Jak volit do Senátu a kdo je pro rovné sňatky?

Druhé kolo senátních voleb se koná v pátek 30. září a v sobotu 1. října. Ne však ve všech regionech. Náš předvolební průzkum vám pomůže s výběrem těch, kteří zvednou ruku manželství pro všechny páry.

Volební místnosti jsou pro senátní i komunální volby otevřeny v pátek od 14 do 22 hodin, v sobotu od 8 do 14 hodin. 

Hlasovací lístky můžete zapomenout, občanku nikoli

Za každý obvod se volí jeden senátor či senátorka. Nejpozději tři dny před volbami byste měli ve své poštovní schránce najít hlasovací lístky. Pokud vám náhodou nepřišly nebo je ve schránce rozmáčel déšť, není to žádná tragédie. Jejich sadu můžete dostat i přímo ve volební místnosti, a to spolu s orazítkovanou obálkou, do které lístek vybraného kandidáta vložíte před vhozením do urny.

Jestliže si tedy volební lístky ve zmatku zapomenete doma, nic se neděje. Co si ovšem musíte přinést, to je občanský průkaz nebo cestovní či služební pas. Bez ověření totožnosti volit nemůžete a volební komise vás pošle domů, i když jste dobří sousedi a navzájem se všichni znáte.

Barva hlasovacích lístků a obálky musí ladit

Za plentou vás nečeká žádné kroužkování, protože každý kandidát a kandidátka do Senátu je na samostatném hlasovacím lístku. Ten se jménem vašemu srdci nejbližším vložíte do obálky a vhodíte ji do urny. Senátní hlasovací lístky mají žlutou barvu a budete je vkládat do žluté obálky. Lístky komunálních voleb mají barvu šedou a vkládají se do šedé obálky. Když to spletete a žlutý lístek dáte do šedé obálky, váš hlas bude neplatný.  

Jak vybrat nejlepšího kandidáta či kandidátku? Je řada hledisek, podle kterých je můžete posuzovat. Podívejte se, kdo z nich v případě zvolení zvedne ruku pro manželství gay a lesbických párů. Pokud vás zajímají další názory kandidátů a kandidátek, využijte předvolebního průzkumníka www.nazorypolitiku.cz. Tahle parta 15 studentů a studentek za dva roky pomohla už na 100 000 voličům a voliček.

Každý volební obvod je rozdělený na volební okrsky. Informace o tom, do jakého okrsku spadá vaše adresa trvalého bydliště a kde se nachází vaše volební místnost, najdete na webu svého města nebo obce. Můžete také využít mapu volebních místností, nebo interaktivní mapu na našich stránkách. V mobilní verzi stránek si vyberete z rozbalovací lišty.

Použití voličského průkazu má svá omezení

Elektronizace zatím nepokročila, takže zúčastnit se senátních voleb musíte osobně v místě svého trvalého bydliště. Nebo můžete použít voličský průkaz – ale protože se senátoři volí jen v někde, můžete průkaz využít jen v rámci stejného volebního obvodu. Je to logické: pokud jste z Mělníka a chtěli byste volit ve Zlíně, není to možné, protože tam vůbec senátní volby nebudou probíhat. A kdybyste chtěli volit v Kutné Hoře, tam sice senátní volby budou, ale s úplně jinými kandidáty.

Jestliže přeci jen chcete volit v jiné volební místnosti, než do které místně příslušíte, je nejvyšší čas si o voličský průkaz požádat. Písemnou žádost už nestíháte, protože ta musela být podána nejpozději 7 dní před termínem voleb. Můžete ale nejpozději dva dny před konáním voleb skočit na úřad osobně nebo žádost poslat datovou schránkou. 

Voličský průkaz je fyzická tiskovina, takže si ho musíte osobně vyzvednout, poslat si pro něj někoho s notářsky ověřenou plnou mocí, nebo si ho nechat zaslat poštou. Myslete na to při plánování, ať se k vám stihne dostat včas.

 

Kdo zvedne v Senátu ruku manželství pro gay a lesbické páry? Zjistíte přehledně v našem předvolebním průzkumu. Rozhodnete vy, volte proto srdcem.

 

Nezapomeňte, druhé kolo senátních voleb je v pátek 30. září a v sobotu 1. října 2022.

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Jak je to s manželstvím pro všechny páry ve světě

V 34 zemích světa na všech sedmi kontinentech si v současnosti páry stejného pohlaví užívají svobody vstupovat do manželství. Přes 16 % světové populace, tj. přes 1,4 miliardy lidí, dnes žije ve státech, které uznávají manželství všech párů. Řada dalších poskytuje svým gay a lesbickým obyvatelům nějakou jinou formu právní ochrany než manželství. Politici, političky, byznys i široká veřejnost po celé zeměkouli začínají postupně chápat, že ochrana všech milujících se párů a rodin s dětmi bez rozdílu pomáhá všem rodinám a posiluje jednotlivé komunity i celé státy. Manželství pro všechny páry, spravedlnost, svoboda a respekt k lidským právům se proto bude nadále šířit do dalších částí světa.

Koho volit v prezidentských volbách 2023?

V prvním kole prezidentské volby zvítězil Petr Pavel, na druhém místě skončil Andrej Babiš. Druhé kolo proběhne v pátek 27. a sobotu 28. ledna. Přinášíme vám aktuální přehled postojů obou postupujících prezidentských kandidátů na manželství pro všechny páry. Prosíme vás, jděte k volbám.

Manželství pro gay a lesbické páry dlouhodobě podporuje kolem 65 % lidí v Česku. Na co ještě čekáte, poslanci a poslankyně?

Když začalo být manželství pro gay a lesbické páry v USA v roce 2015 dostupné ve všech státech unie, podporovalo ho 55 % Američanů a Američanek. Ve Francii s ním před zavedením souhlasilo 57 % a ve Španělsku 66 % lidí. Veřejná podpora v Anglii a Walesu dosahovala 53 % předtím, než Alžběta II. podepsala královský souhlas s rovnými sňatky. Jak je tedy možné, že v České republice, kde manželství pro všechny páry podle renomovaných agentur dlouhodobě podporuje 65 % obyvatel, ho stále nemáme?

Maminky Míša a Šárka: Stát nás vnímá jako rodinu, jen když jde o peníze

Po romantické žádosti o ruku na pláži v Turecku spolu Míša a Šárka před třemi lety vstoupily do registrovaného partnerství. Letos v květnu se jim narodil vytoužený syn Lukášek, jehož biologickou matkou je Míša. Přestože měly výbornou zkušenost s přístupem porodnice a užívají si skvělé vztahy s prarodiči z obou stran, jeden zážitek jim vstup do mateřství pokazil. Byla to chvíle, kdy se projevil neférový přístup státu, který rodiny tvořené dvěma maminkami či tatínky uznává, jen když se mu to hodí.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.