Jak volit do Senátu a kdo je pro rovné sňatky?

Druhé kolo senátních voleb se koná v pátek 30. září a v sobotu 1. října. Ne však ve všech regionech. Náš předvolební průzkum vám pomůže s výběrem těch, kteří zvednou ruku manželství pro všechny páry.

Volební místnosti jsou pro senátní i komunální volby otevřeny v pátek od 14 do 22 hodin, v sobotu od 8 do 14 hodin. 

Hlasovací lístky můžete zapomenout, občanku nikoli

Za každý obvod se volí jeden senátor či senátorka. Nejpozději tři dny před volbami byste měli ve své poštovní schránce najít hlasovací lístky. Pokud vám náhodou nepřišly nebo je ve schránce rozmáčel déšť, není to žádná tragédie. Jejich sadu můžete dostat i přímo ve volební místnosti, a to spolu s orazítkovanou obálkou, do které lístek vybraného kandidáta vložíte před vhozením do urny.

Jestliže si tedy volební lístky ve zmatku zapomenete doma, nic se neděje. Co si ovšem musíte přinést, to je občanský průkaz nebo cestovní či služební pas. Bez ověření totožnosti volit nemůžete a volební komise vás pošle domů, i když jste dobří sousedi a navzájem se všichni znáte.

Barva hlasovacích lístků a obálky musí ladit

Za plentou vás nečeká žádné kroužkování, protože každý kandidát a kandidátka do Senátu je na samostatném hlasovacím lístku. Ten se jménem vašemu srdci nejbližším vložíte do obálky a vhodíte ji do urny. Senátní hlasovací lístky mají žlutou barvu a budete je vkládat do žluté obálky. Lístky komunálních voleb mají barvu šedou a vkládají se do šedé obálky. Když to spletete a žlutý lístek dáte do šedé obálky, váš hlas bude neplatný.  

Jak vybrat nejlepšího kandidáta či kandidátku? Je řada hledisek, podle kterých je můžete posuzovat. Podívejte se, kdo z nich v případě zvolení zvedne ruku pro manželství gay a lesbických párů. Pokud vás zajímají další názory kandidátů a kandidátek, využijte předvolebního průzkumníka www.nazorypolitiku.cz. Tahle parta 15 studentů a studentek za dva roky pomohla už na 100 000 voličům a voliček.

Každý volební obvod je rozdělený na volební okrsky. Informace o tom, do jakého okrsku spadá vaše adresa trvalého bydliště a kde se nachází vaše volební místnost, najdete na webu svého města nebo obce. Můžete také využít mapu volebních místností, nebo interaktivní mapu na našich stránkách. V mobilní verzi stránek si vyberete z rozbalovací lišty.

Použití voličského průkazu má svá omezení

Elektronizace zatím nepokročila, takže zúčastnit se senátních voleb musíte osobně v místě svého trvalého bydliště. Nebo můžete použít voličský průkaz – ale protože se senátoři volí jen v někde, můžete průkaz využít jen v rámci stejného volebního obvodu. Je to logické: pokud jste z Mělníka a chtěli byste volit ve Zlíně, není to možné, protože tam vůbec senátní volby nebudou probíhat. A kdybyste chtěli volit v Kutné Hoře, tam sice senátní volby budou, ale s úplně jinými kandidáty.

Jestliže přeci jen chcete volit v jiné volební místnosti, než do které místně příslušíte, je nejvyšší čas si o voličský průkaz požádat. Písemnou žádost už nestíháte, protože ta musela být podána nejpozději 7 dní před termínem voleb. Můžete ale nejpozději dva dny před konáním voleb skočit na úřad osobně nebo žádost poslat datovou schránkou. 

Voličský průkaz je fyzická tiskovina, takže si ho musíte osobně vyzvednout, poslat si pro něj někoho s notářsky ověřenou plnou mocí, nebo si ho nechat zaslat poštou. Myslete na to při plánování, ať se k vám stihne dostat včas.

 

Kdo zvedne v Senátu ruku manželství pro gay a lesbické páry? Zjistíte přehledně v našem předvolebním průzkumu. Rozhodnete vy, volte proto srdcem.

 

Nezapomeňte, druhé kolo senátních voleb je v pátek 30. září a v sobotu 1. října 2022.

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Rovné sňatky zpět ve Sněmovně. Co se děje?

Včera, 17. května 2023, byl Mezinárodní den boje proti homofobii, bifobii a transfobii. Měli jsme velkou šanci dostat k němu ten nejlepší možný dárek – manželství pro všechny páry. Jak je to možné? Máme pro vás shrnutí a aktuální informace k vývoji projednávání ve Sněmovně. Pojďme na to.

Česká vláda dala zelenou cenzuře LGBT lidí v Evropské unii

Vláda preméra Fialy se rozhodla nepodpořit Evropskou komisi v žalobě proti Maďarsku. Důvodem žaloby je to, že Orbánova vláda v roce 2021 přijala cenzurní zákon, namířený ostře proti LGBT lidem, včetně LGBT dětí. Zákon například zakazuje přístup nezletilých k jakémukoli obsahu, který „propaguje nebo zobrazuje odchylku od vlastní identity odpovídající biologickému pohlaví při narození, změnu pohlaví nebo homosexualitu“. Což znamená vygumování LGBT lidí z veřejného prostoru. Jasná cenzura médií, vzdělávacího systému, ale třeba i kontrola toho, jaké knihy mohou rodiče svým vlastním dětem číst. 

Stanovisko OSPDL k výchově a adopcím dětí stejnopohlavními páry

Odborná společnost praktických dětských lékařů v ČR (OSPDL) vydala stanovisko k otázce výchovy a společným adopcím dětí stejnopohlavními páry. Vzhledem k tomu, že dítě podle OSPDL potřebuje vyrůstat "v milující rodině, kde má oporu v dospělém, kde má svoje pevné zázemí, pocit jistoty a bezpečí", není rozhodující, zda ho vychovávají matka s otcem, nebo dva tatínkové nebo dvě maminky. 

Společná výzva mládežnických politických organizací ke zrovnoprávnění manželství

Mladí politici a političky napříč politickým spektrem ku příležitosti svátku lásky a všech zamilovaných 14. února vyzvali společným hlasem zvolené poslance a poslankyně ze všech klubů, aby co nejdříve projednali zákon o zrovnoprávnění manželství. Protože není na co čekat. Protože chceme patřit na Západ nejen v předvolebních heslech, ale i fakticky. Protože láska je jen jedna.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.