Vychovaly ho dvě matky, teď je senátorem. Moje rodina je stejná jako vaše, říká Zach Wahls

Narodil se v roce 1991, dnes sedí v iowském senátu. Americký politik otevřeně mluví o tom, jaké bylo vyrůstat se dvěma maminkami. Napsal o tom i knihu. Chce tak podpořit další děti z duhových rodin, ale také změnit odmítavé postoje některých spoluobčanů a spoluobčanek.

Zacharia Wahls je syn dvou žen, lékařky Terry Wahls a zdravotní sestry Jackie Reger. Počat byl díky umělému oplodnění a stejného dárce měla i jeho mladší sestra. Dětství prožil ve wisconsinském Marshfieldu a když mu bylo devět, přestěhovala se rodina do Iowy.

Řeč, která se stala virální

To, že měl dvě matky, mu prý během školních let občas působilo problémy. Vrstevníkům vše vytrvale vysvětloval, zpětně ovšem zjistil, že někteří rodiče kvůli tomu svým dětem zakázali, aby se s ním stýkaly. Zach se však rodinnou situací nikdy netajil, na střední o ní psal i sloupky pro školní noviny. Kromě toho se věnoval americkému fotbalu a účastnil se školních debat.

Právě schopnost řečnit ho proslavila, a to ještě v době studií. 31. ledna 2011 pronesl v rámci veřejného slyšení silnou řeč na obranu manželství pro všechny, které iowská legislativa plánovala zakázat na ústavní úrovni. Záznam Wahlsova projevu se stal virálním, dnes má na YouTube přes tři miliony zhlédnutí.

„Moje rodina se nijak neliší od té vaší,“ řekl tehdy devatenáctiletý student inženýrství. „Chodíme spolu do kostela, večeříme spolu, jezdíme na dovolené, ale samozřejmě spolu prožíváme i těžké časy.“ Fakt, že ho vychovával zrovna lesbický pár, měl nulový vliv na jeho charakter, dodal.

Energie, náboj, odolnost a vášeň

Sám říká, že předtím nebyl „žádný velký aktivista“, úspěch projevu ho ale vystřelil do politiky. O rok později už na Národní demokratické konferenci pronášel další projev, ve kterém tehdejšímu prezidentovi Baracku Obamovi děkoval za to, že podporuje manželství gay a lesbických párů.

Dnes je Wahlsovi 27 let a podařilo se mu dostat do iowského státního senátu. Svého soupeře ve volbách porazil o více než padesát procentních bodů. Stal se tak jedním z nejmladších tamních senátorů, ale to ho prý jen utvrzuje v pokoře. K tomu, aby kandidoval na volenou funkci, ho prý motivovala právě touha postavit se za právo vlastních matek i mnoha dalších lidí na to, aby se mohli brát. „Byla to největší výzva, které jsem kdy čelil,“ vysvětluje.

Po svém zvolení na Twitteru slíbil, že bude bojovat za každého, kdo je podobně jako jeho rodina diskriminován, opomíjen nebo zneužíván jako politický cíl. „Je celá řada priorit, na kterých by demokraté a republikáni měli pracovat společně. Myslím třeba na svobodné matky, které přemýšlejí o odchodu z Iowy kvůli tomu, že si tu nemůžou dovolit zdravotní pojištění.“

A samozřejmě myslí i na LGBT komunitu. „Jako zakladatel a výkonný ředitel neziskovky Campus Pride jsem měl příležitost pracovat s tisíci leseb, gayů, bisexuálů a trans lidí, zejména mladých dospělých. Jejich energie, náboj, odolnost a vášeň jsou přesně to, co teď LGBT hnutí potřebuje,“ řekl v rozhovoru pro Huffington Post.

zach_wahls_01.jpg

Kniha nejen pro duhové rodiny

Jakýmsi návodem, jak nahlížet na životy duhových rodin, je Wahlsova kniha My two moms (Moje dvě mámy). „Mým hlavním cílem při psaní bylo, aby ostatní děti LGBT rodičů věděly, že jsou v pořádku a že nejsou samy. Jen ve Spojených státech existují doslova stovky tisíc, podle některých čísel miliony, dětí, které v duhových rodinách vyrůstají,“ říká.

Kniha je primárně určena pro ně, i proto, aby se za své rodiny nestyděly, nebály se je hájit a otevřeně o nich mluvit. „Ale pokud se mi zároveň podaří navést také ostatní k tomu, aby změnili své postoje nebo názory, tím lépe,“ dodává čerstvě zvolený senátor.

„Pokud jste slušná lidská bytost a komunikujete s rodinou, jako je ta má, hned se to pozná. Chováte se k nám jako k ostatním rodinám: s respektem,“ uvádí. V knize, která hodně čerpá i ze skautských zásad, shromáždil řadu praktických lekcí, citací a tipů na spokojený rodinný život. Ale rozepsal se i o náročném období, kdy jeho matka Terry bojovala s roztroušenou sklerózou.

