Jak volit do Senátu a kdo je pro rovné sňatky?

Druhé kolo senátních voleb se koná v pátek 30. září a v sobotu 1. října. Ne však ve všech regionech. Náš předvolební průzkum vám pomůže s výběrem těch, kteří zvednou ruku manželství pro všechny páry.

Volební místnosti jsou pro senátní i komunální volby otevřeny v pátek od 14 do 22 hodin, v sobotu od 8 do 14 hodin. 

Hlasovací lístky můžete zapomenout, občanku nikoli

Za každý obvod se volí jeden senátor či senátorka. Nejpozději tři dny před volbami byste měli ve své poštovní schránce najít hlasovací lístky. Pokud vám náhodou nepřišly nebo je ve schránce rozmáčel déšť, není to žádná tragédie. Jejich sadu můžete dostat i přímo ve volební místnosti, a to spolu s orazítkovanou obálkou, do které lístek vybraného kandidáta vložíte před vhozením do urny.

Jestliže si tedy volební lístky ve zmatku zapomenete doma, nic se neděje. Co si ovšem musíte přinést, to je občanský průkaz nebo cestovní či služební pas. Bez ověření totožnosti volit nemůžete a volební komise vás pošle domů, i když jste dobří sousedi a navzájem se všichni znáte.

Barva hlasovacích lístků a obálky musí ladit

Za plentou vás nečeká žádné kroužkování, protože každý kandidát a kandidátka do Senátu je na samostatném hlasovacím lístku. Ten se jménem vašemu srdci nejbližším vložíte do obálky a vhodíte ji do urny. Senátní hlasovací lístky mají žlutou barvu a budete je vkládat do žluté obálky. Lístky komunálních voleb mají barvu šedou a vkládají se do šedé obálky. Když to spletete a žlutý lístek dáte do šedé obálky, váš hlas bude neplatný.  

Jak vybrat nejlepšího kandidáta či kandidátku? Je řada hledisek, podle kterých je můžete posuzovat. Podívejte se, kdo z nich v případě zvolení zvedne ruku pro manželství gay a lesbických párů. Pokud vás zajímají další názory kandidátů a kandidátek, využijte předvolebního průzkumníka www.nazorypolitiku.cz. Tahle parta 15 studentů a studentek za dva roky pomohla už na 100 000 voličům a voliček.

Každý volební obvod je rozdělený na volební okrsky. Informace o tom, do jakého okrsku spadá vaše adresa trvalého bydliště a kde se nachází vaše volební místnost, najdete na webu svého města nebo obce. Můžete také využít mapu volebních místností, nebo interaktivní mapu na našich stránkách. V mobilní verzi stránek si vyberete z rozbalovací lišty.

Použití voličského průkazu má svá omezení

Elektronizace zatím nepokročila, takže zúčastnit se senátních voleb musíte osobně v místě svého trvalého bydliště. Nebo můžete použít voličský průkaz – ale protože se senátoři volí jen v někde, můžete průkaz využít jen v rámci stejného volebního obvodu. Je to logické: pokud jste z Mělníka a chtěli byste volit ve Zlíně, není to možné, protože tam vůbec senátní volby nebudou probíhat. A kdybyste chtěli volit v Kutné Hoře, tam sice senátní volby budou, ale s úplně jinými kandidáty.

Jestliže přeci jen chcete volit v jiné volební místnosti, než do které místně příslušíte, je nejvyšší čas si o voličský průkaz požádat. Písemnou žádost už nestíháte, protože ta musela být podána nejpozději 7 dní před termínem voleb. Můžete ale nejpozději dva dny před konáním voleb skočit na úřad osobně nebo žádost poslat datovou schránkou. 

Voličský průkaz je fyzická tiskovina, takže si ho musíte osobně vyzvednout, poslat si pro něj někoho s notářsky ověřenou plnou mocí, nebo si ho nechat zaslat poštou. Myslete na to při plánování, ať se k vám stihne dostat včas.

 

Kdo zvedne v Senátu ruku manželství pro gay a lesbické páry? Zjistíte přehledně v našem předvolebním průzkumu. Rozhodnete vy, volte proto srdcem.

 

Nezapomeňte, druhé kolo senátních voleb je v pátek 30. září a v sobotu 1. října 2022.

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Stanovisko Asociace klinických psychologů k rodičovství stejnopohlavních párů

Asociace klinických psychologů České Republiky, z. s. (AKP ČR) vydala stanovisko k otázce rodičovství párů stejného pohlaví, respektive možnosti těchto párů osvojit dítě, ať už dítě partnera/partnerky nebo dítě z institucionální péče. Ve stanovisku AKP ČR zdůrazňuje absenci spojení mezi sexuální orientací rodičů a zdravým vývojem dětí. Odkazuje na výzkumy Australské psychologické společnosti a českých odborníků a odbornic, které potvrzují, že obavy o dobro dětí ve stejnopohlavních rodinách jsou neopodstatněné.

83 zástupců a zástupkyní taneční scény vyzvalo k přijetí rovného manželství

Taneční aktuality, o. p. s., uspořádaly v uplynulých týdnech otevřenou výzvu za manželství pro všechny. V té vyzývaly oborové profesionály k podpisu textu, který se zastává rozšíření práv a svobod LGBT lidí v České republice. Dopis, ve kterém šéfredaktor serveru www.tanecniaktuality.cz Josef Bartoš žádá premiéra České republiky o aktivní podporu manželství pro všechny, podepsalo celkem 83 zástupců české profesionální taneční a pohybové scény.

Otevřený dopis dětí z duhových rodin Sněmovně

Děti z rodin, které vyrůstají nebo vyrůstaly v rodině s dvěma mámami nebo táty, napsaly otevřený dopis všem poslancům a poslankyním naší Sněmovny. V něm vyjádřily svou podporu a zdůraznily význam uzákonění manželství pro stejnopohlavní páry, jejich rodiče. V otevřeném dopise uvedly, že manželství pro všechny páry je v zájmu jejich rodičů i jich samotných. V České republice žijí tisíce dětí v duhových rodinách.

19 akademických senátů českých univerzit vyzvalo ústavní činitele k přijetí rovného manželství

Studenti Katedry alternativního a loutkového divadla Divadelní fakulty Akademie múzických umění v Praze Michal Sikora a Roman Poliak napsali po vzoru uměleckých šéfů a šéfek divadel otevřený dopis akademických senátů veřejných vysokých škol k přijetí zákona o manželství pro všechny páry, adresovaný čtyřem ústavním činitelům České republiky. Jedná se tak o několikátou společenskou výzvu k přijetí rovných sňatků.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.