Jak volit do Senátu a kdo je pro rovné sňatky?

Druhé kolo senátních voleb se koná v pátek 30. září a v sobotu 1. října. Ne však ve všech regionech. Náš předvolební průzkum vám pomůže s výběrem těch, kteří zvednou ruku manželství pro všechny páry.

Volební místnosti jsou pro senátní i komunální volby otevřeny v pátek od 14 do 22 hodin, v sobotu od 8 do 14 hodin. 

Hlasovací lístky můžete zapomenout, občanku nikoli

Za každý obvod se volí jeden senátor či senátorka. Nejpozději tři dny před volbami byste měli ve své poštovní schránce najít hlasovací lístky. Pokud vám náhodou nepřišly nebo je ve schránce rozmáčel déšť, není to žádná tragédie. Jejich sadu můžete dostat i přímo ve volební místnosti, a to spolu s orazítkovanou obálkou, do které lístek vybraného kandidáta vložíte před vhozením do urny.

Jestliže si tedy volební lístky ve zmatku zapomenete doma, nic se neděje. Co si ovšem musíte přinést, to je občanský průkaz nebo cestovní či služební pas. Bez ověření totožnosti volit nemůžete a volební komise vás pošle domů, i když jste dobří sousedi a navzájem se všichni znáte.

Barva hlasovacích lístků a obálky musí ladit

Za plentou vás nečeká žádné kroužkování, protože každý kandidát a kandidátka do Senátu je na samostatném hlasovacím lístku. Ten se jménem vašemu srdci nejbližším vložíte do obálky a vhodíte ji do urny. Senátní hlasovací lístky mají žlutou barvu a budete je vkládat do žluté obálky. Lístky komunálních voleb mají barvu šedou a vkládají se do šedé obálky. Když to spletete a žlutý lístek dáte do šedé obálky, váš hlas bude neplatný.  

Jak vybrat nejlepšího kandidáta či kandidátku? Je řada hledisek, podle kterých je můžete posuzovat. Podívejte se, kdo z nich v případě zvolení zvedne ruku pro manželství gay a lesbických párů. Pokud vás zajímají další názory kandidátů a kandidátek, využijte předvolebního průzkumníka www.nazorypolitiku.cz. Tahle parta 15 studentů a studentek za dva roky pomohla už na 100 000 voličům a voliček.

Každý volební obvod je rozdělený na volební okrsky. Informace o tom, do jakého okrsku spadá vaše adresa trvalého bydliště a kde se nachází vaše volební místnost, najdete na webu svého města nebo obce. Můžete také využít mapu volebních místností, nebo interaktivní mapu na našich stránkách. V mobilní verzi stránek si vyberete z rozbalovací lišty.

Použití voličského průkazu má svá omezení

Elektronizace zatím nepokročila, takže zúčastnit se senátních voleb musíte osobně v místě svého trvalého bydliště. Nebo můžete použít voličský průkaz – ale protože se senátoři volí jen v někde, můžete průkaz využít jen v rámci stejného volebního obvodu. Je to logické: pokud jste z Mělníka a chtěli byste volit ve Zlíně, není to možné, protože tam vůbec senátní volby nebudou probíhat. A kdybyste chtěli volit v Kutné Hoře, tam sice senátní volby budou, ale s úplně jinými kandidáty.

Jestliže přeci jen chcete volit v jiné volební místnosti, než do které místně příslušíte, je nejvyšší čas si o voličský průkaz požádat. Písemnou žádost už nestíháte, protože ta musela být podána nejpozději 7 dní před termínem voleb. Můžete ale nejpozději dva dny před konáním voleb skočit na úřad osobně nebo žádost poslat datovou schránkou. 

Voličský průkaz je fyzická tiskovina, takže si ho musíte osobně vyzvednout, poslat si pro něj někoho s notářsky ověřenou plnou mocí, nebo si ho nechat zaslat poštou. Myslete na to při plánování, ať se k vám stihne dostat včas.

 

Kdo zvedne v Senátu ruku manželství pro gay a lesbické páry? Zjistíte přehledně v našem předvolebním průzkumu. Rozhodnete vy, volte proto srdcem.

 

Nezapomeňte, druhé kolo senátních voleb je v pátek 30. září a v sobotu 1. října 2022.

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Předvolební průzkum: 43 kandidátů a kandidátek do Senátu podporuje rovné manželství.

V průzkumu iniciativy Jsme fér mezi kandidáty a kandidátkami ve volbách do třetiny Senátu Parlamentu ČR odpovědělo zatím celkem 73 z téměř 150 oslovených. U dalších 40 kandidujících byly postoje zjištěny z veřejných zdrojů nebo z předchozí komunikace. Z celkového počtu 103 známých postojů by 43 kandidujících podpořilo rovnoprávné manželství pro stejnopohlavní páry, včetně práva společně osvojit děti. Naopak 45 kandidátů odpovědělo negativně a 16 nemá jednoznačný názor.

Partnerství nestačí: Proč stejnopohlavní páry stále čelí nerovnosti?

Český Parlament letos schválil "partnerství" pro stejnopohlavní páry, namísto rovnoprávného manželství. Jak se to stalo a proč se Česká republika stále vyhýbá plné rovnoprávnosti pro všechny páry? Pro časopis Soukromé právo vydavatelství Wolters Kluwer (letní dvojčíslo 7-8/2024) připravila naše právnička Adéla Horáková právní analýzu. První část je ohlédnutí za celou cestou od roku 1989 do současnosti.

Senátoři a senátorky navrhují změny v zákoně o partnerství: Omezí práva stejnopohlavním i heterosexuálním párům.

V prvním červencovém týdnu se senátní opozice opět pokusila zvrátit konsenzus ohledně zákona o partnerství, který nedávno schválila Poslanecká sněmovna a prošel Senátem. Na jednání Podvýboru pro rodinu Výboru pro sociální politiku předložila jeho předsedkyně, senátorka Jitka Chalánková, společně se senátory Jiřím Oberfalzerem (ODS a TOP 09), Patrikem Kunčarem (KDU-ČSL a nezávislí) a senátorkou Danielou Kovářovou (nezávislá) senátní návrh zákona, který by měl změnit právě schválený zákon o partnerství.

Eurovolby se blíží. Máme 5 důvodů, proč je rovné manželství evropskou hodnotou

V pátek 7. a sobotu 8. červne budeme volit politiky a političky, kteří nás budou v průběhu dalších pěti let reprezentovat v Evropském parlamentu. Nás samozřejmě tradičně zajímá i to, jak se jednotliví kandidáti a kandidátky stavějí k manželství pro všechny páry. Spolu s představiteli a představitelkami EU považujeme rovné manželství za zásadní evropskou i lidskou hodnotu – přečtěte si proč.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.