Když choděj kluci s klukama... Češi jsou pro povolení manželství gayů a leseb

Většina Čechů a Češek souhlasí s tím, aby se gay a lesbické páry mohly brát. Ukazují to sociologické průzkumy a ke stejnému výsledku došla i anketa mezi 9 tisíci čtenářů a čtenářek Deníku. Zveřejňujeme text o podpoře manželství pro všechny, který pro Deník napsal Petr Vodseďálek.

Nadpoloviční podporu pro manželství homosexuálních párů vyjádřili lidé v anketě Deníku Jak milují Češi. Přesně 63 procent dotázaných si myslí, že v České republice by mělo být uzákoněno manželství homosexuálních párů na stejné úrovni jako u párů heterosexuálních. Výsledek tak koresponduje se sociologickými výzkumy, které zveřejnila iniciativa Jsme fér, která se snaží manželství pro všechny prosadit. Podle jejich dat je podpora Čechů a Češek 61 procent, mezi lidmi do 29 let je to dokonce 73 %.

„Myslím si, že je na čase, aby ten návrh Poslanecká sněmovna schválila. Česká společnost je na to připravena, jak ukazují všemožné průzkumy. Já osobně bych rád vstoupil do manželství se svým partnerem, a oslavil tak naši lásku se všemi příbuznými a přáteli,“ řekl Štěpán K. z Liberce.

Rostoucí podpora i zpátečnické Polsko

Podpora manželství pro gaye a lesby roste i ve světě. Letos ho uzákonil Tchaj-wan a Ekvádor. V Evropě mohou manželství uzavírat stejnopohlavní páry v Norsku, Belgii, Španělsku, Dánsku, Nizozemsku, Rakousku, Německu, Finsku, Francii, Lucembursku, Švédsku, Portugalsku, Velké Británii, Irsku nebo na Maltě a na Islandu.

Opačný přístup zvolilo například Polsko, kde se některé obce a města začaly vymezovat proti LGBT komunitě. Jako hrozbu lidi s odlišnou sexuální orientací označil také předseda strany Právo a spravedlnost Jarosław Kaczyński. O víkendu pak skončil výtržnostmi duhový průvod v Bělostoku. Nenásilný pochod tam napadli pravicoví extremisté a 25 z nich zatkla policie. V Bratislavě se oproti tomu ve stejný termín Duhového pride zúčastnilo na 10 tisíc lidí.

Ukažme světu, že jsme připravení

V České republice má stejnopohlavní manželství podporu lidí i vlády, jenže novela, kterou připravila Koalice za manželství, leží už více než rok v Poslanecké sněmovně. „Politici teď musí hlasovat proti zamítnutí v 1. čtení, aby debata o manželství pro všechny mohla pokračovat na odborné úrovni ve výborech Poslanecké sněmovny. Zároveň se nesmí nechat odradit iracionálními lživými argumenty a zastrašováním,“ píše ve své výzvě iniciativa Jsme fér a zároveň vyzývá podporovatele, aby se k ní připojili během duhového průvodu v rámci festivalu Prague Pride. Ten proběhne v sobotu 10. srpna v Praze.

„Bez vás si průvod nedokážeme představit, tak se k nám přidejte. Vezměte s sebou partnera, partnerku, kamarády nebo rodiče a ukažte světu, že Česko je na manželství pro všechny připravené. Sraz na Václavském náměstí a řazení začínají v 11.30, vyráží se ve 12.30,“ zve Lukáš Jadrníček z iniciativy Jsme fér.

 

(Text byl otištěn v Deníku 23. července 2019; mezititulky jsou redakční)

Foto: Johana Němečková

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Návrh senátora Hraby a senátorky Chalánkové zhorší situaci a omezí práva stejnopohlavním párům, ale i všem lidem v Česku

Senátor Zdeněk Hraba a senátorka Jitka Chalánková předložili při projednávání novely o partnerství na Ústavně-právním výboru Senátu pozměňovací návrhy, které by výrazně zhoršily Sněmovnou schválený návrh partnerství a situaci stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Mimo to by schválení takových zákonných úprav omezilo také práva heterosexuálním lidem. Shrnutí těchto návrhů přinášíme v právní analýze.

Napsali jsme do Senátu: Děti v rodinách s dvěma mámami nebo táty potřebují společná práva rodičů

Práva gay a lesbických párů a rodin s dětmi se tento týden opět vrací do Parlamentu ČR. Tak jako v Poslanecká sněmovně, i v Senátu se musí k návrhu zákona – tentokrát tedy ne k manželství pro všechny páry, ale k novele o partnerství – nejprve vyjádřit několik senátních výborů. I proto jsme napsali všem senátorům a senátorkám zprávu, především z důvodu ochrany dětí v rodinách s dvěma mámami nebo dvěma táty, ale i proto, že desetitisíce gay a lesbických párů schváleným mezikrokem získají některá nová důležitá práva, je potřeba zvážit další postup v legislativním procesu.

Analýza: Co čeká novelu o partnerství v Senátu?

Novelu o partnerství čeká 17. dubna projednávání v Senátu. Bohužel Sněmovna navzdory přání většiny společnosti přijala pouze další legislativní mezikrok. Ten nepřináší rovnoprávnost, ale poskytne větší právní a sociální jistoty tisícům stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Přijetí partnerství, jak je v tuto chvíli schváleno Sněmovnou, ale neznamená konec našeho úsilí na cestě za manželstvím pro všechny páry. Přinášíme analýzu, co současná situace pro stejnopohlavní páry a jejich rodiny s dětmi v naší zemi znamená a jaký další vývoj může přijít.

Otázky a odpovědi k novele o partnerství

Hlasování Sněmovny ve 3. čtení o manželství pro všechny páry přineslo řadu zklamání a smutku, ale také některé dobré zprávy, které se týkají hlavně rodin dvou matek nebo dvou otců s dětmi. Přinášíme odpovědi na vaše nejčastější otázky. Tento návrh zákona zatím schválila Sněmovna. V Senátu se může ještě změnit. Finálním krokem v legislativním procesu je podpis prezidenta republiky.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.