Průvodce předvolebním průzkumem: 8 věcí, které potřebujete vědět

Dlouho očekávané výsledky našeho předvolebního průzkumu o manželství pro všechny jsou venku. Proto jsme si pro vás připravili průvodce, který vám poradí, jak se ve výsledcích průzkumu vyznat nebo co všechno v nich lze najít. Možná jste také nevěděli, že váš volební záměr můžete jedním kliknutím sdílet a ostatním tak ukázat, že budete kroužkovat férové kandidáty a kandidátky a  manželství pro všechny. Iniciativa Jsme fér vám přináší tyto a další tipy a rady, které potřebujete o průzkumu znát.

1. Kde najdu výsledky předvolebního průzkumu o manželství pro všechny?

Výsledky průzkumu najdete na webu Jsme fér v sekci Volby 2021 - předvolební průzkum.

 

2. Co všechno na stránkách průzkumu najdu?

Stránky předvolebního průzkumu jsou koncipovány tak, aby byly pro návštěvníky stránky velmi intuitivní. Kromě velmi podrobné metodologie průzkumu se ve spodní části webovek nachází samotné závěry našeho šetření. Ty si můžete rozkliknout buď zvolením konkrétního volebního subjektu nebo zakliknutím preferovaného volebního kraje. Pod výsledky průzkumu si pak můžete pustit náš předvolební spot se známými tvářemi českého filmu či si přečíst články z našeho volebního speciálu.

Prvni.JPG

3. Jak se vyznat ve výsledcích?

Výsledky jsme rozdělili do dvou kategorií - jednotlivých krajů a jednotlivých politických stran, hnutí a koalic. V průzkumu jsme oslovili kandidáty a kandidátky na prvních deseti místech kandidátních listin z volebních subjektů, které měly alespoň ve třech z šesti posledních průzkumů veřejného mínění (Median, Ipsos, Data Collect, Kantar CZ, STEM, CVVM) uvedených na webu Programy do voleb jeden týden před zveřejněním předvolebního průzkumu více než 2 % preferencí. Průzkum rozhodně není uzavřen a bude průběžně doplňován o nové odpovědi až do volebního víkendu 8.–9. října.

Kraje - Na interaktivní mapě si můžete rozkliknout kterýkoliv vámi preferovaný kraj, buď podle vašeho místa bydliště, kde budete volit či jen ze zajímavosti. Po rozkliknutí kraje se vám ukáže krátký úvod k průzkumu a hned pod ním legenda našeho hodnocení. V té se dozvíte, co znamenají jednotlivé znaky, které se nachází u jmen politiků, jež kandidují ve vámi preferovaném kraji za politické strany, které byli součástí našeho průzkumu. Které strany jsme podrobili hodnocení se blíže dozvíte v naší metodologii.

Politické strany, hnutí a koalice - U jednotlivých politických subjektů pak máte zobrazenou celkovou známku, kterou jsme jim přidělili na základě našeho hodnocení. Hned po rozkliknutí vybrané strany se vám ve vrchní části ukážou shrnující výsledky za stranu. Hodnocení odráží, jak se politická strana profilovala uplynulé čtyři roky ve vztahu k manželství gay a lesbických párů. Můžete se například dozvědět, kolik procent kandidujících za vybranou stranu podepsalo novelu o manželství pro všechny nebo kolik procent kandidujících naopak podpořilo zákaz manželství pro všechny a mnoho dalšího. Pod souhrnnými výsledky je pak k dispozici legenda, ve které se dozvíte, co znamenají jednotlivé znaky, které se nachází u jmen politiků, kteří kandidují za vámi preferovanou stranu. Jména kandidujících jsou pak rozřazena dle krajů, ve kterých kandidují do Sněmovny.

Druhy_2.JPG

4. Jak funguje filtrování kandidujících?

Abychom vám orientaci ve výsledcích co nejvíce zjednodušili, připravili jsme pro vás možnost kandidáty filtrovat. Ať už u jednotlivých krajů nebo politických stran si podle vaší preference můžete vyfiltrovat ty kandidáty, kteří například v souhrnném důsledku získali hodnocení PRO nebo naopak PROTI. U zkoumaného subjektu se vám po filtraci zobrazí jen ti kandidáti, kteří odpovídají vašim preferencím. Naopak se také můžete podívat, jak odpověděli jednotliví kandidáti v našem průzkumu na otázku, zda by podpořili to, aby i gayové a lesby mohli vstupovat do manželství se všemi právy a povinnostmi manželů, včetně práva společně osvojit děti, či osvojit dítě druhého manžela/manželky

Druhy.JPG

5. Co bylo cílem průzkumu?

Cílem průzkumu před sněmovními volbami, které se konají 8. a 9. října, bylo zjistit, které strany či kandidáti*ky do Poslanecké sněmovny podporují manželství pro všechny, protože nám záleží na tom, aby nás ve Sněmovně zastupovali poslanci, kteří hájí principy demokratického a svobodného státu, a kteří chtějí srovnat podmínky gay a lesbických párů a jejich dětí s jinými rodinami. 

Něco jiného je ale o rovných podmínkách mluvit a na druhé straně pro to něco opravdu udělat. Příkladem je toho například hlasování o možnosti společného pěstounství registrovaných a nesezdaných párů, které neprošlo o pouhé tři hlasy. Proto náš průzkum zacílil na konkrétní činnosti, hlasování, volební programy jednotlivých stran, ale i přímé oslovení kandidátů a kandidátek. Jaké strany byly hodnoceny, podle čeho jsme oslovovali jednotlivé kandidáty a kandidátky či co se stalo hlavním kritériem hodnocení? To se dozvíte v našem článku z konce července. 

