Když choděj kluci s klukama... Češi jsou pro povolení manželství gayů a leseb

Většina Čechů a Češek souhlasí s tím, aby se gay a lesbické páry mohly brát. Ukazují to sociologické průzkumy a ke stejnému výsledku došla i anketa mezi 9 tisíci čtenářů a čtenářek Deníku. Zveřejňujeme text o podpoře manželství pro všechny, který pro Deník napsal Petr Vodseďálek.

Nadpoloviční podporu pro manželství homosexuálních párů vyjádřili lidé v anketě Deníku Jak milují Češi. Přesně 63 procent dotázaných si myslí, že v České republice by mělo být uzákoněno manželství homosexuálních párů na stejné úrovni jako u párů heterosexuálních. Výsledek tak koresponduje se sociologickými výzkumy, které zveřejnila iniciativa Jsme fér, která se snaží manželství pro všechny prosadit. Podle jejich dat je podpora Čechů a Češek 61 procent, mezi lidmi do 29 let je to dokonce 73 %.

„Myslím si, že je na čase, aby ten návrh Poslanecká sněmovna schválila. Česká společnost je na to připravena, jak ukazují všemožné průzkumy. Já osobně bych rád vstoupil do manželství se svým partnerem, a oslavil tak naši lásku se všemi příbuznými a přáteli,“ řekl Štěpán K. z Liberce.

Rostoucí podpora i zpátečnické Polsko

Podpora manželství pro gaye a lesby roste i ve světě. Letos ho uzákonil Tchaj-wan a Ekvádor. V Evropě mohou manželství uzavírat stejnopohlavní páry v Norsku, Belgii, Španělsku, Dánsku, Nizozemsku, Rakousku, Německu, Finsku, Francii, Lucembursku, Švédsku, Portugalsku, Velké Británii, Irsku nebo na Maltě a na Islandu.

Opačný přístup zvolilo například Polsko, kde se některé obce a města začaly vymezovat proti LGBT komunitě. Jako hrozbu lidi s odlišnou sexuální orientací označil také předseda strany Právo a spravedlnost Jarosław Kaczyński. O víkendu pak skončil výtržnostmi duhový průvod v Bělostoku. Nenásilný pochod tam napadli pravicoví extremisté a 25 z nich zatkla policie. V Bratislavě se oproti tomu ve stejný termín Duhového pride zúčastnilo na 10 tisíc lidí.

Ukažme světu, že jsme připravení

V České republice má stejnopohlavní manželství podporu lidí i vlády, jenže novela, kterou připravila Koalice za manželství, leží už více než rok v Poslanecké sněmovně. „Politici teď musí hlasovat proti zamítnutí v 1. čtení, aby debata o manželství pro všechny mohla pokračovat na odborné úrovni ve výborech Poslanecké sněmovny. Zároveň se nesmí nechat odradit iracionálními lživými argumenty a zastrašováním,“ píše ve své výzvě iniciativa Jsme fér a zároveň vyzývá podporovatele, aby se k ní připojili během duhového průvodu v rámci festivalu Prague Pride. Ten proběhne v sobotu 10. srpna v Praze.

„Bez vás si průvod nedokážeme představit, tak se k nám přidejte. Vezměte s sebou partnera, partnerku, kamarády nebo rodiče a ukažte světu, že Česko je na manželství pro všechny připravené. Sraz na Václavském náměstí a řazení začínají v 11.30, vyráží se ve 12.30,“ zve Lukáš Jadrníček z iniciativy Jsme fér.

 

(Text byl otištěn v Deníku 23. července 2019; mezititulky jsou redakční)

Foto: Johana Němečková

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Předvolební průzkum: 43 kandidátů a kandidátek do Senátu podporuje rovné manželství.

V průzkumu iniciativy Jsme fér mezi kandidáty a kandidátkami ve volbách do třetiny Senátu Parlamentu ČR odpovědělo zatím celkem 73 z téměř 150 oslovených. U dalších 40 kandidujících byly postoje zjištěny z veřejných zdrojů nebo z předchozí komunikace. Z celkového počtu 103 známých postojů by 43 kandidujících podpořilo rovnoprávné manželství pro stejnopohlavní páry, včetně práva společně osvojit děti. Naopak 45 kandidátů odpovědělo negativně a 16 nemá jednoznačný názor.

Partnerství nestačí: Proč stejnopohlavní páry stále čelí nerovnosti?

Český Parlament letos schválil "partnerství" pro stejnopohlavní páry, namísto rovnoprávného manželství. Jak se to stalo a proč se Česká republika stále vyhýbá plné rovnoprávnosti pro všechny páry? Pro časopis Soukromé právo vydavatelství Wolters Kluwer (letní dvojčíslo 7-8/2024) připravila naše právnička Adéla Horáková právní analýzu. První část je ohlédnutí za celou cestou od roku 1989 do současnosti.

Senátoři a senátorky navrhují změny v zákoně o partnerství: Omezí práva stejnopohlavním i heterosexuálním párům.

V prvním červencovém týdnu se senátní opozice opět pokusila zvrátit konsenzus ohledně zákona o partnerství, který nedávno schválila Poslanecká sněmovna a prošel Senátem. Na jednání Podvýboru pro rodinu Výboru pro sociální politiku předložila jeho předsedkyně, senátorka Jitka Chalánková, společně se senátory Jiřím Oberfalzerem (ODS a TOP 09), Patrikem Kunčarem (KDU-ČSL a nezávislí) a senátorkou Danielou Kovářovou (nezávislá) senátní návrh zákona, který by měl změnit právě schválený zákon o partnerství.

Eurovolby se blíží. Máme 5 důvodů, proč je rovné manželství evropskou hodnotou

V pátek 7. a sobotu 8. červne budeme volit politiky a političky, kteří nás budou v průběhu dalších pěti let reprezentovat v Evropském parlamentu. Nás samozřejmě tradičně zajímá i to, jak se jednotliví kandidáti a kandidátky stavějí k manželství pro všechny páry. Spolu s představiteli a představitelkami EU považujeme rovné manželství za zásadní evropskou i lidskou hodnotu – přečtěte si proč.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.