Dočkáme se manželství pro všechny? Zatím jsme v pořadí

V Poslanecké sněmovně mělo proběhnout první čtení návrhu změny občanského zákoníku, která by umožnila manželství pro všechny. Bohužel ji poslanci a poslankyně zatím projednávat nezačali.

Novela, která by přinesla rovnoprávnost gay a lesbickým párům i dětem, které vychovávají, byla na pořad středečního jednání zařazena jako pevný bod. Přesto na její projednávání tentokrát nedošlo – zejména proto, že před ni bylo zařazeno ještě projednání návrhu zákona o podpoře sportu.

„Již dvanáct let, od roku 2006, nenastalo žádné zlepšení v postavení LGBT lidí a jejich rodin v Česku,“ říká k tomu Czeslaw Walek, šéf kampaně Jsme fér. „Nejde přitom jen o samotné gaye a lesby, ale také o jejich příbuzné, přátele a známé, kteří o takovou změnu stojí. Věříme, že se na nás v následujících týdnech dostane řada a že návrh ve Sněmovně uspěje.“

Také právnička Jsme fér Adéla Horáková věří, že poslanci a poslankyně téma „u ledu“ nenechají. „Budeme usilovat o to, aby návrh v prvním čtení projednali ještě během listopadu, a aby se tak mohl posunout o další krok dále.“

„Manželství pro všechny stále někteří lidé označují za kontroverzní téma. To ale již dávno není pravda,“ dodává k tématu Walek. Poukazuje při tom na podporu vlády, kterou férová kampaň má, na 70 tisíc podpisů, které se podařilo nasbírat pod petici, a také na výzkumy veřejného mínění, podle kterých Češi a Češky manželství pro všechny fandí.

Zajímá vás, jak se bude situace vyvíjet? Přihlaste se do férového newsletteru a všechny novinky vám budou chodit ještě za čerstva!

snemovna01.jpg

snemovna02.jpg

snemovna03.jpg

snemovna04.jpg

Foto: Pavel Ubrankowicz

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Návrh senátora Hraby a senátorky Chalánkové zhorší situaci a omezí práva stejnopohlavním párům, ale i všem lidem v Česku

Senátor Zdeněk Hraba a senátorka Jitka Chalánková předložili při projednávání novely o partnerství na Ústavně-právním výboru Senátu pozměňovací návrhy, které by výrazně zhoršily Sněmovnou schválený návrh partnerství a situaci stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Mimo to by schválení takových zákonných úprav omezilo také práva heterosexuálním lidem. Shrnutí těchto návrhů přinášíme v právní analýze.

Napsali jsme do Senátu: Děti v rodinách s dvěma mámami nebo táty potřebují společná práva rodičů

Práva gay a lesbických párů a rodin s dětmi se tento týden opět vrací do Parlamentu ČR. Tak jako v Poslanecká sněmovně, i v Senátu se musí k návrhu zákona – tentokrát tedy ne k manželství pro všechny páry, ale k novele o partnerství – nejprve vyjádřit několik senátních výborů. I proto jsme napsali všem senátorům a senátorkám zprávu, především z důvodu ochrany dětí v rodinách s dvěma mámami nebo dvěma táty, ale i proto, že desetitisíce gay a lesbických párů schváleným mezikrokem získají některá nová důležitá práva, je potřeba zvážit další postup v legislativním procesu.

Analýza: Co čeká novelu o partnerství v Senátu?

Novelu o partnerství čeká 17. dubna projednávání v Senátu. Bohužel Sněmovna navzdory přání většiny společnosti přijala pouze další legislativní mezikrok. Ten nepřináší rovnoprávnost, ale poskytne větší právní a sociální jistoty tisícům stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Přijetí partnerství, jak je v tuto chvíli schváleno Sněmovnou, ale neznamená konec našeho úsilí na cestě za manželstvím pro všechny páry. Přinášíme analýzu, co současná situace pro stejnopohlavní páry a jejich rodiny s dětmi v naší zemi znamená a jaký další vývoj může přijít.

Otázky a odpovědi k novele o partnerství

Hlasování Sněmovny ve 3. čtení o manželství pro všechny páry přineslo řadu zklamání a smutku, ale také některé dobré zprávy, které se týkají hlavně rodin dvou matek nebo dvou otců s dětmi. Přinášíme odpovědi na vaše nejčastější otázky. Tento návrh zákona zatím schválila Sněmovna. V Senátu se může ještě změnit. Finálním krokem v legislativním procesu je podpis prezidenta republiky.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.