stejně jako s ostatními páry a rodinami. Manželství pro všechny už uzákonilo celkem třicet jedna států po celém světě. Celkem tak na světě žije více jak miliarda lidí v zemích, kde si lidé mohou vzít toho, koho milují. Pojďme se i my k těmto státům připojit.

 

4. Manželství pro všechny povzbudí českou ekonomiku

Stalo se to v Irsku, stalo se to na Tchaj-wanu a v mnoha dalších zemích. Poté, co se manželství otevřelo i gay a lesbickým párům, se roztrhl pytel se svatbami. Pro ekonomiku, hlavně pro tu lokální, to znamená příjemný vzestup. Zvýší se poptávka po drobných podnikatelích a podnikatelkách – od cukrářů a cukrářek přes květináře a květinářky až po ty, co plánují rodinné akce nebo vedou hotely a restaurace.

Podle analýzy organizace Open For Business z ledna roku 2020 by přijetí zákona o manželství pro všechny mohlo do státního rozpočtu bezprostředně přinést až 2,7 miliardy korun. V „době post-koronavirové“ je tahle částka ještě důležitější. Vlna svateb by mohla doslova zachránit stovky malých a středních podniků, které pandemie postihla nejvíce.

 

5. Manželství pro všechny podporuje většina Čechů a Češek

Podle nejnovějšího průzkumu agentury NMS Market Research z července tohoto roku manželství pro všechny podporuje 65 % Čechů a Češek. I další průzkumy ale dokazují stabilní podporu rovných sňatků napříč českou společností. Výzkum agentury MEDIAN z ledna roku 2020 ukazuje, že by manželství pro všechny podpořilo 67 % českých občanů. Podle jiného kontinuálního průzkumu MEDIAN MML TGI o mediálním chování, životních postojích a názorech mezi 7417 respondenty starších 12 let konaném v době od ledna do června 2021, je manželství pro všechny nakloněno 62 % populace. Jednalo se o nejdelší a nejrozsáhlejší šetření v ČR, do nějž byla zahrnuta otázka na postoj k manželství pro všechny.

 

Manželství pro všechny je nadějí pro otevřenější společnost a spravedlivější zemi pro každého z nás. Abychom se konečně zařadili ke všem zemím světa, které rovné sňatky již schválily, nedávno například Švýcaři ve svém referendu, potřebujeme vás a vaše hlasy. Láska a štěstí jsou v životě velmi cenné, proč tedy někomu odpírat možnost stvrdit je sňatkem. Bez vás se ale neobejdeme. Bavte se s příbuznými a kamarády o volbách, běžte k nim a kroužkujte férové kandidáty a kandidátky. Společně můžeme pomoci stovkám rodin s dětmi a podpořit tak jejich zdravé fungování. Zrovnoprávnění sňatků nikomu neublíží a hodně lidem pomůže.

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Jak je to s manželstvím pro všechny páry ve světě

V 36 zemích světa na všech sedmi kontinentech si v současnosti páry stejného pohlaví užívají svobody vstupovat do manželství. Přes 16 % světové populace, tj. přes 1,4 miliardy lidí, dnes žije ve státech, které uznávají manželství všech párů. Řada dalších poskytuje svým gay a lesbickým obyvatelům nějakou jinou formu právní ochrany než manželství. Politici, političky, byznys i široká veřejnost po celé zeměkouli začínají postupně chápat, že ochrana všech milujících se párů a rodin s dětmi bez rozdílu pomáhá všem rodinám a posiluje jednotlivé komunity i celé státy. Manželství pro všechny páry, spravedlnost, svoboda a respekt k lidským právům se proto bude nadále šířit do dalších částí světa.

Návrh senátora Hraby a senátorky Chalánkové zhorší situaci a omezí práva stejnopohlavním párům, ale i všem lidem v Česku

Senátor Zdeněk Hraba a senátorka Jitka Chalánková předložili při projednávání novely o partnerství na Ústavně-právním výboru Senátu pozměňovací návrhy, které by výrazně zhoršily Sněmovnou schválený návrh partnerství a situaci stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Mimo to by schválení takových zákonných úprav omezilo také práva heterosexuálním lidem. Shrnutí těchto návrhů přinášíme v právní analýze.

Napsali jsme do Senátu: Děti v rodinách s dvěma mámami nebo táty potřebují společná práva rodičů

Práva gay a lesbických párů a rodin s dětmi se tento týden opět vrací do Parlamentu ČR. Tak jako v Poslanecká sněmovně, i v Senátu se musí k návrhu zákona – tentokrát tedy ne k manželství pro všechny páry, ale k novele o partnerství – nejprve vyjádřit několik senátních výborů. I proto jsme napsali všem senátorům a senátorkám zprávu, především z důvodu ochrany dětí v rodinách s dvěma mámami nebo dvěma táty, ale i proto, že desetitisíce gay a lesbických párů schváleným mezikrokem získají některá nová důležitá práva, je potřeba zvážit další postup v legislativním procesu.

Analýza: Co čeká novelu o partnerství v Senátu?

Novelu o partnerství čeká 17. dubna projednávání v Senátu. Bohužel Sněmovna navzdory přání většiny společnosti přijala pouze další legislativní mezikrok. Ten nepřináší rovnoprávnost, ale poskytne větší právní a sociální jistoty tisícům stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Přijetí partnerství, jak je v tuto chvíli schváleno Sněmovnou, ale neznamená konec našeho úsilí na cestě za manželstvím pro všechny páry. Přinášíme analýzu, co současná situace pro stejnopohlavní páry a jejich rodiny s dětmi v naší zemi znamená a jaký další vývoj může přijít.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.