 

6. Jak funguje kroužkování kandidátů a k čemu je dobré?

Samotná volba, tedy úprava hlasovacího lístku, na kterém zaškrtáváte stranu, kterou byste si nejvíce přáli v Poslanecké sněmovně, se skládá také z rozdávání preferenčních hlasů. Kromě celých stran totiž můžete, ale nemusíte, jednotlivým kandidátům udělit takzvané preferenční hlasy tím, že jejich jméno zakroužkujete. V případě, že v rámci jedné strany chcete vyzdvihnout jednoho kandidáta například pro jeho názory, můžete využít právě preferenčních hlasů. Pokud jich kandidát v rámci strany dostane více než pět procent, může se v kandidátní listině posunout výše. POZOR: Rozdat můžete pouze čtyři preferenční hlasy. Pokud zakroužkujete pět a více kandidátů, preferenční hlasy se nezapočítávají, hlas straně ale zůstává.

 

7. Znamená to, že mi průzkum říká, koho mám volit?

Výsledky tohoto průzkumu vám neřeknou, ani nemají za cíl říci, koho volit, nýbrž vám mohou sloužit jako inspirace při výběru vhodných kandidátů pro zakroužkování na hlasovacím lístku. Pokud chcete žít následující čtyři roky v zemi, která nedělí své občany a občanky na dvě kategorie, a chcete se připojit k třinácti zemím Evropy, které již manželství pro všechny uzákonili, čtěte naše předvolební články, sledujte debaty, výsledky předvolebního průzkumu, sdílejte je s rodinou, kamarády, ale hlavně běžte k volbám a kroužkujte férové kandidáty a kandidátky.

 

8. Sdílejte, diskutujte, sdílejte!

Chcete se ostatním pochlubit, že budete volit manželství pro všechny? Plánujete s ostatními sdílet, jakou politickou stranu preferujete? Chcete se svou sociální bublinou na sítích jako je Facebook či Twitter rozjet hlubší debatu o volbách? Máte tu možnost! U každé strany kandidující za jednotlivé kraje jsme umístili obě loga známých sociálních sítí s textem “Sdílet volbu”, kdy stačí na jeden ze zvolených symbolů kliknout a příspěvek o vaší volbě zveřejnit. K příspěvkům týkajících se voleb a manželství pro všechny pak také můžete přidat hashtag #KroužkujSrdcem.

Treti.JPG

 

Pevně věřím, že předvolební průzkum o manželství pro všechny bude pro voliče užitečným. Z odezvy víme, že lidi téma rovných sňatků zajímá a není jim lhostejné. Také věřím, že v příští Sněmovně již dojdeme k tomu, že se o manželství pro všechny bude hlasovat a že se co nejrychleji schválí,” říká právnička iniciativy Jsme fér Lucia Zachariášová.

 

 

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Návrh senátora Hraby a senátorky Chalánkové zhorší situaci a omezí práva stejnopohlavním párům, ale i všem lidem v Česku

Senátor Zdeněk Hraba a senátorka Jitka Chalánková předložili při projednávání novely o partnerství na Ústavně-právním výboru Senátu pozměňovací návrhy, které by výrazně zhoršily Sněmovnou schválený návrh partnerství a situaci stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Mimo to by schválení takových zákonných úprav omezilo také práva heterosexuálním lidem. Shrnutí těchto návrhů přinášíme v právní analýze.

Napsali jsme do Senátu: Děti v rodinách s dvěma mámami nebo táty potřebují společná práva rodičů

Práva gay a lesbických párů a rodin s dětmi se tento týden opět vrací do Parlamentu ČR. Tak jako v Poslanecká sněmovně, i v Senátu se musí k návrhu zákona – tentokrát tedy ne k manželství pro všechny páry, ale k novele o partnerství – nejprve vyjádřit několik senátních výborů. I proto jsme napsali všem senátorům a senátorkám zprávu, především z důvodu ochrany dětí v rodinách s dvěma mámami nebo dvěma táty, ale i proto, že desetitisíce gay a lesbických párů schváleným mezikrokem získají některá nová důležitá práva, je potřeba zvážit další postup v legislativním procesu.

Analýza: Co čeká novelu o partnerství v Senátu?

Novelu o partnerství čeká 17. dubna projednávání v Senátu. Bohužel Sněmovna navzdory přání většiny společnosti přijala pouze další legislativní mezikrok. Ten nepřináší rovnoprávnost, ale poskytne větší právní a sociální jistoty tisícům stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Přijetí partnerství, jak je v tuto chvíli schváleno Sněmovnou, ale neznamená konec našeho úsilí na cestě za manželstvím pro všechny páry. Přinášíme analýzu, co současná situace pro stejnopohlavní páry a jejich rodiny s dětmi v naší zemi znamená a jaký další vývoj může přijít.

Otázky a odpovědi k novele o partnerství

Hlasování Sněmovny ve 3. čtení o manželství pro všechny páry přineslo řadu zklamání a smutku, ale také některé dobré zprávy, které se týkají hlavně rodin dvou matek nebo dvou otců s dětmi. Přinášíme odpovědi na vaše nejčastější otázky. Tento návrh zákona zatím schválila Sněmovna. V Senátu se může ještě změnit. Finálním krokem v legislativním procesu je podpis prezidenta republiky.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.