V souvislosti s diskusí o rodičovství párů stejného pohlaví vydala AKP ČR stanovisko, které je podloženo důkladnými výzkumy a odbornými závěry. Stanovisko potvrzuje, že vytváření rodin a výchova dětí by neměly být omezovány na základě sexuální a vztahové orientace rodičů. Reflektuje také celosvětový trend směřující k rovnosti práv a respektu vůči všem formám rodinného života a předkládá argumenty podporující bezpečnost, lásku a rovnocennost rodičovství bez ohledu na pohlaví partnerů. Zároveň vychází z konkrétních výzkumů, které odhalují absenci negativních dopadů na děti v rodinách, které tvoří dvě matky nebo dva otcové. Stanovisko není pouze lokální, nýbrž reflektuje globální realitu, kde stále více stejnopohlavních párů vychovává děti, a to bez statisticky významného rozdílu ve srovnání s heterosexuálními páry.
AKP ČR - stanovisko k rodičovství párů stejného pohlaví, respektive možnost těchto párů osvojit dítě, ať už dítě partnera/partnerky nebo dítě z institucionální péče
V Praze dne 3. 11. 2023
Vážená paní zmocněnkyně vlády pro lidská práva,
za profesní, odbornou společnost Asociace klinických psychologů ČR Vám děkujeme za možnost vyjádřit naše odborné stanovisko k takto důležitému a hojně diskutovanému tématu, ve kterém se vyskytují často mylné a nepodložené informace a názory jsou často ovlivňovány více strachem či obavami než fakty.
Za jeden ze zásadních výchozích textů našeho vyjádření považujeme např. review Australské psychologické společnosti, viz zde. Z něj si dovolujeme citovat: “Více než 25 let výzkumů ukazuje, že neexistuje vztah mezi sexuální orientací rodičů a zdravým emočním, psychosociálním a behaviorálním vývojem dítěte. Dosavadní data neukazují žádné riziko pro děti v důsledku výchovy v rodině s jedním nebo více homosexuálními rodiči.”
Dále souhlasíme a přikládáme stanovisko českých odborníků, viz příloha č. 1, kteří v závěru sumarizují: „Na základě odborných poznatků bychom na závěr rádi shrnuli, že obavy o dobro dětí vyrůstajících s dvěma matkami nebo otci jsou neopodstatněné a otevření manželství stejnopohlavním párům může mít pozitivní dopad na obavy zejména mladých leseb a gayů z přijetí v rodinách či kolektivu a na jejich celkové duševní zdraví.“
Dále také uvádíme přehled literatury Cornell University, viz zde, ve kterém je vytvořen vědecký konsenzus, který deklaruje jasné stanovisko, vycházející z více než tří desetiletí recenzovaného výzkumu, že mít gay nebo lesbického rodiče dětem nezpůsobuje újmu.
Při formulování našeho stanoviska jsme se opírali o konsenzus relevantních zahraničních odborných společností, konkrétně stanoviska Americké psychologické asociace z r. 2020 (viz Příloha č. 2). Rovněž jsme provedli limitovanou (s ohledem na čas) a nereprezentativní rešerši aktuálních výzkumů, které považujeme za relevantní; ty doplňují podložená stanoviska. Nejedná se marginální problém, při sčítání lidu v USA se ukázalo, že 15 % stejnopohlavních párů vychovává dítě pod 18 let ve své domácnosti, viz zde. U nás se počty rodin s dětmi odhadují na vyšší jednotky tisíc.
Souhrn stanoviska AKP ČR
Z výše uvedeného vyplývá, že nám nejsou známa data, která by popisovala statisticky signifikantní rozdíl v komunikaci a práci s emocemi mezi stejno- a různopohlavními páry. A dále je prokázané a v relevantních odborných společnostech konsenzuálně přijímané, že stran zdravého vývoje dítěte a zajištění vhodného výchovného prostředí jsou rodiče stejného i různého pohlaví vybaveni srovnatelně pro zvládnutí této role. Konkrétní případy selhání se mohou vyskytovat v obou skupinách (rodiče s duševními poruchami, agresivní, s nezájmem o dítě) a nejsou důsledkem sexuální orientace rodičů.
S přátelským pozdravem za AKP ČR,
Mgr. Hana Jahnová, prezidentka
Mgr. Daniela Saifrtová, viceprezidentka
Přečtěte si celé stanovisko AKP ČR.