Mluví také o šikaně, kterou sám zažíval. „Stejně jako mnoho dětí z duhových rodin. Jakmile se lišíte, stáváte se cílem, a to byl i můj případ. Fyzická a duševní traumata, která ve vás šikana vyvolá, jsou velmi reálná. Bolí,“ popisuje Zach Wahls. „Já měl pocit, že musím reagovat, nechal jsem se nakazit tou negativitou a začal se izolovat,“ vzpomíná. Upozorňuje však i na to, že mnoho obětí šikany existuje zcela mimo LGBT tématiku. Sám prý zdaleka nezažil tu nejhorší.

zach_wahls_02.jpg

Zodpovědné mámy a vděčný syn

Při psaní knihy se zamýšlel i nad tím, jak prožíváme přesudky ohledně genderu. „Nikdy jsem se nebál vzdorovat stereotypním genderovým rolím,“ říká. Pomohly mu při tom právě maminky, kterým podle vlastních slov vděčí za mnohé. I za to, že ho naučily otevřenosti, respektu, zdvořilosti a laskavosti.

Už proto, že jeho početí dlouho plánovaly, přistupovaly prý k výchově velmi zodpovědně vlastně už předtím, než přišel na svět. „Už když se moje máma Terry snažila otěhotnět, měla jasně promyšlené, jak mě chce vychovávat.“

Díky kariéře v politice má šanci svým matkám něco z toho všeho vrátit. Třeba tak, že bude bránit manželství pro všechny. „To je téma, které se mě přímo dotýká. Ti, kteří by ho chtěli zakázat, tak rodinám, jako je ta moje, říkají, že nemají právo na existenci.“ A tohle právo míní mladý politik i nadále hájit.

 

Prací senátora Wahlse se může inspirovat každý z nás. Každý z nás taky může přispět k tomu, aby i česká legislativa umožnila manželství všem bez rozdílu. Kde začít? Třeba na našem Happeningu za manželství pro všechny.
Už ve středu 12. června!

 

Foto: Facebook Zach Wahls

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Předvolební průzkum: 43 kandidátů a kandidátek do Senátu podporuje rovné manželství.

V průzkumu iniciativy Jsme fér mezi kandidáty a kandidátkami ve volbách do třetiny Senátu Parlamentu ČR odpovědělo zatím celkem 73 z téměř 150 oslovených. U dalších 40 kandidujících byly postoje zjištěny z veřejných zdrojů nebo z předchozí komunikace. Z celkového počtu 103 známých postojů by 43 kandidujících podpořilo rovnoprávné manželství pro stejnopohlavní páry, včetně práva společně osvojit děti. Naopak 45 kandidátů odpovědělo negativně a 16 nemá jednoznačný názor.

Partnerství nestačí: Proč stejnopohlavní páry stále čelí nerovnosti?

Český Parlament letos schválil "partnerství" pro stejnopohlavní páry, namísto rovnoprávného manželství. Jak se to stalo a proč se Česká republika stále vyhýbá plné rovnoprávnosti pro všechny páry? Pro časopis Soukromé právo vydavatelství Wolters Kluwer (letní dvojčíslo 7-8/2024) připravila naše právnička Adéla Horáková právní analýzu. První část je ohlédnutí za celou cestou od roku 1989 do současnosti.

Senátoři a senátorky navrhují změny v zákoně o partnerství: Omezí práva stejnopohlavním i heterosexuálním párům.

V prvním červencovém týdnu se senátní opozice opět pokusila zvrátit konsenzus ohledně zákona o partnerství, který nedávno schválila Poslanecká sněmovna a prošel Senátem. Na jednání Podvýboru pro rodinu Výboru pro sociální politiku předložila jeho předsedkyně, senátorka Jitka Chalánková, společně se senátory Jiřím Oberfalzerem (ODS a TOP 09), Patrikem Kunčarem (KDU-ČSL a nezávislí) a senátorkou Danielou Kovářovou (nezávislá) senátní návrh zákona, který by měl změnit právě schválený zákon o partnerství.

Eurovolby se blíží. Máme 5 důvodů, proč je rovné manželství evropskou hodnotou

V pátek 7. a sobotu 8. červne budeme volit politiky a političky, kteří nás budou v průběhu dalších pěti let reprezentovat v Evropském parlamentu. Nás samozřejmě tradičně zajímá i to, jak se jednotliví kandidáti a kandidátky stavějí k manželství pro všechny páry. Spolu s představiteli a představitelkami EU považujeme rovné manželství za zásadní evropskou i lidskou hodnotu – přečtěte si proč.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.