Férové manželství ve světě: V Portugalsku se přijímalo nadvakrát, dnes už mají i adopce

Zatímco v sousedním Španělsku mohly gay a lesbické páry už pět let „do chomoutu“, Portugalsko s přijetím manželství pro všechny přece jen otálelo. Nakonec se v roce 2010 stalo šestou zemí v Evropě a osmou na světě, která ho uzákonila. Šest let nato přibyla i možnost osvojení dětí.

Ačkoli jde o tradičně konzervativní zemi s katolickou většinou, sňatky gay a lesbických párů se tam podařilo prosadit docela bez problému. I Portugalci a Portugalky si prošli obdobím klerofašistické diktatury, kterou vedl předseda vlády António de Oliveira Salazar. Ukončila ji až Karafiátová revoluce v roce 1974. Zřejmě proto jsou lidé v Portugalsku podobně jako Španělé a Španělky ostražitější, když přijde na prolínání politiky a církve.

Právo na sňatky v ústavě?

Mimo jiné je Portugalsko první evropskou zemí, v níž se otázka manželství pro všechny řešila na soudní úrovni. Po revoluci v roce 1974 tam přijali ústavu, která obsahovala i zákaz diskriminace; v roce 2004 byl rozšířen také o příslušníky a příslušnice sexuálních menšin.

Na základě této skutečnosti se v roce 2006 partnerky Helena Paixao a Teresa Pires rozhodly soudit s portugalskými úřady o právo na to, aby dostaly manželskou licenci. 9. července 2009 však tamní ústavní soud rozhodl, že portugalská ústava nárok gay a lesbických párů na manželství neobsahuje.

K manželství parlamentní cestou

Mezitím se manželství pro všechny začalo řešit i na legislativní úrovni: s prvními návrhy přišli v roce 2008 poslanci a poslankyně Levého bloku a Os Verdes, portugalských Zelených. Republikové shromáždění (portugalský jednokomorový parlament) oba návrhy zamítlo. Premiér José Sócrates vzápětí slíbil, že pokud znovu zvítězí v parlamentních volbách v roce 2009, jeho vláda prosadí zákon, který manželství gay a lesbickým párům umožní. Jen s podmínkou, že nebude zahrnovat osvojení dětí.

V reakci na to se zrodila portugalská iniciativa za manželství pro všechny, podpořil ji například držitel Nobelovy ceny za literaturu José Saramago. Sócratova vláda pak ve volbách skutečně zvítězila a předvolební slib začala plnit. V prosinci 2009 vyjádřila souhlas s návrhem novely občanského zákoníku, která by gay a lesbickým párům umožnil manželství se všemi právy a povinnostmi vyjma těch, co se týkají adopcí.

helena_teresa.jpgHelena Paixao a Teresa Pires v talkshow 5 Para A Meia-Noite

Nejdřív bez dětí, pak s dětmi

Po novém roce byl zákon o manželství pro všechny přijat ve zrychleném řízení. Prezident Aníbal Cavaco Silva si následně přál ověřit, že sňatky gay a lesbických párů nejsou v rozporu s portugalskou ústavou. Ústavní soud to potvrdil, a tak hlava státu 17. května 2010 zákon podepsala. Prvním párem, který nového zákona využil, byly právě Paixao a Pires.

Společné adopce dětí legislativa nakonec sezdaným gayům a lesbám umožnila. Stalo se tak v roce 2016: prezident Cavaco Silva sice novelu občanského zákoníku vetoval, ale Republikové shromáždění ho přehlasovalo.

Když je většina pro

I když většina portugalské veřejnosti s manželstvím pro všechny souhlasí, ve své době se tam téma stalo předmětem bulvární antikampaně, která se je všemožnými způsoby snažila zdiskreditovat. Nesouhlas vyjádřil také tehdejší papež Benedikt XVI., který manželství gay a lesbických párů označil za „zákeřnou a nebezpečnou hrozbu pro všeobecné blaho“.

Ve srovnání se Španělskem se však v Portugalsku jednalo o relativně zanedbatelný odpor. V únoru 2010, kdy Republikové shromáždění zákon o manželství pro všechny přijalo, proti němu v ulicích Lisabonu protestovalo pouhých pět tisíc lidí.

Půjde to u nás hladce jako v Portugalsku? Přijďte si o tom popovídat na diskuzi v rámci Prague Pride nebo do informačního centra v Pride Village. A v sobotu 10. srpna se nezapomeňte připojit k našemu svatebnímu průvodu!

Foto: Facebook Arraial Lisboa Pride, YouTube RTP

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Rovné sňatky ve Sněmovně 2023: Manipulace, nesmysly, obstrukce, ale také fakta a slova podpory

Novela zákona o manželství pro všechny páry byla předložena v červnu 2022. Debata ve Sněmovně se konečně otevřela 31. května 2023 a pokračovala 1. a 2. června 2023. Podle analýzy této debaty bylo 64 % času věnováno nesouhlasným projevům. Na hlasování zatím bohužel nedošlo. Přinášíme vám přehled podpůrných i oponentních výroků.

Rovné sňatky zpět ve Sněmovně. Co se děje?

Včera, 17. května 2023, byl Mezinárodní den boje proti homofobii, bifobii a transfobii. Měli jsme velkou šanci dostat k němu ten nejlepší možný dárek – manželství pro všechny páry. Jak je to možné? Máme pro vás shrnutí a aktuální informace k vývoji projednávání ve Sněmovně. Pojďme na to.

Česká vláda dala zelenou cenzuře LGBT lidí v Evropské unii

Vláda preméra Fialy se rozhodla nepodpořit Evropskou komisi v žalobě proti Maďarsku. Důvodem žaloby je to, že Orbánova vláda v roce 2021 přijala cenzurní zákon, namířený ostře proti LGBT lidem, včetně LGBT dětí. Zákon například zakazuje přístup nezletilých k jakémukoli obsahu, který „propaguje nebo zobrazuje odchylku od vlastní identity odpovídající biologickému pohlaví při narození, změnu pohlaví nebo homosexualitu“. Což znamená vygumování LGBT lidí z veřejného prostoru. Jasná cenzura médií, vzdělávacího systému, ale třeba i kontrola toho, jaké knihy mohou rodiče svým vlastním dětem číst. 

Stanovisko OSPDL k výchově a adopcím dětí stejnopohlavními páry

Odborná společnost praktických dětských lékařů v ČR (OSPDL) vydala stanovisko k otázce výchovy a společným adopcím dětí stejnopohlavními páry. Vzhledem k tomu, že dítě podle OSPDL potřebuje vyrůstat "v milující rodině, kde má oporu v dospělém, kde má svoje pevné zázemí, pocit jistoty a bezpečí", není rozhodující, zda ho vychovávají matka s otcem, nebo dva tatínkové nebo dvě maminky. 

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.